Operacje zaćmy - za mało w stosunku do potrzeb

Zaćma to jedna z najpoważniejszych chorób narządu wzroku, a także główna przyczyna ślepoty na świecie. Jest szczególnie groźna, bo rozwija się niespostrzeżenie – przez wiele lat potrafi nie dawać żadnych objawów. Możliwe jest skuteczne leczenie zaćmy metodami operacyjnymi, jednak tych przeprowadza się w naszym kraju zbyt mało.

Czas czytania
1 min.

Jak poinformował prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik w trakcie III Międzynarodowego Forum Chirurgii Okulistycznej, które odbyło się w dniach 12-23 kwietnia 2013 roku w Katowicach, w polskich klinikach przeprowadza się zbyt mało operacji leczenia zaćmy. Zwłaszcza, że zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest znacznie większe, większe są także możliwości lekarzy w tym zakresie.

Prof. Szaflik, będący jednym z pionierów nowoczesnych metod leczenia zaćmy w Polsce, podkreślił, że Polska ma możliwość skutecznego leczenia zaćmy: krajowe placówki wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i diagnostyczny, posiadamy również wielu doskonałych lekarzy okulistów o ogromnym doświadczeniu w zakresie operacyjnego leczenia zaćmy. Mimo to znajdujemy się na końcu listy państw europejskich pod względem ilości wykonywanych zabiegów tego typu.

W kolejce po zabieg

Prof Szaflik zauważył, że w naszym kraju przeprowadza się rocznie około 160-170 tys. operacji usuwania zaćmy, podczas gdy powinno ich być powyżej 250 tys. Podkreślił też, że problemem są przede wszystkim pieniądze: kontrakty na operacje okulistyczne w placówkach, posiadających podpisane porozumienie z NFZ są stanowczo zbyt niskie, podczas gdy siły i środki polskiej okulistyki są w stanie zabezpieczyć ilość zabiegów na poziomie średniej europejskiej.

Zbyt mała liczba przeprowadzanych operacji skutkuje tym, że drastycznie wydłużają się kolejki chorych, oczekujących na zabieg. W zależności od ośrodka na operację usunięcia zaćmy czeka się od pół roku do trzech lat. Są też placówki, gdzie czas oczekiwania na zabieg jest jeszcze dłuższy: w pomorskich szpitalach chorzy muszą liczyć się z tym, że na zabieg w ramach NFZ przyjdzie im czekać nawet pięć lat.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Okulistyka

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…