Lipoliza laserowa brzucha

Dla wielu osób pozbycie się tkanki tłuszczowej z brzucha stanowi nie lada wyzwanie. Jeśli zawodzą intensywne ćwiczenia i dieta, lipoliza laserowa nadal oferuje możliwość uzyskania zgrabnego i smukłego wyglądu. Zabieg ten zaliczany jest do procedur minimalnie inwazyjnych, co dla pacjenta oznacza niewielkie obciążenie połączone z wysoką skutecznością.

Data publikacji
Czas czytania
7 min.

Wbrew pozorom tkanka tłuszczowa nie jest tylko przeszkodą w uzyskaniu pięknego wyglądu, ale pełni w nim bardzo ważne funkcje, więc nadmierne jej pozbywanie się nie jest korzystne. Chroni organizm przed zimnem, amortyzuje wstrząsy, magazynuje energię, uczestniczy w procesie termoregulacji oraz wydziela specyficzne substancje regulacyjne. Jest bogata w komórki macierzyste, które wykorzystywane są podczas przeszczepów tkanki tłuszczowej. Ponadto zlokalizowana jest na całym ciele, a w tkance podskórnej znajduje się aż 65-70% jej całkowitej ilości.

Istnieje kilka wskaźników, które pomagają sprawdzić, czy nie posiadamy zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Najbardziej popularny jest Wskaźnik Masy Ciała (Body Mass Index, BMI). Oblicza się go poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.

U osób z prawidłową wagą powinien wahać się w granicach 18,5-25. Natomiast wskaźnik WHR (Waist to Hip Ratio) otrzymuje się przez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder. Wskaźnik ten dodatkowo informuje o rozłożeniu tkanki tłuszczowej na ciele dzieląc otyłość na brzuszną typu jabłko i pośladkowo-udową typu gruszka.

Pozbądź się nadmiaru tłuszczu i bądź zdrów!

Z nadmiarem tkanki tłuszczowej trzeba walczyć i to nie tylko ze względów estetycznych. Otyłość sprzyja rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych i powstawaniu zmian zwyrodnieniowych w narządzie ruchu. Ponadto otyłość brzuszna sprzyja rozwojowi zaburzeń lipidowych, nadciśnienia, chorób układu krążenia i cukrzycy typu II. Wielu badaczy uważa, że przywrócenie właściwych proporcji pomiędzy tkanką tłuszczową centralną – rozmieszczoną na brzuchu i obwodową – na biodrach i kończynach skutkuje poprawą metabolizmu. Doktor Filippo Boriani z Uniwersytetu w Bolonii we Włoszech wykonał przegląd badań klinicznych poświęconych wpływowi liposukcji na parametry metaboliczne, a wnioski opublikował w czasopiśmie Aesthetic Plastic Surgery. Wszystkie przeprowadzone badania wykazały na znaczące obniżenie poziomu glukozy na czczo u pacjentów po usunięciu większych objętości tkanki tłuszczowej z powłok brzusznych. Ponadto u części pacjentów nastąpiła normalizacja ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi.

Lekarze zalecają jednak, aby walkę z tłuszczem rozpoczynać od modyfikacji diety i wdrożenia do swoich codziennych obowiązków ćwiczeń fizycznych. Dopiero w przypadku braku efektu leczenia zachowawczego można rozważyć wykonanie liposukcji. Należy pamiętać, że lipoliza laserowa brzucha nie może być traktowana jako zabieg odchudzający, a jedynie modelujący sylwetkę.

Liposukcja laserowa brzucha – jak to działa?

