Leczenie bielactwa laserem Excimer

Mimo, że bielactwo w dużej ilości przypadków nie wiąże się z dolegliwościami innymi niż zmiany w pigmentacji skóry, włosów czy oczu, należy je leczyć. Niewłaściwa produkcja melaniny naraża organizm na powikłania, w tym na powstanie nowotworu skóry. Przypuszcza się, że powodami bielactwa są przede wszystkim geny oraz zaburzenia w mechanizmie odpowiadającym za odporność. Bez względu na nie jedną z najnowocześniejszych terapii jest naświetlanie laserem excimerowym. Jak działa ten typ terapii? Jak szybko przynosi skutki?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Statystyki podają, że na bielactwo (zwane też albinizmem) cierpi od jednego do dwóch procent przedstawicieli wszystkich ras, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dotyka ono zarówno skóry, jak i włosów oraz oczu. Jest ściśle związane z produkcją melaniny (jej zaburzeniami), pigmentu chroniącego ciało przed promieniami UV oraz nadającego mu kolor. Zależnie od natężenia rozróżnia się bielactwo całkowite (dotyka włosów, tęczówki oczu oraz ciała), częściowe (dotyka fragmentów skóry) oraz oczne (dotyka wyłącznie oczu).

Objawami są rozjaśniające się plamy na skórze, tęczówki oczu w kolorze jasnobłękitnym bądź różowym, jasnokremowe bądź białe włosy oraz skóra. Dochodzić do nich może oczopląs, nadwrażliwość na światło, kłopoty ze wzrokiem i słuchem czy zez. W przypadku gdy bielactwo ma formę Zespołu Hermansky'ego-Pudlaka, chorego mogą dotknąć też schorzenia jelit i płuc oraz kłopoty z krzepnięciem krwi.

Albinizm potwierdza się za pomocą genetycznych testów, elektroretinogramu, badań krwi oraz chemicznej analizy włosów. Celem leczenia schorzenia jest przede wszystkim złagodzenie objawów i ochrona skóry oraz oczu przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. W ten sposób zapobiega się przedwczesnemu starzeniu się oraz nowotworom skóry, na które albinosi są bardziej podatni. Na szczęście w większości przypadków (poza  Zespołem Hermansky'ego-Pudlaka) bielactwo nie powoduje dodatkowych dolegliwości czy skrócenia życia. Mimo to należy je leczyć, m.in. stosując terapię laserem Excimer. Poprawi to komfort życia chorych, zmniejszając skutki albinizmu i chroniąc ciało.

Laser Excimer - działanie w przypadku bielactwa

Laser Excimer w leczeniu bielactwa działa w oparciu o promieniowanie UVB, które stymuluje produkcję pigmentu oraz witaminy D w skórze. Badania udowodniły także, że właściwie dobrane ma duże zasługi w powstrzymywaniu działania limfocytów T w okolicy zmian bielaczych - indukuje apoptozę limfocytów T w rejonie uszkodzeń. Jego rodzaj i dawkowana ilość są bezpieczne dla ciała, nie powodując oparzeń czy rumieni (widocznych np. po opalaniu). Wykorzystywana w zabiegu wiązka jednofazowego światła ekscimerowego wytwarzanego przez laser Xec ma długość 308 nm. Jest więc średnim promieniowaniem UVB, które wykazuje kilkukrotnie większą umiejętność generowania apoptozy limfocytów T niż światło wąskopasmowe.

Zaletą leczenia bielactwa laserem Excimer jest: krótki okres terapii, stosunkowo szybki jej efekt oraz bezpieczeństwo i zminimalizowanie działań niepożądanych. Terapia obejmuje każdorazowo od 15 do 20 lub 30 naświetlań falą 308 nm, przy czym w tygodniu nie powinno się wykonywać więcej niż 2-3 naświetlania.

Inne schorzenia, w których laser Excimerowy daje równie dobre efekty, to przede wszystkim łuszczyca, egzema (przewlekłe wypryski na stopach i dłoniach) oraz atopowe zapalenie skóry (AZS). Przeciwwskazaniami do tego rodzaju terapii jest natomiast ciąża i okres karmienia piersią, wiek poniżej 15 lat, radioterapia, czerniaki, genodermatozy, przebyty lub aktywny rak skóry, przyjmowanie farmaceutyków leczących uczulenie na światło czy sama nadwrażliwość na światło. Z leczenia opisywaną metodą dyskwalifikują także dermatozy autoimmonologiczna i z syndromem Koebnera.

Gdzie wykona się zabiegi laserem Excimer?

Laser Excimer dostępny jest m.in. w Centrum Medycznym DerMed w Łodzi (ulica Piotrkowska 48). Za jeden impuls laserowy zapłaci się tam 8 złotych (potrzebna ilość impulsów określana jest przez dermatologa). Naświetlanie promieniami UVB jednej okolicy w Derma-Clinic dr Orlitz w Częstochowie (ulica Orkana 82C) to koszt 35 złotych (300 złotych za pakiet 10 naświetlań). Z kolei w Centrum Dermatologii Zabiegowej i Laserowej Uroda we Wrocławiu (ulica szybka 1 E/A) na jeden zabieg wyda się 150 złotych, a na serię 10 zabiegów - 1 350 złotych.

Skuteczność leczenia laserem Excimer

Liczne badania wykazały, że widoczne oznaki repigmentacji skóry pojawiają się u 95% pacjentów już po 8 naświetlaniach. Pełne efekty zauważalne są natomiast po 3 miesiącach leczenia (u 89% pacjentów). Najszybciej terapia postępuje w okolicach twarzy, najwolniej - w obszarze stóp. Dużą zaletą lasera jest również to, że dzięki światłowodowi jest w stanie dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca, szybko i skutecznie je lecząc.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Dermatologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…