Leczenie chrapania metodą Celon

Problem chrapania i związane z nim bezdechy senne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia dotkniętych nim osób. Według statystyk 85% chrapiących nie zdaje sobie sprawy z tego, że co noc zakłócają spokojny sen swoim bliskim. Ich przypadłość powoduje zaburzenia koncentracji, chroniczne przemęczenie, problemy z potencją a nawet depresję. Całe szczęście można się z nią uporać dzięki termoterapii bipolarnej Celon – technice, która wykorzystuje działanie fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Zabieg z zastosowaniem innowacyjnego aparatu jest szybki, bezbolesny i nie wymaga długiej rekonwalescencji.

Data aktualizacji
Czas czytania
9 min.

Problem z chrapaniem

Jak podają statystyki, z chrapaniem zmaga się ok. 80% mężczyzn i 40% kobiet (dane z portalu poradnia.pl). Stopni jego natężenia jest wiele, począwszy od lekkiego pochrapywania, a skończywszy na bardzo głośnych dźwiękach uniemożliwiających sen partnera, słyszalnych nawet z drugiego pomieszczenia.

Według szacunków ekspertów serwisu snorenet.com chrapie ponad 60% Amerykanów. Z kolei w Polsce, jak podają badania CBOS wykonane na zlecenie Centrum Medycznego MML, problem dotyka prawie 13 milionów ludzi. Spory odsetek z nich to osoby otyłe bądź w starszym wieku, a także nałogowi palacze i osoby nadużywające alkoholu.

Chrapanie nie jest wyłącznie przypadłością, która zakłóca sen osoby chrapiącej i jej bliskich. To schorzenie mogące wywołać poważne konsekwencje w postaci bezdechów przy zasypianiu, bezdechów sennych, a następnie problemów z niedotlenieniem organizmu, zaburzeniami koncentracji i permanentnym przemęczeniem. Problemy zdrowotne mogą pociągnąć za sobą brak efektywności w pracy i kłopoty w pożyciu rodzinnym (w tym obniżenie libido czy stany depresyjne). W sytuacji, w której dana osoba zauważy u siebie objawy chronicznego zmęczenia i stwierdzi, że brak jej sił i energii już w chwili wybudzenia się ze snu, powinna jak najszybciej udać się do lekarza.

Ważne: Chrapanie może wywoływać poważne schorzenia jak bezdech senny, niedotlenienie organizmu, zaburzenia koncentracji oraz permanentne przemęczenie.

Leczenie chrapania  i bezdechu sennego

Współczesna medycyna umożliwia chrapiącym wybór sposobu eliminacji uprzykrzającej życie dolegliwości. Jedną z metod oferowanych przez lekarzy jest małoinwazyjny zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym – termoterapia bipolarna Celon. Leczenie chrapania odbywa się przy zastosowaniu innowacyjnej aparatury medycznej bazującej na technologii fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Ich celem jest wywołanie efektu koagulacji niskotemperaturowej tkanek. Zabiegi techniką Celon przeprowadza się na podniebieniu miękkim oraz na migdałkach. Termoterapia bipolarna Celon stosowana jest również w leczeniu przerostu małżowin nosowych dolnych – podczas procedury wykorzystuje się inne końcówki aparatu, a sam zabieg wymaga odpowiedniego znieczulenia miejscowego. Jak podaje serwis czytelniamedyczna.pl, skuteczność zabiegu z wykorzystaniem aparatu Celon sięga ponad 90%.

Leczenie chrapania techniką Celon

Urzadzenie Celon

Przed wykonaniem zabiegu lekarz przeprowadzi z pacjentem rzetelny wywiad ogólny oraz badanie laryngologiczne. Jeżeli uzna, iż nie ma dodatkowych przeciwwskazań do wykorzystania urządzenia, pacjent może spotkać się z laryngologiem. Po przeprowadzaniu konsultacji laryngologicznej można przystąpić do właściwej terapii.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Do głównych wskazań do wykonania zabiegu z użyciem aparatury Celon należy wydłużone i zbyt wiotkie podniebienie miękkie, a także przerost małżowin nosowych, języka bądź migdałków podniebiennych.

Na czym polega zabieg?

Procedura wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym. Trwa od 20 do 40 minut, a po jej zakończeniu pacjent może opuścić gabinet i wrócić do domu. Zabieg polega na kilkakrotnym wprowadzeniu do środka miękkich części podniebienia specjalnych końcówek aparatu i pozostawieniu ich wewnątrz na kilka sekund. Umieszczenie w obrębie małżowin nosowych elektrod generuje tzw. falę elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej, co powoduje wytworzenie drobnych zwłóknień pod błoną śluzową. Kontrolowane powstawanie zrostów zmniejszających objętość narządów miąższowych usztywnia podniebienie i minimalizuje jego drgania w trakcie oddychania podczas snu. W razie potrzeby lekarz uzupełnia procedurę, skracając zbytnio wydłużone podniebienie miękkie i zmniejszając przerośnięty języczek.

Zalecenia po zabiegu metodą Celon

Po upływie godziny po terapii można spożyć posiłek. Przez ok. tydzień pacjent powinien unikać:

  • pikantnych i bardzo gorących dań
  • napojów gazowanych i alkoholu
  • soków owocowych
  • chipsów czy frytek.

Po zabiegu może pojawić się uczucie dyskomfortu przy przełykaniu, a także mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe. Trwają 2-3 dni (w wyjątkowych sytuacjach mogą zanikać przez okres tygodnia) i łatwo je zniwelować poprzez przyjmowanie powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych. Zaleca się również stosowanie leków odkażających gardło. Przez 3 dni należy zrezygnować z:

  • gorących kąpieli
  • sauny
  • wysiłku głosowego

Paradoksalnie, z powodu przejściowego odczynu obrzękowego w ciągu pierwszych dni po zabiegu chrapanie może się nieco nasilić. Będzie jednak stopniowo zanikać wraz z obrzękiem i postępem w procesie gojenia – może to trwać ok. 6 tygodni. Nierzadko po zakończeniu gojenia specjaliści zalecają powtórzenie procedury dla uzyskania optymalnego efektu.

Jedną z zalet terapii z użyciem aparatu Celon jest brak krwawienia i strupów, co daje metodzie przewagę nad operacją chirurgiczną bądź zabiegiem wykorzystującym działanie lasera bądź prądu.

Korekcja podniebienia miękkiego techniką harmoniczną

Technika harmoniczna w leczeniu chrapania stosowana jest w laryngologii jako uzupełnienie metody Celon/RF. Pozwala ona na poszerzenie zakresu zabiegu oraz uzyskania jeszcze lepszych efektów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu, który pozwala zwiększyć skuteczność leczenia. Zabieg ten wykonywany jest u pacjentów ze schorzeniem o typie uporczywego chrapania lub bezdechu sennego. Korekcja metodą harmoniczną jest w obrębie podniebienia miękkiego w znieczuleniu miejscowym, wprowadzanym na pograniczu podniebienia miękkiego i podniebienia twardego. Leczenie wykonywane jest ambulatoryjnie.

Uwaga: Technika harmoniczna w leczeniu chrapania stosowana jest w laryngologii jako uzupełnienie metody Celon. Zabieg sprawdza się u pacjentów ze schorzeniem o typie uporczywego chrapania lub bezdechu sennego.

Następnym krokiem po zaaplikowaniu znieczulenia jest delikatne wprowadzenie elektrod w obręb tkanek miękkich podniebienia, dzięki czemu nadany zostanie im pożądany kształt oraz odpowiednie proporcje budowy anatomicznej. Dzięki wykorzystaniu elektrod powstają w obrębie tkanek małe zrosty, dzięki którym możliwe jest dowolne modelowanie tkanek miękkich. Efekt ten uzyskiwany jest poprzez przeciągnięcie tkanek w wymiarze pionowym, wymiarze poziomym oraz poprzez usztywnienie ich, dzięki czemu struktury te są w późniejszym okresie mniej podatne na wibracje, które powodują niechciany efekt akustyczny.

Kolejnym etapem leczenia chrapania tą metodą jest wykonanie precyzyjnych nacięć, przy pomocy techniki harmonicznej w obrębie łuków podniebiennych, błony śluzowej łuków podniebiennych lub samego języczka.

Leczenie chrapania z użyciem techniki harmonicznej daje doskonałe i trwałe wyniki. Sam zabieg jest bezpieczny oraz delikatny, a okres rekonwalescencji jest bardzo krótki. Cała procedura trwa kilkadziesiąt minut, a bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Przez tydzień po zabiegu należy unikać pikantnych potraw oraz napojów gazowanych i alkoholu. Po zabiegu może towarzyszyć pacjentowi uczucie dyskomfortu oraz niewielkie dolegliwości bólowe, które można zniwelować, używając powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych.

Ważne: Zabieg metodą harmoniczną trwa kilkadziesiąt minut, a bezpośrednio po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu.

Cena leczenia chrapania metodą harmoniczną w polskich placówkach medycznych oscyluje wokół 2 000 złotych.

Leczenie chrapania metodą Celon – ceny w Polsce

Terapia z zastosowaniem urządzenia Celon stopniowo zdobywa popularność wśród pacjentów klinik specjalizujących się w leczeniu chrapania i bezdechów sennych. Średni koszt zabiegów oscyluje w granicach 1,5 tys. złotych – ceny są uzależnione od wielu czynników, w tym od wielkości miasta, w którym znajduje się klinika. Jednym z ośrodków, w których przeprowadza się tego typu zabiegi, jest Centrum Chirurgiczne Venomed w Łodzi. Cena leczenia chrapania metodą Celon wynosi 1,5 tys. złotych, natomiast zabieg łączony z podcięciem podniebienia miękkiego wiąże się z poniesieniem kosztów w wysokości 2,1 tys. złotych. Z kolei lekarze Centrum Medycznego Dom Lekarski w Szczecinie przeprowadzają zabiegi metodą Olympus Celon w cenie 1,6 tys. złotych (I etap). Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie dożylne (sedacja) lub znieczulenie ogólne podaje się na życzenie pacjenta za dodatkową opłatą. Operacja wykonywana w II etapie leczenia (wymagane tylko u 30% pacjentów) kosztuje 1 tys. złotych.

W Centrum Medycznym MML w Warszawie zabieg leczenia chrapania wykonywany na podniebieniu miękkim kosztuje 2,1 tys. złotych. Jeżeli przeprowadza go dr n. med. Michał Michalik, cena procedury wzrasta do 2,4 tys. złotych. Usługa wykonywana na podniebieniu miękkim i małżowinach nosowych wiąże się z poniesieniem opłaty w wysokości 2,9 tys. złotych (3,2 tys. zł, jeśli operatorem jest dr Michalik). Centrum jest wyspecjalizowaną placówką, oferującą pacjentom leczenie chrapania metodą koblacji, przy pomocy implantów Pillar, a także terapię techniką harmoniczną oraz metodę kotwiczenia małoinwazyjnego (plastyka gardła sposobem Repose MIK).

Również Centrum Leczenia Chrapania i Bezdechu w Bydgoszczy posiada szeroką ofertę zabiegów likwidujących problem chrapania. Koszt procedury medycznej metodą Celon na podniebieniu miękkim oscyluje w granicach 800-1200 złotych, zabieg przeprowadzony tą techniką na podniebieniu miękkim i małżowinach nosowych kosztuje 1,2-1,5 tys. złotych, natomiast usługa wykonana na podniebieniu miękkim z korekcją migdałków podniebiennych wiąże się z opłatą w wysokości 1,9-2,3 tys. złotych. Klinika Wident oferuje korekcję małżowin nosowych przeprowadzoną z użyciem aparatu Celon za 2 tys. złotych. W kolejnej bydgoskiej placówce, NZOZ Eskulap, zabieg kosztuje 1,6 tys. złotych. Poradnia Stomatologiczno-Laryngologiczna „Denticus” w Zielonej Górze oferuje pacjentom plastykę małżowin nosowych metodą Celon za 1 tys. złotych. Tyle samo należy zapłacić za zabieg zmniejszenia języczka lub migdałków podniebiennych, natomiast plastyka podniebienia kosztuje w gabinecie 1,5 tys. złotych. Mokotowskie Centrum Medyczne Wiktorska oferuje przeprowadzenie zabiegu z użyciem urządzenia Celon w cenie 1000-1200 złotych.

Koszt terapii techniką Celon za zagranicą

W zagranicznych klinikach także można spotkać się z terapią leczenia chrapania z zastosowaniem aparatu Celon. W ich przypadku również koszty zabiegów różnią się w zależności od lokalizacji placówki oraz renomy przeprowadzających terapię specjalistów. Wysokie ceny obowiązują, między innymi, w ośrodkach w Wielkiej Brytanii. Przykładowo, Stop Snoring Surgery Clinic (Manchester) posiada w swojej ofercie leczenie z wykorzystaniem radiofrekwencji w cenie £1,195. W przeliczeniu daje to kwotę w wysokości ok. 5,9 tys. złotych.

Terapię systemem Celon przeprowadza również wiele klinik za oceanem. Pacjenci, którzy zdecydują się na leczenie chrapania w Kanadzie, mogą skorzystać z oferty Pacific Laser Snoring Treatment Center w Vancouver. Sesja złożona z 3 zabiegów z użyciem systemu radiofrekwencji kosztuje w ośrodku $1000 (ok. 3 tys. złotych). O wiele niższe ceny oferują kliniki w Czechach. Laserové léčebné centrum (LLC) w Ostrawie przeprowadza terapię chrapania techniką Celon za 6 000 Kč, czyli ok. 990 złotych.

Jak podaje portal internetowy snorenet.com, 85% osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że chrapie. Problem dotyka 30% ludzi, którzy nie ukończyli 30 roku życia, ale znacząco wzrasta z wiekiem – po 55 roku życia chrapie ponad 45% osób. W dzisiejszych czasach szybko rośnie świadomość społeczeństwa w kwestii potrzeby leczenia tej dręczącej przypadłości. W poszukiwaniu najlepszej metody terapii osoby zmagające się z chrapaniem coraz częściej opuszczają granice kraju. Decydują się na leczenie w innym państwie, skuszeni renomą konkretnej kliniki, bogatą ofertą wykonywanych w niej zabiegów lub niższymi niż u siebie cenami. Takimi motywami kierują się odwiedzający Polskę Niemcy, Szwedzi, Duńczycy czy Brytyjczycy, którzy coraz chętniej wybierają nasze ośrodki. Zadowoleni z jakości usług, przedłużają pobyt i spędzają u nas urlop wypoczynkowy, poznając miejscowe atrakcje.

Bibliografia:

  • snorenet.com
  • poradnia.pl
  • czytelniamedyczna.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenia chrapania i bezdechu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…