Przyczyny zespołu cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to najczęstsza mononeuropatia kończyny górnej. Powoduje dyskomfort, zaburzone czucie skóry ręki, a w następstwie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Przyjęło się, że schorzenie to głownie występuje u osób pracujących na komputerze, ale czy rzeczywiście jest to najczęstsza przyczyna?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Kanał nadgarstka to wąska przestrzeń otoczona z jednej strony kośćmi nadgarstka, a z drugiej zamknięta więzadłem poprzecznym nadgarstwa (tzw. troczkiem zginaczy). Przez niego przebiegają ścięgna mięśni zginaczy i nerw pośrodkowy. W związku z taką budową, istnieje duże ryzyko napierania na siebie tych struktur i pojawienia się objawów opisywanych jako zespół cieśni kanału nadgarstka.

Bezpośrednią przyczyną objawów zwanych zespołem cieśni kanału nadgarstka jest długotrwałe uciśnięcie nerwu pośrodkowego, powodujące obrzęk nerwu i zaburzenie odżywienia unerwianych tkanek. Powoduje to zaburzenia czucia (mrowienie, pieczenie, drętwienie), a później osłabienie siły mięśni ręki.

Rodzaje przyczyn zespołu cieśni kanału nadgarstka

Istnieje wiele podziałów przyczyn zespołu cieśni nadgarstka. Jedym z nich jest ten podawany przez prof. Leszka Romanowskiego, Kierownika Katedry i Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki w Poznaniu, który wymienia przyczyny anatomiczne, fizjologiczne i nabyte.

Do anatomicznych zaliczane są wszelkie anomalie rozwojowe, wrodzone zwężenie kanału nadgarstka, gangliony i tłuszczaki, które zmniejszają przestrzeń w kanale, tym samym wpływając na przewlekły ucisk nerwu. W przyczynach fizjologicznych nadmieniane są stany zapalne ścięgien i stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, neuropatia występująca w przebiegu choroby cukrzycowej lub alkoholowej, zaburzenia hormonalne np. w czasie ciąży. Do fizjologicznych przyczyn zalicza się również otyłość. Wiele badań, chociażby tych przedstawionych przez J.Becker w 2002 w czasopiśmie Journal of Clinical Neurophysiology, potwierdza, że zwiększona ilość tkanki tłuszczowej odkładająca się w kanale nadgarstka, ma wpływ na zwiększenie w nim ciśnienia hydrostatycznego, a co za tym idzie, zwiększony ucisk na nerw pośrodkowy.

Do przyczyn nabytych (tzw. habitualnych) profesor zalicza przede wszystkim wykonywanie prac manualnych z powtarzalnym zgięciem dłoniowym nadgarstka i palców, wymagającym dużej siły chwytu. Inną przyczyną są złamania kości oraz nabyte blizny w okolicy nadgarstka. W czasopiśmie Medycyna Pracy w 2013r. zostały przeprowadzone badania nad związkiem pracy przy komputerze a występowaniem ZCN. Wg nich nie jest to główną przyczyną pojawienia się zespołu. Zaś te, które mają większy wpływ to: podeszły wiek, otyłość i palenie papierosów.

Z licznych doniesień wynika, że choroba dwu-czterokrotnie częściej występuje u kobiet. Wg tego samego autora (FJ Bongers dla The British Journal of General Practise w 2007r.) objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka pojawiają się wśród badanych 100 tys. osób u 280 kobiet i 90 mężczyzn. U pacjentów z łagodnym i umiarkowanym przebiegiem zespołu cieśni leczenie zachowawcze często przynosi dobre efekty. Zalicza się do niego farmakoterapia i rehabilitacja, która najczęściej obejmuje ćwiczenia ręki, ultradźwięki oraz terapia manualna – najczęściej neuromobilizacje, które uelastyczniają tkankę nerwową.

Gdy jednak objawy wskazują na zaawansowaną fazę choroby, czyli występują zaniki mięśniowe, osłabienie siły i upośledzenie fukncji ręki, zalecany jest zabieg operacyjny, przeprowadzony metodą otwartą lub endoskopową. W trakcie operacji usuwana jest przyczyna ucisku na nerw pośrodkowy. Przecinany jest troczek zginaczy, usuwane zwłóknienia, zrosty i inne zmiany powodujące zwiększoną presję na nerw.

Profilaktyka i zapobieganie występowaniu Zespołu Cieśni Nadgarstka (ZCN)

Na większość przyczyn zespołu cieśni nadgarstka mamy wpływ. Należy tylko wprowadzić zmiany w życiu codziennym, które zminimalizują ryzyko wystąpienia choroby. Są to m.in. dbanie o utrzymanie prawidłowej wagi ciała, ograniczenie nikotyny i alkoholu oraz ćwiczenia siły i rozciągnięcia mięśni przedramion i rąk. A w przypadku wykonywania prac manualnych zaleca się przerywanie czynności powodujących ból lub drętwienie ręki, jak najczęściej rozkładać obciążenie na obie ręce oraz wprowadzić częstszy, choć krótszy odpoczynek z uniesieniem ręki do góry i potrząsaniem jej.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja cieśni nadgarstka

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…