Podczas lipolizy laserowej brzucha usuwa się nadmiar podskórnej tkanki tłuszczowej zapewniając niewidoczną granicę pomiędzy partiami poddanymi zabiegowi i obszarem nieleczonym. Na wstępnej wizycie lekarz ustala z pacjentem cel zabiegu, tzn. jaka objętość i z jakiej okolicy ciała może zostać usunięta. Niektóre kliniki wykonują dodatkowo symulację komputerową i pacjent może zobaczyć trójwymiarową projekcję swojego nowego wyglądu. W dniu zabiegu lekarz medycyny estetycznej lub chirurg dokładnie rozrysowuje na brzuchu plan usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Na zabieg należy zgłosić się na czczo. Konieczne jest też posiadanie aktualnych wyników ogólnego badania krwi (morfologia, OB), poziomu cukru, grupy krwi oraz badań na obecność antygenów wirusa żółtaczki zakaźnej i HIV.

Przed rozpoczęciem zabiegu aplikuje się znieczulenie miejscowe. Najczęściej wykorzystuje się znieczulenie nasiękowe – tumescencyjne ostrzykując powłoki brzucha dużą ilością rozcieńczonego roztworu likokainy z adrenaliną. Lidokaina jest dobrze rozpuszczalna w tłuszczach i nie podlega przemianom w tkance tłuszczowej. Natomiast adrenalina obkurcza naczynia krwionośne zapobiegając nasilonemu krwawieniu i przedłużając działanie lidokainy. Dzięki temu znieczulenie jest skuteczne i długotrwałe. Jeśli zabieg jest dłuższy, pacjent może dodatkowo otrzymać doustne środki przeciwbólowe i uspokajające.

Zabieg trwa od 30 do 120 minut. Światłowód laserowy o średnicy od 300 do 600 µm wprowadza się pod skórę w cienkiej kaniuli o średnicy około 1 mm. Ciepło generowane przez wiązkę światła laserowego uszkadza błonę komórek tłuszczowych i prowadzi do uwolnienia ich zawartości. Jeśli zabieg nie jest rozległy emulsję tłuszczową pozostawia się do naturalnego wchłonięcia i wydalenia na drodze procesów metabolicznych. Jeśli jest jej więcej istnieje możliwość odessania jej strzykawką lub specjalnym urządzeniem. Jednorazowo usuwa się od 0,5 do 1,5 litra tłuszczu. Dodatkową zaletą lasera jest pozytywny wpływ zabiegu na skórę. Obkurczenie włókien kolagenowych powoduje poprawienie tekstury i elastyczności skóry. Można się również spodziewać usunięcia lub zmniejszenia cellulitu. Laser zapobiega obwiśnięciu skóry po usunięciu większej ilości podskórnej tkanki tłuszczowej. Po zabiegu pacjent przebywa na sali pooperacyjnej pod obserwacją do momentu ustąpienia znieczulenia. Niektóre kliniki oferują opiekę medyczną przez całą dobę po zabiegu.

Po zabiegu na skórze brzucha pojawiają się zasinienia i obrzęki, a pacjent może odczuwać drętwienie tej okolicy. Objawy te ustępują samoistnie w naturalnym procesie gojenia się. Pacjenci po około 2 dniach mogą powrócić do swoich codziennych aktywności, co wyróżnia ten zabieg spośród innych metod liposukcji. Noszenie bielizny uciskowej podczas rekonwalescencji sprzyja szybszemu gojeniu i poprawia efekt estetyczny. Po upływie dwóch tygodni można również zastosować masaże ręczne i masaż podciśnieniowo-rolkowy. Zabieg nie pozostawia blizn.

Obecnie lipoliza laserowa uznawana jest za najbardziej bezpieczny i skuteczny zabieg usunięcia tłuszczu i poleca się ją w pierwszej kolejności. Jej dodatkowym atutem jest możliwość przeprowadzenia tego zabiegu po tradycyjnej liposukcji. Można ją wybrać, jeśli pacjent nie jest zadowolony z efektu liposukcji wykonanej innymi metodami lub jeśli po innych zabiegach pozostały powikłania w postaci nierówności i zagłębień na skórze. Pomimo że lipolizę laserową można powtarzać, to pacjenci po zabiegu powinni wdrożyć w życie zasady zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. W taki sposób najłatwiej utrzymać dobre efekty na stałe.

Lipoliza laserowa – skuteczność potwierdzona klinicznie

Pierwsze zastosowania lasera w likwidacji tkanki tłuszczowej wykonywane były na podstawie obserwowanych korzystnych efektów estetycznych. Mechanizm działania lipolizy laserowej wyjaśniony został dopiero w 2003 roku przez doktor Anę Badin z Brazylii. Do swoich badań używała laser Nd:YAG o długości fali 1064 nm. Badania histologiczne wykonane po zadziałaniu lasera wykazały termiczne uszkodzenie komórek tłuszczowych, co skutkowało zmianą przepuszczalności błony komórkowej adipocytów prowadzącą do pękania komórek i emulsyfikacji tkanki tłuszczowej. Ciepło lasera doprowadziło również do koagulacji małych naczyń zapobiegając krwawieniu i powstawaniu wybroczyn. Zmiany te korelowały z klinicznym zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej połączonym z szybką rekonwalescencją.

W 2006 roku chirurdzy Karen Kim i Roy Geronemus z Laser and Skin Surgery Center of New York w USA do potwierdzenia skuteczności lipolizy laserowej wykorzystali badania rezonansu magnetycznego. Po trzech miesiącach od zabiegu pacjenci odnotowali 37% poprawę wyglądu w stosunku do 17% zmniejszenia objętości tłuszczu wykazaną za pomocą badania rezonansu magnetycznego. Ponadto u wszystkich stwierdzono szybką rekonwalescencję i dobre obkurczenie skóry. Badania kolejnych naukowców skupiały się na dobraniu jak najbardziej optymalnych parametrów zabiegu do uzyskania maksymalnych korzyści lipolizy.

Lasery do usuwania tkanki tłuszczowej z brzucha

Badania nad klinicznym zastosowaniem lipolizy laserowej rozpoczęły się w 1992 r. po publikacji doktora Apfelberga z Atherton Plastic Surgery Center w USA. Użyto wtedy lasera Nd:YAG, ale z powodu małej skuteczność firma sponsorująca badania kliniczne wycofała się z rozwoju tej technologii. Jednakże raz zrodzona idea była kontynuowana przez wielu badaczy. Badania z wykorzystaniem różnych rodzajów laserów oraz różnych długości fal światła laserowego trwały aż do 2006 roku, kiedy to firma Deka uzyskała certyfikat Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na produkcję urządzenia do przeprowadzania liposukcji laserowej. Następcą tego urządzenia jest używany obecnie laser Palomar Slim Lipo 3D produkowany przez amerykańską firmę Palomar Medical Technologies z siedzibą w Bostonie. Piętnastoletnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji i sprzedaży urządzeń laserowych na rynku usług medycznych i kosmetycznych gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i skuteczności.

Unikalne działanie lasera Slim Lipo opiera się na wykorzystaniu dwóch długości fali wiązki laserowej: 924 nm, która topi tłuszcz i 975 nm, która regeneruje i obkurcza skórę. Nieco później na rynku pojawiło się urządzenie AccuSculpt Laser Lipolysis System produkowane przez koreańską firmę Lutronic. Jest to pierwszy aparat działający w oparciu o generowaną pulsacyjnie wiązkę światła laserowego Nd:YAG o długości fali 1444 nanometerów. Parametry urządzenia zostały tak dobrane, aby zminimalizować uszkodzenia termiczne tkanek, a zabiegi mogą być wykonywane nie tylko w obrębie ciała, ale również i twarzy. Urządzenie Accusculpt również posiada certyfikat FDA i jest dystrybuowane na terenie USA.

Gdzie na zabieg?

W Łodzi cena liposukcji laserowej brzucha waha się w granicach od 2 do 3,5 tysięcy złotych. W gabinecie chirurgicznym w Koszalinie koszt lipolizy laserowej brzucha ustalony jest w granicach od 2 do 4 tysięcy złotych. W Warszawie cena zabiegu rozpoczyna się od 5 tysięcy złotych i obejmuje jednodniowy pobyt szpitalny.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Lipoliza laserowa - brzuch

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…