Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników genetycznych, autoimmunologicznych i psychicznych. Właśnie dlatego osoby chore często korzystają nie tylko z leczenia miejscowego, ale również z psychoterapii.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate charakteryzuje się utratą włosów z określonych obszarów skóry głowy. W efekcie nie dochodzi do równomiernego przerzedzenia fryzury, a tworzenia się gdzieniegdzie łysych “placków”. Dzieje się tak wskutek uszkodzenia mieszków włosowych. Co ciekawe, do utraty włosów dochodzi nie tylko na skórze głowy, ale również w innych owłosionych miejscach, takich jak np. broda. Mimo iż leczenie łysienia plackowatego nie zagwarantuje pożegnania się z problemem raz na zawsze, z pewnością nie należy pozostawiać go samego sobie. Zignorowane schorzenie może poskutkować nawet całkowitą utratą włosów, dlatego tak ważne jest podjęcie jak najszybszego działania i skonsultowanie się ze specjalistą.

Łysienie plackowate - przyczyny

Patogeneza rozwoju łysienia plackowatego nie jest do końca wyjaśniona, jednak najprawdopodobniej schorzenie to jest połączeniem czynników genetycznych ze stresem. W szczególnie ciężkich psychicznie, nerwowych sytuacjach, układ odpornościowy pacjenta zaczyna niszczyć własne komórki. W efekcie pojawia się stan zapalny, a mieszki włosowe ulegają zniszczeniu, przez co włosy wypadają i nie odrastają. Podobnie jak każdy rodzaj łysienia, również łysienie plackowate jest schorzeniem negatywnie wpływającym na psychikę i samoocenę. Ze względu na to, iż stres zdecydowanie nie pomaga w terapii, osobom cierpiącym z powodu łysienia plackowatego często zaleca się korzystanie z pomocy psychologa lub psychoterapeuty.

Łysienie plackowate u dzieci

Ze statystyk wynika, że z łysieniem plackowatym najczęściej zmagają się dzieci oraz osoby dorosłe, które nie skończyły jeszcze 30 lat. Kobiety i mężczyźni narażeni są na to schorzenie w takim samym stopniu, choć początkowo u pań łyse obszary można łatwiej przykryć długimi włosami, pochodzącymi z innych obszarów głowy. Nie zmienia to jednak faktu, że łysienie plackowate u kobiet jest szczególnie ciężkie do zniesienia - włosy w naszej kulturze stanowią przecież jeden z atrybutów kobiecości. Początek choroby najczęściej ma miejsce w dzieciństwie i ujawnia się podczas stresujących sytuacji w domu czy w szkole. Pierwsze ognisko wyłysienia jest zazwyczaj pojedyncze i owalne, a jego średnica nie przekracza kilku centymetrów.

Warto wiedzieć, że łysienie plackowate często współistnieje z innymi chorobami, w przebiegu których występują różnego rodzaju zjawiska autoimmunologiczne. Na liście takich schorzeń znajdują się m.in.:

  • bielactwo
  • toczeń rumieniowaty
  • cukrzyca typu 1
  • choroba Hashimoto

Łysienie plackowate często dotyka również dzieci z zespołem Downa.

Leczenie łysienia plackowatego

Ze względu na niejasne przyczyny rozwoju łysienia plackowatego, lekarze stosują różne metody leczenia tej choroby. Jeśli zmiany są mało nasilone, do odrośnięcia włosów może dojść szybko, niemniej żadna terapia nie zagwarantuje braku nawrotów choroby po jakimś czasie.

Leczenie miejscowe

We wczesnych etapach łysienia plackowatego z reguły stosuje się leczenie miejscowe, które opiera się na wcieraniu w łyse miejsca preparatów z glikokortykosteroidami lub minoksydylem. Niektórzy lekarze zalecają z kolei immunoterapię miejscową, która polega na wywoływaniu nadwrażliwości kontaktowej za pomocą silnych alergenów kontaktowych. W ostatnim czasie coraz częściej mówi się także o zadowalających wynikach leczenia za pomocą wstrzyknięć osocza bogatopłytkowego w miejsca pozbawione włosów.

Leczenie ogólnoustrojowe

W leczeniu zaawansowanego łysienia plackowatego często stosuje się fotochemoterapię, co jest metodą skuteczną i bezpieczną. Leczenie polega na podaniu pacjentowi leku zwiększającego wrażliwość na światło. Następnie, po upływie od 1 do 2 godzin, łyse miejsca naświetla się specjalnie dobraną dawką promieniowania UVA. Odczekanie jest konieczne, aby preparat mógł osiągnąć maksymalne stężenie w surowicy i tkankach. W najcięższych postaciach choroby podaje się doustnie leki immunosupresyjne, do których zaliczamy m.in. glikokortykosteroidy i cyklosporynę A.

Źródła:

  • S. Nadworna, "Łysienie plackowate. Życie pełne wyzwań", 2020, ISBN: 978-83-957193-0-1
  • L. Rudnicka, M. Olszewska, A. Rakowska, "Łysienie plackowate", Atlas trichoskopii. Dermoskopia w chorobach włosów i skóry owłosionej. Tom I, Lublin, 2020, ISBN: 978-83-7563-285-9

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie łysienia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…