SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Przepukliny - operacyjne sposoby leczenia

Przepukliny stanowią poważny problem zdrowotny. Nieleczone, mogą prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci. Na szczęście wiele doskonałych placówek ma w swojej ofercie skuteczne metody operacyjnego leczenia przepuklin, które pozwalają na szybki powrót do zdrowia.

Choć przepukliny stanowią poważny problem zdrowotny, dotyczący dużej liczby osób, tak naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę, co kryje się pod tym określeniem. W rzeczywistości termin „przepuklina" (łac. hernia) nie dotyczy jednej konkretnej choroby – odnosi się raczej do stanu, w którym narząd bądź jego fragment ulega przemieszczeniu poza prawidłowy dla niego obrąb występowania. O skali problemu mogą świadczyć dane statystyczne. Same tylko przepukliny pachwinowe występują u 15-25% mężczyzn oraz 2-3% kobiet (panie z kolei znacznie częściej zmagają się za to z problemem przepukliny udowej). W Polsce przeprowadza się rocznie około 40 tys. operacji usuwania przepuklin, natomiast w USA każdego roku wykonywanych jest ponad 700 tys. zabiegów.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »
Istotą powstawania przepukliny jest rozerwanie błony jamy brzusznej i wydostanie się fragmentów narządów wewnętrznych poza jej obrąb, przy czym najczęściej przemieszczeniu ulega fragment jelita. Winne są tu najczęściej osłabione powłoki brzuszne. W obrębie jamy brzusznej panuje stałe ciśnienie, które wzrasta w sytuacjach silnego napięcia mięśni, takich jak kaszel, dźwiganie ciężarów czy intensywny śmiech. Jeśli powłoki brzuszne są osłabione, pod wpływem zwiększonego ciśnienia zaczynają się stopniowo rozwarstwiać, a z czasem dochodzi do pęknięcia, przez które fragment jelita wydostaje się na zewnątrz. Wśród czynników ryzyka, które prowadzą do powstawania przepuklin wymienia się przede wszystkim degradację włókien kolagenowych, które zanikają z wiekiem, a także ciężką pracę fizyczną i przerost prostaty u mężczyzn. Szczególną skłonność do przepuklin mają też osoby z dużą nadwagą, gdyż ich tkanka łączna jest słaba i mało sprężysta, mięśnie osłabione, a przeciążone jelita zwiększają ucisk na powłoki brzuszne.

Operacja przepukliny pachwinowej

Wśród najpopularniejszych przepuklin znajdują się przepuklina pachwinowa, udowa, pępkowa oraz mosznowa. Zdecydowanie najczęściej występującym rodzajem jest przepuklina pachwinowa (70% wszystkich przypadków), na drugim miejscu znajduje się przepuklina udowa (12%), natomiast na trzecim – pępkowa (11%). Przepuklina pachwinowa najczęściej występuje u mężczyzn (zwłaszcza starszych, otyłych lub regularnie dźwigających duże ciężary), a jej odpowiednikiem u kobiet jest przepuklina udowa, która najczęściej powstaje na skutek osłabienia kanału udowego po porodzie. Do powstania przepukliny pępkowej dochodzi zazwyczaj tuż po porodzie w wyniku niezrośnięcia się pierścienia pępkowego – otworu, przez który w trakcie życia płodowego do ciała dziecka wnikała pępowina.

Metody leczenia przepuklin

Przykład zastosowania siatki w leczeniu przepukliny brzusznej

Jedyną skuteczną metodą leczenia przepuklin jest operacja. Zabiegi, stosowane w chirurgii przepuklin są zazwyczaj te same, niezależnie od rodzaju przepukliny. W największym uproszeniu zabieg polega na odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego z powrotem do jamy brzusznej i następnym zszyciu powłok brzusznych. W niektórych przypadkach powłoki wzmacnia się przy użyciu specjalnej polipropylenowej siatki – tę procedurę stosuje się najczęściej u osób starszych, otyłych lub z osłabionymi tkankami. Kształt i sposób umieszczenia siatki decydują o rodzaju zabiegu: najczęściej stosowana jest metoda Lichtensteina (siatka w kształcie spłaszczonej kropli, wszywana wzdłuż brzegów kanału pachwinowego) oraz metoda Rutkowa (stosuje się dwie siatki – druga, umieszczona luźno, dodatkowo wzmacnia plastykę powłok brzusznych). Po zabiegu przez 2-3 miesiące należy powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego, by nie spowodować nawrotu przepukliny. W niektórych placówkach można też poddać się laparoskopowej operacji leczenia przepuklinl ub zabiegowi z zastosowaniem nowoczesnej, bezszwowej i beznapięciowej metodą Trabucco, która gwarantuje optymalne warunki gojenia się rany i przyspiesza okres rekonwalescencji.

Raz powstała przepuklina nie cofa się samoistnie: ucisk na rozerwaną błonę jamy brzusznej jest zbyt duży, by mogła sama się zasklepić. Wręcz przeciwnie: nieleczona przepuklina prowadzi do narastania problemu, co wiąże się z coraz większym dyskomfortem, bólem i poważnymi ograniczeniami możliwości ruchu. Trzeba też pamiętać, że przepukliny zawsze powinny być operowane: nieleczone grożą wieloma poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, wśród których znajduje się uwięźnięcie jelita czy nawet jego perforacja i w konsekwencji śmierć.

Ceny operacji przepuklin w polskich placówkach

W Polsce funkcjonuje wiele placówek, które w swojej ofercie mają operacyjne leczenie przepuklin. Jednym z najbardziej znanych polskich specjalistów w tej dziedzinie jest dr hab. n. med. Stanisław Dąbrowiecki, prof. UMK, który przyjmuje pacjentów w Centrum Medycznym Bieńkowski w Bydgoszczy. Ten doświadczony chirurg z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym wykonuje operacje jednostronne przepuklin pachwinowych w cenie 4200-4500zł, natomiast koszt przeprowadzenia operacji dwustronnej wraz z dobą pobytu szpitalnego to koszt 6000zł, a operacja przepukliny brzusznej kosztuje 5000zł. Zabiegi leczenia przepuklin przeprowadza także dr Dariusz Manowiec oraz dr n. med. Tomasz Śluzar z Centrum Medycznego Dom Lekarski w Szczecinie: za leczenie przepukliny pachwinowej zapłacimy tam 2900zł, natomiast plastyka przepukliny pachwinowej z siatką to koszt 3100zł. Operacyjne leczenie obustronnej przepukliny pachwinowej kosztuje 4800zł, a za usunięcie przepukliny pępkowej trzeba zapłacić 2800zł. Placówka ma też w swojej ofercie plastykę przepukliny pooperacyjnej i nawrotowej – oba zabiegi kosztują 3800zł. Wśród wielu placówek, które w swojej ofercie mają operacyjne leczenie przepuklin należy też wymienić ZOZ Medicus-Estetic w Tychach – za zabieg usunięcia przepukliny pępkowej zapłacimy tam 2000zł, natomiast koszt leczenia przepukliny pachwinowej z wszczepem syntetycznym to 2400-2700zł, w zależności od rodzaju znieczulenia. Podobne ceny proponują swoim pacjentom dr Andrzej Tomczyk i dr Bartosz Kubica (NZOZ Euroklinika w Katowicach): koszt usunięcia przepukliny pępkowej, pachwinowej lub pooperacyjnej w placówce to 2600zł. Taniej jest w katowickim Centrum Estetyki Ciała, gdzie usunięcie przepukliny pachwinowej lub pępkowej wykonać można za 2000zł.

Operacje różnych typów przepuklin ma w swojej ofercie także Żagiel Med Szpital w Lublinie – cena zabiegu w placówce to 2750zł, natomiast operacja z wszczepem kosztuje 2950zł. Tego typu zabiegi przeprowadzane są też w Szpitalu Specjalistycznym Matopat w Toruniu, jednak tam ich ceny są zdecydowanie wyższe: operacja usunięcia przepukliny z użyciem siatki to koszt 3600zł, natomiast zabieg laparoskopowy kosztuje aż 6600zł. Prof. dr hab. n. med. Bronisław Stawarz oraz mjr. dr n. med. Tomasz Ząbkowski (Klinika Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego) również przeprowadzają zabiegi przeciwprzepuklinowe: usunięcie przepukliny pachwinowej lub udowej z wszczepem kosztuje u nich 3000zł, natomiast operacja przepukliny brzusznej z wszczepem jest o 500zł droższa. Wyjątkowo niskie ceny są w NZOZ Centrum Zdrowia Salus w Słupsku: tradycyjne zabiegi jednostronne to koszt 1450zł, natomiast ceny zabiegów z wszczepem wynoszą 1850-1950zł w zależności od przepukliny.

Ile kosztuje leczenie przepuklin na świecie?

Ceny zabiegów operacyjnego lecenia przepuklin w klinikach zagranicznych są zazwyczaj sporo wyższe niż w polskich placówkach. Jak podaje portal Private Healthcare UK, ceny zabiegów na Wyspach Brytyjskich wahają się między 1600 a nawet 3800£, co w przeliczeniu daje 7200-17 000zł; taki sam zakres cenowy podają londyńskie kliniki Harley Street. Średni koszt operacji na północy Anglii wynosi 2100£, nieco taniej jest w Irlandii: tam za operacyjne usunięcie przepukliny trzeba zapłacić 1900£. Jednakże ceny mogą być też wyższe: w szpitalach grupy Spire Healthcare, który swoje placówki ma m.in. w Londynie, Southampton, Bristolu oraz Liverpoolu, ceny zabiegu mogą sięgnąć nawet 4600£. Trudno się więc dziwić, że Brytyjczycy coraz chętniej korzystają z usług turystyki medycznej, poszukując tańszych placówek za granicą, w ty właśnie w Polsce. Według danych portalu Treatment Abroad, wyjeżdżając na zabieg do Polski oszczędzić można nawet 80%, w rzeczywistości jednak oszczędności mogą być znacznie większe – zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę kliniki, w których ceny zabiegu są stosunkowo wysokie. Również w Niemczech operacje przepuklinowe nie są tanie: jak podaje portal German Medicine Net, średni koszt zabiegu waha się między 1500€ a 2050€ w zależności od rodzaju przepukliny.

Wysokie są także ceny zabiegów operacyjnego usuwania przepuklin w USA. Według wskazań portalu Cost Helper, koszty zabiegu wahają się między 4000-6000$ (12 600-18 600zł). W Bryan Health Medical Center w Lincoln średni koszt zabiegu to 5700$, natomiast w Memorial Hospital w Mcpherson za operację trzeba zapłacić 4700$. Są też placówki, gdzie ceny zabiegów są niższe: w Affordable Hernia Surgery w Rockville za operację, wykonywaną przez dr Alana B. Kravitza rozpoczynają się już od 2000$. Niestety, wiele placówek podaje też ceny w okolicach 8000-10 000$ (m.in. Graham Hospital w Canton czy Samaritan Albany General Hospital w Albany), dlatego Amerykanie również coraz częściej decydują się na operację za granicą.

Operacje i leczenie przepuklin
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Leczenie przepuklin w Polsce – doskonała jakość i cena

Ceny operacji przepuklin w Polsce są niskie w stosunku do klinik zachodnich

Leczenie przepuklin w polskich klinikach jest tanie, a zabiegi przeprowadzane są w placówkach o europejskim standardzie, przez wykwalifikowanych chirurgów z wieloletnim doświadczeniem. To właśnie połączenie wysokiej jakości i atrakcyjnej ceny przyciąga zagranicznych pacjentów, którzy coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług turystyki medycznej. Polskie kliniki są coraz lepiej rozreklamowane za granicą (prowadzona przez Izbę Gospodarczą Turystyki Medycznej akcja „Treatment in Poland", rozpoczęty w 2012 roku program finansowania turystyki medycznej Innowacyjna Gospodarka, współfinansowany przez Unię Europejską), co ma przełożenie na liczbę obcokrajowców, którzy decydują się skorzystać w ich usług: wyniki badania, opracowanego przez portal branżowy Treatment Abroad wskazują, że na leczenie w Polsce zdecydowało się 7% ankietowanych. I choć zagraniczni pacjenci do Polski wciąż najchętniej przyjeżdżają na zabiegi chirurgii plastycznej oraz stomatologiczne, także inne dziedziny chirurgii wzbudzają ich coraz żywsze zainteresowanie. Można mieć więc nadzieję, że operacyjne leczenie przepuklin będzie znajdowało się coraz wyżej na liście zabiegów, wybieranych przez obcokrajowców z listy usług polskich klinik.

Dodaj komentarz

O przepuklinie kresy białej słów kilka

O przepuklinie kresy białej słów kilka

Przepukliny należą do grupy stosunkowo powszechnych schorzeń, a ich operacyjne leczenie to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – według różnych danych, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się od pięćdziesięciu do... więcej »

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przepuklin?

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przepuklin?

Przepuklina jest jedną z tych dolegliwości, które – choć zazwyczaj nie dają bardzo uciążliwych dla pacjenta objawów – nie powinny być lekceważone, ponieważ w pewnych sytuacjach mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.