Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań pozabiegowych. Dlaczego metoda ta nie jest bezpieczna i co może stanowić dla niej alternatywę? Jakie powikłania pojawiły się u pacjentek, u których zastosowano żel Aquafilling?

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Aquafilling - niebezpieczna metoda

Kobiety decydujące się na powiększanie piersi żelem Aquafilling były przekonane, że zabieg będzie nie tylko małoinwazyjny, ale też w pełni bezpieczny. Podczas procedury pacjentkom wstrzykiwano preparat modelujący, który miał samoistnie wchłonąć się w ciągu pięciu lat od jego zaaplikowania. Zamiast komfortu pacjentki otrzymywały jednak silny ból, stan zapalny czy wycieki preparatu w miejscu nakłucia. U niektórych kobiet pojawiały się wręcz otwarte rany. Oprócz miejscowych reakcji na żel, obserwowano również reakcje ogólnoustrojowe. To nie wszystko! Zabiegi  wykonywali lekarze, którzy nie posiadali specjalizacji z zakresu chirurgii plastycznej – byli oni jedynie szkoleni bezpośrednio przez dystrybutora w jednej z warszawskich klinik. Szacuje się, że zabiegowi poddało się około 6 tysięcy kobiet w Polsce.

Co dalej z pacjentkami?

Gdy kobiety trafiały do szpitala z powikłaniami, lekarze byli zszokowani. W jednym z opisanych przez "Superwizjer" przypadków pacjentka musiała mieć usuniętą pierś, bo specjalista stwierdził, że "nie ma czego ratować". Finalnie, doświadczeni chirurdzy plastycy musieli poprawiać błędy po lekarzach, którzy nie mieli nawet takiej specjalizacji. Zszokowani, odkrywali zdewastowane tkanki i żel migrujący w sposób niemożliwy do kontrolowania. W rozmowach z reporterami TVN przyznawali też, że w niektórych przypadkach infekcje mogły się skończyć sepsą, a nawet śmiercią.

Sądowe batalie

W międzyczasie pojawiły się wątpliwości, czy skład substancji wstrzykniętej w ciała pacjentek odpowiada temu, jaki producent deklaruje na opakowaniu. Jak poinformował adwokat jednej z poszkodowanych kobiet, której częściowo udało się usunąć produkt i poddać go badaniom chemicznym, okazało się, że jego skład jest inny. Czeski producent preparatu zapewnia, że wszelkie powikłania są skutkiem nieumiejętnego zastosowania żelu przez polskich lekarzy. W sądach toczą się aktualnie postępowania, a jedno z nich prowadzi Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jak nieoficjalnie dowiedzieli się reporterzy TVN, jego decyzja będzie negatywna dla producenta żelu Aquafilling.

Sprawdzone metody powiększania piersi

Najbardziej znaną metodą powiększania biustu jest zdecydowanie wszczepienie specjalnych implantów. Pacjentki mają do wyboru dwa rodzaje implantów: okrągłe oraz anatomiczne. W ostatnich latach kobiety coraz częściej wybierają te drugie, ponieważ pozwalają ona uzyskać bardziej naturalny efekt. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W jego przebiegu, wypełnione żelem implanty wprowadza się w pierś poprzez wykonanie cięcia o długości 4-5 cm. Może ono przebiegać w dole pachowym, wokół brodawki lub w fałdzie podpiersiowym. Przez jakiś czas po wprowadzeniu implantów pacjentka musi nosić specjalnie dopasowany stanik, umożliwiający prawidłowe ułożenie się protez. Rekonwalescencja trwa zwykle kilka tygodni.

Co zamiast implantów?

Pacjentki podkreślały, że do poddania się zabiegowi z wykorzystaniem żelu Aquafilling szczególnie zachęcały je zapewnienia o  tym, że żel jest w 98% złożony z wody, nie ma konieczności wykonywania nacięć, brania zwolnienia czy leżenia w szpitalu. Tymczasem od lat istnieją sprawdzone, bezpieczne sposoby powiększania piersi, które także nie wymagają długiej rekonwalescencji. Zaliczamy do nich przede wszystkim powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową. Powiększony w ten sposób biust wygląda bardzo naturalnie i nie widać na nim śladów ingerencji medycznej. Poza tym operacja jest bezpieczna, poniewąż nie stosuje się obcych materiałów, ale własną tkankę, pobraną wcześniej od pacjentki na drodze liposukcji. Najlepsze rezultaty osiąga się u kobiet po porodach i karmieniu, w wieku 30-50 lat. W zależności od metody stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Tłuszcz pobiera się z tych miejsc, z których zwykle jest usuwany, czyli z „boczków", brzucha lub ud. 

Powiększanie piersi kwasem hialuronowym

Rozmiar biustu można zwiększyć także dzięki preparatowi Macrolane. Środek ten ma postać żelu na bazie kwasu hialuronowego. Po zabiegu przez około tydzień zaleca się unikać wysiłku fizycznego, a przez mniej więcej 2 tygodnie należy zrezygnować z sauny i gorących kąpieli. Trwałość zabiegu jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji pacjentki – rezultaty utrzymują się od 18 do 24 miesięcy, nie są zatem trwałe.

Niestety preparat Macrolane także nie jest wolny od kontrowersji – pojawiły się bowiem wobec niego zarzuty związane z diagnozowaniem raka piersi u kobiet po zabiegu. Podczas badania USG mogą bowiem wystąpić u nich pewne odchylenia w obrazie.

Źródła:

Powiększanie piersi implantami anatomicznymi - więcej na ten temat

Powiększanie piersi implantami anatomicznymi

Powiększanie piersi implantami to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Decydują się na niego kobiety po przebytej mastektomii lub niezadowolone…

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową

Powiększanie piersi tłuszczem, nazywane też lipofillingiem, to nowoczesna metoda powiększania i modelowania kształtu biustu. Ryzyko powikłań jest przy niej niewielkie.…

Dodaj komentarz

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Wielkość kobiecych piersi ma wpływ na całą sylwetkę – w dużej mierze to właśnie na ich podstawie określa się, czy kobieta jest atrakcyjna. Zabiegi powiększania piersi umożliwiają trwałe zwiększenie rozmiaru biustu, a efekt operacji jest...

Powiększanie piersi: nie tylko implanty

Powiększanie piersi: nie tylko implanty

Piękne piersi uznawane są za jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości, dlatego kobiety od lat chętnie korzystają z możliwości ich operacyjnego powiększenia. O ile jednak kiedyś jedyną opcję stanowiła augmentacja biustu implantami,...