Drobne zabiegi chirurgiczne

Znamię, brodawka czy zmiana barwnikowa – takie drobne mankamenty urody zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia, jednak ich wątpliwa estetyka sprawia, że coraz częściej odwiedzamy chirurga bądź dermatologa w celu ich likwidacji. Zabiegi usunięcia niewielkich zmian są szybkie i bezpieczne, a co najważniejsze – pozwalają cieszyć się gładką, pozbawioną skaz skórą.

Tłuszczaki, kaszaki, znamiona czy brodawki zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia a ich likwidacja ze względów medycznych nie jest konieczna, jednak usuwanie tego typu zmian cieszy się bardzo dużą popularnością. Wynika to z przyczyn kosmetycznych, a znamiona, barwniki czy brodawki przeszkadzają nam zwłaszcza wówczas, gdy usytuowane są na odsłoniętych, dobrze widocznych obszarach skóry: na dłoniach, przedramionach czy łydkach, a zwłaszcza na twarzy i szyi. Wówczas ich usunięcie może się wiązać ze znacznym podniesieniem samooceny – wszak każdy lubi podobać się sobie, a pozbycie się szpecącego w naszym mniemaniu defektu urody sprawia, że od razu czujemy się ładniejsi.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »
Najbardziej popularne zmiany, z którymi masowo szturmujemy gabinety chirurgiczne to przebarwienia, brodawki czy znamiona, chętnie usuwamy także kaszaki i tłuszczaki. Do grona najbardziej popularnych drobnych zabiegów chirurgicznych zalicza się także chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia, która to przypadłość – w przeciwieństwie do wyżej wymienionych zmian – jest zazwyczaj bolesna i utrudnia funkcjonowanie. Drobne zabiegi chirurgiczne są zazwyczaj stosunkowo niedrogie, a ich przeprowadzenie trwa kilkanaście minut i nie wiąże się z żadnymi komplikacjami.

Wycięcie tłuszczaka

Leczenie kaszaka polega na jego chirurgicznym wycięciu

Tłuszczak jest miękką, niebolesną i przesuwalną zmianą, powstającą w tkance podskórnej na skutek nagromadzenia się zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej w jednym miejscu. Tłuszczaki najczęściej pojawiają się u osób dorosłych (głównie po 40. roku życia), jednak zdarza się, że występują również u dzieci. Mogą formować się praktycznie w każdym miejscu na ciele, zazwyczaj jednak pojawiają się na karku, tułowiu, ramionach oraz pośladkach. Zwykle mają kształt podłużny lub zaokrąglony a ich rozmiary są niewielkie (od kilku milimetrów do 2-3 centymetrów).

Leczenie tłuszczaków ze względów zdrowotnych nie jest konieczne gdyż w zdecydowanej większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, często usuwa się je jednak z powodów kosmetycznych. Tłuszczaki można likwidować metodą nieoperacyjną (wstrzykiwanie sterydów lub liposukcja), jednak najczęściej stosowaną metodą jest wycięcie zmiany. Zabieg chirurgicznego usunięcia tłuszczaka przeprowadzić można w każdym gabinecie chirurgicznym, a jego koszt oscyluje zazwyczaj wokół 300zł. W Warszawskim Centrum Medycznym Enel-Med wycięcie tłuszczaka kosztuje 300-400zł, a w Specjalistycznej Przychodni Nasmed koszt zabiegu to 250zł. Poza stolicą ceny zabiegu mogą być zarówno niższe (w Centrum Estetyki Laser w Jeleniej Górze koszt wycięcia tłuszczaka to 210zł), jak i wyższe – w Centrum Zdrowia Medycyna w Białymstoku za zabieg trzeba zapłacić 600zł. 

Wycięcie kaszaka

Kaszak na czole

Kaszak jest odmianą torbieli zastoinowej, powstającej w gruczole łojowym lub w torebce włosowej. Gromadzące się kaszowate masy rozciągają ściany gruczołu, tworząc wyraźnie widoczny guzek wielkości do kilku centymetrów. Najczęściej pojawia się na owłosionej skórze głowy, może jednak uformować się także w obrębie twarzy, zwłaszcza w okolicach nosa lub ucha. Kaszaki nie są groźne dla naszego zdrowia, niekiedy mogą jednak być przyczyną dolegliwości bólowych, zwłaszcza w przypadku zropienia, choć w większości przypadków pozostają niebolesne.

Operacyjne leczenie kaszaka polega na jego chirurgicznym wycięciu wraz z torebką. Ważne jest dokładnie wyłuszczenie całego kaszaka oraz wytwarzającej jego zawartość torebki, co pozwala uniknąć nawrotu zmiany. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym a czas jego trwania to zazwyczaj kilka-kilkanaście minut. Koszt wycięcia kaszaka to zazwyczaj około 500zł – tyle trzeba zapłacić w Instytucie Dermatologii Eco-Lab w Krakowie. W kolejnej krakowskiej placówce – Ośrodku Medycznym Osteomed – koszt zabiegu waha się między 400-800zł, podobne są także ceny w innych miastach: dr n. med. Sebastian Maciej Kulesza (Laser Clinic, Szczecin) przeprowadza zabieg w cenie 300-600zł, a w Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt w Warszawie trzeba zapłacić 600zł. 

Wycięcie włókniaka

Przygotowanie do usunięcia włókniaka

Włókniak jest niewielką, grudkowatą zmianą na skórze: zazwyczaj ma od jednego milimetra do centymetra długości, czasem jest „zawieszony” na nitkowatym fragmencie skóry. Włókniaki powstają w wyniku drobnych urazów lub zadrapań i dzielą się na twarde i miękkie. Twarde pojawiają się na kończynach, miękkie natomiast zazwyczaj są zlokalizowane na szyi, dekolcie i ramionach, w okolicy pach i piersi. Ryzyko ich występowania wzrasta z wiekiem, zwłaszcza u osób ze skłonnością do tworzenia się tego typu zmian. Nie są groźne dla zdrowia, jednak chętnie usuwa się je ze względów kosmetycznych, zwłaszcza gdy występują w większych ilościach bądź w szczególnie widocznych miejscach.

Usuwanie włókniaka sprowadza się do zabiegu laserowego lub elektrochirurgicznego, przeprowadzanego w znieczuleniu miejscowym, w przypadku dużych zmian stosuje się także zabiegi chirurgii tradycyjnej. Koszt usunięcia pojedynczej zmiany to zazwyczaj 150-200zł. We Wrocławiu usuwanie włókniaków można przeprowadzić np. u lek. med. Agnieszki Bliżanowskiej w Centrum Wellderm (koszt elektrokoagulacji włókniaka to 130zł) i u lek. med. Doroty Bieleckiej w Centrum Dermatologii Estetycznej i Laeroterapii CosmetDerm (100zł za usunięcie od 1 do 3 zmian). W innych miastach ceny są porównywalne: w klinice Symbiosis w Poznaniu usunięcie włókniaka to koszt od 100zł (zmiana miękka) do 200zł (zmiana twarda), a w Instytucie Zdrowia i Urody Laser Studio w Szczecinie ceny zabiegu rozpoczynają się już od 60zł. 

Wycięcie brodawki

Brodawki często usuwane są za pomocą lasera

Brodawka, zwana także kurzajką, to grudkowata, niebolesna zmiana skórna, która pojawia się za sprawą zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Na powstawanie brodawek szczególnie narażone są dzieci i osoby młode. Z brodawkami można walczyć przy pomocy dostępnych w aptece preparatów na bazie kwasu salicylowego i mlekowego, jednak w przypadku szczególnie uporczywych kurzajek warto udać się do gabinetu specjalistycznego. Najpopularniejsze metody usuwania brodawek to krioterapia (wymrażanie) i laseroterapia. Zabiegi mają bardzo wysoką skuteczność, zdarza się jednak, że kurzajki mają tendencję do nawracania.

Koszt usunięcia brodawki oscyluje zazwyczaj wokół 150zł w przypadku wymrażania i 250zł za zabieg laserowego usunięcia zmiany. W Bydgoszczy brodawek można pozbyć się m.in. w Centrum Terapii Laserowej (100-300zł za laserowe usunięcie jednej brodawki) i w klinice Laser-Med (150-400zł) a także w Clinica Dermatoestetica, gdzie ceny wymrażania pojedynczej zmiany rozpoczynają się już od 50zł. Podobne są ceny w innych miastach: w warszawskim Instytucie Medycyny Estetycznej za zabieg chirurgiczny lub wymrażanie trzeba zapłacić 150zł, taki sam jest koszt kriochirurgicznego usuwania brodawek w Specjalistycznym Centrum Medycznym Nowomed w Krakowie. 

Wycięcie zmiany barwnikowej

Zmiana (znamię) barwnikowa może ulec transformacji w nowotwór

Zmiana barwnikowa, zwana też znamieniem, to zazwyczaj ostro odgraniczona plama lub guzek o rozmaitym zabarwieniu: brązowym, czarnym , niebieskawym, w odcieniu zbliżonym do koloru skóry. Istnieje wiele odmian zmian barwnikowych: podzielić je można za zwykłe i atypowe oraz wrodzone i nabyte. Występują bardzo często: szacuje się, że przeciętny dorosły człowiek ma około 20 znamion na całym ciele. Choć w zdecydowanej większości przypadków nie są groźne dla zdrowia, znamiona atypowe oraz zlokalizowane w miejscach drażnionych (dłonie, stopy, okolica podsutkowa) mogą ulec transformacji w nowotwór złośliwy, dlatego zazwyczaj się je usuwa. W zależności od wielkości i rodzaju zmiany stosuje się wycięcie metodą klasyczną lub laseroterapię.

