Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych

Leczenie żylaków kończyn dolnych przy pomocy lasera (EVLT) jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod terapii zaawansowanej przewlekłej niewydolności żylnej. Cechuje się mniejszą inwazyjnością niż klasyczny stripping i według specjalistów może być stosowana u ponad 75% chorych. Jej skuteczność jest oceniana na ok. 95%.

Żylaki kończyn dolnych są dziś jedną z najbardziej powszechnych chorób. Według informacji serwisu NaZdrowie.pl cierpi na nie prawie co trzeci Polak, z czego zdecydowaną większość chorych stanowią kobiety. Przypadłość można już nazwać chorobą zawodową – często występuje u pracowników biurowych, ponieważ jedną z jej głównych przyczyn jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej. Współcześnie istnieje kilka metod usuwania żylaków, a jedną z niech jest zabieg laserowy. Technika leczenia żylaków kończyn dolnych przy użyciu lasera (EndoVenous Laser Treatment, EVLT) narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy wykonano ją w 2002 roku po akceptacji przez FDA. Szybko stała się jedną z najpopularniejszych metod usuwania żylaków kończyn dolnych – już parę lat później, amerykańscy chirurdzy przeprowadzają rocznie ok 100 000 zabiegów.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W polskich klinikach medycyny estetycznej metoda EVLT pojawiła się stosunkowo niedawno, ale szybko zaczęła cieszyć się dużym zainteresowaniem zarówno chirurgów, jak i samych pacjentów. Jej pionierem jest dr Jan Wasylkowski (Niepubliczny Chirurgiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Jan Wasylkowski w Zielonej Górze), który w 2003 roku wykonał pierwszy w Polsce zabieg laserem endoluminalnym EVLT, a rok później pierwszy w kraju zabieg laserem skonstruowanym przez prof. Ludwika Pokorę z warszawskiego Centrum Techniki Laserowej. Przeprowadził go przy zastosowaniu zmodyfikowanej metody umieszczania światłowodu w żyle. Do pionierów techniki EVLT należy również dr Marek Karczewski, który wykonuje tego typu zabiegi od 2004 roku. Obecnie przeprowadza laserowe leczenie żylaków w klinice Solumed w Poznaniu, a także prowadzi własną praktykę. Zaledwie rok później, w 2005 roku, zabieg techniką EVLT po raz pierwszy wykonano na Wybrzeżu – jednym z operatorów był dr Wojciech Jusza, właściciel prywatnej praktyki lekarskiej w Gdańsku. W ślady nowatorów szybko poszli kolejni chirurdzy i dziś cierpiący na żylaki kończyn dolnych pacjent ma duży wybór nowoczesnych klinik.

Przebieg laserowej operacji żylaków EVLT

Leczenie żylaków metodą EVLT - rysunek poglądowy jak działa laser

Metoda EVLT może być stosowana w każdym stadium niewydolności żylnej, nie ma też ograniczeń wiekowych dla pacjentów. Cechuje się małą inwazyjnością, szczególnie przy porównaniu do klasycznej techniki chirurgicznej. Pozwala na znacznie szybszą rehabilitację i powrót do normalnej aktywności. Kolejną cechą, odróżniającą laserowy zabieg od strippingu, jest występowanie dużo mniejszych krwiaków, co zaobserwowało wielu lekarzy. Wybór tej metody to wspólna decyzja pacjenta i flebologa, podjęta w trakcie konsultacji. Wcześniej specjalista przeprowadza badanie dopplerowskie (Duplex-doppler) w celu dokładnej analizy wydolności układu żylnego pacjenta.

