Ginekologia estetyczna – moda, kaprys czy terapia?

Zabiegi ginekologii estetycznej wykonuje kilkanaście klinik w Polsce

Hymenoplastyka, labioplastyka, klitoroplastyka, waginoplastyka - na specjalne zabiegi ginekologii estetycznej u polskich lekarzy decydują się nie tylko Polki, ale i pacjentki z innych krajów

Mimo, że zwierzanie się jest typowe dla płci żeńskiej, tego tematu nie porusza się na spotkaniu przy kawie. Na forach za to pojawia się coraz więcej wypowiedzi o braku udanego pożycia seksualnego i niskiej samoocenie. Dowodem na dużą wagę problemu jest również to, że kosmetoginekologia, która pojawiła się w Polsce niedawno, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Można odnieść wrażenie, że ktoś wreszcie wysłuchał głosów kobiet i stworzył miejsca, gdzie mogą pozbyć się kompleksów.

Przykładowo, plastyka warg sromowych (labioplastyka) pomaga kobietom z deformacją lub przerostem warg sromowych mniejszych. Można by nazwać ją kaprysem lub efektem zapatrzenia na filmy (zwłaszcza pornograficzne), gdyby nie to, że deformacja rodzi ból. I to w codziennym życiu – zbyt duże wargi cały czas doznają otarć, więc niektóre kobiety cierpią podczas chodzenia i nie mogą aktywnie uprawiać sportu. W grę wchodzi również sama estetyka. W dobie wysoko wyciętej bielizny te, które nie mogą pozwolić sobie na kuse majteczki, czują się gorsze. To waży na ich życiu seksualnym. Słowem, pozornie ukryty problem rzutuje na całe życie kobiety.

Ginekologia estetyczna oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Dlatego plastyka warg sromowych znalazła tyle klientek. Wraz z innymi operacjami chirurgii intymnej przywędrowała do nas z USA (gdzie powstała w 2004 roku, czyli również nie tak dawno) i jest już w kilku polskich miastach. Póki co, to młoda dziedzina medycyny, zatem najlepiej szukać jej w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Katowice czy Szczecin.

Koszt zabiegów chirurgii intymnej

Zabiegi ginekologii estetycznej wykonuje kilkanaście klinik w Polsce

Ceny są różne. Przykładowo, w Warszawie, u doktora Lubomira Lembasa koszt takiego zabiegu to ok. 4 tys. złotych, u dr Joanny Pabit-Worożbit (Uni Klinik) 3-3,5 tys. złotych, zaś u prekursora polskiej kosmetoginekologii, założyciela pierwszej placówki, czyli dr Andrzeja Barwijuka (Medifem), zapłacimy ponad 6 tys. złotych. W innych miastach jest podobnie. W szczecińskiej klinice Aestheticmed dr n. med. Andrzej Dmytrzak przeprowadza labioplastykę za ok. 5 tys. złotych. W katowickim Centrum Estetyki Ciała cena operacji plasuje się w granicach 4-8 tys. złotych, nieco taniej jest w Bydgoszczy, gdzie dr Wiesław Bieńkowski (Centrum Medyczne Bieńkowski) wykona zabieg za 2,5-3,7 tys. złotych. To i tak dużo taniej niż za granicą. Do Polski na taki zabieg przyjeżdżają Brytyjki – u nich labioplastyka kosztuje, w przeliczeniu, średnio 12,5 tys. złotych (dr Alexandros Bader wykonuje ją za ok. 11 tys. złotych), zatem widać, jak wielka jest rozbieżność. W Szwajcarii jest jeszcze drożej (dr Jan Pampurik ze Swissmed Esthetics przeprowadza zabiegi za 8,5 tys. złotych, ale np. dr med. Christian Köhler z Prevention Center za 16 tys. złotych), nie mówiąc już o Indiach – ponad 14 tys. złotych.

Hymenoplastyka pomaga przywrócić dziewictwo

Kolejną operacją jest waginoplastyka, czyli plastyka pochwy. To zabieg przeznaczony dla wielokrotnie rodzących kobiet, którym poród naturalny znacznie poluźnił mięśnie pochwy i krocza. Zdeformowana i rozciągnięta pochwa jest przyczyną pogorszenia jakości życia seksualnego (często u obydwojga partnerów, choć bardzo rzadko rozmawia się o tym otwarcie).  Oprócz tego może wypadać, co jest utrapieniem, tak samo jak inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu. Po porodzie cierpi na nie wiele kobiet, trudno powiedzieć dokładnie ile, bo niechętnie się do tego przyznają.

