Przyczyny łokcia golfisty

Obrzęknięte i tkliwe tkanki po wewnętrznej stronie stawu łokciowego mogą oznaczać, że mamy do czynienia z tzw. łokciem golfisty. Na dolegliwość narzekają osoby przeciążające na co dzień mięśnie zginające nadgarstek i palce dłoni, tak jak w ruchu swingu golfowego.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Łokieć golfisty jest powszechną nazwą zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Używane są też, ale raczej w nazewnictwie angielskim, określenia: łokieć miotacza lub łokieć wspinacza. Dlatego, że u tych sportowców wymagany jest ciągłu ruch rzucania lub chwytania, który po dłuższym czasie przeciąża mięśnie zginające nadgarstek i palce.

Bólem objęte są tkanki położone po wewnętrznej stronie łokcia, a w szczególności przyczep mięśnia nawrotnego obłego oraz mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka. Dolegliwości nasilają się podczas ruchu zgięcia nadgarstka i pronacji przedramienia. W niektórych przypadkach ból może występować w nocy, a w zaawansowanej fazie choroby doprowadzić do osłabienia zajętych mięśni przedramienia.

Wg portalu coreperformance.com dolegliwość ta występuje głównie u osób między 20 a 49 r.ż., częściej u mężczyzn niż u kobiet, a w szczególności u sportowców powyżej 35 r.ż. takich dyscyplin jak baseball, podnoszenie ciężarów, wspinaczka górka czy golf. Informacje przedstawione na stronie St. Elizabeth Community Hospital podają, że w 75% łokieć golfisty dotyczy ręki dominującej.

 Przyczyny łokcia golfisty

Główną przyczyną rozwinięcia się patologii w ścięgnach przy przyczepie do nadkłykcia przyśrodkowego są przewlekłe przeciążenia oraz związane z nimi mikrourazy grupy mięśni zginających nadgarstek i pronujących przedramię. Dochodzi do przerośnięcia tkanki mięśniowej, zaburza się prawidłowa struktura ścięgna i powstają zwłóknienia oraz nowe naczynia krwionośne i nerwy z receptorami bólowymi. Kolagen w tkance ścięgnistej traci swoją wytrzymałość, włókna stają się kruche i mogą pękach. Wówczas organizm reaguje tworząc w tych miejscach blizny. Cały ten proces pogłębia wrażliwość ścięgna na ruch, rozciąganie, dotyk i stan zapalny.

Inna przyczyną łokcia golfisty może być sytuacja zupełnie odwrotna, kiedy to mięśnie przyczepiające się w okolicy nadkłykcia przyśrodkowe są osłabione i nie mają prawidłowej kontroli. Wówczas nie są one przygotowane do nadmiernego wysiłku, który może spowodować ich uszkodzenie.

Do czynników ryzyka mogących przyczyniać się do rozwinięcia łokcia golfisty zalicza się wykonywanie powtarzalnych ruchów zgięcia nadgarstka i pronacji przedramienia, np. w sportach wymagających rzucania piłki czy w zawodach takich jak malarz, stolarz i ogrodnik. Dodatkowym czynnikiem ryzyka może być niewydolność układu więzadłowo-torebkowego po przyśrodkowej stronie łokcia, spowodowana wrodzoną wiotkością lub nadmierną koślawością stawu łokciowego, urazem i związanym z nim zaburzeniem struktury tkanek w tej okolicy.

U osób grających w golfa problem łokcia golfisty najprawdopodobniej spowodowany jest błędami w technice wykonania swingu, czyli ruchu całego ciała w przed, trakcie i po uderzeniu piłeczki. Wg Titleist Performance Institute 55,9% amatorów golfa nieprawidłowo wykonuje swing. Poprzez niewykorzystanie pełnego ruchu w stawie skokowym, osłabioną stabilność tułowia i kontrolę miednicy, za mocno obciążane są mięśnie górnej partii ciała, a w tym i mięśnie przedramienia. I tak oto po dłuższym czasie pojawia się przeciążeniowy ból po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, zwany łokciem golfisty.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja łokcia golfisty

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…