Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to dolegliwość często dokuczająca ludziom – określana jest nawet chorobą cywilizacyjną. W Stanach Zjednoczonych cierpi na nią 1/3 ludności, czyli około 75 mln obywateli, natomiast w Polsce schorzenie dotyka prawie połowę społeczeństwa. Cierpią na nie kobiety i mężczyźni, ludzie w każdym wieku. Do czynników sprzyjających powstawaniu choroby hemoroidalnej zalicza się nadmierną otyłość, siedzący tryb życia, zaparcia i ciążę. Jedną z popularnych metod leczenia hemoroidów jest laseroterapia, oferowana przez wiele wyspecjalizowanych klinik chirurgii.

Hemoroidy (łac. varices haemorrhoidales), zwane inaczej guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu, są niewielkimi strukturami anatomicznymi znajdującymi się wewnątrz odbytu. Cierpi na nie około 1/3 dorosłych – najczęściej są to kobiety w ciąży, u których dochodzi do ucisku płodu, przez co zwiększa się ciśnienie krwi w hemoroidach. Schorzenie dotyka także osoby prowadzące siedzący tryb życia (bardzo często występują u zawodowych kierowców) oraz ludzi, którzy przekroczyli 50 rok życia. Zadaniem hemoroidów jest utrzymywanie szczelności odbytu, ale powiększone stają się przyczyną wielu dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Do głównych czynników przyczyniających się do powstania hemoroidów należy ciąża (szczególnie poród siłami natury), sprzyja im także otyłość, niezdrowy tryb odżywiania, zaparcia, nadużywanie alkoholu i kawy oraz czynności zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej, czyli m.in. dźwiganie ciężkich przedmiotów.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »
Objawami choroby hemoroidalnej jest świąd, krew pojawiająca się przy oddawaniu stolca, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, a także ból i wypadanie żylaków (w kolejnych stadiach rozwoju schorzenia).

Laser diodowy stosowany m.in. w leczeniu hemoroidów

Współcześnie istnieje kilka metod leczenia hemoroidów, począwszy od klasycznego chirurgicznego usunięcia guzków, a skończywszy na małoinwazyjnych technikach zabiegowych. Do jednych z najnowocześniejszych metod leczenia żylaków odbytu należy laseroterapia, polegająca na naświetlaniu zmienionych chorobowo guzków krwawniczych za pomocą wprowadzonego do ich wnętrza światłowodu zasilanego światłem lasera. Lasery w terapii leczenia hemoroidów wykorzystuje się od 1989 roku – wtedy przeprowadzono pierwszy zabieg usunięcia żylaków odbytu przy pomocy lasera CO2. Obecnie podczas leczenia hemoroidów stosuje się 2 rodzaje urządzeń:  laser CO2 oraz laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG). Działanie pierwszego systemu polega na odparowaniu zewnętrznych części guzka poza odbytem, natomiast laser Nd:YAG służy do wywołania fotokoagulacji u podstawy hemoroidu i spowodowania tym sposobem jego martwicy.

Laseroterapia w leczeniu hemoroidów

Procedurę z zastosowaniem lasera przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych

Przed wykonaniem zabiegu chirurg proktolog przeprowadza badanie USG Doppler, dzięki któremu może określić pozycję naczyń krwionośnych. W zależności od stopnia rozwoju choroby zabieg z użyciem lasera określa się mianem HeLP (wykonywany przy leczeniu hemoroidów I i II stopnia) bądź LHP (polegający na usunięciu guzków w III i IV stopniu stadium rozwoju). Pierwsza technika należy do minimalnie inwazyjnych zabiegów i jest najprostszą spośród obecnie dostępnych metod leczenia żylaków odbytu. Procedurę z zastosowaniem lasera przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych – trwa ok. 15 minut i jest bezbolesna. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo, a po zabiegu pozostaje na obserwacji przez ok. kwadrans, po czym może opuścić klinikę. Przy HeLP nie usuwa się tkanek, a jedynie zamyka tętniczki hemoroidalne bez konieczności stosowania klipsów lub nici. Zabieg polega na laserowej koagulacji odgałęzień tętnicy odbytniczej oraz częściowym obkurczeniu tkanek otaczających i śluzówki. Przepływ tętniczo-żylny zostaje zmieniony, dzięki czemu w ciągu kilku dni następuje wycofanie się hemoroidów. Już po tygodniu powiększone guzki krwawnicze powinny zniknąć bez śladu. Zaletą zabiegu przeprowadzonego tą metodą jest jego prostota i bezpieczeństwo, precyzja, minimalne ryzyko wystąpienia dyskomfortu po operacji oraz szybki powrót do normalnej aktywności.

