Leczenie żylaków kończyn dolnych w Polsce

Wg badań żylaki występują u 40% kobiet

Żylaki kończyn dolnych przysparzają cierpień co piątemu człowiekowi. Nieleczone, mogą być przyczyną zakrzepów, przebarwień i poważnych, zagrażających zdrowiu owrzodzeń skóry. Sprzyja im siedzący tryb życia, otyłość, zbyt obcisłe ubranie, a także przechodzenie kolejnych ciąż. W zależności od stadium choroby leczy się je chirurgicznie, laserowo bądź iniekcyjnie.

Niewątpliwie żylaki są już problemem społecznym. Według źródeł serwisu Private Healthcare UK, występują u 40% kobiet i 25% mężczyzn. Potwierdza to dr hab. n. med. Maciej Kielar, szef Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Medicover. Ponadto uważa, że ponad 40% kobiet nie reaguje na pierwsze oznaki pojawiającego się problemu. Żylaki mogą być efektem zapalnych uszkodzeń zastawek żylnych oraz ich mechanicznych uszkodzeń powstałych wskutek przeciążeń. Szczególnie zagrożone ryzykiem żylaków są zawody wymagające długiego przebywania w pozycji stojącej (fryzjerki, hostessy) oraz siedzącej, zwłaszcza kiedy siedzimy z nogą założoną na nogę. Schorzeniu sprzyja mało aktywny tryb życia, zbyt obcisłe ubranie, leczenie hormonalne, nadwaga oraz ciąża. Prawie dwukrotnie częściej występuje u kobiet, natomiast w 20-35 roku życia – aż sześć razy częściej, co tłumaczy się okresem ciąż i stosowania antykoncepcji hormonalnej.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie leczeniem chorób żył. Wiąże się to ze zwiększeniem liczby osób, u których wystąpiły żylaki – szczególnie wiele przypadków odnotowuje się w uprzemysłowionych krajach. Najczęstszymi objawami, jeszcze przed pojawieniem się niebieskawo-zielonych żył tworzących na skórze nieestetyczne wzory, są częste bóle i skurcze nóg i łydek oraz uczucie ciężkości kończyn (tzw. zespół ciężkich nóg). Następnym etapem są sine, często bolesne wybrzuszenia żylne pod skórą. Nieleczone, mogą doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, do których zalicza się zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, zmiany zanikowe w skórze, zapalenie tkanki podskórnej, zasinienia, a nawet owrzodzenia.

Metody leczenia żylaków kończyn dolnych – standard i nowoczesność

Według dr Elżbiety Bednarczyk, gdyńskiego chirurga mającego 20-letnie doświadczenie w usuwaniu żylaków, nie istnieje leczenie przyczynowe, przez co lekarze zajmują się usuwaniem już powstałych zmian naczyniowych. Każdemu pacjentowi dobiera się metodę leczenia indywidualnie, w zależności od stopnia rozwoju choroby.

Tradycyjną i jednocześnie najbardziej inwazyjną opcją jest operacyjne usuwanie żylaków (stripping lub inaczej operacja metoda Babcocka), stosowane przy zaawansowanym stadium choroby. Operację wykonuje się w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym (na życzenie pacjenta), polega na wycięciu niewydolnych żył oraz żylaków. Żyła odpiszczelowa zostaje usunięta poprzez nacięcia w okolicy kostki oraz w górnej części uda. Po zabiegu chory pozostaje przez dobę w klinice.

Leczenie żylaków metodą skleroterapii

W przypadku śródskórnych poszerzeń żylnych (teleangiektazji, czyli pajączków), drobnych żylaków i żył siatkowatych skuteczną metodą jest skleroterapia, polegająca na podaniu środka obliterujacego do światła zmienionego chorobowo naczynia. Wykonuje ją, między innymi, dr Ryszard Łupiński z warszawskiej Vein Clinic. Celem zabiegu jest wywołanie reakcji zapalnej ściany żyły i jej obkurczenie się, następnie ustaje przepływ krwi i w czasie kilku dni do kilku tygodni dochodzi do zamknięcia naczynia. Zabieg trwa ok. 20-30 minut, wykonuje się go w trybie ambulatoryjnym – pacjent wraca do domu w tym samym dniu. Skleroterapię przeprowadza się jako uzupełnienie leczenia operacyjnego. W przypadku dużych żylaków stosuje się skleroterapię piankową (metoda piankowej obliteracji Tessariego), w której środek obliterujący wstrzykuje się do żyły w postaci spreparowanej pianki. Natomiast drobne żyły naczyniowe usuwa się tzw. mikroskleroterapią, podczas której stosuje się bardzo cienkie igły insulinowe. Nowszą metodą skleroterapii jest technika wykorzystująca oświetlacz naczyniowy Veinlite, kierujący na skórę specjalne źródło światła, które umożliwia zlokalizowanie niewidocznych podczas badania USG naczyń zasilających. Zamknięcie takiego naczynia powoduje zamknięcie drobnej sieci naczyń żylnych bez konieczności podania leku.

Efekty laserowego leczenia żylaków metodą EVLT

Bardziej nowoczesną metodą jest wewnątrzżylna laserowa obliteracja żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej (Endo Venous Laser Treatment, EVLT). Leczenie laserowe polega na zamknięciu chorego naczynia przy wykorzystaniu energii lasera.

Pierwszy zabieg przeprowadzono w 2002 roku w USA, po akceptacji przez FDA. Stopniowo EVLT zyskało sporą popularność z uwagi  na małą inwazyjność i wysoką skuteczność oraz duży komfort pacjenta, w porównaniu do strippingu, wymagającego długiej rekonwalescencji. Według dr Leszka Gruszeckiego z warszawskiej kliniki Arena Zdrowia, obecnie w USA ponad 90% pacjentów z niewydolnością żył kończyn dolnych leczy się laserami. Zabieg trwa ok. godziny i jest bezbolesny (znieczulenie miejscowe). Wykonuje go, między innymi, CM Medicos z Lublina oraz Bellazone z Częstochowy.

Efekty leczenia żylaków metodą EVRF (zamykania żył przy użyciu fal radiowych)

Kolejną innowacyjną metodą leczenia żylaków jest EVRF, czyli endoluminarna technika wewnątrznaczyniowego zamykania żył przy użyciu fal radiowych o wysokiej częstotliwości (RF, Radio Frequency). W Polsce stosuje ją wiele klinik, w tym warszawska Lecznica Melitus. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, polega na wprowadzeniu do żyły aplikatora przesyłające fale radiowe, które wytwarzają wysoką temperaturę wewnątrz żyły (termokoagulacja). W efekcie następuje natychmiastowe obkurczenie, a następnie jej zwłóknienie. W niektórych przypadkach nie ma potrzeby stosowania laserowych zabiegów czy inwazyjnej chirurgii. Stosuje się wtedy zamrażanie, czyli krioterapię niewydolnej żyły.

W przypadku kiedy przyczyną zmian chorobowych są niewydolne perforatory (żyły przeszywające), najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie ich pod kontrolą USG i usunięcie żylaków metodą Müllera. Zabieg nosi nazwę miniflebektomii i polega na usunięciu zmienionych żył za pomocą specjalnych haczyków wprowadzonych przez małe nacięcia. Po operacji pozostają jedynie niewielkie kropki, które przestają być widoczne po 2-3 miesiącach. Jako pierwszy w kraju tę technikę wprowadził dr n. med. Wojciech Piotr Zieliński (Chirurgia Plastyczna, Poznań).

Leczenie żylaków w polskich klinikach

Polskie kliniki oferują nowoczesne metody leczenia żylaków

Żylaki kończyn dolnych to bardzo powszechne schorzenie, dlatego ich leczeniem zajmuje się wiele polskich klinik. Nowoczesne metody terapii stosowane są między innymi w Centrum Medyczne Medicover z Warszawy. W stolicy pracuje wyjątkowo wielu znakomitych chirurgów naczyniowych, do których pacjenci przyjeżdżają z całej Polski, a nierzadko również z zagranicy. Do jednych z najlepszych stołecznych specjalistów należy dr Naser Dib z warszawskiej AGklinik (Klinika Medycyny Estetycznej dr Adama Gumkowskiego). To chirurg z II stopniem specjalizacji, zajmujący się operacjami żylaków kończyn dolnych. Leczy żylaki operacyjnie w cenie od 3,5 tys. zł. (operacyjnie z piankowaniem – od 5 tys. zł.). Stosuje także laser, a ceny takich zabiegów zaczynają się od 7 tys. złotych. W kolejnej warszawskiej placówce, Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt, laserowy zabieg na jednej nodze kosztuje 3,5 tys. zł., natomiast za wyleczenie obu kończyn trzeba zapłacić 6 tys. zł.

Operacja usunięcia żylaków to wydatek kilku tysięcy złotych

W Poznaniu kompleksowe leczenie żylaków oferuje Prywatna Lecznica Certus, w której zabiegi wykonuje prof. Stanisław Zapalski oraz dr n. med. Jacek Chmielecki. Chirurgiczne leczenie jednej nogi wraz z pobytem w klinice (w pokoju 2-osobowym) wiąże się z kosztem 3,5 tys. złotych. Takie same warunki pobytu po zabiegu laserowym jednej nogi kosztują 4 tys. zł., natomiast za leczenie laserowe obu nóg i pobyt w pokoju 1-osobowym trzeba zapłacić 5,6 tys. zł.

W mniejszych miastach jest taniej. W klinice Medicus w Tychach, gdzie pracuje dr n. med. Grzegorz Biolik, chirurg naczyniowy, żylaki kończyn dolnych leczy się za pomocą wszystkich nowoczesnych metod, w tym laserem i radiofrekwencją (RF). Pacjenci uzyskają tu pomoc w przypadku żylaków powikłanych, reperacji i innych tzw. trudnych przypadków. Leczenie EVLT kosztuje 2,5 tys. złotych, z kolei RF – 3,5 tys. zł. Skleroterapia żyły odpiszczelowej kosztuje 800 złotych. Podobnie jest w Centrum Estetyki Ciała w Katowicach, gdzie stosuje się leczenie żylaków trakcyjnie (chirurgicznie) oraz laserowo. Usunięcie żylaków z jednej kończyny metodą klasyczną kosztuje 2 tys. zł., natomiast metodą laserową – 2,5 tys. zł. Dwie kończyny operowane klasycznie to koszt 3,8 tys. zł., z kolei zabieg laserowy obu kończyn jest droższy o tysiąc złotych.

Operacje żylaków za granicą – w Polsce dużo taniej

Leczenie żylaków w Polsce jest kilkukrotnie tańsze niż np. w USA

Według danych serwisu Compare Clinic, ceny zabiegów EVLT w Wielkiej Brytanii wahają się w granicach 1,500-3,500£  (ok. 7,2-17 tys. zł.) za zabieg wykonany na jednej nodze. W klinice dr Davida West (Vein Centre, Manchester) ceny EVLT na jednej nodze zaczynają się od 1695£ (8,1 tys. zł.). W londyńskich placówkach Spire Healthcare takie zabiegi kosztują od 1750£ do 3400£ (8,4-16 tys. zł). Natomiast zabieg chirurgiczny przeprowadzony na obu kończynach w brytyjskich klinikach kosztuje średnio 2300-3350£, czyli ok. 11-16 tys. złotych. Takie stawki podaje portal internetowy Private Healthcare UK.

Podobne stawki obowiązują w klinikach w USA. W Vein Clinic w Massachusetts wstępna konsultacja kosztuje 300 dolarów (950 zł.), natomiast ceny zabiegu laserowego leczenia żylaków EVLT zaczynają się od 2,5 tys. dolarów (ok. 8 tys. zł.), zwiększając się w zależności od stadium choroby. Wysokie koszty operacji są głównym powodem migracji zagranicznych pacjentów. Amerykanie i mieszkańcy zamożnych krajów w Europie (np. Niemcy, Wielka Brytania) leczą się w Indiach, Singapurze i Malezji. Przykładowo, dr Lee Soon Khai z Pantai Hospital Kuala Lumpur wykonuje zabieg EVLT na jednej nodze za 8000 RM (ok. 8,2 tys. zł.). Pacjenci wyjeżdżają także do klinik na Węgrzech czy w Czechach, stopniowo zwiększa się ich ilość również w Polsce.

Leczenie żylaków kończyn dolnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Polscy chirurdzy naczyniowi i flebolodzy posługują się nowoczesnym sprzętem – ich gabinety są wyposażone w aparatury RF i lasery, zaś wiedza samych specjalistów nie odbiega od kompetencji lekarzy z zachodnich klinik. To przyciąga do nich zagranicznych pacjentów w równym stopniu co niższe ceny zabiegów. Dzięki rządowemu projektowi promocji polskiej turystyki medycznej (będzie realizowany w latach 2012-15) możemy się spodziewać stopniowego zwiększania się liczby cudzoziemców w naszych klinikach.

Komentarze (2)

Zbieraczka 5 miesięcy temu

Ja się chyba zdecyduję na laserowe usuwanie żylaków, ponieważ mam bardzo poważny problem. W Krakowie polecili mi kilka rozwiązań i to chyba będzie ok. Dobry artykuł. Polecam. Odpowiedz

wi 3 lata temu

A o svs ktoś tu słyszał w tej dzungli? Odpowiedz

Fale radiowe w leczeniu żylaków nóg

Fale radiowe w leczeniu żylaków nóg

Leczenie żylaków kończyn dolnych to dziś nie tylko operacja: obecnie dostępnych jest wiele małoinwazyjnych metod terapii, umożliwiających skuteczną likwidację problemu żylaków, a przy tym osiągnięcie bardzo dobrych efektów estetycznych –... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.