SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci (drożdżyca paznokci) jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń stóp. Niegdyś stanowiła rzadkość, obecnie liczba zachorowań na tę przypadłość drastycznie rośnie. Jak podaje serwis internetowy podiatrytoday.com, z tym problemem styka się ok. 2-3% populacji, a ów odsetek zwiększa się wraz z wiekiem, by sięgnąć poziomu 15% u osób w wieku od 40 do 60 lat. Według portalu zdrowie.med.pl najczęstszym schorzeniem stóp Polaków jest właśnie grzybica, a co piąty Polak cierpi na grzybicę paznokci.

Jak podaje serwis grzybicapaznokci.info, około 20% Polaków cierpi na grzybicę, zdiagnozowaną bądź nie. Niejednokrotnie jest bagatelizowana, ponieważ przez długi czas nie sprawia bólu (póki nie dojdzie do ukruszenia płytki i zwiększenia wrażliwości skóry). Atakuje skórę i paznokcie, a nieleczona rozprzestrzenia się na kolejne palce, doprowadzając do zniekształcenia płytki, swędzenia i pieczenia. Aby móc wdrożyć odpowiednią metodę leczenia, należy najpierw poznać rodzaj grzybów, jakie zaatakowały danego pacjenta. W tym celu należy udać się do dermatologa, który wykona posiew. Przy zakażeniu drożdżakami wynik badań można poznać po 7 dniach, zaś przy infekcji wywołanej przez dermatofity trzeba poczekać 3 tygodnie.

Kto jest narażony na grzybicę paznokci?

W przeszłości wielu lekarzy traktowało schorzenie jako defekt kosmetyczny, którego stan należy monitorować, lecz nie ma potrzeby leczyć. Współczesne badania wykazały, że to błędne podejście, tym bardziej, że u 75% ludzi dotkniętych grzybicą paznokci występują również zaburzenia psychospołeczne. Takie osoby unikają korzystania z publicznych pryszniców, wizyt na basenie, nie kupują też obuwia z odkrytymi palcami.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zahamowania wywołane wstydem mogą rzutować na życie intymne i kontakt z najbliższymi, a także powstrzymywać przed wizytą u specjalisty. Blokadę przed odwiedzeniem lekarza może również stanowić wciąż funkcjonujący w społeczeństwie mit o tym, że grzybicę wywołuje brak odpowiedniej higieny. Tymczasem jest to tylko jeden z kilku czynników mogących wywołać infekcję grzybiczą. Według ekspertów portalu ogrzybicypaznokci.pl w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby młode, prowadzące stresujący tryb życia, ludzie zażywający niektóre rodzaje leków, a także miłośnicy słodkich, gazowanych napojów, kawy i papierosów.

Laseroterapia jako sposób leczenia grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy polega na naświetlaniu płytki paznokcia światłem lasera

Wśród metod leczenia grzybicy można wymienić farmakologię oraz sposoby zachowawcze, polegające na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych. Dużym zainteresowaniem pacjentów cieszy się też laseroterapia z użyciem lasera neodymowo-yagowego. Zabieg laserowy stanowi alternatywę dla terapii z zastosowaniem lakierów przeciwgrzybiczych lub preparatów przyjmowanych doustnie. Podczas seansu z wykorzystaniem lasera infekcja grzybicza zostaje usunięta bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych, a sama terapia polega na naświetlaniu płytki paznokcia oraz tkanek okalających wiązką lasera.

Jak można znaleźć na stronie sterishoe.com, w 2012 roku grupa naukowców z Alberty dokonała gruntownej analizy wszelkich dostępnych prac poświęconych laserowemu leczeniu drożdżycy paznokci. Wśród badanych dokumentów znalazła się analiza 42 przypadków, u których wykazano 100% skuteczności terapii po upływie 12 miesięcy, a także praca, w której udowodniono, że 85% pacjentów odczuło poprawę po 4 zabiegach z użyciem lasera, przeprowadzonych w ciągu 6 miesięcy. Analizowane przypadki pozwoliły naukowcom wysnuć wniosek, że laseroterapia grzybicy paznokci to najbardziej skuteczna metoda leczenia istniejąca obecnie na rynku.

