Lekarz online - dlaczego warto zdecydować się na zdalną konsultację ze specjalistą?

W dobie pandemii znacznie zwiększyło się zainteresowanie konsultacjami online. Mimo iż rozwiązanie to posiada wiele zalet aktualnych nie tylko w stanie epidemicznym, wielu pacjentów podchodzi do niego z rezerwą. Dlaczego warto skorzystać z telemedycyny i z lekarzami jakich specjalizacji można konsultować się zdalnie?

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Telemedycyna w dobie pandemii

Telemedycyna umożliwia lekarzom świadczenie usług medycznych na odległość. W ramach konsultacji online specjalista może m.in. przekazać pacjentowi poradę lekarską w oparciu o zebranie wywiadu przez telefon lub czat video. Porady telemedyczne to w Polsce cały czas nowość, choć z roku na rok coraz prężniej się ona rozwija, docierając do coraz to nowych pacjentów. Z ankiety przeprowadzonej przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat w dniach 17-20.04.2020 r. wynika, że aż 43,8% Polaków w ciągu siedmiu dni poprzedzających badanie skorzystało ze zdalnej pomocy medycznej. Czy ta tendencja się utrzyma? Trudno powiedzieć, choć nie ma wątpliwości co do tego, że konsultacje online to najbezpieczniejsza forma kontaktu z lekarzem.

Konsultacje online - obawy pacjentów

Wpisywanie objawów chorobowych w wyszukiwarkę internetową to dla wielu osób norma. Dlaczego więc do tej pory tak rzadko korzystaliśmy z porad lekarskich online? Lęk przed nową technologią oraz przekonanie, że wizyta online nie będzie w stanie zastąpić nam tradycyjnej konsultacji, to najczęstsze powody. Pacjentów z reguły powstrzymuje obawa przed brakiem bezpośredniego kontaktu z lekarzem oraz przeświadczenie, że niemożliwość przeprowadzenia w razie potrzeby badania fizykalnego obniży jakość wizyty. W efekcie część osób stwierdza, że lekarz online nie będzie w stanie im pomóc. W praktyce okazuje się jednak, że porada telemedyczna często jest pierwszym, istotnym krokiem do dalszej diagnostyki i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Zalety porad lekarskich online

Wbrew pozorom, telemedycyna to dobre rozwiązanie w wielu przypadkach. Podczas takiej konsultacji lekarz może postawić wstępną diagnozę, skierować pacjenta na niezbędne badania, wystawić e-receptę czy zwolnienie lekarskie. Wizyta online to również korzyści takie jak:

  • oszczędność czasu
  • możliwość skonsultowania się z lekarzem bez kolejki
  • szybsza diagnoza, a co za tym idzie - szybsze rozpoczęcie leczenia

Telemedycyna daje także możliwość wstępnej konsultacji przed planowanym zabiegiem, zwłaszcza jeśli chcemy poddać się mu poza miejscem zamieszkania. Jest to powszechne m.in. w zakresie medycyny estetycznej.

Na pacjentów skłonnych do umówienia się na konsultację online, czekają lekarze bardzo wielu specjalizacji, w tym m.in.: 

W zależności od lekarza lub placówki, istnieje kilka możliwości kontaktu ze specjalistą. Wiele klinik proponuje swoim pacjentom konsultacje przez telefon. W niektórych przypadkach lepiej sprawdza się czat video. Płatność z kolei z reguły przyjmowana jest przelewem.

Przyszłość wizyt online

Mimo iż część pacjentów wciąż podchodzi do telemedycyny sceptycznie, coraz większa liczba osób przekonuje się do tej formy uzyskania pomocy lekarskiej. Nic dziwnego - porady online to olbrzymia wygoda. W czasach, w których przez internet można załatwić coraz więcej spraw związanych np. z bankowością, w końcu przyszedł czas także na ochronę zdrowia. Już teraz pacjenci mogą wykupić receptę bez konieczności fizycznego jej posiadania, a zwolnienia lekarskie są dostarczane do pracodawcy drogą elektroniczną. Wizyty online to kolejny krok do usprawnienia rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia, z którym prędzej czy później pewnie spotka się każdy z nas.

Dodaj komentarz