Laserowe obkurczanie pochwy przy nietrzymaniu moczu

Zabieg laserowego obkurczania pochwy to jedna z najnowszych metod leczenia kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu. Niweluje wiotkość ścianek pochwy, przywracając im sprężystość i dawną elastyczność. Nie wymaga znieczulenia, a pacjentka opuszcza gabinet lekarza zaraz po zakończeniu procedury. Laseroterapia jest alternatywą chirurgicznego leczenia i zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością wśród kobiety borykających się z inkontynencją.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Z wiekiem zmniejsza się ilość kolagenu w skórze, co przekłada się na występowanie zmarszczek, bruzd oraz znaczące zmniejszenie jej elastyczności i jędrności. W przypadku kobiet osłabieniu ulega również zwieracz cewki moczowej oraz tkanki w okolicach rozrodczych, w efekcie czego mogą odczuwać zwiotczenie pochwy. U niektórych z nich w wyniku zmniejszenia liczby komórek mięśni gładkich w ścianach pochwy pojawia się problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Prócz problemów fizycznych, dyskomfortu i wstydu zaczynają również odczuwać mniejszą satysfakcję ze współżycia. Kłopoty z poszerzeniem pochwy mogą występować nie tylko po menopauzie, ale także po porodzie. Współcześnie dolegliwość można wyleczyć dzięki nowoczesnej metodzie fototermicznego obkurczenia ścian pochwy przy użyciu systemu laserowego.

Laserowe obkurczanie tkanek pochwy polega na zmniejszeniu jej średnicy. Ma to miejsce w trakcie nieinwazyjnej laserowej procedury stanowiącej alternatywę zabiegu chirurgicznego. W odróżnieniu od operacji z użyciem skalpela zabieg z zastosowaniem systemu laserowego nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji. Jest również dużo bezpieczniejszy.

Zdobądź voucher na wizytę antykoncepcyjną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Problem nietrzymania moczu

Zabieg przeprowadza certyfikowany specjalista ginekologii i położnictwa, posługując się w jego trakcie laserem erbowo-yagowym firmy Fotona. Celem terapii jest stymulacja włókien kolagenowych w ścianach pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz w obszarze ujścia cewki moczowej. W rezultacie działania na tkanki rozproszoną wiązką lasera uzyskuje się fototermiczne nieablacyjne obkurczenie ścian pochwy. Penetracja tkanki poprzez laser pobudza produkcję kolagenu, zwiększając elastyczność ścian i poprawę ich napięcia.

Laseroterapia przywraca kobiecie pewność siebie, zwiększa jakość doznań seksualnych (co ważne, dotyczy to obojga partnerów), a także niweluje problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Ostateczny efekt leczenia jest uzależniony od wieku pacjentki i stopnia rozciągnięcia tkanek. U większości pacjentek poddanie się jednemu zabiegowi zmniejsza średnicę pochwy i wpływa na uelastycznienie tkanek.

Zabieg laserowego obkurczania pochwy

  Kobiety, które zdecydowały się na laserowe obkurczanie pochwy, muszą wcześniej poddać się badaniom. Wśród wymaganych znajdują się badania na obecność wirusa HiV oraz HCV (żółtaczka), należy także przejść cytologię oraz biocenozę. Pacjentki przechodzą również dokładne badanie ginekologiczne, którego celem jest wykrycie ewentualnych schorzeń wymagających wyleczenia przed właściwym zabiegiem.

W trakcie wizyty w gabinecie przednia ściana pochwy wraz z wejściem zostaje poddana działaniu lasera. Procedura nie wymaga znieczulenia, a praktycznie zaraz po jej zakończeniu pacjentka może powrócić do normalnych obowiązków. Zalecane jest noszenie wkładki higienicznej – w niektórych przypadkach występuje przesięk surowiczy, który powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Przez ok. miesiąc należy wstrzymywać się od współżycia.

W zależności od indywidualnych cech danej kobiety rezultaty zabiegu utrzymują się ok. 2 lata, a można je obserwować po 4-6 tygodniach. Efekty laseroterapii można przedłużyć, ćwicząc tzw. mięśnie Kegla. W przypadku pacjentek, które przeszły menopauzę, stosuje się także zastępczą terapię hormonalną w celu podtrzymania efektów.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…