Usługi stomatologiczne wykonywane w ramach ubezpieczenia

Leczenie stomatologiczne jest tą dziedziną medycyny, z którą prędzej czy później zetknie się każdy z nas. Możliwości współczesnej stomatologii są ogromne i pozwalają nie tylko na leczenie ubytków, ale także na uzupełnianie braków zębowych niezależnie od ich wielkości, likwidowanie wad zgryzu w ramach zabiegów ortodontycznych, skuteczne zwalczanie chorób przyzębia oraz przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów chirurgii stomatologicznej. Niestety, zdecydowana większość zabiegów nie jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, a pacjent pragnący poddać się kompleksowemu leczeniu stomatologicznemu musi liczyć się z wysokimi kosztami.

Czas czytania
3 min.

Współczesna stomatologia ma do zaoferowania coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, poprawiających estetykę uśmiechu oraz zwiększających komfort pacjenta w trakcie zabiegu. Jednak udogodnienia takie jak bezbolesne, sterowane komputerowo znieczulenie, zabiegi chirurgii stomatologicznej z wykorzystaniem urządzenia Piezosurgery czy nowoczesne implanty to opcje, których nie obejmuje ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na szczęście koszyk świadczeń, które w gabinetach stomatologicznych można wykonać w ramach ubezpieczenia, i tak jest dość pokaźny.

Stomatologia - jakie zabiegi i usługi ramach NFZ

Pacjenci, którzy korzystają z leczenia stomatologicznego tylko w ramach ubezpieczenia zdrowotnego również mogą w sposób wystarczający zadbać o stan swojego uzębienia. NFZ gwarantuje nam bezpłatny przegląd stanu uzębienia wraz z instruktażem higieny jamy ustnej oraz usunięciem kamienia nazębnego co dwanaście miesięcy, mamy także możliwość darmowego wypełniania ubytków próchnicowych. Trzeba jednak pamiętać, że wypełnienia chemoutwardzalne w ramach ubezpieczenia stosowane są tylko w przypadku zębów przednich (od jedynki do trójki), w leczeniu pozostałych zębów NFZ opłaca nam tylko amalgamat. Mamy też prawo do darmowego leczenia endodontycznego zębów przednich – leczenie kanałowe czwórek, piątek czy siódemek jest już jednak pełnopłatne (wyjątek stanowią kobiety w ciąży i w okresie połogu). Dobrą wiadomością dla osób obawiających się bólu, związanego z leczeniem stomatologicznym jest fakt, że każdy pacjent – nawet ten korzystający z leczenia w ramach NFZ – ma prawo do znieczulenia miejscowego przed zabiegiem. Inne zabiegi, z których pacjent może skorzystać za darmo to:

  • trepanacja martwego zęba z zaopatrzeniem ubytku opatrunkiem
  • dewitalizacja miazgi zęba z zaopatrzeniem ubytku opatrunkiem
  • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej
  • kiretaż zwykły w obrębie 1/4 uzębienia
  • usunięcie zęba jednokorzeniowego i wielokorzeniowego
  • nacięcie ropnia z drenażem i opatrunkiem
  • tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki lub żuchwy 


Protetyka co pięć lat, ortodoncja tylko dla dzieci

Pacjentom leczącym zęby w ramach NFZ przysługuje raz na pięć lat darmowa proteza akrylowa w przypadku, jeśli stracili co najmniej pięć zębów. Raz na dwa lata można ją także bezpłatnie naprawić. Również leczenie ortodontyczne w ramach ubezpieczenia jest silnie reglamentowane – darmowe leczenie aparatem ruchomym przysługuje tylko dzieciom do dwunastego roku życia. Dzieci starsze mogą bezpłatnie korzystać jedynie z opieki retencyjnej, która ma na celu utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego. Raz w ciągu całego leczenia przysługuje naprawa lub wymiana aparatu i korekcyjne szlifowanie zębów, tylko raz można także wykonać darmowe zdjęcie pantomograficzne. Na szczęście dzieci mają do wyboru szerszy zakres usług stomatologicznych niż dorośli: mogą korzystać z bezpłatnego leczenia mleczaków, leczenia kanałowego, lakierowania zębów stałych do ukończenia 18 roku życia oraz lakowania bruzd, ale tylko do ukończenia lat siedmiu. Dodatkowo mają prawo do korzystania z usług, mających na celu wspieranie poprawnego rozwoju uzębienia: operacyjnego usunięcia zęba zatrzymanego, usunięcia zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych oraz resekcji wierzchołków korzeni zębów przednich.

Jak korzystać z leczenia stomatologicznego w ramach ubezpieczenia?

Kiedy wiemy już, jakie usługi stomatologiczne przysługują nam w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, warto dowiedzieć się także, gdzie i na jakich zasadach możemy z nich skorzystać. Zabiegi w ramach podstawowej opieki stomatologicznej możemy przeprowadzić w każdym gabinecie stomatologicznym czy przychodni na terenie kraju, która ma podpisany kontrakt z NFZ – nie obowiązuje żadna rejonizacja. Stomatolog przyjmie nas bez skierowania, a w przypadku gdy zgłosimy się do gabinetu z bólem zęba, mamy prawo oczekiwać przyjęcia w najkrótszym możliwym czasie – zazwyczaj jeszcze tego samego dnia. Warto jednak pamiętać, że decydując się na usługę w ramach NFZ godzimy się na standard jej przeprowadzenia, a więc także na zastosowane materiały – nie ma możliwości dopłaty za lepszą plombę.

Zastanawiasz się
nad
antykoncepcją

hormonalną?
Umów wizytę u ginekologa ze zniżką 75 zł
i porozmawiaj o tym ze specjalistą.

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Stomatologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…