Botoks paraliżuje smutek

Według amerykańskich naukowców zastrzyki Botoksu, prócz nadania skórze młodszego wyglądu i wygładzeniu zmarszczek, przyczyniają się także do opóźnienia odczuwania negatywnych emocji przez osoby, które poddały się iniekcjom. Tę tezę potwierdzają eksperymenty przeprowadzone na grupie 40 ochotników.

Czas czytania
1 min.

Jak twierdzą eksperci z US Association for Psychological Science, kiedy mózg nie otrzymuje fizycznych sygnałów o niezadowoleniu bądź smutku, nie intensyfikuje negatywnych uczuć. Innymi słowy, kiedy dana osoba nie okazuje emocji poprzez mimikę (nie marszczy czoła, nie krzywi się itp.), nie odczuwa smutku w takim stopniu, jak w sytuacji,  w której wyrażałaby go odpowiednią miną.

Hipoteza „informacji twarzy"

Zastrzyki toksyny botulinowej, substancji określanej potocznie Botoksem, wywołują paraliż mięśni twarzy odpowiedzialnych za marszczenie czoła (działanie przyczyniające się m.in. do powstawania zmarszczek). Iniekcje mają na celu odmłodzenie wyglądu pacjenta i spłycenie bruzd, jednak naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin niedawno odkryli coś jeszcze. Po przeprowadzeniu serii eksperymentów na grupie 40 ochotników doszli do zaskakujących wniosków – z ich badań wynika, że poprzez blokadę mięśni twarzy można „oszukać" mózg i opóźnić reakcję umysłu na bodźce wywołujące negatywne emocje. Uczestnikom testów wstrzyknięto w czoło niewielką ilość preparatu, a przed i po iniekcji poproszono ich o przeczytanie kilku wypowiedzi, do których mieli się ustosunkować emocjonalnie. Okazało się, że po przyjęciu zastrzyku badani potrzebowali więcej czasu na prawidłową reakcję na bodziec – zarówno negatywny, jak i pozytywny.

Jak tłumaczy prof. Arthur Glenberg, który przewodniczył przeprowadzanym testom, wywołany Botoksem paraliż mięśni twarzy zakłóca szybką analizę impulsów przesyłanych przez i do mózgu. W normalnej sytuacji mózg wysłałby do mięśni odpowiednie sygnały, wskutek czego człowiek zareagowałby na negatywne emocje adekwatną mimiką (np. wyrażającą smutek). Jednak w przypadku działania toksyny botulinowej przetwarzanie emocji zajmuje więcej czasu.

Naukowcy z Bernard College w Nowym Jorku przestrzegają przed przyjmowaniem Botoksu w niższych partiach twarzy, jako powód podając możliwość unieruchomienia mięśni odpowiedzialnych za uśmiechanie się. W takiej sytuacji toksyna botulinowa doprowadziłaby nie tylko do „paraliżu smutku", ale i – zgodnie z teorią o zakłócaniu analizy sygnałów – do opóźnienia odczuwania radości.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Medycyna estetyczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…