Zdjęcia przed i po zabiegu laserowego leczenia grzybicy

Najczęściej stosowanym systemem jest laser Fotona Dualis SP,który można znaleźć wśród wyposażenia kilku polskich klinik, np. BeautyMed mieszczącej się w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Ów laser wyróżnia się długością fali świetlnej wynoszącą 1064nm. Jego zaawansowana technologia sprawia, że jest wielofunkcyjny, a ryzyko uszkodzenia tkanek minimalne. Innym rodzajem lasera Nd:Yag jest system amerykańskiej firmy Cutera, wykorzystywany m.in. w Przychodni Specjalistycznej High-Med, znajdującej się w Warszawie-Bielanach. Zabieg nosi nazwę lasergenesis, a stosowany podczas niego system posiada certyfikaty CE oraz FDA, potwierdzające jego bezpieczeństwo i skuteczność. Według badań klinicznych firmy Cutera u 85% pacjentów zauważono poprawę już po 1-2 zabiegach.

Przebieg laserowego leczenia grzybicy paznokci

Terapia grzybicy paznokci z użyciem lasera wymaga kilku przygotowań. Chory powinien odkazić obuwie, przez 4 tygodnie przed zabiegiem nie należy się opalać, a tydzień przed wizytą u lekarza zaleca się odstawienie leków typu antykoagulanty, sterydy i środki fotouczulające. Można je zacząć stosować po 14 dniach po seansie z wykorzystaniem lasera. W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu, należy również zmyć wszelkie kosmetyki z powierzchni, na której będzie przeprowadzana procedura.

Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Zabieg laserowego leczenia grzybicy paznokci polega na naświetlaniu płytki – głowica lasera nie dotyka powierzchni, tylko przesuwa się ponad nią na wysokości ok. 1-2 cm. Odpowiednio dostosowane parametry systemu oddziałują termicznie na strzępki grzyba, doprowadzając do ich zniszczenia. Procedura trwa ok. 10-20 minut i nie wymaga znieczulenia. Terapia jest zazwyczaj dzielona na etapy, powtarzane co ok. 6 tygodni. Jeżeli odrastająca płytka paznokcia nie nosi śladów bytowania grzybów, kolejny zabieg nie jest konieczny. Rezultaty leczenia paznokci u stóp są widoczne zazwyczaj po 3 miesiącach ze względu na powolny wzrost płytki.

Po terapii przez okres ok. 2 tygodni nie zaleca się korzystania z gorących kąpieli oraz sauny. 2 razy dziennie przez 3 miesiące należy stosować specjalne kremy przeciwgrzybicze (np. Lamisilatt lub Daktarin). Jeżeli grzybica zaatakowała paznokcie u stóp, środek trzeba stosować na powierzchni płytek oraz na skórze aż do kostek w celu wyeliminowania ryzyka ponownego zakażenia. Wszystkie stosowane wcześniej skarpetki należy wyrzucić, ponieważ znajdują się w nich grzyby. O ile to możliwe, zaleca się chodzenie w obuwiu z odkrytymi palcami. Nie należy korzystać z tych samych ręczników, co pozostali członkowie rodziny.

Koszt laseroterapii grzybicy paznokci w Polsce

Stopniowo przybywa klinik, w których dotknięci problemem grzybicy mogą znaleźć pomoc w postaci terapii z wykorzystaniem systemu laserowego. Ceny tego typu leczenia są uzależnione od stopnia zaawansowania choroby, a także od samej placówki i regionu, w którym się znajduje. Przykładowo, Centrum Medyczne Stadmedica w Bydgoszczy oferuje leczenie grzybicy paznokci z wykorzystaniem lasera w cenie 110 złotych. Tyle samo kosztuje wyleczenie jednego paznokcia w drugiej bydgoskiej klinice, Skin-Med. W ośrodku BeautyMed w Warszawie pojedynczy zabieg na pięciu paznokciach kosztuje 300 złotych, zaś na dziesięciu – 450 złotych. Z kolei w Centrum Medycznym Flebomedica w Olsztynie cena zabiegu to 100 złotych za sesję na jednym paznokciu (w przypadku większej ilości paznokci koszt terapii jest ustalany indywidualnie).

