Inlay, onlay, overlay - nowoczesna protetyka

Polacy rzadko chodzą do dentysty. A gdy już trafią na fotel stomatologiczny, wtedy dentysta niejednokrotnie ma wiele do zrobienia, bowiem powszechna próchnica powoduje dużą ilość ubytków zębowych. Sporo z nich da się uzupełnić tradycyjnymi wypełnieniami. Jeśli jednak potrzebna jest rekonstrukcja dużego ubytku, wtedy z pomocą przychodzą obudowy ceramiczne inlay, onlay i overlay. Są to trwałe, estetyczne i odporne wypełnienia, będące tańszą alternatywą korony protetycznej. Czym różnią się od siebie trzy wymienione prace? Jak dokładnie wykonuje się z ich pomocą odbudowę protetyczną?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Amerykańskie badanie „Cosmetic Dentistry Market by Product Global Forecast to 2020" opublikowane przez firmę badawczą MarketsandMarkets donosi, że światowy rynek stomatologii estetycznej będzie rósł aż o 6,8% rocznie, w roku 2020 wartość 22,36 miliardów dolarów. Na wartość tę będzie miała wpływ zwłaszcza podaż w Ameryce Północnej oraz w Europie, w tym w Polsce. Skąd taki wzrost? Na pewno z powodu bogacenia się społeczeństwa. Kolejną, równie ważna sprawą, jest wzrost świadomości stomatologicznej oraz chęć zadbania o swój wygląd. Cały czas poszukiwany jest balans pomiędzy nowoczesnością rozwiązań a ich kosztem. 

Dlatego takie zabiegi jak obudowy protetyczne inlay, onlay i overlay zyskują w oczach odbiorców. Mają zazwyczaj niższe ceny od protetycznych koron, a jednocześnie przynoszą równie dobre efekty. Dodatkowo wymagają mniejszego szlifowania powierzchni zębów, dzięki czemu zachowuje się maksymalnie dużo naturalnej tkanki, a jednocześnie precyzyjnie odtwarza powierzchnię żującą zęba (w tym jego punkty styczne z przeciwległą szczęką). Wszystko to prowadzi do całościowego włączenia zęba do procesu żucia oraz sprzyja prawidłowej higienie jamy ustnej.

Obudowy inlay, onlay i overlay wykonuje technik w pracowni protetycznej, opierając się o wyciski zębów pacjenta. Najczęściej używa do tego celu porcelany, choć spotyka się także obudowy z kompozytów, stopów złota czy połączenia złota i ceramiki. Z zębami łączy się je za pomocą cementowania odpowiednimi materiałami bądź poprzez przyklejanie nakładu do powierzchni zęba.

Obudowy protetyczne inlay, onlay i overlay - podobieństwa i różnice

Prawidłowe wykonanie i montaż wypełnień inlay, onlay oraz overlay sprawia, że są one niemal niewidoczne. Dopasowują się do kształtu, koloru, a także anatomicznej struktury zęba pacjenta. Takie rozwiązanie nie powoduje nadwrażliwości i alergii, posiadając przy tym dużą odporność na ścieranie.

Wszystkie z wymienionych wyżej obudów są wkładami koronowymi. Różnią się od siebie tym, jak dużą powierzchnię zęba obejmują. Wypełnienia inlay uzupełniają ubytki, pokrywając stoki guzków i przestrzenie żujące zębów. Wkłady onlay rozszerzają się na szczyty guzków, zaś wersje overlay sięgają powierzchni podniebiennych (językowych), stycznych oraz przedsionkowych w zębach. Każdy z tych rodzajów uzupełnień polecany jest zwłaszcza jako forma końcowej rekonstrukcji zębów po leczeniu kanałowym. Najczęściej używa się ich w przypadku zębów bocznych, na przednie stosując licówki lub klasyczne korony.

Jak przebiega proces doboru i założenia obudów protetycznych inlay, onlay i overlay? Na początku stomatolog pokrywa wewnętrzną część zęba wypełnieniem kompozytowym bądź wkładem w zębie martwym. Kolejny krok to lekkie opracowanie zęba wiertłem, a następnie pobranie wycisku. Na podstawie wycisku technik wykonuje w laboratorium odpowiedni model zębowy, na którym odbudowany zostaje utracony fragment zęba. Gdy model jest gotowy, pacjent wraca do gabinetu stomatologicznego, w którym dentysta sprawdza zgodność wkładu z kształtem i kolorem zęba, a następnie wcementowuje bądź wkleja wkład. Teraz przychodzi czas na polerowanie do momentu, w którym uzyska się efekt naturalnego połysku i spokojnego przejścia pomiędzy wkładem a zębem naturalnym. Końcowy etap to kontrola zęba pod kątem zgryzu, artykulacji, szczelności brzeżnej oraz estetyki. Każda z dwóch wizyt niezbędnych do założenia wkładu inlay, onlay bądź overlay trwa od godziny do 2 godzin.

Gabinety, w których dostępne są obudowy protetyczne inlay, onlay i overlay

W Katowicach omawiane wypełnienia zakładają m.in. stomatolodzy z kliniki Artyści Uśmiechu. Onlay, inlay lub overlay kompozytowy kosztuje w placówce 1 700 złotych, zaś onlay, inlay bądź overlay ze złota to wydatek 3 000 złotych.

Centrum Medyczne Stadmedica z Bydgoszczy wykonuje obudowy inlay i onlay pełnoceramiczne. Ich koszt rozpoczyna się od około 1 000 złotych. Inlay lub onlay kompozytowy w Centrum Medycyny, Estetyki i Stomatologii Lift Med z Rybnika kosztuje od 500 złotych. Koszt wypełnienia kompozytowego inlay lub onlay w gabinecie OrtoDent Wrocław wynosi od 700 do 850 złotych, a wersji porcelanowej - około 1 500 złotych.

Pozostałe cechy wkładów inlay, onlay i overlay

O najważniejszych zaletach obudów inlay, onlay i overlay było już wspominane powyżej. Warto tu jednak powiedzieć o kilku innych kwestiach. Po pierwsze, mimo że omawiane rozwiązania są tańsze od koron, cechują je wyższe ceny niż wypełnień klasycznych. Odpowiednie przygotowanie zęba jest dość skomplikowane, konieczne jest w nim użycie specjalistycznych wierteł. Dlatego, wybierając gabinet na zabieg, warto wcześniej sprawdzić opinie o lekarzach go wykonujących. Cały proces założenie obudów zamyka się w 2 wizytach, a jego efektami pacjent cieszy się przez długie lata.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Protetyka stomatologiczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…