Dynamiczny rozwój turystyki medycznej w Turcji

Turecka turystyka medyczna przeżywa intensywny progres, zawdzięczając to w dużej mierze rządowi, który znacząco wspiera rozwój tego sektora. Dzięki temu kraj może postawić sobie bardzo ambitny cel – w 2023 roku planuje uzyskać dochód z turystyki medycznej w wysokości 20 miliardów dolarów. Według szacunków taką kwotę pozostawią w Turcji 2 miliony zagranicznych pacjentów.

Czas czytania
1 min.

Tureckie Ministerstwo Zdrowia dąży do intensywnego zwiększenia przychodów z turystyki medycznej. W 2015 roku zamierza wygenerować 7 miliardów dolarów przychodu uzyskanego od 500 tys. zagranicznych pacjentów, następnym krokiem będzie intensywne wspieranie sektora turystyki medycznej w celu uzyskania w 2023 roku niebagatelnej kwoty 20 miliardów dolarów od 2 milionów turystów medycznych.

Turystyka zdrowotna w Turcji w ogólnym rozumieniu oznacza turystykę medyczną, turystykę leczniczą, czyli podróże do sanatoriów i ośrodków SPA, a także turystykę osób starszych i niepełnosprawnych.

Kto leczy się w Turcji?

Obcokrajowcy przyjeżdżają do Turcji wyleczyć schorzenia oczu i zęby, poddają się również transplantacji włosów, leczeniu ortopedycznemu i zabiegom z zakresu chirurgii kosmetycznej. Chętnie odwiedzają tureckich laryngologów i przechodzą operacje ginekologiczne i urologiczne. 91% pacjentów korzysta z prywatnych klinik, zaś 9% leczy się w szpitalach publicznych.

Zagraniczni pacjenci pochodzą przede wszystkim z Niemiec, Rosji, Azerbejdżanu, Holandii, Iraku i Francji. Spory procent odwiedzających stanowią także obywatele państw wschodnich, w tym Ukrainy. Najwięcej pacjentów z zagranicy leczy się w Stambule, Kocaeli i Ankarze oraz w miastach Antalya i Muğla.

Departament Turystyki Zdrowotnej w Turcji

Częścią tureckiego Ministerstwa Zdrowia jest Departament Turystyki Zdrowotnej. Jego celem jest propagowanie turystyki medycznej, jest również odpowiedzialny za zapewnienie opieki medycznej 34 milionom turystów w razie sytuacji awaryjnych (wypadki itp.). Prowadzi całodobową bezpłatną infolinię, oferuje też darmowe tłumaczenia ustne na języki: angielski, arabski, rosyjski i niemiecki. Obecnie przyjmuje 700 połączeń miesięcznie, zaś do 2013 roku będzie obsługiwać 2000 połączeń każdego miesiąca i poszerzy obsługę m.in. o język perski i francuski.

Leczący się w Turcji cudzoziemcy podlegają rejestracji, co umożliwia monitorowanie ich liczby. W 2008 roku tureckie kliniki odwiedziło ponad 74 tys. obcokrajowców, rok później – prawie 92 tysiące, w 2010 roku ponad 109 tys., zaś w 2011 roku ponad 156 tys. W 2012 roku było ich 210 tys. Po szczegółowej analizie otrzymanych danych Departament Turystyki Zdrowia spodziewa się, że w 2013 roku kraj odwiedzi co najmniej 250 tys. zagranicznych pacjentów kwalifikowanych jako turystyka medyczna W celu zwiększenia ich liczby turecki rząd planuje wdrożyć szereg działań promocyjnych i reform prawnych – część z nich wejdzie w życie już w tym roku.

Źródło: IMTJ


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…