Leczenie nadpotliwości dłoni toksyną botulinową

W dzisiejszych zabieganych czasach żyjemy w ciągłym stresie. Dotyczy to zwłaszcza osób aktywnych zawodowo. Zarówno w pracy, jak i w domu mogą nie radzić sobie z nerwowymi sytuacjami, a to może wiązać się z konkretnymi reakcjami ich organizmu. Wśród nich wymienia się np. nadpotliwość dłoni. Cierpiący na to schorzenie wstydzą się podawać rękę na powitanie, w kontaktach towarzyskich, stają się niepewni, zakłopotani i zestresowani, a to jeszcze bardziej wzmaga wilgotność dłoni. Jednym ze skutecznych sposobów uporania się z krępującym problemem są zastrzyki Botoxu, które blokują gruczoły odpowiedzialne za pocenie się rąk.

Data aktualizacji
Czas czytania
5 min.

Nadpotliwość - skąd się bierze?

Nadmierna potliwość (nadpotliwość, z łac. „hyperhidrosis") to choroba, która występuje od zawsze, choć jeszcze do niedawna traktowano ją bardziej jak kłopotliwą przypadłość niż wymagające leczenia schorzenie. Szacuje się, że cierpi na nią około 2-3% populacji, a najbardziej narażonymi na nią miejscami ciała są pachy, dłonie, stopy, a także twarz. Jak podaje angielski portal WebMD Boots, nadpotliwość dłoni dotyka nawet 3% brytyjskiego społeczeństwa, porównywalna liczba Brytyjczyków choruje na nadpotliwość stóp. Nadmierne pocenie się dłoni najczęściej związane jest z reakcją emocjonalną na stres. W skrajnych przypadkach dłonie mogą być wilgotne przez cały czas, co powoduje dyskomfort i jeszcze większy stres, tworząc w ten sposób zamknięte koło, z którego dana osoba nie może się uwolnić. Wzmożona potliwość dłoni może prowadzić do maceracji skóry, sprzyja także zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym Może nawet prowadzić do nerwicy lękowo-depresyjnej i natręctw ruchowych.

Leczenie nadpotliwości botoksem

Oprócz skutków zdrowotnych nadpotliwość wywiera negatywny wpływ na życie zawodowe i towarzyskie cierpiących na nią osób – w zawodach związanych z ciągłymi kontaktami z innymi ludźmi rodzi zakłopotanie i nerwowość, zwłaszcza w momentach wymagających podania dłoni. Istnieje kilka metod leczenia nadpotliwości dłoni, w tym zabieg chirurgiczny polegający na wyłyżeczkowaniu gruczołów potowych. Mniej inwazyjną techniką są zastrzyki z toksyną botulinową. Botoks to substancja znana medycynie. Wykorzystuje się ją choćby w zabiegach Anti-Aging. Pozwala na likwidowanie zmarszczek poprzecznych czoła, lwiej zmarszczki oraz zmarszczek okolicy oka, czyli tzw. kurzych łapek. Iniekcje toksyny botulinowej eliminują też problem wilgotnych dłoni i to na co najmniej kilka miesięcy. Jej skuteczność potwierdza wielu lekarzy.

Wspomniany botox to oczyszczony preparat białka, toksyny botulinowej typu A, którą pozyskuje się ze szczepu bakterii Clostridium Botulinum.

Przebieg zabiegu

Nadpotliowść dłoni

Przed rozpoczęciem terapii z zastosowaniem toksyny botulinowej lekarz przeprowadza rozpoznanie nadpotliwości. Najczęściej opiera się ono na wynikach próby jodowo-skrobiowej (testu Minora). Miejsca narażone na wzmożoną potliwość zostają posmarowane jodyną, a następnie posypane skrobią. Schorzenie zostaje potwierdzone, jeśli dany obszar ulegnie ściemnieniu – jednocześnie lekarz wie, w które miejsca powinien wprowadzić toksynę botulinową. Zabieg nie jest zbytnio bolesny, ale u pacjentów wrażliwych na odczuwanie bólu stosuje się znieczulenie miejscowe pod postacią maści Emla.

Cały obszar zostaje podzielony na kwadraty o boku 1,5 cm, następnie w każdy kwadrat przy pomocy bardzo cienkiej igły wstrzykiwana jest niewielka dawka preparatu. Specjalista wprowadza ją płytko pod skórę, a ostrzykiwanie zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Działanie preparatu polega na zablokowaniu nerwów zaopatrujących gruczoły wydzielania zewnętrznego. Innymi słowy, blokuje wydzielanie przez nie potu. Toksyna zaczyna działać po ok. 72 godzinach, natomiast pełny efekt zabiegu jest widoczny po 7-14 dniach. Utrzymuje się przez ok. 6-9 miesięcy, przy kolejnych kuracjach czas działania preparatu wydłuża się. Pacjent może wrócić do pełnej aktywności zaraz po zabiegu, a utrzymujące się niekiedy zaczerwienienie i swędzenie skóry dłoni znika po upływie kilku dni. Kolejna sesja terapii może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej – następuje to po 7-12 miesiącach. Efekty kuracji są uzależnione od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta.

