Leczenie nadpotliwości laserem

Nadpotliwość, nazywana również hiperhydrozą, to schorzenie polegające na nadaktywności gruczołów potowych. Ludzie cierpiący na tę przypadłość ograniczają kontakty międzyludzkie, wstydząc się ustawicznie wilgotnych dłoni, pach czy stóp. Według badań w Polsce problem nadmiernej potliwości dotyka średnio co dziesiątej osoby. Przy leczeniu wykorzystuje się preparaty na bazie toksyny botulinowej, blokujące pocenie, a także nowoczesne systemy laserowe, na trwałe usuwające nadaktywne gruczoły.

Czas czytania
1 min.

Technikę wykorzystującą laser w leczeniu nadmiernej potliwości opracował dr Edwin Ishoo z Boston Cosmetic Surgery Center. Dziś jest stosowana w najbardziej rozwiniętych krajach świata, natomiast w Polsce dopiero zaczyna cieszyć się zainteresowaniem pacjentów. Zabiegom poddają się pacjenci cierpiący na nadpotliwość pach. Według statystyk w ponad 95% przypadków jeden zabieg w pełni wystarczy, by pozbyć się problemu hiperhydrozy.

Jak twierdzą lekarze wykonujący zabieg z zastosowaniem lasera, procedura jest bezpieczna i nie wywołuje komplikacji. Po terapii występuje jedynie delikatny obrzęk, który znika zazwyczaj po upływie tygodnia. Pacjenci mogą również obserwować przejściowe zmniejszenie czucia na obszarze poddanym zabiegowi. W odróżnieniu od leczenia toksyną botulinową laseroterapia nie wpływa na intensyfikację potliwości w innych rejonach ciała ani na stan owłosienia w okolicy pachy.

Na czym polega leczenie nadpotliwości laserem?

Przed poddaniem się leczeniu z użyciem lasera pacjent przechodzi tzw. test Minora (test jodowo-skrobiowy). W jego trakcie powierzchnia skóry objęta nadmiernym poceniem zmienia zabarwienie, co pozwala lekarzowi odpowiednio zaplanować terapię.

Laserowy zabieg leczenia nadpotliwości wykonuje się przy wykorzystaniu lasera neodymowego Palomar SlimLipo 3D. To ten sam system, który wykorzystuje się do liposukcji, z tym, że przy likwidowaniu gruczołów potowych kaniula jest wprowadzana powierzchownie. Zabieg trwa z reguły 40-60 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Gruczoły potowe zlokalizowane w obrębie dołu pachowego zostają poddane działaniu wiązki laserowej. Pod wpływem energii lasera ulegają rozpuszczeniu, a następnie odessaniu.

Skuteczność laserowego leczenia nadpotliwości potwierdzają wyniki wielu badań, w tym analizy autorstwa dr Alberto Goldmana, jaką w 2008 roku opublikowano w „Journal of Dermatologic Surgery”. Specjalista przebadał przypadki osób poddanych zabiegom z użyciem lasera Nd-YAG, wykazując, iż laseroterapia hiperhydrozy przynosi bardzo dobre lub dobre efekty u 82% pacjentów.

Przeciwwskazaniami do laserowego leczenia nadmiernej potliwości są m.in. choroby serca, cukrzyca, niewydolność wątroby lub nerek, a także zaburzenia krzepnięcia.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie nadpotliwości laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…