Efekty terapii laserowej przy usuwaniu grzybicy paznokci

200 złotych za wyleczenie grzybicy na jednym paznokciu to kwota, jaką zapłaci pacjent Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii „Bellazone” w Częstochowie. Tyle samo należy zapłacić w ośrodku Noviline w Białymstoku, z tym, że koszt dotyczy pojedynczej terapii na dziesięciu paznokciach. Z kolei ceny leczenia schorzenia w Centrum Medycyny Estetycznej i Laserowej Arkadia w Opolu zaczynają się od 150 złotych. W Salonie Kosmetycznym „Renata” w Tomaszowie Mazowieckim koszt zabiegu wykonanego na jednym paznokciu wynosi 150 złotych.

Laserowe zabiegi leczenia grzybicy paznokci oferuje także Beauty Club Lemoné w Częstochowie, Gabinet Dermatologii Ogólnej Estetycznej i Laserowej Dermest w Bydgoszczy oraz Gabinet Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Paweł Wasilewski w Pile.

Ceny leczenia w zagranicznych klinikach

Patrząc na ceny laserowych zabiegów usuwania grzybicy paznokci wykonywanych w ośrodkach mieszczących się za granicą, można łatwo dostrzec znaczącą różnicę – w Polsce terapia grzybicy paznokci jest o wiele tańsza. Wiele ośrodków w Wielkiej Brytanii oferuje pacjentom tego typu leczenie, w tym The North London Nail Laser Clinic w Londynie. Za terapię złożoną z 4 zabiegów na jednej stopie pacjent placówki zapłaci £350 (1,7 tys. zł), zaś na obu –  £600. Wyleczenie grzybicy z paznokcia na dużym palcu kosztuje £200 (w przypadku zabiegów na obu cena wzrasta do £300). Terapia na małym palcu wiąże się z poniesieniem kosztów w wysokości £150.

Jak podaje serwis online.wsj.com, w USA średni koszt pojedynczego seansu z wykorzystaniem lasera można oscylować w granicach $750-$1,500. W przeliczeniu daje to kwotę w wysokości 2,3-4,6 tys. złotych. Nieco mniejsze widełki cenowe podaje na swojej stronie dr Jen Gunter, kanadyjska specjalistka leczenia bólu – według niej średnie stawki laserowego leczenia grzybicy paznokci wynoszą $600-$1000. W Nowym Jorku pomocą pacjentom z tą przypadłością zajmuje się dr Ali Vafa z kliniki LaserTouch Aesthetics. San Mateo Laser and Skin Center w Kalifornii przeprowadza laseroterapię w cenach wahających się w granicach $500-$1200 (w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia).

Z kolei w Kanadzie wykonywaniem laserowych zabiegów zajmuje się m.in. zespół specjalistów z Canadian Foot Clinic & Orthotic Centre w Ontario. Pacjentom z problemem grzybicy paznokci pomocy udziela również ośrodek Dr. Jan Tepper Foot & Ankle Center, w którym zabiegi przeprowadza dr Jan David Tepper, wykorzystując przy tym system neodymowo-yagowy GenesisPlus firmy Cutera.

Grzybica paznokci - usuwanie laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Wysokie koszty leczenia są najczęstszym powodem zagranicznych wyjazdów w celach medycznych. Polskie gabinety dermatologiczne odwiedza coraz więcej pacjentów z Wielkiej Brytanii, a także z Niemiec i innych krajów z drogą opieką medyczną. Nasi specjaliści posługują się nowoczesnymi systemami laserowymi i oferują niższe ceny, co sprawia, że turyści medyczni, zadowoleni z jakości usług medycznych, wracają do Polski wielokrotnie.

