Leczenie nadpotliwości dłoni toksyną botulinową

W dzisiejszych zabieganych czasach żyjemy w ciągłym stresie. Prócz zmagania się z codziennymi obowiązkami osoby aktywne zawodowo nierzadko dotyka także problem nadpotliwości dłoni. Cierpiący na to schorzenie wstydzą się podawać rękę na powitanie, w kontaktach towarzyskich stają się niepewni, zakłopotani i zestresowani, a to jeszcze bardziej wzmaga wilgotność dłoni. Jednym ze skutecznych sposobów uporania się z krępującym problemem są zastrzyki Botoxu, blokujące gruczoły odpowiedzialne za pocenie się rąk.

Autor
Czas czytania
7 min.

Nadmierna potliwość (nadpotliwość, z łac. „hyperhidrosis") to choroba, która występuje od zawsze, choć jeszcze do niedawna traktowano ją bardziej jak kłopotliwą przypadłość niż wymagające leczenia schorzenie. Szacuje się, że cierpi na nią około 2-3% populacji, a najbardziej narażonymi na nią miejscami ciała są pachy, dłonie, stopy, a także twarz. Jak podaje angielski portal WebMD Boots, nadpotliwość dłoni dotyka nawet 3% brytyjskiego społeczeństwa, porównywalna liczba Brytyjczyków choruje na nadpotliwość stóp. Jak twierdzi prof. Paweł Surowiak z ośrodka DermaMed we Wrocławiu, nadmierne pocenie się dłoni najczęściej związane jest z reakcją emocjonalną na stres. W skrajnych przypadkach dłonie mogą być wilgotne przez cały czas, co powoduje dyskomfort i jeszcze większy stres, tworząc w ten sposób zamknięte koło, z którego dana osoba nie może się uwolnić. Wzmożona potliwość dłoni może prowadzić do maceracji skóry, sprzyja także zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym Może nawet prowadzić do nerwicy lękowo-depresyjnej i natręctw ruchowych. Prócz skutków zdrowotnych nadpotliwość wywiera negatywny wpływ na życie zawodowe i towarzyskie cierpiących na nią osób – w zawodach związanych z ciągłymi kontaktami z innymi ludźmi rodzi zakłopotanie i nerwowość, zwłaszcza w momentach wymagających podania dłoni.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »
Istnieje kilka metod leczenia nadpotliwości dłoni, w tym zabieg chirurgiczny polegający na wyłyżeczkowaniu gruczołów potowych. Mniej inwazyjną techniką są zastrzyki z toksyną botulinową. Iniekcje eliminują problem wilgotnych dłoni na co najmniej kilka miesięcy. Jej skuteczność potwierdza wielu lekarzy, w tym dermatolog-kosmetolog Małgorzata Setkowicz z Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis w Krakowie. Wspomniana toksyna botulinowa (Botox) to oczyszczony preparat białka, toksyny botulinowej typu A, którą pozyskuje się ze szczepu bakterii Clostridium Botulinum.

Toksyna botulinowa w leczeniu nadpotliwości

Nadpotliowść dłoni

Przed rozpoczęciem terapii z zastosowaniem toksyny botulinowej lekarz przeprowadza rozpoznanie nadpotliwości. Najczęściej opiera się ono na wynikach próby jodowo-skrobiowej (testu Minora). Miejsca narażone na wzmożoną potliwość zostają posmarowane jodyną, a następnie posypane skrobią. Schorzenie zostaje potwierdzone, jeśli dany obszar ulegnie ściemnieniu – jednocześnie lekarz wie, w które miejsca powinien wprowadzić toksynę botulinową. Zabieg nie jest zbytnio bolesny, ale u pacjentów wrażliwych na odczuwanie bólu stosuje się znieczulenie miejscowe pod postacią maści Emla.

Cały obszar zostaje podzielony na kwadraty o boku 1,5 cm, następnie w każdy kwadrat przy pomocy bardzo cienkiej igły wstrzykiwana jest niewielka dawka preparatu. Specjalista wprowadza ją płytko pod skórę, a ostrzykiwanie zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Działanie preparatu polega na zablokowaniu nerwów zaopatrujących gruczoły wydzielania zewnętrznego. Innymi słowy, blokuje wydzielanie przez nie potu. Toksyna zaczyna działać po ok. 72 godzinach, natomiast pełny efekt zabiegu jest widoczny po 7-14 dniach. Utrzymuje się przez ok. 6-9 miesięcy, przy kolejnych kuracjach czas działania preparatu wydłuża się. Pacjent może wrócić do pełnej aktywności zaraz po zabiegu, a utrzymujące się niekiedy zaczerwienienie i swędzenie skóry dłoni znika po upływie kilku dni. Kolejna sesja terapii może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej – następuje to po 7-12 miesiącach. Efekty kuracji są uzależnione od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta.

Porównanie cen leczenia nadpotliwości dłoni botoxem

Miejsca iniekcji przed leczeniem nadpotliwości dłoni

Zabiegi z użyciem Botoxu stają się coraz popularniejszą metodą stosowaną w leczeniu nadpotliwości dłoni. W Polsce szybko weszły do oferty wielu klinik, a wciąż przybywa placówek, w których można poddać się takiemu leczeniu. Pacjent zdecydowany na terapię poprzez iniekcje toksyny botulinowej bez problemu znajdzie gabinet – pozostaje mu jedynie wybrać taki, który odpowiada mu zarówno renomą, jak i wysokością opłaty za leczenie. Jeśli o to chodzi, rozpiętość cenowa zabiegów jest bardzo duża. Klinika Chirurgii Plastycznej dr A. Sankowskiego w Warszawie oferuje terapię leczenia nadpotliwości przy pomocy iniekcji toksyny botulinowej  w cenach zaczynających się od 2 tys. złotych. 2 tys. złotych to także cena obowiązująca w ośrodku AW-DERMA we Wrocławiu. Koszty zabiegów przeprowadzanych w drugiej wrocławskiej klinice, Ars Estetica, oscylują w granicach 1690-1900 zł, zabieg leczenia nadpotliwości dłoni toksyną botulinową ma w swojej ofercie także wrocławski Salon Urody Beata Trawińska, gdzie można wykonać go w cenie 1300-1500 zł. Placówka ma w swojej ofercie także leczenie pach i stóp z wykorzystaniem preparatu toksyny botulinowej. Za 1800 zł pacjent z nadpotliwością dłoni przejdzie zabieg w krakowskim NZOZ Perfect Centrum Medycyny Estetycznej, natomiast w Szczecinie terapię przy zastosowaniu botuliny oferuje ośrodek Dermestetic. Zabiegi wykonywane w tej placówce wiążą się z kosztem w wysokości 1600-2500.

W klinice Solumed w Poznaniu leczenie nadpotliwości dłoni przy użyciu Botoxu kosztuje 1,5 tys. złotych, tyle samo zapłaci pacjent gabinetu medycyny estetycznej Esteuroda w Bielsku-Białej. Takie stawki oferuje również klinika Ars Medica w Lublinie, a także ośrodek Fenomed w Bydgoszczy. Nieco mniej, bo 1450 złotych, wynosi minimalna stawka, jaka obowiązuje za takie zabiegi w klinikach Esteticmed w Bydgoszczy i Częstochowie. Wrocławski ośrodek DermaMed oferuje jeszcze niższe ceny – 1430 złotych. We wspomnianej już  Częstochowie można znaleźć gabinet, w którym lekarze przeprowadzają taką terapię od 1,2 tys. złotych – to Derma-Clinic. Z kolei gabinet Cuspis w Łodzi oferuje leczenie nadpotliwości dłoni preparatami Dysport, Botox i Azzalure w cenach zaczynających się od 1050 złotych.

Botox i nadpotliwość - ceny zabiegów za granicą

Zabieg usuwania nadpotliwości dłoni toksyną botulinową

Leczenie nadpotliwości dłoni przy użyciu Botoxu cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów, którzy mają dość kompleksów związanych z nadmiernie wilgotnymi dłońmi. Mimo to zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej nie są dostępne łatwo i dla każdego, kto chciałby się im poddać. Jak podaje Hyperhidrosis Support Group, na Wyspach Brytyjskich Botox wykorzystuje się przy leczeniu nadpotliwości, ale tylko w przypadku pach – produkt nie posiada licencji pozwalającej na leczenie nadpotliwości dłoni i stóp. Terapia z jego użyciem jest dostępna dla pacjentów NHS (National Health Service ) zaledwie w kilku brytyjskich szpitalach, dlatego osoby, które chcą pozbyć się kłopotliwego problemu nadmiernego pocenia dłoni, zmuszone są do poszukiwań prywatnych klinik. Również takich placówek nie jest wiele, prócz tego ceny zabiegów nie należą do najmniejszych. Jak podaje UKHealthCentre, najniższy koszt leczenia obu rąk w Wielkiej Brytanii może oscylować w granicach £600, czyli ok. 3 tys. złotych. I ceny, i mała dostępność tego rodzaju zabiegów to główne powody wyjazdów Brytyjczyków do zagranicznych klinik.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową jest popularne m.in. w USA

Natomiast leczenie nadpotliwości toksyną botulinową jest często spotykane i cieszy się dużym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Dr David Hansen, chirurg z 25-letnim doświadczeniem zawodowym, kierujący swoją kliniką Skinsation w Beverly Hills, oferuje zabiegi w cenie $1500-$2000. Podobne stawki obowiązują u drugiego specjalisty – dr Hratch Karamanoukian z Vein Treatment Center w Nowym Jorku przeprowadza terapię leczenia nadpotliwości dłoni w cenach zaczynających się od $1500, czyli ok. 4,8 tys. złotych. Dr Usha Rajagopal z kliniki San Francisco Plastic Surgery & Laser Center ma nieco niższe stawki – w jej gabinecie można się poddać iniekcjom toksyny botulinowej za $1200 (3,8 tys. złotych). Jeszcze jeden amerykański specjalista, dr Lawrence G. Kass z kliniki The Kass Center for Cosmetic Facial & Eye Plastic Surgery na Florydzie, wykonuje zabiegi w cenach $800-$1500.

Leczenie nadpotliwości dłoni w polskich klinikach

Jak było wspomniane wyżej, w niektórych państwach znalezienie kliniki oferującej leczenie nadpotliwości przy użyciu Botoxu nie jest łatwe. Mieszkańcy krajów takich jak Anglia szukają zatem pomocy za granicą, a wielu z nich postanawia w tym celu przyjechać do Polski. Zarówno oni, jak i Amerykanie, Niemcy, Szwedzi czy turyści medyczni z państw skandynawskich odwiedzają nasz kraj, skuszeni korzystną różnicą cenową i łatwym dostępem do gabinetów znakomicie wykwalifikowanych lekarzy.

Dłonie - leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Leczenie nadpotliwości dłoni to oferta także dla pacjentów zagranicznych (turystyka medyczna)

Jak twierdzi Tomasz Rzychoń, koordynator programu „Przyjazna Przychodnia", Polska jest dziś krajem wiarygodnym w oczach gości zagranicznych, a przy tym kojarzonym ze zdrową żywnością i bogactwem zasobów naturalnych. Mieszkańcom państw zachodnich nasz kraj oferuje o wiele niższe ceny przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, komfortu i wysokiej jakości usług. Z kolei dla obywateli ze Wschodu i krajów na południu Europy Polska to zachodnie państwo oferujące nowoczesne usługi na dobrym poziomie, z cenami znacznie niższymi niż w Niemczech czy Szwecji. Dzięki rządowemu programowi promocji polskich usług medycznych poza granicami kraju o jakości wykonywanych w Polsce zabiegów będzie mogło się dowiedzieć jeszcze więcej zagranicznych turystów medycznych.

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...