Korekta powiek górnych

Starzenie jest naturalnym procesem fizjologicznym dotyczącym każdego człowieka. Wraz z rozwojem medycyny estetycznej dostępnych jest coraz więcej możliwości kosmetycznego opóźnienia tego procesu. Wśród zabiegów z tej dziedziny medycyny coraz większą popularność zdobywa plastyka powiek górnych, pozwalająca zachować młodszy wygląd twarzy na dłużej.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Korekcja powiek określana również jako blefaroplastyka jest zabiegiem chirurgicznym poprawiającym wygląd okolic oczu. Z biegiem czasu skóra powiek zaczyna tracić swą elastyczność robi się zwiotczała. Proces starzenia sprawia, iż powieki zaczynają stopniowo opadać co powoduje zmianę wyglądu twarzy, która przybiera postać zmęczonej oraz przygnębionej.

Problem nie obejmuje jedynie natury estetycznej, ale również zdrowotną. Opadająca powieka górna (łac. ptosis palpebrae) może mieć postać nie tylko nabytą, ale również wrodzoną i powodować zmniejszenie pola widzenia. Wówczas skutecznym sposobem eliminacji problemu może okazać się plastyka powieki górnej.

Według danych statystycznych przedstawionych przez Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej i Estetycznej (ISAPS) w 2020 roku blefaroplastyka była trzecim (za powiększaniem piersi i liposukcją) najczęściej wykonywanym zabiegiem na świecie z zakresu chirurgii estetycznej. Z szacunkowych badań wynika, iż zabiegowi korekcji powiek w 2020 roku poddało się około 1,23 mln osób. W dalszym ciągu najczęściej na zabieg decydują się kobiety, jednak zauważalny jest również wzrost zainteresowania zabiegiem wśród mężczyzn.

Operacja powiek - dla kogo?

Korekcja powiek górnych może być wykonana zarówno u osób młodych jak i starszych. Pacjenci zdecydowani na zabieg powinni cieszyć się ogólnie dobrym stanem zdrowia oraz zrównoważeniem psychicznym. Na zabieg decydują się głównie osoby powyżej 35 roku życia, a w przypadku osób młodszych blefaroplastyka jest zazwyczaj wykonywana z powodu wrodzonych dyspozycji.

Przeprowadzenie plastyki powiek górnych jest zazwyczaj spowodowane:

  • nadmiarem skóry powiek górnych,
  • przepukliną tłuszczową,
  • ptozą,
  • rozbudowanym mięśniem okrężnym oka.

Zabieg korekcji powiek górnych - zalecenia przed  operacją

Plastyka powiek górnych może być przeprowadzona metodą klasyczną lub laserową. Dobór odpowiedniej techniki oraz szczegóły związane z zabiegiem omawiane są w trakcie konsultacji z lekarzem. Pacjent powinien udzielić lekarzowi informacji dotyczących przyczyny wykonania zabiegu oraz oczekiwanych rezultatów. Ważne jest również poinformowanie o swoich dolegliwościach, przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach i suplementach diety.

Lekarz zobowiązany jest do wytłumaczenia przebiegu całej procedury, możliwych sposobach znieczulenia oraz ewentualnych powikłaniach. Ponadto konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych czyli morfologii, grupy krwi, układu krzepnięcia.
Pacjentom zakwalifikowanym do zabiegu korekcji powiek górnych zaleca się odstawienie leków rozrzedzających krew takich jak aspiryna na około 7 dni przed operacją. Dodatkowo wskazane jest wstrzymanie od spożywania alkoholu i palenia tytoniu. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań związanych z krwawieniem, infekcjami oraz długotrwałym gojeniem ran.

Warto pamiętać: Przed zabiegiem korekty powiek bardzo ważne jest wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, badanie ogólne moczu, grupa krwi, układ krzepnięcia oraz funkcjonowanie nerek.

Operacja opadającej powieki - na czym to polega?

Korekcja powiek górnych jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym i trwa około 90 minut. Cięcie wykonywane jest w miejscu naturalnego załamania powieki górnej. Lekarz usuwa fragment skóry oraz nadmiar tkanki tłuszczowej. Zamknięcie nacięć następuje za pomocą bardzo drobnych szwów. Zastosowane szwy pozwalają zminimalizować widoczność blizn, które znajdują się w naturalnym fałdzie powieki.

Korekcja powiek górnych może być także wykonana metodą laserową. Zaletą owej techniki jest mniejsza inwazyjność, szybszy proces gojenia ran oraz niewielkie krwawienie w trakcie i po zabiegu.

Ważne: Podczas zabiegu korekty lekarz nacina powiekę w miejscu jej załamania, w związku z czym po zagojeniu się rany, nie ma śladów po nacięciu.

Plastyka powiek - cena

Z reguły blefaroplastyka nie podlega refundacji przez NFZ. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, kiedy zabieg jest konieczny z poważnych względów okulistycznych lub zaburzeń wrodzonych. Pacjenci, którzy chcą się poddać korekcji powiek górnych mogą zgłosić się do kliniki prywatnej. Koszt zabiegu szacuje się w granicach 3000-5000 zł.

Źródła:

  • Mühlbauer W, Holm C., "Orbital septorrhaphy for the correction of baggy upper and lower eyelids", Aesthetic Plast Surg., 2000
  • Januszkiewicz JS, Nahai F., "Transconjunctival upper blepharoplasty", Plast Reconstr Surg., 1999
  • International Society of Aesthetic Plastic Surgery, "Global Survey 2020" (www.isaps.org), https://www.isaps.org/

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Plastyka powiek górnych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 70

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…