Operacja zmiany płci

Operacja zmiany płci to decyzja, która sprawia, że człowiek zaczyna zupełnie nowe życie. Zanim jednak podda się serii zabiegów chirurgicznych mających na celu zmienić jego narządy płciowe, musi przejść długą i żmudną procedurę złożoną z wizyt u lekarzy oraz procesu sądowego. Może to trwać nawet kilka lat, w trakcie których należy na nowo ukształtować swoją pozycję w społeczeństwie.

Czas czytania
2 min.

Człowiek, który poddaje się chirurgicznej zmianie płci, podejmuje jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu. Operacja na narządach płciowych jest ostatnim etapem złożonego procesu, który musi przejść, by stać się oficjalnie przedstawicielem przeciwnej płci. Pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty – seksuologa. Po wnikliwym wywiadzie i badaniu lekarz stwierdza konieczność zaprzestania lub podjęcia dalszej terapii. Następnym etapem są badania, które mogą trwać do roku czasu.

Zalicza się do nich m.in. tomografia komputerowa, badania genetyczne, elektroencefalografia, poziom hormonów oraz badania okulistyczne, które pozwalają wykryć uszkodzenia mózgu odpowiedzialne za dolegliwości danej osoby.

Po przejściu badań zaczyna się terapia hormonalna. W jej trakcie osoba transseksualna typu m/k (transkobieta, kobieta w ciele mężczyzny) przyjmuje przede wszystkim estrogeny i blokery hamujące wytwarzanie hormonów, zaś k/m (transmężczyzna, mężczyzna w ciele kobiety) zaczyna przyjmować testosteron. W czasie terapii ulegają zmianie cechy fizyczne – transkobietom zaczynają rosnąć gruczoły piersiowe, natomiast u transmężczyzn pojawia się zarost. Ostatnim etapem poprzedzającym operację jest proces, który osoba transseksualna musi wytoczyć swoim rodzicom. Rozprawa sądowa jest koniecznością przed zabiegami mającymi na celu pozbawienie pacjenta funkcji społecznych (płodności). Po ogłoszeniu wyroku można wymienić dane w dokumentach – wyrobić nowy dowód osobisty, paszport, prawo jazdy itp.

Chirurgiczna zmiana płci

Dopiero po oficjalnej zmianie płci można przejść serię zabiegów na narządach płciowych. U m/k wytwarza się pochwę, formując łechtaczkę z czubka penisa, natomiast u k/m operacja jest trudniejsza i przez to dzielona na kilka etapów. Z powodu ryzyka powikłań nierzadko pacjenci decydują się tylko na mastektomię oraz na usunięcie macicy i jajników. W pozostałych przypadkach chirurgicznie wytwarza się podłużną strukturę przez nacinanie i zwijanie skóry podbrzusza, a następnie formuje się z niej penisa.

Przy operacjach m/k nierzadko do wytworzenia nowych narządów konieczny jest przeszczep skóry lub wykonanie pochwy z jelita grubego. Po zabiegu pacjentka musi nosić specjalny balonik, by pochwa nie zarastała. Kolejnymi operacjami są zabiegi wszczepienia implantów piersi, usuwanie owłosienia, operacja strun głosowych czy usunięcie jabłka Adama.

Operacja zmiany płci wiąże się z dużymi kosztami – przykładowo, Szpital im. Barlickiego w Łodzi oferuje takie procedury medyczne w cenie 50 tysięcy złotych.

Źródło: Poradnik Zdrowie, crossdressing.pl


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

Folc 9 lata temu

uwaga w Klinice Sanssouci dr Krueger nie odpowiada za powikłania operacji o koszty sa ogromne nawet ponad 100,000€ Operacje wykonują lekarze bez doświadczenia zaraz po studiach eksperymentuja i bez zgody pacjenta po uprzednim uspieniu w warunkach fatalnych uczą sie operować Jest nie możliwe by stary doktor Daverio w ciagu jednego dnia robił 5 operacji długo godzinnych Znam duzo pacjentów którzy cierpią przez te Klinike Oni nie uwzględnić reklamacji tylko kasa Odpowiedz

leo do Folc 7 lata temu

hej, to gdzie najlepiej robic takie operacje? Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja zmiany płci

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 23

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…