SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Metody laserowej korekcji wad wzroku

Wzrok to jeden z sześciu zmysłów, które posiada człowiek, a jego utrata lub różnego rodzaju uszkodzenia znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Także wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, choć nie są groźne dla zdrowia, potrafią być dla pacjentów bardzo uciążliwe, szczególnie w przypadku krótkowzroczności średniej i wysokiej (przekraczającej 7 dioptrii). Na szczęście obecnie nowoczesne zabiegi pozwalają szybko i jednocześnie skutecznie pozbyć się problemów z widzeniem.

Wady wzroku, zwłaszcza krótkowzroczność, stają się epidemią nie tylko wśród osób starszych, ale także u ludzi poniżej dwudziestego roku życia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. niewłaściwe lub nadmierne korzystanie z niektórych urządzeń, np. z komputera. W Polsce około 49% osób w wieku 16-19 lat kwalifikuje się do zabiegu korekcji wzroku, a Polskie Towarzystwo Okulistyczne szacuje, że do 2020 roku liczba osób z krótkowzrocznością wzrośnie z 1,6 do 2,5 miliarda. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »


Rozwój różnych gałęzi medycyny, w tym również okulistyki, pozwala pokonać problemy zdrowotne coraz szybciej i skuteczniej. Metodą leczenia wielu chorób, nad którą specjaliści pracują najintensywniej, jest laseroterapia. Dzięki niej wyleczenie żylaków, pozbycie się niechcianych blizn, czy wreszcie laserowa korekcja wzroku, to kwestia kilku minut. Zabiegi medyczne z użyciem lasera są dość kosztowne, ale ich efekty świadczą o tym, że są warte swojej ceny.

Pierwsze okulistyczne zabiegi laserowe opatentowanymi technikami były przeprowadzane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ich skuteczność była zaskakująca, co zachęciło badaczy do prowadzenia prac nad ulepszeniem sprzętu i techniki.

Jakie są laserowe metody korekcji wad wzroku?

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz możliwości w zakresie laserowych procedur korekcji wad wzroku - lekarz może dobierać urządzenia wedle potrzeb pacjenta, nie przejmując się, że wada wzroku będzie zbyt mała lub zbyt duża, by użyć lasera, co miało miejsce w przeszłości. Najpopularniejszymi metodami laserowej korekcji wzroku jest seria LASIK, w tym zabieg epi-LASIK i femto-LASIK. Inne popularne metody laseroterapii wzroku to ReLEx Smile, LASEK / PRK i PTK.

ReLEx SMILE to metoda laserowej chirurgii refrakcyjnej, która swój początek ma w 2009 roku. Jej celem jest usunięcie soczeweczki przez niewielkie nacięcie w rogówce. Zabieg jest wykonywany wyłącznie z użyciem lasera VisuMax firmy Carl Zeiss Meditec i nadaje się do korekcji krótkowzroczności w zakresie od -0,5 D do -10,0 D i astygmatyzmu krótkowzrocznego od -0,25 D do -5,0 D. Metoda ReLEx SMILE ma wiele zalet, jedną z nich jest jednoetapowy model. Cała procedura trwa kilka minut, a użycie lasera jest jednorazowe w przypadku jednego oka.

Zabieg polega na wykonaniu za pomocą energii lasera czterech nacięć w przestrzeni wewnątrzrogówkowej. Urządzenie, wykorzystując zjawisko fotodysrupcji, kolejno przecina wybrane miejsca na określonej głębokości, jednocześnie nie uszkadzając innych tkanek. Wykonanie wszystkich czterech cięć trwa około pół minuty. Zaraz po tym lekarz musi mechanicznie usunąć soczeweczkę (fragment rogówki w kształcie soczewki) przez jedno z nich oraz wypłukać przestrzeń wewnątrzrogówkową i zakroplić oczy pacjenta płynem z antybiotykiem.

Laser VisuMax jest bardzo czuły i precyzyjny. Podczas zabiegu pacjent nie powinien poruszać głową, ani oczami, jednak gdy już to się zdarzy urządzenie natychmiast przerywa pracę, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia okolicznych tkanek. Powikłania po zastosowaniu metody ReLEx występują bardzo rzadko (zaledwie 1% pacjentów), a dolegliwości bólowe utrzymują się bardzo krótko. Większość pacjentów jeszcze tego samego dnia widzi ostro.

PRK, czyli fotorefrakcyjna keratektomia, to najstarsza używana do dzisiaj metoda laserowej korekcji wzroku. Służy do leczenia krótko- i dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Pierwszym etapem zabiegu jest mechaniczne usunięcie części nabłonka rogówki, po to by w kolejnym etapie lekarz mógł za pomocą lasera modelować głębokie warstwy rogówki. Jednocześnie wadą i zaletą tej techniki jest samoistne i naturalne odrastanie nabłonka. Jest to wada, ponieważ gojenie oka po zabiegu trwa nieco dłużej niż w przypadku innych metod, bo około cztery dni. Z drugiej strony naturalny proces regeneracji zapobiega błędom, które mógłby popełnić lekarz. 

Laser VisuMax do zabiegów ReLEx SMILEźródło: www.smilerelex.com

W laserowym leczeniu wad refrakcji zastosowanie ma także metoda EBK, czyli Epi-Bowman Kieratectomileusis. Jest to technika korekcji krótkowzroczności (od -1 do -8 dioptrii), dalekowzroczności (do 4 dioptrii) i astygmatyzmu (do 2,5 dioptrii). EBK to udoskonalona wersja metody PRK. W przypadku EBK narzędziem oddzielającym nabłonek rogówki jest nowoczesny separator z końcówką Epi-Clear.

Kolejną techniką laserowej korekcji wad wzroku jest Femto-LASIK,. Do zabiegu używa się lasera femtosekundowego, np. Crystal Line lub MEL-80 Carl Zeiss, który odseparowuje płatek nabłonka rogówki o wyznaczonym rozmiarze, co umożliwia modelowanie kształtu i nachylenia rogówki. Po zakończeniu tego etapu, który trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, płatek nabłonka zostaje ponownie ułożony w pierwotnym miejscu. Technika Femto-LASIK nadaje się do korekcji zaawansowanych wad wzroku, niestety istnieje możliwość spowodowania urazu przez usunięcie, a następnie ponowne umieszczenie płatka nabłonka.

Często wykonywanym zabiegiem jest również SBK-LASIK - delikatna i jednocześnie precyzyjna technika korekcji wzroku, która jest przeznaczona dla osób z bardzo cienką rogówką, nie mogących skorzystać z innych procedur laserowych. Zabieg polega na utworzeniu za pomocą mikrokeratomu niewielkiego płatka rogówkowego i odseparowaniu go po to, by lekarz miał większe pole działania w obrębie oka. Następnie za pomocą lasera modelowany jest kształt rogówki, co może trwać do kilkudziesięciu sekund. Po zakończeniu tego etapu oddzielona warstwa nabłonka rogówki jest ponownie umieszczana na swoim miejscu. SBK-LASIK różni się od techniki femto-LASIK jedynie sposobem odchylenia płatka nabłonka. W przypadku drugiej techniki nie jest to mechaniczne oddzielanie mikrokeratomem, a działanie laserem femtosekundowym.

Dla kogo przeznaczona jest laserowa korekcja wzroku?

Laserowej korekcji wad wzroku mogą poddać się osoby powyżej osiemnastego roku życia, kiedy wada ustabilizuje się. Jednocześnie górną granicą wieku jest sześćdziesiąt lat, ponieważ laseroterapia nie leczy starczowzroczności, która w tym wieku się pojawia.

Przeciwwskazaniem do laserowego leczenia wad wzroku są niektóre współistniejące choroby takie, jak jaskra, zaćma czy odwarstwienie siatkówki, a także schorzenia tarczycy, cukrzyca, choroby kardiologiczne i onkologiczne. Przeszkodą do wykonania zabiegu może być bardzo cienka rogówka i zmiany na jej powierzchni. Z laseroterapii muszą zrezygnować także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Laserowe korygowanie wad wzroku to alternatywa dla tradycyjnych metod korekcji - okularów i soczewek kontaktowych. Nowoczesne narzędzia i techniki umożliwiają szybkie poprawienie ostrości wzroku przy zapewnieniu komfortu pacjenta. Leczenie laserowe jest bardzo precyzyjne, a ryzyko powikłań pozabiegowych wynosi mniej niż 1%. Ten sposób korekcji wzroku jest mało inwazyjny, a czas rekonwalescencji wynosi maksymalnie kilka dni.

Laseroterapia pozwala na uzyskanie trwałego efektu, w związku z czym, choć kosztuje zazwyczaj około kilku tysięcy złotych, wydatek jest jednorazowy. Jednocześnie ta metoda nie zapobiega postępowi wady, jeżeli a jeszcze się nie ustabilizowała - dlatego bardzo ważne jest dokładne badanie okulistyczne i przystąpienie do zabiegu w odpowiednim wieku. W przeciwnym razie może być konieczne powtórzenie zabiegu.

Jakie są ceny laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i poza jej granicami?

Ceny laserowej korekcji wad wzroku różnią się w zależności od zastosowanej techniki. W Warszawie zabieg ReLEx SMILE kosztuje około 5 000 zł, a ceny procedury Epi LASIK oscylują wokół 3 000 zł. Za zabieg EBK LASIK trzeba zapłacić średnio 3 000 zł: w Poznaniu i Gdyni ceny procedury rozpoczynają się już od 2 500 zł, natomiast w Łodzi i Katowicach mogą sięgnąć nawet 5 000 zł.

Również poza granicami Polski ceny laserowych procedur, stosowanych w leczeniu wad refrakcji, są różne. W USA placówki sieci Restore Vision Centres oferują zabieg LASIK w cenie 1 824 $ (prawie 7 000 zł), natomiast w Manhattan Lasik Center cena takiej procedury może wynieść 1 500 - 3 000 $ (5 700 - 11 400 zł). W Wielkiej Brytanii ceny również są znacznie wyższe niż w polskich placówkach medycznych: sieć klinik Ultralase oferuje zabiegi LASIK i LASEK w cenie 1 695 £ (prawie 8 400 zł) za jedno oko, takie same są ceny w klinikach sieci Optimax, natomiast w London Vision Clinic cena zabiegów LASIK, LASEK i PRK wynosi 4 900 £ za oboje oczu, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę 24 250 zł. 

Laserowa korekcja wzroku LASIK
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Krawczyk, A., Ambroziak, A. (2011). Krótkowzroczność - podstawy epidemiologii i patogenezy. Zasady postępowania i leczenia pułapki codziennej praktyki. Okulistyka, 4(16), 4-12; Horodyńska, D. (2015). ReLEx SMILE - najnowsza metoda laserowej korekcji wad wzroku - bez płatka, bez ekscimera, tylko laser femtosekundowy. Ophthatherapy, 2(3), 187-196; Mielczarek, M. (2004). The laser refractive correction - only good sides?. Medycyna Rodzinna, 4, 181-183; www.pto.com.pl

Dodaj komentarz

Laserowa korekcja wady wzroku metodą LASIK

Laserowa korekcja wady wzroku metodą LASIK

Duża wada wzroku jest sporym utrudnieniem w życiu codziennym oraz dużą przeszkodą w uprawianiu różnych dyscyplin sportowych i prowadzeniu aktywnego trybu życia. Laserowa korekcja zaburzeń refrakcji metodą LASIK umożliwia ograniczenie lub... więcej »

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm to najczęściej spotykane tzw. refrakcyjne wady wzroku związane z nieprawdłowym kształtem rogówki oka. Najpopularniejszym obecnie sposobem ich leczenia jest laserowa korekta rogówki, przywracająca... więcej »

Zmniejszanie warg sromowych nożem RF

Zmniejszanie warg sromowych nożem RF

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, to zabieg mający na celu estetyczne i funkcjonalne skorygowanie warg sromowych, nadanie im właściwego kształtu oraz wielkości. Procedurze mogą się poddać kobiety w każdym wieku, zwłaszcza cierpiące... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.