Leczenie grzybicy skóry laserem

Grzybica skóry to bardzo powszechna choroba, którą można się łatwo zarazić np. na basenie lub poprzez korzystanie z tych samych ręczników, obuwia i odzieży, co zakażony. Objawia się w postaci swędzących, zaczerwienionych ognisk na powierzchni skóry, które nieleczone zwiększają się, pokrywając coraz szerszy obszar. Swędzenie przeradza się w pieczenie, a następnie w ból, by w końcowym stadium przejść w martwicę tkanek. Leczenie standardowymi metodami (terapia antybiotykowa połączona z wymianą obuwia lub ubrań, a także stosowanie specjalnych przeciwgrzybiczych maści) trwa długo i nie zawsze okazuje się skuteczne. Z tego powodu rosnącym zainteresowaniem osób dotkniętych grzybicą skóry cieszy się laserowe leczenie przypadłości - szybkie, bezbolesne i likwidujące problem poprzez precyzyjne zniszczenie grzybów.

Data publikacji
Czas czytania
7 min.

Współcześnie w reklamach w telewizji, radiu bądź Internecie można natknąć się na wiele reklam środków zwalczających grzybicę. Powszechność schorzenia wiąże się z jej „towarzyskością” – bardzo łatwo jest się nią zarazić, zwłaszcza, gdy często przebywamy w miejscach będących dużymi skupiskami ludzi, typu np. baseny. To choroba zakaźna, którą trudno wyleczyć, a nawet wyleczona niejednokrotnie wraca. Wywołują ją różne czynniki (np. terapia antybiotykowa i powstałe w jej wyniku osłabienie organizmu) i może atakować różne rejony ciała. Zakażenia błon śluzowych i skóry powstają wskutek działalności pleśniowców, łupież pstry i drożdżycę błon śluzowych wywołują drożdżopodobne grzyby, z kolei grzyby z grupy dermatofitów odpowiadają za grzybicę właściwą skóry, włosów i paznokci. Najczęściej ludzi atakuje grzybica stóp – według różnych badań występuje u 15-30% populacji, a u górników i sportowców ryzyko zakażenia zwiększa się nawet do 70%.

Jak podaje portal internetowy farmacjapraktyczna.pl, ok. 10% dorosłych Amerykanów cierpi na grzybicę stóp. Z kolei w Polsce prawie co czwarty człowiek choruje na grzybicę paznokci – tak wynika z raportu sporządzonego przez prof. Romana Nowickiego z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.

Grzybica - choroba, która atakuje znienacka

Grzybica jest zakaźnym schorzeniem wywołanym przez chorobotwórcze grzyby. Powstałe w wyniku ich działania zakażenie może być ogólne bądź miejscowe, przez co grzybice można podzielić na powierzchniowe oraz głębokie. Pierwsze rozprzestrzeniają się na obszarze wierzchniej warstwy skóry oraz paznokci, natomiast drugie są w stanie zaatakować narządy wewnętrzne człowieka.

Prz leczeniu grzybicy wykorzystuje się m.in. laser Nd:YAG

Do objawów grzybicy należy swędzenie i pękanie skóry, jej zaczerwienienie i suchość oraz pieczenie. Typowymi symptomami jest także stopniowe powiększanie się swędzących i zaczerwienionych ognisk, w których można dostrzec łuszczący się naskórek i niewielkie pęcherzyki. Grzybicy towarzyszy również wysypka oraz maceracja skóry po wewnętrznej stronie ud, pod piersiami lub w fałdach skórnych. Prócz zmian skórnych osoby dotknięte grzybicą obserwują u siebie nie tylko pieczenie czy swędzenie, ale i narastanie dolegliwości bólowych. Zlekceważona grzybica skóry prowadzi do powstania na zakażonej powierzchni blizn, a z czasem może przekształcić się nawet w miejscową martwicę tkanek.

Jednym z najnowszych sposobów walki z uprzykrzającą normalne funkcjonowanie przypadłością jest zabieg z użyciem lasera. Trwa krótko, nie wymaga znieczulenia i daje dobre efekty bez ryzyka wystąpienia komplikacji czy powikłań.