Procedura usunięcia zmienionej chorobowo żyły laserem jest zabiegiem ambulatoryjnym lub z krótką hospitalizacją (pacjent zostaje poddany znieczuleniu miejscowemu). Trwa krócej niż klasyczna operacja – zwykle 45-60 minut.Bezpośrednio przed zabiegiem chirurg zaznacza miejsca ujścia żyły odpiszczelowej bądź odstrzałkowej oraz ujścia żylaków i niewydolnych perforatorów. Procedura nosi nazwę mapowania żylaków i odbywa się pod kontrolą USG, lekarz może w tym celu posłużyć się również systemem podświetlania Vein-lite. Następnie wykonuje niewielkie, ok. 5-centrymetrowe nacięcie lub nakłucie, przez które wprowadza do żyły specjalny cewnik. Kolejnym etapem zabiegu jest umieszczenie (także pod kontrolą USG) w cewniku światłowodu lasera. Jego końcówka emituje światło, które niszczy ścianę żyły od środka i w efekcie wywołuje stopniowe zamknięcie niewydolnego naczynia.

Operacja leczenia żylaków nóg

  Po zabiegu na kończynę zakłada się opatrunek uciskowy w postaci bandaża elastycznego lub pończochy uciskowej – pacjent powinien chodzić w niej przez co najmniej 2 tygodnie. W tym okresie zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

Koszt laserowego leczenia żylaków w Polsce

Usuwanie żylaków kończyn dolnych przy użyciu lasera staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. W ocenie dr Jana Wasylkowskiego skuteczność laserowych zabiegów jest bardzo wysoka (wynosi ok. 95%), co w połączeniu z krótszym czasem zabiegu i okresu rehabilitacji daje im dużą przewagę nad metodą klasyczną. Można zatem przypuszczać, że będą wykonywane coraz częściej.

Obecnie tego typu leczenie oferuje wiele ośrodków, a ceny zabiegów zaczynają się od 2-4 tys. złotych za jedną kończynę.  Takie stawki obowiązują w Aquarius Beauty Center w Kołobrzegu, gdzie żylaki usuwa się metodą Optolight. Z kolei w Centrum Medycznym Eskulap w Żarach stosowany jest system laserowy ELVeS® Painless – cena zabiegu to 2,5 tys. zł (jedna noga). Ów system wykorzystuje również Ośrodek Flebologii Małoinwazyjnej Angelius Szpital w Katowicach. Prócz lasera stosuje także jednorazowe włókna radialne ELVeS® Radial niemieckiej firmy Biolitec. Cena zabiegu na jednej kończynie to 2,9 tys. zł, a na dwóch – 4,5 tys. złotych. Druga placówka z Katowic, Centrum Estetyki Ciała, oferuje laserowe zabiegi od 2,5 tys. złotych. złotych. Nieco więcej zapłaci pacjent poznańskiej kliniki Solumed – minimum 4 tysiące zł.

Efekty laserowego leczenia żylaków EVLT - zdjęcia przed i po zabiegu

Specjaliści chirurgii z kliniki Fragmat-Med w Łodzi przeprowadzają laserową operację żylaków kończyn dolnych w cenie 2,7-2,9 tys. zł, natomiast wyleczenie obu nóg kosztuje 4,4 tys. złotych. Od 2,2 do 3,5 tys. zł zapłaci chory, który podda się zabiegowi w klinice Ars Estetica we Wrocławiu. Koszty obejmują konsultacje, zabieg laserowy, skleroterapię uzupełniającą, pończochy II klasy ucisku oraz opiekę lekarską przez rok od operacji. Placówka posiada laser endoluminalny o długości fali świetlnej 980nm – pierwszy laser tego typu w Polsce. Kompleksowe leczenie żylaków oferuje również Laser-Med w Opolu. Cena zabiegu wynosi 2,6 tys. zł i jest to całościowy koszt laserowego zamknięcia niewydolnej żyły odpiszczelowej  lub odstrzałkowej, skleroterapii piankowej pozostałych drobnych żylaków i pajączków, a także wizyty kontrolnej po zabiegu.

