Hemoroidy, nazywane inaczej guzkami krwawniczymi, są naturalnym elementem ludzkiej budowy anatomicznej, umożliwiającym prawidłową pracę końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli wydalanie. Umiejscowione są przede wszystkim w odbycie. Problem zdrowotny zaczyna się wówczas, gdy zebrana w guzkach krew nie ma ujścia i dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, a w zaawansowanym stadium do choroby - wypadnięcia guzków na stałe poza odbyt.

Problemy z hemoroidami dotykają dużej liczby osób, najczęściej po 50. roku życia, a także kobiet w ciąży i tych, które wielokrotnie rodziły. W Polsce temat nadal stanowi swego rodzaju tabu, natomiast badania przeprowadzone w USA pokazują, że choroba dotyka nawet co drugą dorosłą osobę (dane National Institute of Health).

Stadia choroby hemoroidalnej

Zaawansowanie choroby hemoroidalnej ocenia się w oparciu o stopień wypadania guzków krwawniczych (skala Parksa). Dopiero po jego ustaleniu można podjąć decyzję na temat metody leczenia. Zdefiniowano cztery stopnie choroby, z których dwa pierwsze określane są mianem hemoroidów wewnętrznych, a trzeci i czwarty - zewnętrznych. Na początku choroby guzki krwawnicze jedynie uwypuklają się, a krwawienie pojawia się sporadycznie (stopień I). Kolejny etap to uwidacznianie się guzków podczas wypróżniania i ich czasowe wypadanie poza linię zębatą odbytu. Pacjent ma wówczas wrażenie niepełnego wypróżnienia i ciągłego parcia, potęgującego dolegliwości bólowe (stopień II). W trzecim stopniu zaawansowania choroby guzki wypadają samoistnie w czasie defekacji, ale również np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego i wymagają ręcznego odprowadzenia. Na tym etapie choroby nasila się ból, a także krwawienia i świąd. W stopniu czwartym guzki  znajdują się na zewnątrz na stałe i nie ma możliwości ich wprowadzenia do wnętrza kanału odbytu. Dodatkowo występują objawy takie jak ból, krwawienie, świąd, a często również nietrzymanie stolca.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Metoda Barrona - gumkowanie hemoroidów

Dobór metody leczenia w przypadku choroby hemoroidalnej zależy od stopnia jej zaawansowania. Specjalista proktolog może wybierać spośród metod nieinwazyjnych (leczenie farmakologiczne i miejscowe), małoinwazyjnych (np. gumkowanie), aż po tradycyjne techniki chirurgiczne polegające na usunięciu zmienionych chorobowo guzków.  

Metodę gumkowania podwiązki została rozpowszechniona na początku lat 60. XX wieku przez Barrona i od jego nazwiska przyjęła swoją nazwę. Współcześnie to popularna metoda terapii w II i III stopniu zaawansowania choroby hemoroidalnej. Jest wykonywana w ramach chirurgii jednego dnia, a jej istotą jest zamocowanie u podstawy pojedynczego guzka hemoroidalnego pierścienia wykonanego z gumy. Wykonuje się to za pomocą specjalnego przyrządu, ligatora., odcinając dopływ krwi do guzków. W efekcie dochodzi do ich martwicy i samoistnego odpadnięcia. Po zabiegu konieczna jest obserwacja pacjenta przez min. 8 godzin. W czasie zabiegu można jednorazowo podwiązać maksymalnie dwie zmiany, a kolejne zabiegi należy wykonać dopiero po upływie min. 2 tygodni. Powoduje to zahamowanie ukrwienia guzków, ich martwicę i wypadnięcie. Oprócz małego stopnia inwazyjności zaletą gumkowania jest skuteczność oraz niski koszt. Jak każda ingerencja w organizmie człowieka, metoda Barrona jest obarczona występującymi czasowo powikłaniami takimi jak dolegliwości bólowe, krwawienie, zakrzepy i infekcje. 

Przeciwwskazania i przygotowanie do zabiegu

Zabieg usunięcia hemoroidów metodą Barrona z reguły nie wymaga specjalnego przygotowania, niezbędne jest jedynie wykonanie lewatywy (najpóźniej 5 godzin przed zabiegiem). Sama procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa przeważnie do kilkunastu minut. 

Istnieją przeciwwskazania do leczenia tą metodą, w tym stany zapalne kanału odbytu oraz odbytnicy. Niekiedy zabieg nie może zostać wykonany w przypadku przyjmowania przez pacjenta doustnych antykoagulantów.

Leczenie hemoroidów metodą Barrona
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Gdzie wykonamy gumkowanie hemoroidów?

Usuwanie hemoroidów metodą Barrona stosuje się w Polsce dość powszechnie - wykonują go specjaliści proktologii. Diagnostykę schorzenia oraz zabiegi gumkowania w ramach tzw. chirurgii jednego dnia wykonują liczne kliniki i gabinety, jak np. poznańska klinika Medikor, w cenie od 260 zł (plus koszt wizyty proktologicznej 150 zł), warszawskiej City Clinic (od 520 zł z konsultacją) czy w szpitalu Pulsmed w Łodzi, gdzie za zabieg z konsultacją proktologiczną trzeba zapłacić od 440 zł.

Autor:

Dodaj komentarz

Metoda Barrona w leczeniu hemoroidów

Metoda Barrona w leczeniu hemoroidów

Hemoroidy to przypadłość, objawiająca się m.in. pieczeniem i świądem, jak również krwawieniem z odbytu. Z czasem symptomy choroby stają się coraz bardziej uciążliwe, dlaczego z leczeniem hemoroidów nie warto zwlekać, zwłaszcza że obecnie... więcej »

Usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona

Usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona

Leczenie żylaków odbytu od wielu lat stanowi poważne wyzwanie dla medycyny, co w efekcie doprowadziło do rozwoju licznych zabiegowych metod terapii tego schorzenia. Jedną z nich jest metoda Barrona, której najwyższa skuteczność z pośród... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska