Cyfrowe projektowanie uśmiechu DSD

Perfekcyjny, wymarzony uśmiech? Dziś mogą go mieć go nie tylko gwiazdy ekranu. Najnowocześniejsza technologia szturmem zdobywa już bowiem gabinety w Polsce, a jej ceny stają się coraz bardziej przystępne dla rodaków. Jednym z takich unikalnych, nowoczesnych rozwiązań, które od niedawna są dostępne w kraju, jest Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu DSD. Na czym ono polega? Jakie efekty daje? I ile się za nie zapłaci?

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Według raportu "Zdrowie jamy ustnej a zdrowie ogólne", stworzonego przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne, istnieje bezpośredni wpływ między schorzeniami zębów i jamy ustnej a schorzeniami innych części ciała. Nieleczone choroby przyzębia powodują zarówno utratę zębów, jak i podnoszą poziom mediatorów zapalnych w całym ciele. Te z kolei są czynnikiem zwiększającym wystąpienie miażdżycy, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, udarów, raka trzustki czy nawet choroby Parkinsona. Zwiększone stany zapalne u kobiety w ciąży to też przyczyna przedwczesnych porodów czy zbyt niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

W dbaniu o piękne i zdrowe zęby pomaga nowoczesna technologia, w tym Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu DSD (Digital Smile Design). Dzięki niemu dentysta wraz z pacjentem planuje ostateczny efekt leczenia stomatologicznego, obejmującego uzupełnianie ubytków, walkę z przebarwieniami i zbyt żółtym kolorem zębów oraz terapię wad zgryzu. Osoba leczona bierze ciągły udział w procesie projektowania, dzięki czemu efekt będzie dokładnie taki, jak sobie wymarzy. Co ważne, Design Smile Thinking to nie tylko technologia, ale i dokładny protokół postępowania. Bez względu na to, w którym gabinecie skorzysta się z usługi, zawsze będzie wyglądała identycznie.

Stomatologia oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Jak wygląda Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu DSD?

Proces Design Smile Thinking każdorazowo rozpoczyna się od wykonania szeregu filmów oraz zdjęć zębów i twarzy. Zapisuje się zarówno obrazy z zewnątrz, jak i z wnętrza jamy ustnej. Krok kolejny to rozmowa z pacjentem. Jej celem jest poznanie jego cech osobowości i dokładnych wyobrażeń o idealnym uśmiechu. Gdy stomatolog posiada komplet informacji, przechodzi do analizy zależności zachodzących pomiędzy ustami, zębami i uśmiechem a mimiką i rysami twarzy. Po jej wykonaniu na cyfrowych planszach projektuje od podstaw nowy uśmiech osoby leczonej, konsultując się z nią na bieżąco. Oprogramowanie komputerowe pomaga w wyznaczeniu linii referencyjnych na twarzy, w tym linii pośrodkowej, linii horyzontalnej i linii wargi dolnej w uśmiechu.

Przychodzi czas na ustalenie planu leczenia, przejrzystego i w pełni zrozumiałego dla pacjenta. Nierzadko konieczne jest połączenie wiedzy i doświadczenia stomatologów różnych specjalizacji: chirurgów stomatologicznych, ortodontów, stomatologów i techników z pracowni protetycznej. Z tego powodu leczenie dzieli się na kilka etapów, które pozwalają zainteresowanemu zaplanować wydatki przeznaczone na terapię i odpowiednio rozłożyć je w czasie. Zaletą dokładnego rozpisania leczenia jest też to, że nie ma w nim miejsca na pomyłki spowodowane brakiem właściwej komunikacji między specjalistami.

Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu DSD to metoda stworzona przez brazylijskiego stomatologa Christiana Coachmana. Inspiracją do jej opracowania była refleksja, że bez precyzyjnego przekazywania sobie informacji przez poszczególnych specjalistów nie jest możliwe przeprowadzenie w pełni odpowiedniej terapii. Kolejnym problemem było to, że pacjenci niejednokrotnie mieli inne wyobrażenie końcowych efektów. Najważniejsze w DSD stało się dokładne opisanie leczenia i zaprezentowanie pacjentowi rezultatów jeszcze przed rozpoczęciem terapii. Dzięki temu metoda dra Coachmana doprowadziła do rewolucji w stomatologii estetycznej.

Design Smile Thinking - metoda na niemal każdą kieszeń

Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu składa się z sesjo foto-video, planowania oraz projektowania. Za ten komplet usług w Gdańsku w Klinice Stomatologicznej Perfect Smile (ulica Zygmunta Noskowskiego 17A) zapłaci się 1 000 złotych. W Poznaniu w gabinecie SobotaDent (ulica Jarosława Iwaszkiewicza 3) trzeba przygotować się na wydatek w postaci 1 400 złotych, a w Łukowie w Klinice Dentystycznej Milcarz (ulica Kiernickich 57) będzie on miał wysokość od 600 złotych.

Stomatologia
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Mock Up, czyli zobacz projekt swoich nowych zębów na żywo

Jednym z elementów procesu Cyfrowego Projektowania Uśmiechu może być stworzenie tzw. mock upu, czyli protetycznego projektu pracy. Tworzy się go w pracowni protetycznej w oparciu o wycisk zębowy i wizualizacje przekazane przez stomatologa. Dzięki temu pacjent może na żywo sprawdzić, jak będzie wyglądał jego nowy uśmiech i zasugerować w nim ewentualne poprawki.

Dodaj komentarz

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy...

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej stosowanych m.in. w stomatologii. Pozwala precyzyjnie zaplanować leczenie kanałowe, protetyczne, jak również implantologiczne, a także zapobiec przykrym niespodziankom...

Leczenie kanałowe - jakie są wskazania do jego przeprowadzenia

Leczenie kanałowe - jakie są wskazania do jego przeprowadzenia

W większości przypadków leczenie kanałowe zęba (zabieg endodontyczny) pozwala na uratowanie go przed usunięciem, czyli ekstrakcją. Współcześnie przeprowadza się je przy wykorzystaniu nowoczesnych mikroskopów oraz urządzeń takich jak m.in....