Artykuły o zdrowiu, turystyce, medycynie

Zapoznaj się z ciekawymi artykułami nie tylko o turystyce medycznej
Nowotwór tarczycy jest najczęstszym nowotworem złośliwym gruczołów wydzielania wewnętrznego. Według dostępnych danych, w roku 2019 roczna zachorowalność na raka tarczycy w Polsce przekroczyła 1 700 przypadków. Rak tarczycy najczęściej dotyczy osób między 40. a 50. rokiem życia, choć może wystąpić w każdym wieku. Rak brodawkowaty tarczycy (łac. carcinoma papillare) jest najczęstszym... czytaj artykuł »
Zabieg małoinwazyjny to taki, który w swoim założeniu zapewnia bezpośredni dostęp do operowanego narządu, bezpieczeństwo, niewielkie dolegliwości bólowe i szybki powrót do pełni zdrowia. Nadrzędnym celem tego typu technik ma być osiągnięcie jak najlepszego efektu kosmetycznego. Wskazania do usunięcia tarczycy z wykorzystaniem technik minimalnie inwazyjnych to wole do 25 ml wielkości, które... czytaj artykuł »
“Kolejny wypadek na hulajnodze elektrycznej”, “Śmiertelna ofiara hulajnogi elektrycznej”, “Szpitalne Oddziały Ratunkowe pękają w szwach” - takie nagłówki nie pozostawiają żadnych złudzeń. Odkąd w polskich miastach pojawiły się hulajnogi elektryczne, wzrosła liczba wypadków drogowych. I choć mogłoby się wydawać, że ich skutki nie są zbyt groźne, w rzeczywistości przejażdżka modnym,... czytaj artykuł »
“Pajączki”, inaczej teleangiektazje czy po prostu pękające naczynka, to niewielkie zmiany żylne, które uwidaczniają się tuż pod powierzchnią skóry. Przyjmują one postać drobnych, rozgałęziających się niebieskawych lub czerwonawych niteczek, dlatego często nie zwracamy na nie większej uwagi. Zdarza się jednak, że są to pierwsze objawy żylaków, dlatego jeśli dodatkowo towarzyszą im... czytaj artykuł »
Jedną z najpopularniejszych nowoczesnych metod usuwania żylaków podudzi, ud oraz łydek jest laseroterapia. Polega ona na termicznym uszkodzeniu zmienionych chorobowo naczyń poprzez tak zwaną termoablację laserową. W wyniku termicznego uszkodzenia ściany naczynia, dochodzi do jego obkurczenia, a także rozwoju miejscowego stanu zapalnego i krzepnięcia krwi w świetle żylaka. W konsekwencji następuje jego... czytaj artykuł »
Trochę inaczej wygląda postępowanie po operacji żylaków - w tym przypadku chorzy częściej zgłaszają dolegliwości takie jak uczucie pieczenia lub kłucia. Co więcej, nacięcia skórne mogą być przyczyną niewielkiego podkrwawiania, które utrzymuje się zazwyczaj do 48 godzin po operacji - tyle wynosi również czas pobytu pacjenta w szpitalu. W większości przypadków wskazane jest noszenie wyrobów... czytaj artykuł »
Raport „Doświadczenia pacjenta w Polsce” jako pierwszy w Polsce poruszył kwestię doświadczeń osób korzystających z systemu ochrony zdrowia w kraju. Jakie są zatem nasze doświadczenia? Okazuje się, że aż 39% Polaków uważa, że opieka zdrowotna nad Wisłą jest zła lub bardzo zła. Zaledwie 2% badanych ocenia ją bardzo pozytywnie, a 18% - pozytywnie. I choć ta diagnoza nie napawa optymizmem,... czytaj artykuł »
Liczba osób, u których żylaki nóg pojawiają się przed 40. rokiem życie rośnie. Wpływ na to ma wiele czynników, a jednym z nich jest genetyka. Nawet jeśli tylko jeden z rodziców dziecka borykał się z tym problemem, ryzyko, że jego pociecha w przyszłości również będzie zmagać się z żylakami, zdecydowanie wzrasta. Nie bez znaczenia jest także tryb życia, na który składają się: brak ruchu,... czytaj artykuł »
Żylaki pojawiają się, gdy krew w nogach nie krąży prawidłowo. Jeśli z jakiegoś powodu zastawki żylne szwankują, część krwi zamiast płynąć przez żyły głębokie do serca, zaczyna się cofać i zalegać w żyłach powierzchniowych. Wówczas rozciąga ona naczynia i powoduje powstawanie żylaków. Z początku nie wywołują one zbyt uciążliwych objawów, nie są także widoczne gołym okiem. Dopiero... czytaj artykuł »
Szukając przyczyn Wielokrotne ciąże zakończone porodami naturalnymi, związane z menopauzą zaburzenia hormonalne czy po prostu upływ czasu to czynniki, które sprzyjają nadmiernemu rozluźnieniu pochwy. Związane z tym rozciągnięcie mięśni dna miednicy, tkanki włóknistej oraz skóry prowadzi do obniżenia jakości życia seksualnego (ze względu na suchość i obniżoną elastyczność pochwy),... czytaj artykuł »