Komentarze (11)

Barbara 2 lata temu

Jeśli ktoś tak jak ja zaraził się grzybicą paznokci to zamiast marnować czas i pieniądze na daremne leczenie farmakologiczne niech skorzysta odrazu z zabiegów laserowego leczenia grzybicy paznokci. Ja teraz żałuje, że wcześniej nie skorzystałam z tej możliwości pewnie dlatego, że nie dowierzałam w jej skuteczność. Dopiero po kilku miesiącach od wystąpienia grzybicy, wykupienia w aptekach różnego rodzaju środków koleżanka mi doradziła żebym udała się do jej zaufanej doktor. Wykupiłam serie 7 zabiegów ponieważ 4 zabiegi trzeba było wykonać w odstępach 7 dni. a kolejne 3 raz w miesiącu. Po terapii po grzybicy nie ma śladu także moi drodzy nie popełniajcie mojego błędu! Odpowiedz

sobixxx rok temu

Moja siostra odwiedziła ostatnio gabinet medycyny estetycznej i powiększyła sobie tam usta. Jest bardzo zadowolona i teraz mnie namawia a ja już jestem po wstępnej rozmowie konsultacyjnej. Odpowiedz

Adam rok temu

W artykule porównania cen są całkiem niedorzeczne. Koszt jednego zabiegu pomieszane z pełnym leczeniem. Tzn wyleczeniem. Odpowiedz

zugmunciku 2 lata temu

Mój mąż miał ogromne problemy z grzybicą stóp. Zaczął stosować gotowaną kapustę na okłady więc tym większe było nasze zdziwienie gdy po dwóch tygodniach problem znikł całkowicie :) Odpowiedz

arnolcia 2 lata temu

ja też poradziłam sobie z problemem grzybicy stóp Odpowiedz

jom 2 lata temu

Najlepiej jest przypalić paznokiec rozgrzanym pretem. Grzyb ginie natychmiast. A 300pln zostaje w kieszeni. Odpowiedz

apli2 2 lata temu

Beznadziejnie głupia argumentacja w części dotyczącej ceny leczenia za granicą. To oczywiste, że jest drożej, bo wszystko jest droższe, a poziom życia wyższy. Więcej kosztują naprawy hydrauliczne, drożej kosztuje naprawa samochodu i droższa jest żywność i nieruchomości. Po co pisać takie pierdoły? . Odpowiedz

Kasia30 3 lata temu

Ja mam grzybicę od 3,5 lat. Zaraziłam się najpierw grzybicą stóp na basenie. Wówczas wtedy nie wiedziałam co mi jest a po 0,5 roku przeniosło się na duży palec ale wtedy byłam w ciąży i chodziłam na basen. Dzisiaj mam zarażone 3 a miałam 4 bo udało mi się wyleczyć jednego ale musiałam przerwać leczenie bo zaszłam w drugą ciążę . Dzisiaj nie mam już z przeciwwskazań zeby to leczyć i coś czuję że laserowe leczenie mnie nie ominie. Trzeba się ratować ostatnią deską ratunku... Odpowiedz

Kaska 3 lata temu

słyszałam wczesniej o laseroterapii, mi się udało tym zwalczyć chorobę. Nawrotu nie ma ale chętnie bym się dowiedziała czy sa inne sposoby. Odpowiedz

pawel 3 lata temu

Ale który laker jest skuteczniejszy? Odpowiedz

garot 3 lata temu

Ja się właśnie leczę, bo na basenie się zaraziłem. Lekarz mi powiedział, że jest dobra skuteczność. Mega profeska :) Odpowiedz

Laser pomaga wyleczyć grzybicę paznokci

Laser pomaga wyleczyć grzybicę paznokci

Kiedy brzeg płytki paznokcia zmienia kolor na żółtawy, białawy lub wręcz czarny, a następnie stopniowo zmiana rozprzestrzenia się na powierzchni całego paznokcia, to najprawdopodobniej grzybica paznokci. Nie można jej lekceważyć, ponieważ... więcej »

Zmniejszanie warg sromowych nożem RF

Zmniejszanie warg sromowych nożem RF

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, to zabieg mający na celu estetyczne i funkcjonalne skorygowanie warg sromowych, nadanie im właściwego kształtu oraz wielkości. Procedurze mogą się poddać kobiety w każdym wieku, zwłaszcza cierpiące... więcej »

Intraject - zabieg silnej odnowy

Intraject - zabieg silnej odnowy

Intraject to nazwa zabiegu kosmetologicznego, który łączy w sobie zalety kawitacji ultradźwiękowej, plazmy azotowej, sonoporacji oraz igłowej radiofrekwencji. Dzięki takiemu zestawieniu specjalistyczne kosmetyki aplikowane w jego trakcie są... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.