Porównanie cen leczenia nadpotliwości dłoni botoxem

Zabiegi z użyciem Botoxu stają się coraz popularniejszą metodą stosowaną w leczeniu nadpotliwości dłoni. W Polsce szybko weszły do oferty wielu klinik, a wciąż przybywa placówek, w których można poddać się takiemu leczeniu. Pacjent zdecydowany na terapię poprzez iniekcje toksyny botulinowej bez problemu znajdzie gabinet – pozostaje mu jedynie wybrać taki, który odpowiada mu zarówno renomą, jak i wysokością opłaty za leczenie. Jeśli o to chodzi, rozpiętość cenowa zabiegów jest bardzo duża.

Jeszcze kilka lat temu można było znaleźć ośrodek medycyny estetycznej, który oferuje leczenie nadpotliwości dłoni botoksem w cenie 1800 złotych. Aktualnie da się znaleźć dogodniejsze oferty. Dzisiejsze ceny za tę usługę ustabilizowały się w przedziale 1200-3000 zł. W wielu klinikach pacjent za leczenie nadpotliwości dłoni toksyną musi zapłacić 1500 zł. Można stwierdzić, że jest to najczęściej spotykana cena.

Warto wiedzieć, że cena za tę terapię zależna jest od tego, jak bardzo zaawansowane jest schorzenie.

Botox i nadpotliwość - ceny zabiegów za granicą

Zabieg usuwania nadpotliwości dłoni toksyną botulinową

Leczenie nadpotliwości dłoni przy użyciu Botoxu cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów, którzy mają dość kompleksów związanych z nadmiernie wilgotnymi dłońmi. Mimo to zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej nie są dostępne łatwo i dla każdego, kto chciałby się im poddać. Jak podaje Hyperhidrosis Support Group, na Wyspach Brytyjskich Botox wykorzystuje się przy leczeniu nadpotliwości, ale tylko w przypadku pach – produkt nie posiada licencji pozwalającej na leczenie nadpotliwości dłoni i stóp. Terapia z jego użyciem jest dostępna dla pacjentów NHS (National Health Service ) zaledwie w kilku brytyjskich szpitalach, dlatego osoby, które chcą pozbyć się kłopotliwego problemu nadmiernego pocenia dłoni, zmuszone są do poszukiwań prywatnych klinik. Również takich placówek nie jest wiele, prócz tego ceny zabiegów nie należą do najmniejszych. Jak podaje UKHealthCentre, najniższy koszt leczenia obu rąk w Wielkiej Brytanii może oscylować w granicach £600, czyli ok. 3 tys. złotych. I ceny, i mała dostępność tego rodzaju zabiegów to główne powody wyjazdów Brytyjczyków do zagranicznych klinik.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową jest popularne m.in. w USA

Natomiast leczenie nadpotliwości toksyną botulinową jest często spotykane i cieszy się dużym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Dr David Hansen, chirurg z 25-letnim doświadczeniem zawodowym, kierujący swoją kliniką Skinsation w Beverly Hills, oferuje zabiegi w cenie $1500-$2000. Podobne stawki obowiązują u drugiego specjalisty – dr Hratch Karamanoukian z Vein Treatment Center w Nowym Jorku przeprowadza terapię leczenia nadpotliwości dłoni w cenach zaczynających się od $1500, czyli ok. 4,8 tys. złotych. Dr Usha Rajagopal z kliniki San Francisco Plastic Surgery & Laser Center ma nieco niższe stawki – w jej gabinecie można się poddać iniekcjom toksyny botulinowej za $1200 (3,8 tys. złotych). Jeszcze jeden amerykański specjalista, dr Lawrence G. Kass z kliniki The Kass Center for Cosmetic Facial & Eye Plastic Surgery na Florydzie, wykonuje zabiegi w cenach $800-$1500.

Leczenie nadpotliwości dłoni w polskich klinikach

Jak było wspomniane wyżej, w niektórych państwach znalezienie kliniki oferującej leczenie nadpotliwości przy użyciu Botoxu nie jest łatwe. Mieszkańcy krajów takich jak Anglia szukają zatem pomocy za granicą, a wielu z nich postanawia w tym celu przyjechać do Polski. Zarówno oni, jak i Amerykanie, Niemcy, Szwedzi czy turyści medyczni z państw skandynawskich odwiedzają nasz kraj, skuszeni korzystną różnicą cenową i łatwym dostępem do gabinetów znakomicie wykwalifikowanych lekarzy.

Źródła:

  • Naumann M.K., Hamm H., Lowe N.J., "Botox Hyperhidrosis Clinical Study Group. Effect of botulinum toxin type a on quality of life measures in patients with excessive axillary sweating: A randomized controlled trial", Br. J. Dermatol., 2002

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Dłonie - leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…