Rekonwalescencja po operacji żylaków

Postępowanie po usuwaniu żylaków powinno być odpowiednio dostosowane do charakteru zabiegu. W przypadku klasycznej operacji proces rekonwalescencji będzie znacznie dłuższy niż po procedurze z użyciem lasera. A zatem jak dbać o nogę po operacji żylaków?

Postępowanie po operacji żylaków

Trochę inaczej wygląda postępowanie po operacji żylaków - w tym przypadku chorzy częściej zgłaszają dolegliwości takie jak uczucie pieczenia lub kłucia. Co więcej, nacięcia skórne mogą być przyczyną niewielkiego podkrwawiania, które utrzymuje się zazwyczaj do 48 godzin po operacji - tyle wynosi również czas pobytu pacjenta w szpitalu. W większości przypadków wskazane jest noszenie wyrobów uciskowych, co usprawnia proces rekonwalescencji. Zwykle należy korzystać z nich przez dwa tygodnie. W celu uśmierzenia ewentualnych dolegliwości bólowych lekarz może przepisać pacjentowi leki na receptę. Jeśli rana pooperacyjna goi się prawidłowo, prysznic można wziąć po około 48 godzinach od zakończenia zabiegu. Przez kolejne 10 dni nie należy natomiast brać jeszcze kąpieli w wannie.

Gdzie wykonać operacja żylaków?

Na portalu Tourmedica.pl porównasz oferty i ceny w 84 klinikach. Współpracujemy wyłącznie z najbardziej wykwalifikowanymi specjalistami, którzy wykonują operacja żylaków oraz zapewniają najwyższą jakość usług medycznych. Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę i sprawdzić ceny:

Pokaż więcej miast »

Rehabilitacja po operacji żylaków

W rekonwalescencji po operacji żylaków kończyn dolnych bardzo ważne jest wczesne uruchomienie chorego. Choć powinien on odpoczywać, zalecane są także częste, krótkie spacery. Przeciwwskazane jest natomiast dłuższe stanie i siedzenie - zwłaszcza w pierwszych dniach po operacji. W trakcie odpoczynku najlepiej jest leżeć w łóżku z wyżej ułożoną nogą. Niewskazane jest noszenie butów na wysokim obcasie, warto za to spróbować delikatnego masażu nóg. Powrót do pracy, w zależności od jej charakteru, jest zalecany w czasie od 1 do 3 tygodni po wyjściu ze szpitala. Jeśli chory wykonuje pracę stojącą, wówczas otrzyma dłuższe zwolnienie. W okresie rehabilitacji po operacji żylaków nie można zapominać o wizytach kontrolnych. Chirurg oceni w ich trakcie efekt operacji, a w razie potrzeby usunie pozostałe, pojedyncze żylaki mniej inwazyjną metodą.

Powikłania po operacji żylaków kończyn dolnych

Ryzyko występowania powikłań po operacji żylaków kończyn dolnych jest raczej niewielkie. Tak jak przy każdej ingerencji chirurgicznej, tak i w tym przypadku zdarza się jednak, że mogą się one pojawić. Do najczęściej występujących powikłań pooperacyjnych zalicza się krwiaki podskórne. Zwykle utrzymują się one do 4 tygodni, a ich zanik można przyspieszyć stosując maść z heparyną. Po operacji może dojść także do obrzęku kończyny wynikającego z obecności gromadzącego się pod skórą płynu oraz krwawienia z rany pooperacyjnej. Zazwyczaj jest ono jednak niewielkie i ustępuje po 48 godzinach od operacji. Znacznie rzadziej występujące powikłania to m.in. zakażenie rany pooperacyjnej i uszkodzenie nerwów skórnych. Pacjenci po długotrwałym unieruchomieniu lub wyjątkowo rozległych operacjach są z kolei narażeni na rozwój zakrzepicy żył głębokich.

Operacja żylaków nóg
- mamy w ofercie 84 klinik!

Laserowe usuwanie żylaków - rekonwalescencja

Laserowe usuwanie żylaków to jeden z najczęściej wykonywanych nowoczesnych, małoinwazyjnych zabiegów, a przy tym metoda bezpieczna, nie wymagająca hospitalizacji i umożliwiająca szybki powrót do zdrowia. Bezpośrednio po procedurze pacjent jest poddawany krótkiej obserwacji w celu wykluczenia ewentualnych powikłań. Po około godzinie idzie natomiast na krótki spacer. Jeżeli nie występują żadne skutki uboczne, a jego samopoczucie jest dobre, może on powrócić do swoich codziennych aktywności. W okresie pozabiegowym (zwykle przez około 10-14 dni) zalecane jest noszenie rajstop lub podkolanówek uciskowych. Dodatkowo należy unikać gorących kąpieli oraz intensywnego wysiłku fizycznego w okresie 2 tygodni po leczeniu. Wskazane są natomiast codzienne spacery (1-2 h dziennie) oraz odpoczywanie w pozycji leżącej lub siedzącej z nogami uniesionymi do góry.

Autor:
Opublikowano:

Dodaj komentarz

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska