Leczenie łuszczycy surowicą kondycjonowaną ACS

Łuszczyca to duży problem. Nie dość bowiem, że wygląda nieestetycznie, to jeszcze ciężko się jej pozbyć. Dlatego pacjenci coraz częściej korzystają z takich nowoczesnych metod jak leczenie surowicą kondycjonowaną ACS. Ten autologiczny preparat zapewnia odbudowę komórek i hamuje rozwój choroby na długi czas. Jak dokładnie przebiega ten proces leczenia? Jak uzyskuje się surowicę ACS?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Łuszczyca to choroba, która występuje u nawet do 3% mieszkańców Europy. Naukowcy twierdzą, że ma podłoże genetyczne lub immunologiczne. Co jest natomiast pewne: zawsze ma formę czerwonych, złuszczających się, wypukłych plam, które mogą pojawiać się na różnych częściach ciała. Są poprzedzone obecnością wypukłych grudek o różnej wielkości, oddzielonych od reszty skóry i pokrytych suchą łuską. Najczęstszymi miejscami, w jakich pojawiają się zmiany łuszczycowe, są głowa oraz skóra łokci i kolan. Wyróżnia się łuszczycę młodzieńczą (u pacjentów przed 40 rokiem życia ma zazwyczaj cięższy przebieg) oraz łuszczycę dorosłych. Każda z nich może mieć jedną z 4 form: łuszczycy zwykłej, krostkowej, erytrodermicznej i stawowej.

Zaostrzenie się wysiewu łuszczycy niejednokrotnie wiąże się ze zwiększonym napięciem, w tym stresem i konfliktami. Wysiew może być sprowokowany także ostrą infekcją (wirusową bądź bakteryjną), mechanicznym podrażnieniem wierzchnich warstw skóry, lekami (przeciwmalarycznymi, antybiotykami czy blokującymi receptory), infekcjami mającymi formę przewlekłą czy przyjmowaniem sterydów.

Jeśli pacjent ma tendencje do pojawiania się wysiewów, oprócz leczenia (np. leczenia surowicą kondycjonowaną ACS) powinien zadbać o właściwą profilaktykę. Należą do niej: właściwa pielęgnacja skóry (natłuszczanie, kąpiele solankowe), prawidłowa dieta (przede wszystkim lekkostrawna), unikanie stresu, przeciwdziałanie ostrym infekcjom czy (o ile to możliwe) rezygnacja z przyjmowania leków prowokujących pojawienie się zmian łuszczycowych.

Co to jest surowica kondycjonowana ACS i jakie ma działanie?

Czym jest surowica kondycjonowana ACS? To preparat autologiczny, pobrany bezpośrednio z krwi pacjenta. Dzięki temu jest w pełni biozgodny z danym pacjentem, a więc łatwo przyswajalny przez jego organizm, bez ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. Terapia z jego użyciem to nowoczesna i wykazująca dużą skuteczność metoda stymulacji i regeneracji skóry, która wykorzystuje naturalne zdolności regeneracji ludzkiego ciała.

Odpowiednio pobrana surowica zawiera znaczne stężenie białka IL-1Ra (blokera receptora dla Interleukiny-1) oraz czynników wzrostu. W procesie przygotowania składniki zostają odpowiednio namnożone, dzięki czemu otrzymuje się 140-krotnie większe stężenie antagonisty receptora IL-1, 4-krotnie większe stężenie cytokin przeciwzapalnych IL-4 oraz 2-krotnie większe stężenie IL-10.Idąc dalej: 190-krotnie wzrasta stężenie czynników wzrostu PGDF, 84-krotnie stężenie czynników wzrostu TGF-B1, 8-krotnie stężenie czynników wzrostu VEGF i 2-krotnie stężenie czynników wzrostu FGF-2.

Otrzymane z autologicznej surowicy kondycjonowanej ACS białka przeciwzapalne chronią skórę, zmniejszają wpływ działania promieniowania UV, niwelują działanie nikotyny na organizm oraz chronią ciało przed pojawianiem się przebarwień. Równie skuteczne działanie ACS udowodniono, jeśli chodzi o leczenie łuszczycy, atopowego zapalenia skóry (AZS) i łysienia. A wszystko to dzięki stymulacji komórek macierzystych i fibroplastów do produkcji kolagenu, przyspieszeniu dzielenia, rozwoju i różnicowania się komórek oraz wpływowi na jakość połączeń międzykomórkowych. Surowica ACS wykazuje pozytywne działanie w zakresie poprawy mikrokrążenia, tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz rozpoczynania i przyspieszania regeneracji i odbudowy skóry.

Leczenie łuszczycy surowicą kondycjonowaną ACS - gdzie można je wykonać?

Szkolenia i terapie z zakresu leczenia łuszczycy surowicą kondycjonowaną ACS przeprowadza m.in. Kliniczne Centrum Medyczne z Łodzi, mieszczące się przy ul. Piwnej 3. W placówce można wykonać bezpłatne konsultacje z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii, a następnie poddać się zaleconym zabiegom, których cena zależy od rodzaju i wielkości schorzenia.

Jak przebiega zabieg?

Leczenie surowicą kondycjonowaną ACS rozpoczyna się po pobrania krwi od pacjenta za pomocą strzykawek o odpowiedniej budowie. Dalej następuje inkubacja krwi, dzięki której dochodzi do syntezy białek ochronnych. Odbywa się to w urządzeniu mającym apirogenną, szklaną powierzchnię powodującą znaczne nasilenie syntezy białek ochronnych. Po zakończeniu procedury (trwa ona ok. 9 godzin) krew zostaje odwirowana, w wyniku czego pozyskuje się surowicę ACS, którą następnie wstrzykuje się pacjentowi.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Dermatologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…