Po zabiegu laserowym pacjenci mogą wrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku dni

Natomiast technika LHP polega na obliteracji (zamknięciu) guzków krwawniczych od wewnątrz, bez uszkadzania zwieracza i śluzówki. W przypadku konieczności redukcji wypadających poduszek hemoroidalnych zabieg jest lepszym rozwiązaniem niż klasyczna operacja chirurgiczna – dolegliwości bólowe po laseroterapii są mniejsze, a czas rekonwalescencji krótszy. Procedura LHP wymaga tylko małego nakłucia guzka krwawniczego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w krótkim znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym, przy użyciu światłowodu LHP, który emituje światło obwodowo. Podśluzówkowa emisja światła wywołuje kurczenie się masy hemoroidu, tkanka łączna odnawia się, „przyklejając” śluzówkę do leżących pod spodem tkanek, przez co niweluje się ryzyko ponownego wypadania guzka. Zabieg przywraca naturalną strukturę anatomiczną hemoroidu. Podczas przeprowadzania procedury LHP nie stosuje się cięć i nie ma potrzeby zszywania ran, więc proces leczenia jest szybki, a pacjenci mogą wrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku dni. Prócz tego światło lasera jest na tyle precyzyjne, że lekarz wykonujący zabieg ma pełną kontrolę nad efektem tkankowym.

Polskie kliniki oferujące leczenie żylaków odbytu przy pomocy lasera

Choroba hemoroidalna dotyka prawie połowę polskiego społeczeństwa. Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom osób zmagających się z tym schorzeniem, kliniki i gabinety proktologiczne sukcesywnie poszerzają swoją ofertę o nowocznesne techniki leczenia hemoroidów. Laseroterapię można znaleźć w wielu polskich placówkach – zabiegi tego rodzaju oferuje m.in. Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Żylaków „VENAVITA” w Poznaniu, Centrum Urologii Laserowej URO-MEDIC w Zielonej Górze, a także Klinika Ziemlewski we Wrocławiu, w której leczenie guzków krwawniczych odbytu odbywa się metodą Barrona w połączeniu z laserową obliteracją.

Leczenie hemoroidów laserem jest w Polsce dużo tańsze niż za granicą

Jeżeli chodzi o ceny zabiegów, laserowe leczenie hemoroidów w Polsce jest dużo tańsze niż za granicą, przykładowo, w USA bądź Wielkiej Brytanii. Mieszcząca się w Warszawie Klinika Elite oferuje laseroterapię guzków krwawniczych w cenie 600–800 zł. Chirurdzy Kliniki Chirurgii i Medycyny Estetycznej Noviline w Białymstoku przeprowadzają laserowe leczenie żylaków odbytu w cenie 400 złotych (za jeden zabieg). W katowickiej klinice Mekmed wycięcie laserowe żylaka odbytu (zewnętrznego) wiąże się z kosztem w wysokości 350 złotych. Taka sama stawka obowiązuje w poznańskim ośrodku Medic Laserplus, w którym specjaliści chirurgii i proktologii wykonują laserowe zabiegi za 350 złotych. Gabinet Chirurgii Laserowej w Ostrowie Wielkopolskim za procedurę medyczną polegającą na fotokoagulacji hemoroidów pobiera opłatę w wysokości 200 złotych. Tyle samo kosztuje zabieg usunięcia guzka krwawniczego metodą kriochirurgii.

Ceny zabiegów laserowego usuwania hemoroidów za granicą

Za granicą również nie brak znakomicie wyposażonych klinik, w których laserowe zabiegi wykonują wykwalifikowani chirurdzy proktolodzy. Dobrym przykładem jest tu postać dr Petera R.S. Thomasa z The Laser Hemorrhoid Center (Phoenix, USA), chirurga specjalizującego się w leczeniu choroby hemoroidalnej od ponad 25 lat. Specjalista ma za sobą przeprowadzenie ponad 3 tysięcy zabiegów laserowego leczenia żylaków odbytu. Koszt jednego zabiegu w jego klinice to $1200.

