r

Artykuły o zdrowiu, turystyce, medycynie

Zapoznaj się z ciekawymi artykułami nie tylko o turystyce medycznej
Ozonoterapia jest metodą leczenia, która wykorzystuje właściwości ozonu – trzycząsteczkowej formy tlenu O3. W przyrodzie znajduje się on w dużych ilościach w górnych warstwach atmosfery, chroniąc nasze środowisko przed szkodliwym działaniem promieniowania kosmicznego. Naukowcy zauważyli, że w środowisku z dużą ilością ozonu giną wszelkie drobnoustroje – bakterie, wirusy oraz grzyby. Właśnie... czytaj artykuł »
Przepuklina pachwinowa może być powodem wystąpienia specyficznych objawów, najczęściej pod postacią podskórnie uwypuklającego się guza w okolicy pachwinowej. Zdarza się również tak, iż obecność małej przepukliny może nie dawać żadnych objawów i pozostać przez długi czas niezauważona. Dotyczy to w szczególności otyłych pacjentów. W przypadkach przepuklin objawowych, uwypuklenie powiększa... czytaj artykuł »
Zdecydowanie. Szacuje się, że leczenie chirurgiczne daje wyleczalność z otyłości od 85 do ponad 90%. W przypadku leczenia zachowawczego taki efekt uzyskuje się w granicach 15-25%. To olbrzymia przepaść. Każdy pacjent zanim zostanie zakwalifikowany do operacji bariatrycznej musi przejść ścieżkę leczenia zachowawczego. Jeżeli uda się choremu schudnąć w ten sposób, nie będzie musiał ponosić on... czytaj artykuł »
Ze względu na to, iż kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, nie każdy pacjent może się jej poddać - u niektórych osób mogłaby ona bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Na liście bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania kolonoskopii znajdują się m.in.: ostre stany zapalne jelita podejrzenie perforacji jelita ciężkie choroby serca i płuc niedrożność mechaniczna jelita drugi i trzeci... czytaj artykuł »
Aby wykonać kolonoskopię nieodpłatnie, w ramach NFZ, należy uzyskać skierowanie. Odpowiedni dokument może wystawić zarówno gastroenterolog, jak i lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Po otrzymaniu skierowania, pacjent może wybrać dowolną placówkę medyczną wykonującą takie badania, o ile oczywiście ma ona podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Osoby, które są po 50. roku życia i... czytaj artykuł »
Przygotowanie do kolonoskopii należy rozpocząć już na tydzień przed badaniem. Stosowanie w tym czasie niewłaściwej diety mogłoby uniemożliwić uzyskanie właściwego obrazu w trakcie procedury. A zatem co można jeść przed kolonoskopią? Na 7 dni przed badaniem zaleca się wprowadzenie diety lekkostrawnej. Nie musi być ona szczególnie restrykcyjna, jednak warto zmienić sposób odżywiania,... czytaj artykuł »
Kolonoskopia to badanie przeprowadzane w trybie ambulatoryjnym. Oznacza to, że po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu. Osoby, które otrzymają skierowanie na kolonoskopię w ramach NFZ, będa musiały zaakceptować fakt, iż badanie zostanie wykonane bez znieczulenia. Warto jednak wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków jego zastosowanie nie jest konieczne. Choć kolonoskopia nie jest... czytaj artykuł »
Nowotwór tarczycy jest najczęstszym nowotworem złośliwym gruczołów wydzielania wewnętrznego. Według dostępnych danych, w roku 2019 roczna zachorowalność na raka tarczycy w Polsce przekroczyła 1 700 przypadków. Rak tarczycy najczęściej dotyczy osób między 40. a 50. rokiem życia, choć może wystąpić w każdym wieku. Rak brodawkowaty tarczycy (łac. carcinoma papillare) jest najczęstszym... czytaj artykuł »
Zabieg małoinwazyjny to taki, który w swoim założeniu zapewnia bezpośredni dostęp do operowanego narządu, bezpieczeństwo, niewielkie dolegliwości bólowe i szybki powrót do pełni zdrowia. Nadrzędnym celem tego typu technik ma być osiągnięcie jak najlepszego efektu kosmetycznego. Wskazania do usunięcia tarczycy z wykorzystaniem technik minimalnie inwazyjnych to wole do 25 ml wielkości, które... czytaj artykuł »
“Kolejny wypadek na hulajnodze elektrycznej”, “Śmiertelna ofiara hulajnogi elektrycznej”, “Szpitalne Oddziały Ratunkowe pękają w szwach” - takie nagłówki nie pozostawiają żadnych złudzeń. Odkąd w polskich miastach pojawiły się hulajnogi elektryczne, wzrosła liczba wypadków drogowych. I choć mogłoby się wydawać, że ich skutki nie są zbyt groźne, w rzeczywistości przejażdżka modnym,... czytaj artykuł »