Artykuły o zdrowiu, turystyce, medycynie

Zapoznaj się z ciekawymi artykułami nie tylko o turystyce medycznej
Kobiety decydujące się na powiększanie piersi żelem Aquafilling były przekonane, że zabieg będzie nie tylko małoinwazyjny, ale też w pełni bezpieczny. Podczas procedury pacjentkom wstrzykiwano preparat modelujący, który miał samoistnie wchłonąć się w ciągu pięciu lat od jego zaaplikowania. Zamiast komfortu pacjentki otrzymywały jednak silny ból, stan zapalny czy wycieki preparatu w miejscu... czytaj artykuł »
Łysienie plackowate charakteryzuje się utratą włosów z określonych obszarów skóry głowy. W efekcie nie dochodzi do równomiernego przerzedzenia fryzury, a tworzenia się gdzieniegdzie łysych “placków”. Dzieje się tak wskutek uszkodzenia mieszków włosowych. Co ciekawe, do utraty włosów dochodzi nie tylko na skórze głowy, ale również w innych owłosionych miejscach, takich jak np. broda. Mimo... czytaj artykuł »
Dorosła osoba dziennie traci około 100 włosów, choć liczba ta jest indywidualna i może wynosić także 50 czy 150. W normalnych warunkach nie zwracamy uwagi na wypadające włosy i nie rzucają się nam one w oczy. Gdy jednak znajdujemy coraz więcej pojedynczych kosmyków na szczotce, podłodze czy ubraniach, staje się to powodem stresu i zmartwień. Nic dziwnego - nadmierne wypadanie włosów prawie zawsze... czytaj artykuł »
Dorosły człowiek ma na głowie zwykle od 85 tys. do 140 tys. włosów. Każdy z nich składa się z łodygi, korzenia i mieszka włosowego, który znajduje się w skórze właściwej i jest zaopatrywany w krew przez unerwioną brodawkę. Cykl wzrostu włosa składa się z trzech faz: anagenu katagenu telogenu Anagen to faza wzrostu, która trwa zwykle od 2 do 6 lat, przez co jest najdłuższa. Katagen to z... czytaj artykuł »
Telemedycyna umożliwia lekarzom świadczenie usług medycznych na odległość. W ramach konsultacji online specjalista może m.in. przekazać pacjentowi poradę lekarską w oparciu o zebranie wywiadu przez telefon lub czat video. Porady telemedyczne to w Polsce cały czas nowość, choć z roku na rok coraz prężniej się ona rozwija, docierając do coraz to nowych pacjentów. Z ankiety przeprowadzonej przez... czytaj artykuł »
Telemedycyna to nowoczesna forma świadczenia usług medycznych na odległość. Jej założeniem jest możliwość przekazania pacjentowi porady lekarskiej w oparciu o zebranie wywiadu przez telefon lub czat video. W przypadku pacjentów kardiologicznych, po podłączeniu ich do specjalnych aparatur, możliwe jest także przesyłanie danych do lekarza na bieżąco - dotyczy to np. zapisu EKG. Porady lekarskie online... czytaj artykuł »
Ozonoterapia jest metodą leczenia, która wykorzystuje właściwości ozonu – trzycząsteczkowej formy tlenu O3. W przyrodzie znajduje się on w dużych ilościach w górnych warstwach atmosfery, chroniąc nasze środowisko przed szkodliwym działaniem promieniowania kosmicznego. Naukowcy zauważyli, że w środowisku z dużą ilością ozonu giną wszelkie drobnoustroje – bakterie, wirusy oraz grzyby. Właśnie... czytaj artykuł »
Przepuklina pachwinowa może być powodem wystąpienia specyficznych objawów, najczęściej pod postacią podskórnie uwypuklającego się guza w okolicy pachwinowej. Zdarza się również tak, iż obecność małej przepukliny może nie dawać żadnych objawów i pozostać przez długi czas niezauważona. Dotyczy to w szczególności otyłych pacjentów. W przypadkach przepuklin objawowych, uwypuklenie powiększa... czytaj artykuł »
Zdecydowanie. Szacuje się, że leczenie chirurgiczne daje wyleczalność z otyłości od 85 do ponad 90%. W przypadku leczenia zachowawczego taki efekt uzyskuje się w granicach 15-25%. To olbrzymia przepaść. Każdy pacjent zanim zostanie zakwalifikowany do operacji bariatrycznej musi przejść ścieżkę leczenia zachowawczego. Jeżeli uda się choremu schudnąć w ten sposób, nie będzie musiał ponosić on... czytaj artykuł »
Ze względu na to, iż kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, nie każdy pacjent może się jej poddać - u niektórych osób mogłaby ona bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Na liście bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania kolonoskopii znajdują się m.in.: ostre stany zapalne jelita podejrzenie perforacji jelita ciężkie choroby serca i płuc niedrożność mechaniczna jelita drugi i trzeci... czytaj artykuł »