HIFU  w leczeniu nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu (NTM) to nie tylko dyskomfort i utrudnione życie pacjenta, ale też skutki psychologiczne związane m.in. ze zmniejszoną pewnością siebie. Jego przyczynami mogą być rozliczne schorzenia. W zależności od nich wyróżnia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parcia (pęcherz nadreaktywny typ mokry), a także mieszane nietrzymanie moczu. W każdym z tych przypadków należy podjąć możliwie szybkie leczenie, które może opierać się o farmakoterapię lub takie zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej jak HIFU.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Raport "Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej 2017" donosi, że w 2018 roku ilość osób cierpiących na problemy z nietrzymaniem moczu wyniesie w skali ogólnoświatowej 420 milionów, z czego 120 milionów będą to mężczyźni, a 300 milionów - kobiety. W porównaniu do lat wcześniejszych to znaczny wzrost. W 2008 roku ilość dotkniętych powyższymi dolegliwościami wynosiła około 346 milionów, a w 2013 roku - 383 milionów. W samej Polsce w 2018 roku, według danych szacunkowych, na NTM cierpi około 2,5 miliona chorych. 

Jak dokładnie definiowane jest NTM? Czym jest to schorzenie? Według definicji stworzonej przez WHO i Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji nietrzymanie moczu jest przypadłością obejmującą jakikolwiek epizod niezależnego od woli wycieku moczu z pęcherza moczowego. Europejskie Towarzystwo Urologiczne podaje, że na przestrzeni roku obecnie incydenty związane z NTM występują średnio u do 69% kobiet i do 39% mężczyzn. Zwiększona wartość u pań wynika z budowy układu moczowego, menopauzy czy naturalnych porodów. Bez względu na płeć, zwiększone ryzyko NTM dotyczy osób starszych oraz otyłych.

Ginekologia estetyczna oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Wysiłkowe nietrzymanie moczu można leczyć za pomocą lasera Ultra Vera HIFU. To forma liftingu bez skalpela przeznaczona dla kobiet. Podczas zabiegu fale ultradźwiękowe przenikają do ścianek pochwy, podgrzewając włókna kolagenowe. Wywołuje to w nich mikrouszkodzenia (do średnicy 1 milimetra), dzięki czemu organizm zaczyna produkować nowe włókna o dużej sprężystości. Przekłada się to na zwężenie i obkurczenie pochwy, a przez to zmniejszenie dolegliwości wysiłkowego nietrzymania moczu.

HIFU przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Zabieg HIFU w wysiłkowym nietrzymaniu moczu polega na wprowadzeniu głowicy urządzenia do wnętrza pochwy. Sprzęt wytwarza fale ultradźwiękowe o wysokiej intensywności, które mają formę ultradźwiękowej, skoncentrowanej wiązki. Działa selektywnie w zależności od grubości tkanek i ustawienia urządzenia, mając zakres od 1,5 milimetra do 4,5 milimetra. W ten sposób wywołany zostaje mechanizm wibracji cząsteczek powodujący ich tarcie i ogrzewanie (do temperatury maksymalnie 70 stopni). Dochodzi do denaturacji kolagenu (zmian w jego strukturze), po której następuje neokolagenogeneza pobudzająca fibroplasty do tworzenia nowego kolagenu.

Sam zabieg w gabinecie trwa od kwadransa do 25 minut i wykonywany jest przez lekarza ginekologii estetycznej. Jest to terapia nieinwazyjna, nie powodująca dolegliwości bólowych czy przerwania ciągłości ciała, dzięki czemu pacjentka może od razu po niej udać się do domu. Efekty zabiegu widoczne są po około miesiącu. Są nimi przede wszystkim zwiększenie elastyczności pochwy, znaczna poprawa, jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, a także podwyższona jakość życia seksualnego.

By uzyskać takie rezultaty, wystarczy jednokrotna terapia. Należy pamiętać, by po jej wykonaniu przez około tydzień nie dźwigać ciężkich przedmiotów i nie brać gorących kąpieli, a przez około 3 tygodnie nie uprawiać seksu waginalnego. Mocno trzeba podkreślić również to, że nie wszyscy mogą w danym momencie korzystać z nieinwazyjnego liftingu HIFU. Przeciwwskazania dotyczą zwłaszcza okresu ciąży i karmienia piersią, złośliwych nowotworów, chorób serca, stanów po urazach mózgu oraz miejscowych stanów zapalnych w okolicach poddawanych terapii. O każdym z tych przypadków należy poinformować lekarza przeprowadzającego wstępną kwalifikację do zabiegu. 

Gdzie można leczyć nietrzymanie moczu metodą HIFU

Jedną z klinik, która wykonuje lifting HIFU u osób z problemem nietrzymania moczu, jest Medesta Dermatologia i Medycyna Estetyczna z Elbląga (ulica Legionów 8C). Zabieg kosztuje w niej 1 100 złotych. W Słupsku w Klinice Perfect Med (ulica Kilińskiego 47A) trzeba na niego wydać 2 500 złotych, zaś w Łodzi w Centrum Medycznym Swiss Medicus (ulica Franciszkańska 104/112) należy przygotować się na wydatek rzędu 1 500 złotych.

Ginekologia estetyczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

W czym jeszcze pomagają zabiegi HIFU?

Zabieg HIFU doskonale sprawdza się w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu. Jednak równie świetne efekty przynosi w przypadku innych problemów ginekologicznych, takich jak ból w trakcie stosunku seksualnego, problemy z orgazmem, zbyt niski poziom libido, atrofia pochwy czy w końcu suchość pochwy. W tym wszystkim nieinwazyjny lifting HIFU znalazł już wielokrotne zastosowanie, na stałe wkraczając do oferty klinik medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów...

Plastyka warg sromowych większych i mniejszych.

Plastyka warg sromowych większych i mniejszych.

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zapotrzebowania na zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Coraz więcej kobiet zgłasza się na zabiegi kosmetyczne i naprawcze pochwy oraz krocza. Panie przywiązują duże znaczenie do intymnego piękna, ale,...

Zmniejszanie warg sromowych nożem RF

Zmniejszanie warg sromowych nożem RF

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, to zabieg mający na celu estetyczne i funkcjonalne skorygowanie warg sromowych, nadanie im właściwego kształtu oraz wielkości. Procedurze mogą się poddać kobiety w każdym wieku, zwłaszcza cierpiące...