Ceny laserowego leczenia żylaków w zagranicznych klinikach

Laserowa operacja żylaków EVLT - zdjęcia przed i po zabiegu

Za granicą koszty poniesione przez pacjenta są o wiele wyższe. Według serwisu Clinic Compare ceny laserowego zabiegu usuwania żylaków w Wielkiej Brytanii wahają się w granicach £2000-£4,500 (9,9-22,2 tys. zł) za jedną nogę. Przy obliczaniu całości opłat należy wziąć pod uwagę również cenę konsultacji, która wynosi średnio £200, czyli ok. 985 złotych. Jeden z pionierów techniki EVLT, dr. David West z Vein Centre (klinika ma oddziały w Londynie, Manchesterze, Bristolu i  w Newcastle), oferuje zabiegi w cenach zaczynających się od £1695 (ok. 8,3 tys. zł) za jedną kończynę i od £1995 (9,8 tys. zł) za obie.

Kolejny brytyjski specjalista, mr. Mark Whiteley (Whiteley Clinic), przeprowadza laserowe leczenie żylaków od £2122, czyli ok. 10 450 zł. Dodatkową opłatą, jaką musi ponieść pacjent, jest cena konsultacji w wysokości £170. Dr Constantinos Kyriakides, chirurg z The Private Clinic of Harley Street wykonuje zabiegi EVLT na jednej kończynie od  £2,000, natomiast ceny wyleczenia u niego obu nóg zaczynają się od £3,500.

Są też kliniki, w których laserowe leczenie żylaków jest nieco tańsze. Uznany brytyjski chirurg, dr Sanjay Gheyi z Coltishall Clinic (Norwich), wykonuje zabiegi EVLT od £1,500, czyli ok. 7,4 tys. zł. Natomiast średni koszt laserowych zabiegów w USA to $600-$3,000 (1,5-9,7 tys. zł), w zależności od stopnia zmian chorobowych żył, a także regionu. Przykładowo, w Sanders Medical Inc. w Vernon cena zabiegu na jednej nodze to $2400 (ok. 7,8 tys. zł), zaś na obu kończynach – $4400 (14,2 tys. zł). Zabiegi wykonuje dwoje doświadczonych chirurgów, dr. William Sanders oraz dr. April Anders.

Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych EVLT
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Turystyka medyczna - leczenie żylaków laserem w polskich klinikach

W Polsce operacje leczenia żylaków wykonywane są także dla pacjentów zagranicznych

W naszym kraju przybywa klinik, w których przeprowadzane są laserowe zabiegi leczenia żylaków kończyn dolnych. Chirurdzy przechodzą kolejne kursy specjalizacyjne, a w ich gabinetach pojawiają się zaawansowane technologicznie lasery. Doceniają to zarówno polscy, jak i zagraniczni pacjenci, którzy coraz chętniej wybierają naszych specjalistów. Aktualnie wśród leczących się u nas cudzoziemców przeważają Brytyjczycy i Niemcy, dla których zabieg w Polsce wiąże się z poniesieniem dużo mniejszych kosztów w porównaniu z cenami we własnym kraju. Intensywna promocja usług polskich lekarzy, jaką ministerstwo gospodarki zaplanowało na okres 2012-2015, pomoże przyciągnąć uwagę zagranicznych turystów medycznych również z innych państw – w tym z Danii, Szwecji, Norwegii, Rosji i USA.

Komentarze (1)

Doris 5 lata temu

moja babcia ma takie żylaki od dawna, nie leczy a żyje i ma się dobrze - 82 lata ;) Odpowiedz

Leczenie żylaków nóg - to możliwe bez operacji

Leczenie żylaków nóg - to możliwe bez operacji

Żylaki kończyn dolnych to stosunkowo powszechny problem, zwłaszcza wśród kobiet – według różnych danych, dotyczyć może 20, a nawet 30% przedstawicielek płci pięknej. Szczególnie uciążliwe są żylaki latem, kiedy chciałoby się... więcej »

Czy żylaki nóg trzeba leczyć?

Czy żylaki nóg trzeba leczyć?

Żylaki kończyn dolnych to dolegliwość, która może się rozwinąć zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Często symptomy tej choroby są bagatelizowane, jednak nieleczone żylaki mogą doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak owrzodzenia... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.