W takich sytuacjach waginoplastyka jest bardziej terapią niż kosmetyką. Pacjentki po niej stają się bardziej pewne siebie, wracają do dawnej aktywności seksualnej, a także leczą się z wstydliwej „przypadłości dzieci i staruszków". Koszty zabiegu są różne w zależności od placówki, średnio to 3,5-4 tys. złotych (np. wspomniana już Uni Klinik), choć, na przykład, w Klinice Chirurgii Mazan w Katowicach zapłacimy 7 tys. złotych, a w warszawskiej Medifem 5 tys. złotych. Wydaje się drogo, ale nie dla cudzoziemek – dla Brytyjek różnica jest kolosalna (cena dr Alexandrosa Badera to aż 25 tys. złotych), podobnie dla Kanadyjek (dr Carlos Cordoba wykonuje zabieg za 20 tys. złotych) czy Niemek (Sensualmedics – od 10 tys. złotych).

Plastyka pochwy często łączona jest z plastyką krocza (perineoplastyką), stąd niektórzy chirurdzy, jak na przykład dr Andrzej Barwijuk, określają taki zabieg jedną nazwą – waginoperineoplastyka.

Ideologiczna rola skalpela

Padło hasło terapii, nie bez powodu. Istnieją dwie operacje, które pacjentki traktują jak swoisty rodzaj lekarstwa na swoje problemy. Nie chodzi tu o poprawę jakości współżycia, ale o zostawienie za sobą przeszłości. To hymenoplastyka i hymenotomia – zupełnie przeciwstawne. Hymenotomia wiąże się z pokonaniem technicznej przeszkody, uniemożliwiającej inicjację seksualną. U części kobiet błona dziewicza jest mocna i gruba, więc tylko chirurg może ją usunąć. Spory odsetek pacjentek to także te, które boją się bólu, towarzyszącemu zazwyczaj pierwszemu stosunkowi, i wolą, by lekarz naciął im błonę wcześniej.

Zabiegi ginekologii estetycznej w Polsce są tańsze o ok. 30-40 %

Natomiast hymenoplastyka pomaga kobietom stać się dziewicą na nowo. Można się domyślać, czemu ta operacja budzi najwięcej kontrowersji. Sporą liczbę mężczyzn wręcz oburza taki pomysł i nazywają go oszustwem, udawaną cnotliwością, ponieważ w ten sposób nawet bardzo rozwiązła kobieta może „zagrać rolę" tzw. porządnej. Pacjentki poddają się zabiegowi z kilku powodów – przede wszystkim to względy religijne, co jest najbardziej widoczne w krajach islamskich. Tam dziewictwo jest kwestią honoru, a nawet życia. I nieistotne czy kobieta oddała się mężczyźnie dobrowolnie, czy została zgwałcona.

Gwałt to drugi powód. Te, które go przeszły przed rozpoczęciem współżycia, doznały traumy i dzięki hymenoplastyce mogą choć w ten sposób wrócić do bycia dziewicą. W takich przypadkach operacja może być refundowana i tak jest choćby we Francji. Jeśli chodzi o ceny, hymenotomia jest średnio o połowę tańsza. W klinice Medifem wykonuje się ją za 1,5 tys. złotych, natomiast za hymenoplastykę trzeba zapłacić już 3 tys. złotych (tak samo jak w Uni Klinik). Drożej jest w AGklinik – koszt operacji to 4,5 tys. złotych.

We Francji średni koszt hymenoplastyki to ponad 8 tys. złotych (rozpiętość cenowa dr Yohanna Derhy to 4-12 tys. złotych), a w Kanadzie 9,5 tys. złotych (9 tys. złotych u dr Cordoby). W Indiach – ponad 5 tysięcy złotych ( np. u V.D. Singh).

Polepszenie życia seksualnego

Polska jest uważana przez cudzoziemki za kraj tanich zabiegów o dobrej jakości

Są także operacje, których celem jest wyłącznie poprawa jakości współżycia. Wzmocnieniu przyjemności służy plastyka łechtaczki (klitoroplastyka lub inaczej lifting łechtaczki) oraz tzw. G-Shot, czyli powiększenie punktu G. U dr Andrzeja Barwijuka dolna granica kosztów takiej operacji wynosi 2 tys. złotych (więcej, jeśli punkt G powiększa się preparatem, a nie tłuszczem własnym pacjenta). Nieco taniej jest w AGklinik (1,5 tys. złotych).

Takie zabiegi w Polsce wciąż są nowością i przeprowadza je niewielu chirurgów. Prócz nowatora z kliniki Medifem przeprowadzają je również, między innymi: dr n. med. Piotr Kolczewski z EstheGyn ze Szczecina, dr Andrzej Kępa ze Świdnicy i ośrodek Ars Estetica z Wrocławia. Stawki oscylują w granicach 1,6-2,5 tys. złotych. W Hiszpanii trzeba zapłacić średnio ok. 5 tys. złotych (taką stawkę ma dr med. Christoph Jethon), w Wielkiej Brytanii 4,7 tys. złotych – u dr Badera, a w Szwajcarii, na przykład, w klinice  Swissestetix – ponad 5 tys. złotych.

Intymna turystyka medyczna

Jak widać, mimo że dopiero kiełkuje, polska kosmetoginekologia radzi sobie świetnie. Kobiety stają się coraz bardziej świadome swoich potrzeb i szukają najlepszych rozwiązań. Poza tym widzą też otwartość i łatwość rozmowy na te tematy u przedstawicielek innych narodowości.

W ramach turystyki medycznej wykonywane sę także zabiegi ginekologii estetycznej

Według badań, jakie przeprowadził dr n. kf. Adrian Lubowiecki-Vikuk z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, jednoznacznie wynika, że Polska jest przez cudzoziemki uważana za kraj tanich zabiegów o dobrej jakości. Turystki medyczne przyjeżdżają tu przede wszystkim, żeby zaoszczędzić, dlatego tak wiele ich pochodzi z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec czy Kanady (różnicę cenową można łatwo zauważyć). Polskę wybierają zamożne Europejki, ale nie brakuje też Amerykanek chcących upiększyć miejsca intymne. A na zabiegi hymenoplastyki przyjeżdżają muzułmanki (nie tylko z Indii i ZEA) oraz kobiety, które związały się z wyznawcą tej religii.

Promocja Polski przez Ministerstwo Gospodarki jeszcze bardziej zachęci turystki do przyjazdu tutaj na operacje. I kto wie, możliwe, że wkrótce będziemy słynąć nie tylko ze znakomitej stomatologii czy „zwykłej" chirurgii plastycznej, ale również z ginekologii estetycznej.

----------------------------------------------------------------------

Polecane klinika w zakresie ginekologii estetycznej:

Ginekologia estetyczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Klinika Kobiet Medifem
Klinika Chirurgii i Medycyny Estetycznej Mazan

Komentarze (4)

Jadzia M. 2 lata temu

W Rzeszowie ceny też są korzystniejsze niż te opisywane w artykule. Szybko sprawnie wykonane zabiegi, no i fakt, że w portfelu coś zostanie na nową torebkę ;) Odpowiedz

Julia 2 lata temu

Cennik usług i tak najlepiej sprawdzać każdorazowo w gabinetach i na ich stronach. W Podkarpaciu zabiegami ginekologii estetycznej zajmuje się m.in. gabinet w Rzeszowie. Odpowiedz

lena 3 lata temu

Nie zgodze się z tymi cenami które są podane w artykule. W Gdyni zabiegi są dużo tańsze. I z czystym sumieniem mogę je polecić. Fachowa pomoc, dla każdej kobiety. Odpowiedz

Krzyska 5 lata temu

Wymienionye problemy intymne kobiet naprawde moga byc ogromna przeszkoda iwe wspolzyciu i w utrzymaniu codziennym higieny i komfortu, na szczescie bardzo latwo je zlikwidowac, w dobrym gabinecie mozna zrobic zabieg Monalisa, bardzo polecam. Odpowiedz

Plastyka warg sromowych większych i mniejszych.

Plastyka warg sromowych większych i mniejszych.

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zapotrzebowania na zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Coraz więcej kobiet zgłasza się na zabiegi kosmetyczne i naprawcze pochwy oraz krocza. Panie przywiązują duże znaczenie do intymnego piękna, ale,... więcej »

Zmniejszanie warg sromowych nożem RF

Zmniejszanie warg sromowych nożem RF

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, to zabieg mający na celu estetyczne i funkcjonalne skorygowanie warg sromowych, nadanie im właściwego kształtu oraz wielkości. Procedurze mogą się poddać kobiety w każdym wieku, zwłaszcza cierpiące... więcej »

Zastosowanie HIFU w ginekologii estetycznej

Zastosowanie HIFU w ginekologii estetycznej

Problemy intymne dotyczą kobiet w każdym wieku. Należą do nich dolegliwości bólowe w trakcie stosunku (tzw. dyspareunia), obniżenie poziomu libido, kłopoty z osiągnięciem orgazmu czy suchość oraz atrofia (zanikanie) pochwy. Wszystkie... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska