Rekonstrukcja brodawki sutkowej

Rekonstrukcja brodawki sutkowej to zabieg, który najczęściej przeprowadza się po mastektomii. Operacja ta jest ostatnim etapem rekonstrukcji całej piersi i pozwala odzyskać naturalny wygląd biustu. Jak przebiega odtworzenie brodawki sutkowej i jakich efektów można spodziewać się po tym zabiegu?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Lekarze biją na alarm: w Polsce wzrasta zachorowalność na raka piersi. Choroba ta dotyczy coraz młodszych kobiet, jednak niezmienne jest to, że wcześnie wykryty nowotwór jest wyleczalny. Pacjentki, które z uwagi na chorobę musiały poddać się amputacji piersi (mastektomii), mogą zdecydować się na rekonstrukcję piersi. Jej ostatnim etapem jest odtworzenie brodawki sutkowej.

Rekonstrukcja sutka - kiedy się ją wykonuje?

Rekonstrukcja brodawki jest etapem kończącym rekonstrukcję piersi po mastektomii. Zabieg ten przeprowadza się z reguły nie wcześniej niż trzy miesiące po rekonstrukcji piersi, przy czym wykonać można go dopiero po zakończeniu radioterapii i chemioterapii. Metodę zabiegową dobiera się w zależności do tego, czy u pacjentki była przeprowadzona mastektomia jedno- czy obustronna. Do rekonstrukcji sutka można bowiem pobrać przeszczep z brodawki ze zdrowej piersi. Nie bez znaczenia jest także sposób, w jaki była rekonstruowana cała pierś. To ze względu na podłoże, na którym będzie wykonywane odtworzenie brodawki sutkowej.

Na czym polega rekonstrukcja brodawki sutkowej?

Rekonstrukcja sutka trwa zwykle około godziny. Zabieg ten można przeprowadzić na kilka różnych sposobów:

  • wykorzystując tkanki piersi zrekonstruowanej - zabieg ten jest odpowiedni dla pacjentek z dużą ilością tkanki podskórnej i luźnej skóry
  • przeszczepiając skórę z pachwiny lub brodawki i otoczki drugiej, zdrowej piersi
  • wykorzystując do uformowania brodawki sutkowej silikon

Otoczkę sutkową coraz częściej rekonstruuje się natomiast techniką mikropigmentacji, czyli tatuażu medycznego. W ten sposób można uzyskać kolor idealnie dopasowany do otoczki drugiej piersi.

Zalecenia lekarskie po odtworzeniu brodawki sutkowej

Po zabiegu rekonstrukcji sutka należy spodziewać się opuchlizny i dolegliwości bólowych. Odczucia te nie powinny być jednak szczególnie nasilone i są przemijające. Pacjentka powinna unikać moczenia operowanej piersi oraz wykonywania gwałtownych ruchów ręką od strony zabiegu. Warto pamiętać, że zrekonstruowana brodawka sutkowa nie będzie reagowała na bodźce tak samo, jak kiedyś. Wyniki badań wskazują na różny stopień powrotu czucia, temperatury i bólu. W tej kwestii lepsze efekty uzyskuje się, gdy mastektomię wykonano z zaoszczędzeniem skóry piersi.

Możliwe powikłania po rekonstrukcji sutka

Techniki rekonstrukcji brodawki sutkowej są stale udoskonalane, dzięki czemu ryzyko pojawienia się powikłań po zabiegu jest dziś mniejsze niż kiedyś. Nie można jednak całkowicie go wyeliminować. Na liście możliwych powikłań znajdują się przede wszystkim:
  • krwawienie z rany,
  • infekcja,
  • asymetria w wyglądzie i położeniu sutków.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rekonstrukcja brodawki sutkowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…