W porównaniu z kosztami operacji w USA, wynoszącymi średnio $1290 (ok. 4088 zł.), różnica cenowa między leczeniem za granicą i w Polsce jest bardzo widoczna. W krajach zachodniej Europy również nie jest tanio. Przykładowo, w austriackiej klinice Wald Klinik (Bad Sauerbrunn) jeden zabieg laserowy kosztuje 400 euro, czyli ok. 1710 zł. Techniki laserowe w leczeniu choroby hemoroidalnej stosuje się również w Czechach. Dr Zdeněk Hajžman z MUDr. Zdeněk Hajžman, CSc., kliniki w miejscowości Náchod, oferuje zabiegi HeLP w cenie 5 000 Kč (ok. 835,5 zł), natomiast laseroterapię techniką HLP przeprowadza za 15 000 Kč, czyli ok. 2,5 tys. zł. W kolejnej czeskiej klinice, LLC Clinic (Laserové léčebné centrum) w Ostrawie, przeprowadza się laserowe zabiegi za 11 200 Kč, co odpowiada mniej więcej kwocie 1,8 tys. złotych.

Leczenie hemoroidów laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Na Wyspach Brytyjskich, w Niemczech, Szwecji, Norwegii i innych państwach laserowe leczenie żylaków odbytu wiąże się z poniesieniem dużych kosztów, co jest przyczyną migracji zagranicznych turystów medycznych do tańszych krajów, w tym do Polski. U nas za kwotę, którą wydaliby w swoim państwie na sam zabieg, mogą nie tylko wyleczyć się z dolegliwości związanych z chorobą hemoroidalną, ale i wypocząć w którymś z pięknych polskich miast. Swoje usługi oferują im nie tylko kliniki w dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, Kraków, Szczecin czy Poznaniu, ale i gabinety w mniejszych miejscowościach.

Autor:

Komentarze (6)

prima-med rok temu

Laserowe leczenie żylaków odbytu zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nie coraz większa część chorujących. Co prawda nie należy ono do najtańszych zabiegów, ale hemoroidy mogą być dla niektórych na tyle nieprzyjemnym schorzeniem, że wyleczenie ich jest sprawą priorytetową. Laserowa metoda leczenia żylaków odbytu jest ciągle udoskonalana co sprawia, że jest ona skuteczna i pomocna w leczeniu zarówno tych łagodniejszych przypadków chorobowych, jak i tych nieco poważniejszych. Odpowiedz

Diwmike 3 lata temu

Co za dziennikarz porównuje ceny u nas i zagranicą.... Odpowiedz

mi 5 lata temu

Nie jest tańsze. Zarobki za granica są kilkukrotnie wyższe. Odpowiedz

zoom 5 lata temu

Jeden zabieg 500zl,co to znaczy jeden zabieg? Odpowiedz

sakishiro do zoom 5 lata temu

no jeden z 5 :) czyli 2500zł całość :)_ Odpowiedz

julek 5 lata temu

Za granicą z tego co wiem są dochody o wiele wyższe niz u nas. Odpowiedz

Laser kontra hemoroidy

Laser kontra hemoroidy

Żylaki odbytu to wstydliwe schorzenie, do którego często wolimy nie przyznawać się nawet przed sobą, a co dopiero mówić o wyznaniu tego sekretu lekarzowi. Męczymy się więc, zamiast zdecydować się na leczenie, które można dziś...

Małoinwazyjne leczenie żylaków odbytu

Małoinwazyjne leczenie żylaków odbytu

Żylaki odbytu to wstydliwy, a przy tym dość powszechny problem: według różnych danych, choroba hemoroidalna może dotyczyć 50% do nawet 80% populacji i pojawia w różnym wieku, przy czym najczęściej diagnozowana jest u pacjentów po 50. roku...

Czy laserowe leczenie hemoroidów jest skuteczne?

Czy laserowe leczenie hemoroidów jest skuteczne?

Hemoroidy, zwane także żylakami odbytu czy guzkami krwawniczymi, to bardzo powszechna dolegliwość - według różnych dostępnych danych, z ich powodu cierpi nawet co drugi Polak. O dokładne dane jest dosyć trudno - wszak hemoroidy uważane są za...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska