Leczenie ginekomastii

Ginekomastia stanowi coraz poważniejszy problem

Problem ginekomastii, czyli nadmiernego powiększenia męskich piersi dotyka mężczyzn w każdym wieku. Dolegliwość może być dość kłopotliwa, na szczęście istnieją sposoby, aby się jej pozbyć...

Rośnie liczba mężczyzn z problemem ginekomastii

Systematycznie rośnie liczba mężczyzn, zainteresowanych zabiegami chirurgii plastycznej i kosmetycznej. Jak podaje British Association of Aesthetic Plastic Surgeons, w roku 2011 liczba operacji plastycznych, wykonywanych w Wielkiej Brytanii na mężczyznach wzrosła o niemal 6% w stosunku do roku poprzedniego – obecnie już co dziesiąty taki zabieg na Wyspach to poprawa urody panów. Największym zainteresowaniem panów cieszy się chirurgiczne leczenie ginekomastii, czyli redukcja męskich piersi.

20% pacjentów brytyjskiej kliniki 111 Harley St. Exclusive Cosmetic Surgery jest płci męskiej, a zabiegi ginekomastii stanowią znaczną część wszystkich przeprowadzanych tam operacji na mężczyznach. Statystyki BAAPS również potwierdzają gwałtowny wzrost zainteresowania redukcją męskich piersi: liczba operacji leczenia ginekomastii wzrosła z 22 w 2003 roku do 790 w roku 2011.

Leczenie ginekomastii od 1 100 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Ta tendencja widoczna jest i w Polsce: prof. dr hab. Edward  Towpik, kierownik Zespołu Chirurgii Plastycznej Centrum Medycznegogo Damiana zauważa, że placówka wykonuje coraz więcej tego typu zabiegów, a dr Maciej Charaziński z warszawskiej UNI Klinik dodaje, że leczenie ginekomastii to – po korekcie nosa – drugi najczęściej wybierany przez panów zabieg. Wynika to z faktu, że ginekomastia stanowi coraz poważniejszy problem. Męskie piersi doczekały się nawet żartobliwego określenia, używanego w prasie od 2004 roku: nazywa się je „moobs", co stanowi połączenie angielskich słów „man" i „boobs". Niestety, za tą prześmiewczą nazwą kryje się osobista tragedia i skrywane kompleksy setek mężczyzn.

Czym jest ginekomastia i jak z nią walczyć

Ginekomastia stanowi coraz poważniejszy problem

Ginekomastia to nadmierny, jedno- lub dwustronny rozrost tkanki gruczołowej męskich piersi, który dotyka około 30-40% dorosłych mężczyzn. Może występować fizjologicznie (jako  zmiana zwykła: u noworodków, chłopców w okresie dojrzewania oraz mężczyzn w podeszłym wieku), lub też patologicznie – gdy jej przyczyną są zaburzenia hormonalne. Występowanie ginekomastii patologicznej może być spowodowane niedoborem męskich hormonów, nadprodukcją estrogenu a także przyjmowaniem używek, przede wszystkim anabolików. U podłoża ginekomastii patologicznej może też leżeć rak sutka, marskość wątroby, nadczynność bądź niedoczynność tarczycy. U coraz większej liczby mężczyzn występuje także pseudoginekomastia, zwana również lipomastią, czyli rozrost tkanki tłuszczowej piersi, powiązany z ogólną otyłością.

Leczenie ginekomastii przybiera różne formy w zależności od genezy jej powstania. W przypadku, gdy przyczyną ginekomastii jest choroba ogólnoustrojowa, zazwyczaj wystarczy leczenie schorzenia podstawowego, by rozrost gruczołu się cofnął. Jeśli źródłem choroby są problemy hormonalne, wdraża się leczenie farmakologiczne. Często podejmowane jest także leczenie chirurgiczne, zwłaszcza w przypadku przewlekłej ginekomastii okresu dojrzewania, ginekomastii niepoddającej się leczeniu zachowawczemu oraz gdy przyczyna choroby nie jest znana.

Rodzaj leczenia chirurgicznego zależy przede wszystkim od rodzaju tkanki (gruczołowa, tłuszczowa bądź mieszana), wielkości piersi oraz ilości i wiotkości skóry. Jeśli mamy do czynienia z twardą tkanką gruczołową, konieczne jest jej chirurgiczne usunięcie. W tym celu wykonuje się niewielkie (ok. 3mm) nacięcie na linii konturu brodawki, po którym pozostaje ledwie widoczna blizna. Przy znacznym rozroście gruczołu najczęściej niezbędne jest także usunięcie nadmiaru skóry. Natomiast w przypadku pseudoginekomastii najczęściej stosuje się zabieg liposukcji.

Leczenie ginekomastii w Polsce

Ginekomastia - zdjęcia przed i po zabiegu

W polskich klinikach chirurgii plastycznej ceny operacyjnego leczenia ginekomastii są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od wielkości piersi, rodzaju ginekomastii, a także rodzaju zabiegu. Stosunkowo niedrogo jest w warszawskiej Klinice Medycyny Estetycznej AGklinik, gdzie dr Adam Gumkowski wykonuje tego typu zabiegi w cenie 4000zł. Również dr Maciej Charaziński (UNI Klinik, Warszawa) wykonuje zabieg w cenie 5000-7000zł, natomiast u doktora Tomasza Kasprzyka z krakowskiej kliniki Art & Med trzeba zapłacić od 5000zł do nawet 9000zł. W bydgoskim Centrum Medycznym Bieńkowski ceny zabiegu rozpoczynają się od 4600zł, a u dr Sylwii Daniluk w Klinice Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej Sfera w Krakowie trzeba zapłacić 6000-6500zł. W katowickim Centrum Estetyki Ciała cena zabiegu zależy od rodzaju znieczulenia: w znieczuleniu miejscowym koszt zabiegu to 3800zł, natomiast przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego rośnie do 4300zł.

Są również kliniki, w których ceny zabiegów operacyjnego leczenia ginekomastii rozpoczynają się od 7000zł. Takie ceny są na przykład u doktora Macieja Pastucha w szczecińskiej Klinice Chirurgii Plastycznej dr Macieja Pastucha, natomiast w lublińskim Ośrodku Chirurgii Plastycznej Dr Macieja Kuczyńskiego ceny zabiegu rozpoczynają się od 8000zł. Również u doktora Macieja Kulickiego z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt w Warszawie za zabieg trzeba zapłacić od 7000 do 8000zł.

Na szczęście problemu zbyt dużych piersi panowie mogą się też pozbyć taniej. W Centrum Dermatologii Estetycznej Dermex w Kutnie ceny rozpoczynają się od 3000zł, podobnie u doktora n. med. Piotr Bednarskiego w bytomskim NZOZ Sanivitas (3000-5000zł).

Ginekomastia - ceny zabiegów na świecie

Leczenie ginekomastii w zagranicznych klinikach są znacznie droższe niż w Polsce. Dotyczy to szczególnie Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemiec, gdzie ceny zabiegu to w przeliczeniu ponad 13 000 zł.

W USA koszt przeprowadzenia operacji usunięcia ginekomastii jest stosunkowo wysoki: jak podaje portal www.gynecomastia-treatments.info, ceny wahają się od 3000$ do nawet 10 000$. Średnia cena to 6000$, i wokół tej kwoty oscylują ceny zabiegów ginekomastii w Edelstein Cosmetics i The Baywood Clinic w Toronto, natomiast dr Mordcai Balu z Dr. Mordcai Blau's Surgical Facility podaje widełki cenowe od 5000$ do 8000$. Również dr Carlos Cordoba z Aesthetica MD Plastic And Esthetic Surgery Clinic wykonuje operacje w cenie, rozpoczynającej się od 5000$. Ponieważ amerykańskie ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje tego zabiegu, amerykanie z problemem ginekomastii coraz częściej wyjeżdżają na leczenie do innych krajów, w tym do Polski.

W leczeniu ginekomastii często stosuje się zabieg liposukcji

W Europie ceny są dość zróżnicowane. Stosunkowo tanio jest w Niemczech: prof. dr med. Marian Ticlea z T-Klinik für Plastische und Ästhetische Chirurgie w Köln zabiegi ginekomastii wykonuje za 2500€, natomiast w PraxisKlinik w Kaiserslautern  ceny wahają się między 1600€ a 2000€. Drożej jest w Austrii: dr med. Hans-Henning Spitalny z Ästhetisch-Plastische Chirurgie leczy ginekomastię w cenie od 4000€. Również w Hiszpanii ceny tego typu operacji są dość wysokie: dr med. Christoph Jethon z Clinica Juaneda w Palmie wykonuje zabiegi w cenie 3000-4300€, a dr. Jesús Benito Ruiz z Antiaging Group Barcelona w Barcelonie oferuje leczenie ginekomastii w cenie od 4000€.

Szczególnie kosztowne jest leczenie ginekomastii w klinikach brytyjskich: jak podaje portal cliniccompare.co.uk, tego typu zabiegi przeprowadzić można za 3000-4000₤, jednak w rzeczywistości ceny mogą być jeszcze wyższe. Na przykład u doktora Johna Davisona z Spire Alexandra Hospital w Chatham za leczenie ginekomastii trzeba zapłacić od 4700₤, niewiele mniej zapłacimy w Aspire Medical Group w Reading – tam ceny zabiegu zaczynają się od 4500₤. A może być i drożej: dr Stefano Cotrufo z 111 Harley St. Exclusive Cosmetic Surgery w Springfield przeprowadza zabiegi w cenie rozpoczynającej się od 5500₤. Na szczęście na Wyspach są także kliniki, oferujące wykonanie zabiegu w cenie mieszczącej się w sugerowanych przez portal widełkach: w Clinic BeauCare w Londynie ceny leczenia ginekomastii rozpoczynają się od 2800₤, natomiast w McDiarmid-Hall Clinic w Derriford – od 3600₤.

Do Polski na leczenie ginekomastii

Leczenie ginekomastii w Polsce jest tańsze niż za granicą

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych zabiegów medycznych, także i leczenie ginekomastii w naszym kraju jest o wiele tańsze niż za granicą. Te bardzo wyraźne różnice w cenie przyciągają obcokrajowców, którzy w dobie postępującego kryzysu gospodarczego poszukują oszczędności w każdej dziedzinie życia, zwłaszcza tak kosztownej, jak leczenie. A na leczeniu za granicą, w tym właśnie w Polsce, mogą oszczędzić naprawdę wiele: jak wynika z ankiet specjalistycznego branżowego portalu Treatment Abroad, ponad 71% brytyjskich respondentów na zagranicznych zabiegach medycznych oszczędziło 2000₤ i więcej, natomiast dla 12,7% wiązało się to z oszczędnością rzędu 10 000₤. W połączeniu ze świadomością, że ginekomastia stanowi problem coraz powszechniejszy, nie dziwi fakt, że na pomniejszanie piersi obcokrajowcy przyjeżdżają właśnie do Polski, która kusi wyjątkowo niskimi cenami zabiegów chirurgii plastycznej.

Leczenie ginekomastii
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Rynek chirurgii plastycznej w Polsce szacuje się na kilkaset milionów złotych, a Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podkreśla, że turystyka medyczna stanowi jeden z najbardziej rozwojowych sektorów polskiej gospodarki o wysokim potencjale eksportowym. Polskie Stowarzyszenie Turystyki Medycznej ocenia, że każdy z zagranicznych pacjentów pozostawia w polskich placówkach średnio 4500zł, i dodaje, że zyski będą jeszcze większe, jeśli nasze atuty będą za granicą skuteczniej reklamowane. Właśnie w tym celu Ministerstwo Gospodarki przeznaczyło 4 mln złotych na promocję turystyki medycznej w Polsce w latach 2012-2015. Jeśli dobrze wykorzystamy te pieniądze to nie ulega wątpliwości, że z każdym rokiem liczba zagranicznych pacjentów, przyjeżdżających na zabiegi chirurgii plastycznej – w tym ginekomastii – właśnie do Polski, będzie systematycznie rosła.

Dodaj komentarz

Ginekomastia: jak ją leczyć?

Ginekomastia: jak ją leczyć?

Przerost męskich piersi, czyli ginekomastia, bywa powodem wstydu i kompleksów. Zwłaszcza że nadmiernie rozwinięte gruczoły piersiowe mogą się pojawić nie tylko u mężczyzn otyłych, ale również u tych o normalnej i szczupłej budowie ciała,... więcej »

Gdy mężczyzna ma piersi

Gdy mężczyzna ma piersi

Duże piersi to niezaprzeczalnie atut, jednak nie w przypadku, gdy pojawiają się u mężczyzny. A przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn zdarza się, i nosi nazwę ginekomastii. Duże piersi u przedstawicieli płci brzydkiej nierzadko są powodem... więcej »

Chirurgia plastyczna nie tylko dla kobiet

Chirurgia plastyczna nie tylko dla kobiet

Choć chirurgię plastyczną stereotypowo utożsamiamy z „robieniem sobie piersi” i kojarzy nam się ona praktycznie wyłącznie z kobietami, to jednak od pewnego czasu w statystykach chirurgicznych coraz liczniej reprezentowani są mężczyźni. I... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska