Leczenie otyłości balonem żołądkowym

Otyłość to problem globalny

Skuteczna metoda redukcji wagi u osób otyłych - balony żołądkowe BIB System, Orbera lub Spaz

Otyłość to problem globalny

Otyłość to coraz poważniejszy problem współczesnego świata. Kiedyś uznawana za oznakę statusu, dziś poważnie zagraża społeczeństwom wysokorozwiniętym. Paradoksalnie, na świecie jest obecnie więcej osób otyłych, niż niedożywionych: według danych Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża w 2010r. na 1,5 mld osób otyłych przypadało 925 mln niedożywionych, a dysproporcja między tymi liczbami wciąż rośnie.

Problem otyłości dotyka coraz większą liczbę krajów wysokorozwiniętych: w skali Europy dotyczy on już 22% kobiet i 15% mężczyzn. Osób otyłych szybko przybywa – tylko we Francji ich liczba w ciągu ostatnich sześciu lat wzrosła dwukrotnie, a WHO alarmuje, że grozi nam epidemia i nazywa otyłość „globalną chorobą XXI wieku". Niechlubną palmę pierwszeństwa wśród krajów z największą liczbą osób otyłych dzierży Ameryka: obecnie 35,7% dorosłych Amerykanów i niemal 17% dzieci w wieku od 2 do 19 lat cierpi na kliniczną otyłość (Trust for America's Health).

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Niestety, w Polsce nie jest lepiej. Według najnowszych danych GUS (raport „Zdrowie publiczne i polityka ludnościowa" z 2012r.), otyłych jest  już niemal 24% kobiet i 21% mężczyzn. To znacznie więcej niż w roku 2000, kiedy to otyłość stwierdzono u 19,9% kobiet i 15,7% mężczyzn. Coraz więcej mamy też dzieci z nadmierną tuszą: z badań przeprowadzonych przez Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka wynika, że już prawie co piąte dziecko w Polsce ma problemy z nadwagą. Prof. Ewa Pańkowska z Instytutu Matki i Dziecka podkreśla, że skala problemu w polskich szkołach zbliża się do amerykańskiej: w USA na nadwagę lub otyłość cierpi ponad 20% dzieci.

W przypadku wielu osób jedynym sposobem utraty wagi są metody chirurgiczne

W związku z nasilającą się skalą problemu oraz faktem, że w przypadku wielu osób leczenie otyłości metodami tradycyjnymi (zmiana nawyków żywieniowych, zwiększona dawka ruchu) nie przynosi pożądanych efektów, coraz większą popularnością cieszą się zabiegi, zmniejszające powierzchnie żołądka, a co za tym idzie – ilość przyjmowanych pokarmów. Alternatywą dla operacji chirurgicznych jest coraz częściej wybierana metoda leczenia otyłości balonem żołądkowym (balony zołądkowe BIB System, Spaz i Orbera).

Na czym polega balonikowanie żołądka

Leczenie otyłości metodą BIB System (BioEnterics Intragastric Balloon) to metoda, po raz pierwszy zastosowana w Ameryce pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Polega na wprowadzeniu do żołądka silikonowego balonu, który następnie wypełniany jest solą fizjologiczną.  Balon redukuje wagę ciała poprzez znaczne zmniejszenie objętości przyjmowanego pokarmu: napina ściany żołądka, wysyłając do mózgu sygnał, hamujący uczucie głodu. Wewnątrz organizmu balon pozostaje maksymalnie przez pół roku, a gdy po tym czasie jest wyjmowany, pacjent najczęściej ma już wykształcone prawidłowe odruchy żywieniowe i znacznie łatwiej mu utrzymać nową wagę.

Balon BIB System w żołądku

Zabieg trwa 10-20 minut i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Przed przystąpieniem do implantacji pacjent poddawany jest szczegółowym badaniom kwalifikacyjnym. Balon wprowadzany jest metodą endoskopową, i w ten sam sposób jest po zakończeniu kuracji usuwany. Po zabiegu implantacji nie ma konieczności pozostawania w szpitalu, jednak u pacjentów mogą się pojawiać nudności, biegunki czy wymioty, które trwają około 2-3 dni. Są to całkowicie normalne reakcje organizmu, który próbuje pozbyć się ciała obcego.

Metoda BIB System w Polsce – gabinety i ceny

Ponieważ zainteresowanie niechirurgiczną metodą leczenia otyłości BIB System systematycznie rośnie, coraz więcej placówek wprowadza ten zabieg do swojej oferty. W łódzkim Szpitalu Prywatnym Pulsmed całkowity koszt leczenia otyłości metodą BIB System, przeprowadzanego przez dr Zbigniewa Kowalczyka to 7,5 tys. zł. Cena obejmuje kwalifikację do zabiegu, specjalistyczne badania, implantację balonu, konsultacje specjalistów i sześciomiesięczną opiekę oraz usunięcie balonu.

Podobne ceny oferują krakowskie gabinety i placówki specjalistyczne: u doktora Piotra Walczaka w Gabinecie Endoskopii Przewodu Pokarmowego koszt leczenia balonem BIB System to również 7,5 tys. zł, z tą samą ceną spotkamy się w NZOZ Centrum Medycyny Małoinwazyjnej – Endoskopia w w Swarzędzu. Także w Lublinie cena leczenia otyłości balonom żołądkowym oscyluje wokół 7 tys. zł.: w NZOZ Gastromed dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz przeprowadza taki zabieg w cenie 6 950zł.

Balon żołądkowy BIB System

U doktora Wojciecha Kosmali w stołecznym Szpitalu Medicover ceny są znacznie wyższe: sam zabieg wprowadzenia balonu do żołądka kosztuje od 6,9 tys. zł., natomiast jego usunięcie jest dodatkowo płatne (cena od 950zł), co daje łączny koszt około 8 tys. zł. Z wyjątkowo wysoką ceną balonikowania muszą się także liczyć pacjenci szczecińskiej kliniki Artplastica: u doktora Jacka Butkiewicza całkowity koszt leczenia to około 8,5-9,5tys. zł. Zabiegi balonikowania żołądka można także znaleźć w nieco niższej cenie, na przykład dr n. med. Hieronim Siwczyński z legnickiego ośrodka NZOZ Ranimed przeprowadza leczenie metodą BIB System za 6,5 tys. zł. Również dr Michał Śpiegowski z warszawskiego Centrum Medycznego Damiana oferuje zabiegi balonikowania żołądka w tej samej cenie.

Ceny zabiegów na świecie

Polskie placówki, mające w swojej ofercie leczenie otyłości metodą BIB System notują wzrastająca liczbę zagranicznych pacjentów, zainteresowanych właśnie balonikowaniem żołądka. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ceny tego typu zabiegów w Polsce są znacznie niższe, przy zachowaniu tych samych standardów leczenia.

Wykres utraty nadwagi u osób stosujących balon żołądkowy

Jak podaje niemiecki portal German Medicine Net, leczenie metodą balona żołądkowego w Niemczech rozpoczyna się od 4000€, jednak w rzeczywistości można znaleźć kliniki, które leczenie tą metodą przeprowadzają znacznie taniej. Na przykład dr. med. Rudolf Sebastian z PraxisKlinik oferuje tę usługę w cenie 2750€. Bardzo wysokie są natomiast ceny zabiegu w Wielkiej Brytanii: według danych portalu http://cliniccompare.co.uk, ceny leczenia balonem żołądkowym wahają się między 3000-5000₤, zwykle jednak koszt leczenia metodą BIB System oscyluje raczej wokół tej górnej granicy. W Gateway Health w Lincoln cena zabiegu waha się między 4200 a 4900₤, również dr Siba Senapati (The Highfield Hospital w Rochdale) wykonuje zabiegi w cenie rozpoczynającej się od 4100₤. Najtaniej jest w International Surgery Group w Brentwood, gdzie ceny zabiegu rozpoczynają się od  3000₤. Nie inaczej kształtują się ceny w Hiszpanii: w Mediterranean Health Care w Alicante leczenie otyłości balonem żołądkowym BIB System to koszt około 5000€.

W USA balon żołądkowy BIB System nie otrzymał jeszcze zezwolenia na dopuszczenie do obrotu, wydawanego przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jak podaje rzecznik FDA, przeprowadzanie tego zabiegu nie ma medycznego ani ekonomicznego uzasadnienia. Również dr Robin Blackstone, przewodniczący American Society for Metabolic and Bariatric Surgery, biorący udział w testach klinicznych balonu w USA uważa, że otyli pacjenci mają do wyboru wiele innych metod zrzucania wagi. Kilka znanych klinik leczenia otyłości, które w swej ofercie mają metodę BIB System znajduje się natomiast w Kanadzie, i, jak podaje brytyjski DailyMail, to właśnie tam po balon żołądkowy udaje się wielu otyłych Amerykanów, pragnących zrzucić zbędne kilogramy metodą balonikową. Takie zabiegi przeprowadza m.in. EcuMedical Resources International w Windsorze, Slimband i Cleveland Clinic Canada w Toronto, The Surgical Weight Loss Center w Mississauga czy False Creek Healthcare Center w Vancouver. Ceny w kanadyjskich klinikach wahają się w granicach 6000-8000 $. To i tak o wiele drożej niż w Polsce, dlatego coraz więcej otyłych Amerykanów decyduje się na wyjazd po balon żołądkowy do Europy.

Balon żołądkowy BIB System - w Polsce najtaniej

Leczenie otyłości balonem żołądkowym w Polsce może być nawet 60-70% tańsze niż w brytyjskich czy niemieckich klinikach

Analizując stosunek cen leczenia metodą balonikową w Polsce i na świecie nietrudno zrozumieć, dlaczego krajowe kliniki bariatrii i centra medyczne, mające w swej ofercie ten zabieg cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród zagranicznych pacjentów. Jak podaje portal Free-Press-Release, leczenie balonem żołądkowym w Polsce może być nawet 60-70% tańsze niż w brytyjskich i irlandzkich klinikach; podobne dane pojawiają się także na portalu http://discoverpl.polacy.co.uk.

Warto dodać, że brytyjskie ubezpieczenie zdrowotne dofinansowuje leczenie balonem tylko w skrajnych przypadkach otyłości klinicznej.  Fakt, że systematycznie rośnie liczba osób, pragnących leczyć otyłość metodą balonikową wynika nie tylko ze zwiększającej się skali problemu otyłości, ale także coraz większej społecznej świadomości, że otyłość to poważna, zagrażająca życiu choroba.

Leczenie otyłości balonem żołądkowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Nie bez znaczenia pozostaje również coraz większy nacisk, kładziony przez organizacje rządowe na reklamowanie polskich usług medycznych za granicą: od 2010r. Izba Gospodarczej Turystyki Medycznej prowadzi kampanię „Treatment in Poland", mającą na celu zainteresowanie obcokrajowców polskimi usługami medycznymi. Dodatkowo istnieją plany wprowadzenia do polskiej oferty ubezpieczeniowej nowej usługi – ubezpieczenia w turystyce medycznej, co miałoby jeszcze bardziej zachęcić zagranicznych pacjentów do leczenia się właśnie w naszym kraju. Zwłaszcza, że jest o co walczyć: według danych Izby Gospodarczej Turystyki Medycznej w Polsce każdego roku leczy się 300-350 tys. zagranicznych pacjentów, a według szacunków ta liczba w ciągu najbliższych pięciu lat ma ulec podwojeniu. I choć osoby, przyjeżdżające leczyć w Polsce problem otyłości to zaledwie niewielki procent tej sumy, stale rosnąca ilość doskonałych klinik i zainteresowanie samą metodą pozwalają wierzyć, że z czasem będzie się to systematycznie zmieniać na lepsze.

Komentarze (5)

ewa 5 lata temu

Jaką wagę tracimy po tym zabiegu? Odpowiedz

magda do ewa 4 lata temu

Witam ja straciłam w sumie w 6 miesięcy 40 kg. Jeżeli chodzi o klinikę to wybrałam leczenie w Polsce i kosztowało to 7500 zł za całą kuracje. Odpowiedz

Angela do magda 4 lata temu

Do Magdy. Jeśli tu zaglądasz, napisz proszę ,jak wyglądała Twoja droga z balonikiem. Ja jestem 1,5 miesiąca po założeniu i czuje sie fatalnie. Zgaga, refluks,wymioty, waga nie drgnęła od 3 tygodni. Męczarnia straszna dla mnie.

ikon 5 lata temu

ile może kosztowac założenie balonu prywatnie w Warszawie? Odpowiedz

ela do ikon 4 lata temu

Witam jestem troche zdziwiona cenami zalozenia balonu gastrycznego poniewaz widzialam rozne ceny.gdzie jes najtaniej w polsce wjakim miesce. Odpowiedz

Balon w żołądku sposobem na szczupłą sylwetkę

Balon w żołądku sposobem na szczupłą sylwetkę

Balon żołądkowy to obecnie jedna z najczęściej wybieranych metod zabiegowego leczenia nadwagi i otyłości. Ma zastosowanie u tych osób, u których inne metody leczenia – dieta, zwiększona ilość ruchu i farmakoterapia – nie przynoszą... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska