Likwidacja pajączków na nogach metodą skleroterapii

Pajączki naczyniowe, w literaturze medycznej nazywane również teleangiektazjami, są bardzo częstym problemem zdrowotnym i kosmetycznym - dotyczą około połowy populacji ogólnej powyżej 50. roku życia. Obecnie, dzięki zastosowaniu terapii sklerotyzującej możliwe jest ich skuteczne i małoinwazyjne leczenie. Ostateczny efekt terapeutyczny zależy nie tylko od jakości wykonania pojedynczej procedury, ale także od właściwego zaplanowania harmonogramu leczenia kolejnych teleangiektazji, odstepów czasowych między poszczególnymi zabiegami skleroterapii oraz odpowiedniego postępowania przed- i pozabiegowego.

Skleroterapia pajączków naczyniowych jest procedurą polegającą na iniekcji roztworu sklerotyzującego do światła zmienionych chorobowo naczynek, co powoduje reakcję zapalną organizmu. Podrażnione naczynie (a dokładnie jego wewnętrzna warstwa, czyli śródbłonek) ulega obrzękowi,  a krew w jego wnętrzu wykrzepia. Po zakończeniu fazy zapalnej (trwającej około tygodnia) dochodzi do włóknienia i  stopniowego zaniku pajączka. Końcowy efekt leczenia rozumiany jako całkowity zanik teleangiektazji zależy od wielkości naczynia (jest uzyskiwany w czasie od 2 tygodni do kilku miesięcy).

Skleroterapia  jest znana od lat 30-tych XX wieku, w związku z czym jej skuteczność i trwałość efektu leczniczego jest obecnie potwierdzona wieloletnimi obserwacjami- optymalny efekt rozumiany jako trwałe usunięcie teleangiektazji dotyczy  nawet 90% zabiegów. Poza korzystnym efektem kosmetycznym metoda ta zmniejsza częstość występowania objawów towarzyszących zmianom naczyniowym kończyn dolnych, takich jak obrzęki, ból i skurcze.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Podczas wizyty poprzedzającej zabieg lekarz udziela niezbędnych informacji służących dobremu przygotowaniu się do leczenia sklerotyzującego i zapyta  o przyjmowane przez pacjenta leki, w tym o stosowane niesteroidowe środki przeciwzapalne (aspiryna, ibuprofen, ketoprofen i inne) oraz pozostałe farmaceutyki wpływające na zwiększone ryzyko krwawienia (np. leki przeciwkrzepliwe takie jak Acenocumarol. Warfaryna, Dabigatran, Rywaroxaban i Apixaban często przyjmowane przez pacjentów z migotaniem przedsionków lub żylną chorobą zakrzepowo-zatorową). Ich stosowanie może skutkować  powstaniem rozległych krwiaków, w związku z czym leczenie farmakologiczne zostanie czasowo zmodyfikowane. Na 24 godziny przed zabiegiem nie należy stosować żadnych kremów oraz golić nóg.

Oświetlacz naczyniowy stosowany do lokalizacji naczyń poddawanych leczeniu

Wykonanie zabiegu skleroterapii poprzedzone jest wizytą kwalifikacyjną w celu oceny bezpieczeństwa i określenia potencjalnych korzyści wynikających z wykonania tej procedury. Przed zabiegiem  u kobiet należy wykluczyć ciążę ze względu na potencjalny szkodliwy wpływ środka sklerotyzującego na  jej przebieg. Występujące u pacjenta schorzenia współistniejące np. zakrzepica żylna mogą wpływać na bezpieczeństwo procedury, dlatego ich obecność wymaga indywidualnego rozważenia wskazań do wykonania zabiegu. Jeżeli pacjent jest alergikiem, bardzo ważne jest wykluczenie uczulenia na składniki roztworu używanego w czasie zabiegu  i zastosowanie farmakologicznej profilaktyki przeciwwstrząsowej (niebezpieczeństwo wstrząsu anafilaktycznego). Ponadto zmiany zapalne żył i zakażenia skórne w obrębie kończyn dolnych są czasowym przeciwwskazaniem do zabiegu (do momentu ich wyleczenia).

Jak wygląda usuwanie żylaków metodą skleroterapii?

Usuwanie pajączków naczyniowych metodą skleroterapii

W zależności od nasilenia i rozległości zmian żylnych niezbędne jest wykonanie określonej ilości zabiegów skleroterapii. Liczba i kolejność wykonywania zabiegów jest ustalana indywidualnie. Podczas pojedynczego zabiegu (sesji leczniczej) wykonuje się iniekcje niewielkich ilości środka sklerotyzującego (w postaci roztworu lub pianki)  za pomocą cienkiej igły do światła teleangiektazji. Popularne substancje wykorzystywane w tym celu to m.in polidocanol, ethanoloamina i siarczan sodowy tetradecylu. Iniekcje są zazwyczaj bezbolesne, może im towarzyszyć niewielki dyskomfort związany z podrażnieniem śródbłonka naczyniowego. Odczucia pacjentów związane z zabiegiem zależą od rodzaju i stężenia użytego roztworu oraz indywidualnej wrażliwości chorego.  Czasem w celu dokładnej lokalizacji zmienionych chorobowo naczynek zabieg wykonuje się pod kontrolą USG lub tzw. "zimnego światła", czyli oświetlenia chorego miejsca poprzez przyłożenie specjalnej lampy, która nie powoduje oparzenia skóry. Pojedyncza sesja lecznicza trwa zazwyczaj około 30 minut.

Skleroterapia jest procedurą bezpieczną, jednak nie zupełnie wolną od powikłań. Częstość ich występowania jest w dużej mierze zależna od odpowiedniej kwalifikacji pacjentów, udzielenia informacji dotyczących przygotowania się do zabiegu oraz doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. Do najczęstszych powikłań zaliczamy:

  • krwawienie z miejsca wkłucia (zazwyczaj niewielkie);
  • krwiak podskórny lub śródskórny;
  • świąd, pieczenie, obrzęk i zaczerwienienie skóry (utrzymujące się przez kilka dni);
  • neowaskularyzacja, czyli tworzenie się nowych, drobnych i prześwitujących przez skórę naczynek krwionośnych (zazwyczaj ulegają regresji po kilku tygodniach);
  • zapalenie żył z towarzyszącą bolesnością i stwardnieniem (rzadko);
  • przebarwienia skórne w postaci brązowych plamek;
  • neowaskularyzacja, czyli powstawanie nowych, drobnych naczyń prześwitujących przez skórę (utrzymujące się do 12 miesięcy);
  • reakcje uczuleniowe (w tym wstrząs anafilaktyczny).

Po zakończeniu  zabiegu skleroterapii pacjent pozostaje w pozycji leżącej przez około 20 min. W tym czasie lekarz obserwuje pacjenta w celu wykluczenia wystąpienia wczesnych działań niepożądanych. Następnie pacjent jest uruchamiany i zgłasza ewentualne dolegliwości występujące podczas chodzenia. Pacjent powraca do swoich codziennych aktywności jeszcze w dniu zabiegu (strategia wczesnego uruchomienia). Po zabiegu zaleca się  unikanie dużych wysiłków fizycznych i ekspozycji nóg na światło słoneczne przez około 2 tygodnie. Czasem wymagane jest noszenie  wyrobów uciskowych (np. specjalnych rajstop) przez 2-3 tygodnie. Jeżeli wszystkie zmiany nie zostały usunięte, lekarz zaleci kolejną wizytę w celu kontynuacji leczenia (zazwyczaj po wygojeniu się uprzednio wyleczonych miejsc). Zazwyczaj większość pacjentów kończy leczenie z pozytywnym efektem po 4-6 zabiegach skleroterapii.

Skuteczność skleroterapii w leczeniu pajączków naczyniowych

Efekty skleroterapii - przed i po zabiegu

Leczenie sklerotyzujące wykonane przez doświadczonego lekarza jest wysoce skuteczne - do 90% zmian może być optymalnie wyleczonych różnymi metodami skleroterapii. Zmiany o grubości ok. 0,3mm (czyli posiadające średnicę światła umożliwiającą skuteczne nakłucie) zaczynają zanikać już po kilku dniach, a końcowy efekt jest obserwowany po około 2-3 tygodniach. Podobnie odpowiada na leczenie 50% zmian wielkości 0,4mm i 25% zmian o średnicy 0,5mm. Pozostała część tych zmian wymaga dłuższego czasu na wyleczenie (zależy to m.in. od współistnienia nadciśnienia żylnego i niewydolności żył kończyn dolnych).

Teleangiektazje o średnicy 0,6mm i większe świadczą o długotrwałym procesie chorobowym, częściej występują w starszym wieku i współistnieją z poważnymi schorzeniami żył kończyn dolnych. Leczenie sklerotyzujące u takich pacjentów może być skuteczne, jednak czas potrzebny do zaniku pajączków jest dłuższy, a postępowanie terapeutyczne musi uwzględniać leczenie przyczyn niewydolności żylnej i pozabiegowe stosowanie odzieży uciskowej. Zmiany o średnicy 0,1-0,2 mm, które pojawiają się pierwszorazowo zanikają w przeciągu kilku dni od zastosowania środka sklerotyzującego. W przypadku, gdy zmiany te są wynikiem neorewaskularyzacji, leczenie ich jest trudne ze względu na oporność na działanie środka obliterującego.

Koszty leczenia sklerotyzującego w Polsce i na świecie

Całkowity koszt terapii w dużej mierze zależy od rozległości teleangiektazji  i  ilości zabiegów niezbędnych do całkowitego ich usunięcia. W Stanach Zjednoczonych pojedyncza sesja to koszt od ok. 300 dolarów (Garnet R. Craddock MD, Petrachee City, Georgia) do ok. 800 dolarów (Raffy Karamanoukian MD, Santa Monica, California ). Średni koszt pojedynczego zabiegu w USA wynosi 475 dolarów (wg danych American Society of Plastic Surgeons). W Wielkiej Brytanii pojedynczy zabieg to wydatek rzędu  200 funtów (od 150 do 250 funtów kosztuje pojedyncza sesja  w Coltishall Cosmetic Clinic, Horstead w hrabstwie Norfolk - Sanjay Gheyi MD). W Polsce za jedną sesję terapeutyczną trzeba przykładowo zapłacić: 300 zł (Medicor Kraków), 200 do 500zł (Śląskie Centrum Medycyny Estetycznej FELICITA).

Skleroterapia naczyń żylnych kończyn dolnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Sclerotherapy basics. Parsons ME. Dermatol Clin. 2004; Complications and Adverse Sequelae of Sclerotherapy, Mitchel P. Goldman, MD.; The Vein Book.  John J. Bergan, MD. 2007; Sclerotherapy for Spider and Varicose Veins, webMD.com; Sclerotherapy for Angiectasia: The Impact of Small Changes in Vessel Diameter Upon Treatment Upcomes, David M Duffy MD, cosderm.com; realself.com, coltishall. co.uk;

Dodaj komentarz

Chemiczne metody leczenia żylaków nóg

Chemiczne metody leczenia żylaków nóg

Żylaki kończyn dolnych sprawiają, że kobiety - bo to u niech problem pojawia się najczęściej - wstydzą się swojego wyglądu i, pomimo że ich nogi są zgrabne, preferują noszenie spodni lub długich spódnic nawet w lato. Jednak żylaki to nie... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.