Jałowa martwica kości jest schorzeniem, które wbrew pozorom jest dość popularne. Niejednokrotnie taka diagnoza brzmi dla Pacjentów jak wyrok.

Martwica kości nie stanowi jak wyroku dla pacjentów

Często do jałowej martwicy kości dochodzi z powodu złego odżywienia kości, w skutek długotrwałych i nawarstwiających się przeciążeń kości. Zdarza się to zwłaszcza u sportowców wyczynowo uprawiających jedną dyscyplinę sportu lub w pewnych zawodach, związanych z wibracjami i nadmiernym obciążeniem stawów. Przyczyna może mieć również podłoże genetyczne i występować samoistnie. Może ulokować się w różnych częściach szkieletu. Najczęściej jednak dotyczy tych części kości, które tworzą stawy. Do najpopularniejszych lokalizacji należą staw biodrowy, kolanowy oraz skokowy. Nieco rzadziej spotyka się martwice występujące w stopie oraz w dłoni. Początkowo Pacjent odczuwa ból, który pojawia się przy ruchach, których nie wykonujemy często. Z czasem postępowania choroby ból zaczyna pojawiać się przy większej ilości ruchów oraz przy obciążaniu. Jest dokuczliwy zwłaszcza, kiedy miejsce dotknięte martwicą znajduje się w miejscu przyczepu ścięgna mięśnia. Wtedy praca tego mięśnia powoduje podrażnienie okolicy. To właśnie w momencie, gdy ból zaczyna pojawiać się zbyt często i utrzymuje się, Pacjent zjawia się u lekarza. Jedynymi skutecznymi formami diagnozowania są badania obrazowe RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Wprawne oko lekarza od razu wychwyci obszar, w którym pojawiły się martwe komórki kostne. Ale co dalej należy robić?

Centrum Terapii Laserowej, Wrocław, ul. Komuny Paryskiej 56

Tradycyjne leczenie jałowych martwic opiera się głównie na odciążeniu obszaru ciała dotkniętego schorzeniem. Chodzi o to, by nie dopuścić do deformacji stawów. Zazwyczaj pacjent słyszy, że trzeba odciążyć kończynę, jak najczęściej ustawiać ją w ułożeniu zwiększającym ukrwienie i czekać, aż kość się przebuduje. Czas przebudowy kości zazwyczaj wynosi kilkanaście miesięcy, nawet do dwóch lat. Niekiedy konieczne jest leczenie inwazyjne, przez które rozumiemy chirurgiczne wyłyżeczkowanie martwej tkanki. W ciężkich przypadkach dochodzi do tak dużego zniszczenia stawu, że konieczne jest wszczepienie endoprotezy (dotyczy głównie stawu biodrowego). Dla młodego człowieka brzmi to niemal jak wyrok. Wszczepienie endoprotezy nie jest niestety leczeniem, które wystarcza na całe życie. Protezę należy wymienić po około 10-15 latach użytkowania. Wszczepiana jest w jej miejsce kolejna proteza, która może być użytkowana przez kolejne 10-15 lat. Po tym okresie pacjent staje przed nieuchronnym wyrokiem kalectwa w wieku około 40-50 lat. Dlatego też bardzo pożądane jest znalezienie nieinwazyjnego rozwiązania, które w szybki i skuteczny dla pacjenta sposób pozwoli zregenerować uszkodzoną tkankę kostną i zwiększyć ukrwienie oraz odżywienie tkanek.

Metody, które do tej pory były dostępne na rynku nie gwarantowały regeneracji tkanki kostnej, skuteczności, nieinwazyjności i tym bardziej nie były bezbolesne. Od niedawna, bo od niespełna półtorej roku można w Polsce skorzystać z bardzo skutecznej metody leczenia jałowej martwicy kości, która przy tym nie dość, że jest bezbolesna, to również łagodzi ból już istniejący. Jest to metoda jądrowego rezonansu magnetycznego w systemie MBST. Wykorzystuje dokładnie ten sam mechanizm, z jakim mamy do czynienia w rezonansie magnetycznym, wykorzystywanym do badań, ale o niższych parametrach. Po 9-cio godzinnej terapii zaczyna odbudowywać się tkanka kostna. Pierwsze efekty przeciwbólowe można obserwować niemal natychmiast. Faktyczne efekty regeneracyjne są widoczne w badaniach obrazowych po około 6 tygodniach. Co najważniejsze, jest to pierwsza skuteczna metoda leczenia jałowych martwic kości, która może ratować Pacjentów przed operacją i nie narażać ich na skutki operacji, długotrwałą rehabilitację, ból lub działania niepożądane leków.

Terapia rezonansem magnetycznym (MBST®)

Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® została opracowana przez lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów. System terapii MBST® wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego w celu pobudzania procesów regeneracyjnych i uśmierzania bólu. Służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy tkanek utraconych czy uszkodzonych, odbudowy kości i chrząstek.

Zaawansowany system terapii rezonansem magnetycznym MBST® umożliwia skuteczne i niemające efektów ubocznych zabiegi w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu możliwe jest efektywne leczenie m.in. przyczyn zwyrodnieniowych chorób stawów, urazów sportowych i powypadkowych, a także schorzeń kości i stawów (takich jak artroza czy osteoporoza). Ich celem jest utrzymanie zdrowia i jakości życia w zaawansowanym wieku.

Terapia za pomocą rezonansu jądrowego MBST® jest z sukcesem stosowana od 1998 r. przez lekarzy i terapeutów. Ponad 220 000 poddanych leczeniu pacjentów potwierdza skuteczność systemu terapeutycznego MBST®.

Centrum Terapii Laserowej, Wrocław, ul. Komuny Paryskiej 56

MBST® to wyrób MedTec Medizintechnik GmbH. Dystrybutorem generalnym systemu na Polskę jest firma MedTec Pol Sp. z o.o. Certyfikat i atesty MedTec są uznawane na całym świecie – oznaczają bezpieczeństwo i zaufanie do terapii MBST®. Gwarancją tego jest regularny proces weryfikacji prowadzony przez zatwierdzone przez państwo ośrodki badawcze, takie jak np. TÜV-SÜD. Technika rezonansu magnetycznego MBST® objęta została około 150 patentami na całym świecie i jest obecnie stosowana z powodzeniem w 39 krajach.

Autor:

Dodaj komentarz