Leczenie grzybicy skóry laserem

Pacjent z grzybicą skóry bądź paznokci musi odpowiednio przygotować się do laserowego zabiegu. Przez 4 tygodnie przed wizytą u lekarza nie powinien się opalać ani naturalnie, ani w solarium. Na tydzień przed laseroterapią nie należy poddawać się peelingom (złuszczać skóry). Istotne jest również wstrzymanie się od przyjmowania niektórych leków – w tym sterydów, antykoagulantów (leków obniżających krzepliwość krwi jak np. aspiryna), ziół typu dziurawiec i nagietek oraz kremów z retinolem. Osoba zamierzająca przejść laserowy zabieg powinna odstawić wymienione leki na tydzień przed seansem. Może do nich wrócić po 2 tygodniach. Działaniu lasera poddaje się czystą skórę, dlatego przed zabiegiem należy zmyć z niej wszystkie kosmetyki. W dniu laseroterapii nie wolno spożywać alkoholu.

Zabiegi laserowe wykonywane są u osób z grzybicą paznokci oraz skóry

Terapia grzybicy z wykorzystaniem systemu laserowego polega na naświetlaniu skóry oraz tkanek okalających odpowiednio dobraną wiązką lasera. W polskich gabinetach przy leczeniu grzybicy skóry i paznokci wykorzystuje się najczęściej laser  Nd:YAG  (neodymowo-yagowy) firmy Fotona Spectro SP. Długość jego fali świetlnej wynosi 1064 nm, a wielofunkcyjność pozwala na stosowanie systemu podczas różnych zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej. Skuteczną bronią w walce z grzybicą skóry jest również laser pulsacyjny Genesis firmy Cutera. Jak podaje portal rzecznikprasowy.pl, urządzenie jest coraz częściej wykorzystywane do leczenia schorzenia przez wzgląd na swoją efektywność.

Pacjent po leczeniu grzybicy skóry lub paznokci przez dobę nie powinien stosować kosmetyków na skórę poddaną działaniu lasera. Należy unikać preparatów na bazie alkoholu, za to stosować środki natłuszczające skórę. Przez okres 14 dni nie należy korzystać z sauny i gorącej kąpieli. Przez tydzień zaleca się zrezygnować z intensywnych ćwiczeń fizycznych, a przez miesiąc nie należy się opalać. Terapia grzybicy skóry laserem wymaga udania się na wizytę kontrolną, podczas której specjalista oceni stan zdrowia pacjenta i podejmie decyzję o kontynuacji lub zakończeniu leczenia. Niektórzy lekarze zalecają poddanie się serii 5 zabiegów w odstępach 3-4 dniowych.

Do głównych przeciwwskazań do laseroterapii zalicza się ciąża oraz okres połogu, zaburzenia krzepnięcia i cukrzyca. Kolejne powody to aktywne zmiany bakteryjne bądź wirusowe na skórze. Leczeniu z użyciem lasera nie powinni poddawać się również epileptycy, osoby z rozrusznikiem serca, a także ludzie ze zbyt mocną opalenizną, u których w wyniku terapii mogą wystąpić trwałe przebarwienia skórne.

Laserowe leczenie grzybicy – ceny w Polsce

Powszechność problemu grzybicy skóry sprawia, że różnego typu techniki jej leczenia oferuje coraz więcej polskich ośrodków. Laseroterapię wykonuje się w dużych klinikach i kameralnych gabinetach dermatologicznych, bowiem liczba pacjentów zainteresowanych leczeniem przy użyciu nowoczesnych systemów laserowych systematycznie rośnie. Osoby zdecydowane na pozbycie się grzybicy przy pomocy lasera mogą poddać się zabiegom np. w Miejskiej Farmie Piękności w Warszawie, w gabinecie Harmonia Zdrowia i Urody w Krakowie bądź w ośrodku Derma-Clinic w Częstochowie.

Laserowe leczenie grzybicy

W Bydgoszczy terapią grzybicy skóry zajmuje się dr n med. Sławomir Urbanowski, kierujący Gabinetem Dermatologii Ogólnej Estetycznej i Laserowej Dermest. Ceny laserowych zabiegów na skórze zakażonej grzybicą są ustalone i podawane na zakończenie wizyty konsultacyjnej, po dokonaniu oceny zmian chorobowych na jej powierzchni. Lasery w leczeniu tego typu schorzeń wykorzystuje również Małopolskie Centrum Medycyny Estetycznej i Laserowej Consensus w Krakowie, a także Centrum Leczenia Laserem Meridian w Lesznie.

Gabinet Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Paweł Wasilewski w Pile przeprowadza terapię grzybicy skóry w wykorzystaniem lasera Fotona Spectro SP. Cena zabiegu wykonanego na jednej stopie lub dłoni to 200-500 złotych. Instytut Bielenda w Krakowie stosuje podczas zabiegów system Dualis SP – wielofunkcyjny laser pozwalający wykonywać szeroki zakres usług medycznych, w tym leczyć grzybicę palców. Zabieg na jednej stopie kosztuje w tym ośrodku od 300 do 700 złotych. Gabinet Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Esteticenter w Lublinie przeprowadza zabiegi laserowe u osób z grzybicą paznokci oraz skóry. Leczenie zmian na jednej nodze kosztuje 200-500 złotych, natomiast cenę leczenia grzybicy skóry ustala się ze specjalistą w trakcie konsultacji. Natomiast w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii „Bellazone” w Częstochowie za laserowe leczenie grzybicy skóry na jednej stopie pacjent zapłaci 500 złotych.

Ceny laseroterapii grzybicy skóry w zagranicznych klinikach

W porównaniu z cenami laseroterapii grzybicy skóry w polskich gabinetach koszty leczenia tej przypadłości w zagranicznych ośrodkach plasują się dużo wyżej. Jak podaje serwis internetowy abacusnews.com, w Stanach Zjednoczonych pacjent powinien być przygotowany na zapłacenie $1,000 za pierwszy zabieg. Następne (w zależności od stopnia zaawansowania grzybicy mogą być to 2-3 seanse) mogą kosztować mniej – ok. $500.

Laser Center of North Dallas w Carrollton w USA oferuje leczenie grzybicy skóry przy zastosowaniu nowoczesnego systemu laserowego w cenie $1,100. W przeliczeniu daje to kwotę w wysokości ok. 3350 złotych. Kolejna klinika to Bay Area Foot & Laser w San Francisco. Pacjent pragnący wyleczyć się w niej z grzybicy skóry zapłaci ok. $1,000 za zabieg z wykorzystaniem lasera (ok. 3050 złotych). Tyle samo kosztuje laseroterapia w ośrodku Agoura – Los Robles w Los Angeles.

$1,200 to cena zabiegu przeprowadzonego w klinice San Mateo Laser and Skin Center w San Mateo. Nieco mniej, bo $1,100, zapłaci pacjent placówki North Lakeland Foot Clinic mieszczącej się w Tampa na Florydzie.

Grzybica to choroba, która lubi powracać

Grzybicy skóry nie można lekceważyć – nie tylko dlatego, że może doprowadzić do martwicy tkanek, ale również z powodu jej zakaźności. Jeżeli potraktujemy ją jedynie jako defekt kosmetyczny i nie będziemy leczyć, narażamy na zakażenie wszystkich bliskich korzystających z tych samych przedmiotów, co my (ręczniki, odzież czy obuwie). Poza tym przypadłość ma tendencje do powracania, więc należy się naprawdę przyłożyć do walki z nią. Wiedzą o tym ludzie, którzy próbowali wszelkich sposobów, by pozbyć się nieestetycznej i bolesnej choroby skóry – bezskutecznie. To właśnie wśród nich dużym powodzeniem cieszy się laserowe leczenie grzybicy, a w poszukiwaniu dobrego specjalisty posługującego się nowoczesnym systemem są gotowi przejechać wiele kilometrów.

Polscy lekarze są świadomi rosnącego zapotrzebowania na skuteczną terapię grzybicy. Stopniowo przybywa gabinetów, w których schorzenie leczy się przy pomocy lasera, dzięki czemu zainteresowani tego typu zabiegami mają coraz większy wybór. Polskie ośrodki odwiedzają rodacy, ale i Brytyjczycy, Szwedzi czy Niemcy. Coraz chętniej leczą się u nas również Amerykanie i mieszkańcy innych krajów, w których opieka medyczna jest droga. Nasi specjaliści są świetnie wykształceni, mają doświadczenie i nowoczesne urządzenia medyczne. Przyjazd do Polski jest dla obcokrajowców nie tylko szansą na pozbycie się grzybicy skóry, ale i okazją do spędzenia urlopu wypoczynkowego w jednym z atrakcyjnych turystycznie polskich miast.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Grzybica skóry - usuwanie laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…