Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Uśmiech to najbardziej skuteczny sposób przenoszenia ludzkich emocji. Czasami jednak szczery uśmiech odsłania zbyt wiele. Dotyczy to tych, których natura obdarzyła uśmiechem dziąsłowym.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Za estetykę uśmiechu odpowiedzialne są: zęby, dziąsła i usta. Atrakcyjny uśmiech zależy od proporcji i rozmieszczenia tych trzech elementów. Przy szerokim uśmiechu, górna warga powinna symetrycznie odsłaniać maksymalnie 3 mm dziąseł. Zaburzona proporcja między strefą białą i czerwoną ust oraz większa ekspozycja dziąseł to uśmiech dziąsłowy (gummy smile). Specjalistka medycyny estetycznej, dr A. Bliżanowska, podkreśla, że nie jest to rzadkie zjawisko, gdyż dotyczy ono nawet 12 % społeczeństwa. Przyczyn powstania tej wady może być kilka. Zalicza się do nich m.in.:

Dla niektórych, uśmiech dziąsłowy to tylko defekt kosmetyczny. Jednak, jak zauważa stomatolog, dr D. Wilisowski z Centrum Stomatologi Luxmedica, może to być również problem zdrowotny. Dziąsła, które powinny kończyć się tuż nad szyjką zębów, u osób z uśmiechem dziąsłowym, często przykrywają nawet do 50 % warstwy zębów utrudniając higienę jamy ustnej. Resztki jedzenia oraz bakterie mogą dostawać się pod dziąsła prowadząc do zaczerwienienia, krwawienia z tkanek oraz zapalenia dziąseł.

Jak zlikwidować uśmiech dziąsłowy?

W zależności od rodzaju konkretnego stanu klinicznego, leczenie uśmiechu dziąsłowego opiera się na zastosowaniu np.:
  • leczenia ortodontycznego;
  • zabiegu mikrochirurgicznego;
  • botoksu (toksyny botulinowej).

Sukces korekcji tej wady zależy, przede wszystkim od dobrania odpowiedniej metody. Dlatego przed terapią, lekarz powinien przeprowadzić dokładną diagnostykę: wykonać zdjęcia rtg , przeprowadzić ogólny wywiad lekarski oraz badanie zawnątrzustne (ocena symetrii i harmonii twarzy) i wewnątrzustne (ocena stanu uzębienia, istnienia zaburzeń ortodontycznych czy chorób dziąseł).

Leczenie uśmiechu dziąsłowego można rozpocząć w każdym wieku. W przypadku młodych pacjentów można uzyskać dobry, choć nie idealny efekt leczenia przesuwając zęby za pomocą aparatu ortodontycznego. Do niedawna była to jedyna metoda leczenia tej wady zgryzu. Niestety, u osób dorosłych z wadami szkieletowymi, w związku z zakończeniem wzrostu, lekarz nie jest w stanie zlikwidować tego defektu tylko za pomocą aparatów ortodontycznych. W tych przypadkach konieczne jest poddanie się zabiegom chirurgicznym, polegającym na wydłużeniu koron klinicznych oraz redukcji nadmiaru dziąsła i podpierającej go kości. Zabieg przeprowadzony jest przez periodontologa- lekarza zajmującego się leczeniem chorób przyzębia.

Wg. niemieckiego periodontologa T. Kuypersa, nie jest to zabieg prosty, wiąże się z silnym krwawieniem i ryzykiem, a ponadto jest bolesny dla pacjentów, a po zabiegu trzeba odczekać kilka tygodni do całkowitego wygojenia tkanek. Kuypers uważa, że mniej bolesną, szybszą i z krótszym okresem gojenia jest metoda z użyciem lasera stomatologicznego. Obydwie metody wydłużające korony kliniczne są bardzo skuteczne, jednak niosą za sobą ryzyko powikłań. Zdarza się, że może pojawić się destabilizacja zębów oraz większa wrażliwość korzeni. W zależności od rozmiaru gummy smile, taki zabieg należy wykonać na 1 lub kilku zębach. Od tego zależy również koszt takiej korekcji.

Przykładowe ceny mikrochirurgicznej korekcji uśmiechu dziąsłowego:

  • Stomatologia Laserowa P.Ligęza (Istebna) 100 zł/ząb
  • Projekt Uśmiech (Gdańsk) 100 zł/ząb
  • ProDentica (Rzeszów) 150 zł/ząb.

Najmniej inwazyjną metodą, zlikwidowania nieestetycznie wyglądającego uśmiechu, jest zabieg z zakresu medycyny estetycznej, polegający na wstrzyknięciu odrobiny toksyny botulinowej typu A w mięsień okrężny ust. Zabieg ten zaadresowany jest przede wszystkim do tych, u których gummy smile spowodowany jest nadaktywną wargą górną. Zabieg jest krótki i niemal bezbolesny, a dodatkową korzyścią jest wyraźna poprawa linii ust, przez co nabierają one jędrności, krągłości i wydają się bardziej kształtne. Niestety efekt jest krótkotrwały. Botox działa ok 6 miesięcy i po tym czasie należy powtórzyć zabieg.

Przykładowe ceny zabiegu korekcji uśmiechu dziąsłowego z użyciem Botoxu:

  •  Dermart (Gdynia) 500 zł
  • Wyspa Piękna (Wrocław) 200 zł
  • Radent (Szczecin) 300 zł

Źródło: T.Kuypers, Minimalne inwazyjne, laserowe, chirurgiczne wydłużenie koron klinicznych, Dental Tribune; P.J. Sandler, S.J. Davis, Botox: a passible new treatment for gummy smile; www.yourdentistryguide.com 


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

załąmana z wadą zgryzu 9 lata temu

ehhhhh czemu wszytsko takie drogie;/ chyba wybije sobie zeby i wstawie sztuczna szczeke ;//// Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Uśmiech dziąsłowy - likwidacja toksyną botulinową

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…