Koszt usunięcia zmiany barwnikowej to zazwyczaj 150-300zł w zależności od rozmiaru znamienia oraz zastosowanej metody. W Poznaniu tego typu zmiany można usunąć m.in. w Gabinecie Chirurgicznym Medic Laserplus (120-200zł za zabieg laseroterapii i od 200zł za wycięcie chirurgiczne), w klinice Symbiosis (250zł za chirurgiczne usunięcie zmiany) i w Centrum Medycyny Estetycznej Proestetica (zabieg laserowy w cenie 200-500zł w zależności od umiejscowienia i powierzchni).

Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia

Zabieg usunięcia wrastającego paznokcia

Wrastające paznokcie są powszechną dolegliwością, dotyczącą około 15% populacji. Schorzenie najczęściej dotyczy palucha stopy i występuje głównie u chłopców mężczyzn w wieku 15-40 lat. Główną przyczyną problemów z wrastającym paznokciem jest nieprawidłowe obcinanie oraz noszenie zbyt ciasnego obuwia, co w efekcie prowadzi do zranienia wału paznokciowego i przewlekego stanu zapalnego. Jedną z metod leczenia schorzenia jest chirurgiczne usunięcie płytki paznokcia – całości lub jedynie brzeżnego fragmentu na całej jego długości.

Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a czas trwania zabiegu to około kilkunastu minut. Koszt usunięcia paznokcia to zazwyczaj 200-400zł. W Częstochowie zabieg wykonać można m.in. w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii BellaZone w cenie 350-500zł, w Derma Clinic (koszt zabiegu to 250zł) czy w Przychodni Specjalistycznej A-Derm-Serwis (150zł). W innych miastach ceny również są dość zróżnicowane: w NZOZ Endomed w Gorzowie Wielkopolskim zabieg kosztuje 200zł, w Prywatnym Centrum Chirurgii w Szczecinie trzeba zapłacić 300zł a w Centrum Medycznym Enel-Med cena za chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia to 400zł.

Drobne zabiegi chirurgiczne
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Doraźna pomoc w nagłych przypadkach

Zdecydowaną większość pacjentów, którzy poddają się zabiegom usuwania brodawek, włókniaków czy znamion w polskich klinikach to Polacy – obcokrajowcy decydują się na tego typu zabiegi w bardzo rzadkich przypadkach. Wynika to ze zbyt niewielkiej różnicy w cenach zabiegów: usuwanie różnego rodzaju zmian skórnych w USA to wydatek rzędu 200-400$ (660-1320zł) w zależności od zmiany, w klinikach brytyjskich średni koszt zabiegu to około 300£ (niecałe 1400zł) – tyle kosztuje usuwanie zmian barwnikowych w The London Mole Clinic. Choć koszt zabiegu w Polsce może być dwu- bądź trzykrotnie niższy, różnica w cenie nie jest tak duża by obcokrajowcom opłacało się przyjeżdżać do polskiej kliniki specjalnie na zabieg. Dlatego, jeśli już decydują się na tego typu procedury, to zazwyczaj jedynie „przy okazji” pobytu w naszym kraju.

Komentarze (1)

eda 2 lata temu

Natrafiłam ostatnio na ciekawy artykuł dotyczący tego, czy z wrastającym paznokciem powinniśmy się udać do chirurga, czy do podologa. Okazało się, że istnieje naprawdę niewiele takich przypadków, które wyagają interwencji chirurga i np. ściągania całego paznokcia. W większości przypadków to podolog może wyleczyć chory palec. Odpowiedz

Co trzeba wiedzieć o Esperalu

Co trzeba wiedzieć o Esperalu

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo poważną chorobą i stanowi istotny problem społeczny XXI wieku. Pokutujące wciąż przekonanie, że z uzależnieniem od alkoholu można wygrać samodzielnie przy odrobinie chęci i wytrwałości jest mylne i... więcej »

Borelioza - skąd się bierze?

Borelioza - skąd się bierze?

Boreliozę dość jednoznacznie kojarzymy z chorobą przenoszoną przez kleszcze, której leczenie bywa uciążliwe i czasochłonne. Słusznie, gdyż rzeczywiście nosicielem bakterii wywołujących chorobę są kleszcze, a u niektórych chorych terapia... więcej »

Wskazania do zabiegu wszycia Esperalu

Wskazania do zabiegu wszycia Esperalu

Alkoholizm i konsekwencje nadmiernego spożycia alkoholu stanowią poważny problem społeczny, który rocznie pochłania z budżetu państwa około 1,3% PKB. W leczeniu choroby alkoholowej, prócz psychoterapii, stosuje się farmakoterapię. Jedną z... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.