Hemoroidy, nazywane inaczej guzkami krwawniczymi, są naturalnym elementem ludzkiej budowy anatomicznej, umożliwiającym prawidłową pracę końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli wydalanie. Umiejscowione są przede wszystkim w odbycie. Problem zdrowotny zaczyna się wówczas, gdy zebrana w guzkach krew nie ma ujścia i dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, a w zaawansowanym stadium do choroby - wypadnięcia guzków na stałe poza odbyt.

Problemy z hemoroidami dotykają dużej liczby osób, najczęściej po 50. roku życia, a także kobiet w ciąży i tych, które wielokrotnie rodziły. W Polsce temat nadal stanowi swego rodzaju tabu, natomiast badania przeprowadzone w USA pokazują, że choroba dotyka nawet co drugą dorosłą osobę (dane National Institute of Health).

Stadia choroby hemoroidalnej

Zaawansowanie choroby hemoroidalnej ocenia się w oparciu o stopień wypadania guzków krwawniczych (skala Parksa). Dopiero po jego ustaleniu można podjąć decyzję na temat metody leczenia. Zdefiniowano cztery stopnie choroby, z których dwa pierwsze określane są mianem hemoroidów wewnętrznych, a trzeci i czwarty - zewnętrznych. Na początku choroby guzki krwawnicze jedynie uwypuklają się, a krwawienie pojawia się sporadycznie (stopień I). Kolejny etap to uwidacznianie się guzków podczas wypróżniania i ich czasowe wypadanie poza linię zębatą odbytu. Pacjent ma wówczas wrażenie niepełnego wypróżnienia i ciągłego parcia, potęgującego dolegliwości bólowe (stopień II). W trzecim stopniu zaawansowania choroby guzki wypadają samoistnie w czasie defekacji, ale również np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego i wymagają ręcznego odprowadzenia. Na tym etapie choroby nasila się ból, a także krwawienia i świąd. W stopniu czwartym guzki  znajdują się na zewnątrz na stałe i nie ma możliwości ich wprowadzenia do wnętrza kanału odbytu. Dodatkowo występują objawy takie jak ból, krwawienie, świąd, a często również nietrzymanie stolca.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Metoda Barrona - gumkowanie hemoroidów

Dobór metody leczenia w przypadku choroby hemoroidalnej zależy od stopnia jej zaawansowania. Specjalista proktolog może wybierać spośród metod nieinwazyjnych (leczenie farmakologiczne i miejscowe), małoinwazyjnych (np. gumkowanie), aż po tradycyjne techniki chirurgiczne polegające na usunięciu zmienionych chorobowo guzków.  

Metodę gumkowania podwiązki została rozpowszechniona na początku lat 60. XX wieku przez Barrona i od jego nazwiska przyjęła swoją nazwę. Współcześnie to popularna metoda terapii w II i III stopniu zaawansowania choroby hemoroidalnej. Jest wykonywana w ramach chirurgii jednego dnia, a jej istotą jest zamocowanie u podstawy pojedynczego guzka hemoroidalnego pierścienia wykonanego z gumy. Wykonuje się to za pomocą specjalnego przyrządu, ligatora., odcinając dopływ krwi do guzków. W efekcie dochodzi do ich martwicy i samoistnego odpadnięcia. Po zabiegu konieczna jest obserwacja pacjenta przez min. 8 godzin. W czasie zabiegu można jednorazowo podwiązać maksymalnie dwie zmiany, a kolejne zabiegi należy wykonać dopiero po upływie min. 2 tygodni. Powoduje to zahamowanie ukrwienia guzków, ich martwicę i wypadnięcie. Oprócz małego stopnia inwazyjności zaletą gumkowania jest skuteczność oraz niski koszt. Jak każda ingerencja w organizmie człowieka, metoda Barrona jest obarczona występującymi czasowo powikłaniami takimi jak dolegliwości bólowe, krwawienie, zakrzepy i infekcje. 

Przeciwwskazania i przygotowanie do zabiegu

Zabieg usunięcia hemoroidów metodą Barrona z reguły nie wymaga specjalnego przygotowania, niezbędne jest jedynie wykonanie lewatywy (najpóźniej 5 godzin przed zabiegiem). Sama procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa przeważnie do kilkunastu minut. 

Istnieją przeciwwskazania do leczenia tą metodą, w tym stany zapalne kanału odbytu oraz odbytnicy. Niekiedy zabieg nie może zostać wykonany w przypadku przyjmowania przez pacjenta doustnych antykoagulantów.

Leczenie hemoroidów metodą Barrona
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Gdzie wykonamy gumkowanie hemoroidów?

Usuwanie hemoroidów metodą Barrona stosuje się w Polsce dość powszechnie - wykonują go specjaliści proktologii. Diagnostykę schorzenia oraz zabiegi gumkowania w ramach tzw. chirurgii jednego dnia wykonują liczne kliniki i gabinety, jak np. poznańska klinika Medikor, w cenie od 260 zł (plus koszt wizyty proktologicznej 150 zł), warszawskiej City Clinic (od 520 zł z konsultacją) czy w szpitalu Pulsmed w Łodzi, gdzie za zabieg z konsultacją proktologiczną trzeba zapłacić od 440 zł.

Autor:

Dodaj komentarz

Metoda Barrona w leczeniu hemoroidów

Metoda Barrona w leczeniu hemoroidów

Hemoroidy to przypadłość, objawiająca się m.in. pieczeniem i świądem, jak również krwawieniem z odbytu. Z czasem symptomy choroby stają się coraz bardziej uciążliwe, dlaczego z leczeniem hemoroidów nie warto zwlekać, zwłaszcza że obecnie...

Czy leczenie hemoroidów metodą Barrona jest skuteczne?

Czy leczenie hemoroidów metodą Barrona jest skuteczne?

Jedną z technik leczenia żylaków odbytu jest metoda Barrona. Technika ta została wprowadzona już w 1958 roku, a mimo to nadal jest z powodzeniem wykorzystywana u pacjentów z chorobą hemoroidalną. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zarówno fakt,...

Usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona

Usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona

Leczenie żylaków odbytu od wielu lat stanowi poważne wyzwanie dla medycyny, co w efekcie doprowadziło do rozwoju licznych zabiegowych metod terapii tego schorzenia. Jedną z nich jest metoda Barrona, której najwyższa skuteczność z pośród...