Zagęszczanie włosów u mężczyzn

Problem wypadających włosów i postępującego procesu łysienia jest zmorą wielu mężczyzn w średnim wieku. Wyraźne cofnięcie się linii owłosienia na skórze głowy często jest kojarzone z postępującym procesem starzenia. Obecnie istnieje wiele metod, których celem jest zatrzymanie, bądź chociaż znaczne spowolnienie procesu nadmiernej utraty włosów. Ciągle jednak jednym z najskuteczniejszych i przynoszących najlepsze rezultaty sposobów, jest zabieg przeszczepienia (transplantacji) włosów.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe, zwane również łysieniem typu męskiego, jest najczęstszą przyczyną postępującej utraty włosów u mężczyzn. Za proces stopniowego wypadania włosów odpowiada w tym przypadku szczególna wrażliwość mieszków włosowych na tzw. dihydrotestosteron (DHT). DHT powstaje natomiast w wyniku przemian testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego. Uwarunkowana w dużej mierze czynnikami genetycznymi indywidualna wrażliwość mieszków włosowych na DHT powoduje ich obkurczenie, a konsekwencji spowolnienie i zahamowanie produkcji włosów. Jedną z charakterystycznych cech męskiego typu łysienia jest ubytek włosów w okolicy czołowej i skroniowej - to właśnie w tych miejscach wrażliwość mieszków włosowych na DHT jest największa. Najmniejszą wrażliwością na DHT cechują się natomiast włosy w okolicy potylicznej skóry pacjenta i to właśnie one najczęściej stanowią miejsce, z którego pobiera się materiał do zabiegu przeszczepu włosów.

Wskazania i przeciwwskazania do zagęszczania włosów u mężczyzn

Do zagęszczania włosów poprzez przeszczep kwalifikują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety z łysieniem androgenowym. Zabieg transplantacji włosów przeprowadzić można również u osób, które utraciły część owłosienia z powodu urazów czy blizn pooperacyjnych. Podczas wstępnej wizyty kwalifikacyjnej oceniony zostaje stan ogólny pacjenta oraz zaawansowanie procesu łysienia. Na liście przeciwwskazań do zabiegu znajdują się m.in.:

  • przewlekłe przyjmowanie leków
  • wpływających na krzepliwość krwi
  • niewyrównaną cukrzycę
  • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze

Sama procedura, najczęściej niezależnie od wybranej metody czy techniki, przebiega zwykle z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, co ogranicza do minimum wystąpienie ewentualnych powikłań czy działań niepożądanych.

Metody transplantacji włosów u mężczyzn

Wyróżniamy wiele technik zagęszczania włosów u mężczyzn, spośród których wymienić należy przede wszystkim metody transplantacji, takie jak FUT, FUE, BHT, GHO czy S.A.F.E.R. Niezależnie od wybranego sposobu, zabieg przeszczepu włosów polega na pobraniu określonej ilości tzw. graftów z okolicy dawczej i ich wszczepieniu w okolicę docelową (biorczą).

Metoda FUT

Zagęszczanie włosów u mężczyzn metodą FUT polega na pobraniu i przeszczepieniu wąskiego paska włosów. W ten sposób mieszki przeznaczone do uzupełnienia ubytków w owłosieniu, pobierane są w jednym bloku tkankowym, co znacząco zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Z racji miejsca i lokalizacji, z której pobiera się wycinek skóry z mieszkami włosowymi do przeszczepu, powstała w tym procesie blizna jest praktycznie niewidoczna. Pobrany "pasek" z mieszkami włosowymi dzielony jest na mniejsze przeszczepy (tak zwane grafty), które następnie są umiejscawiane w okolicy biorczej.

Metoda FUE

Kolejną popularną metodą jest zabieg przeszczepu włosów metodą FUE, która polega na precyzyjnym i odpowiednim pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych za pomocą specjalnych instrumentów. Takie działanie skutkuje pozostawieniem niewidzialnych gołym okiem, mikroskopijnych blizn. Wadą tej metody jest jednak, z racji pobierania pojedynczych mieszków włosowych, długi czas trwania całej procedury i ryzyko mechanicznego uszkodzenia przeznaczonych do implantacji graftów.

Metoda S.A.F.E.R.

Pewnym unowocześnieniem metody FUE jest nowoczesna technika transplantacji włosów S.A.F.E.R., w przebiegu której, dzięki zastosowaniu podciśnieniowego pobierania poszczególnych mieszków włosowych i ich pneumatycznego transportu, znacznie skraca się czas trwania zabiegu oraz ryzyko uszkodzenia cennych przeszczepów. Dodatkowo metoda ta, wraz z techniką BHT, pozwala również na uzupełnienie ubytków w męskim zaroście.

Metoda BHT

Jedną z metod przeszczepu włosów, która dedykowana jest w głównej mierze mężczyznom, jest BHT. W odróżnieniu od innych wymienionych technik, w przebiegu transplantacji włosów tą techniką, włosy do uzupełnienia powstałych ubytków pobiera się nie z głowy pacjenta, a innych owłosionych okolic. Pozwala to na rekonstrukcję owłosienia u mężczyzn, którzy w wyniku różnych czynników stracili zdecydowaną większość włosów ze skóry głowy. Za okolicę dawczą do pobrania zespołów mieszkowych mogą służyć m.in.:

  • broda
  • klatka piersiowa
  • kończyny
  • pachy

Wadą tej metody jest natomiast inny, z racji odmiennego pierwotnego umiejscowienia, charakter samych włosów oraz konieczność znieczulenia większych niż zazwyczaj obszarów skóry pacjenta.

Metoda GHO

Na koniec warto także wspomnieć o metodzie przeszczepu włosów GHO. W jej przebiegu przygotowane do pobrania, przystrzyżone z okolicy potylicznej mieszki włosowe pacjenta, są wydobywane z wykorzystaniem specjalnej mikroigły o średnicy około 0,60 mm. Następnie za pomocą igły o określonym profilu wykonuje się mikronacięcia w okolicy biorczej. Technika ta bardzo dobrze sprawdza się w korekcji zakoli i innych miejsc, w których doszło do całkowitej utraty owłosienia. Do zalet transplantacji włosów metodą GHO należy m.in. minimalna bolesność, a do wad względnie długi czas trwania całego procesu.

Rekonwalescencja po przeszczepie włosów

W ciągu pierwszej doby od zabiegu przeszczepu włosów, skórę oczyszcza się delikatnie za pomocą roztworu soli fizjologicznej i jałowych gazików. Zazwyczaj po przebytym zabiegu, w wyniku reakcji organizmu na ingerencję w obrębie tkanek, dochodzi do przejściowego wypadania włosów. Ze względu na to, ostateczny efekt przeprowadzonej transplantacji włosów można ocenić przeważnie dopiero po upływie 6 miesięcy. Mogące wystąpić w pierwszych dniach od zabiegu dolegliwości bólowe są normą, a w łagodzeniu ich nasilenia pomagają ogólnodostępne środki przeciwbólowe. W celu zmniejszenia ewentualnego obrzęku tkanek, warto spać z głową uniesioną pod kątem 45 stopni.

Źródła:

Dodaj komentarz

Przeszczep włosów - technika FUT a FUE

Przeszczep włosów - technika FUT a FUE

W transplantacji włosów pojawiają się coraz to nowsze techniki (np. BHT czy SAFER), a mimo to metody starsze, takie jak FUT czy FUE, nadal z powodzeniem są wykorzystywane do uzupełniania braków owłosienia. Nazwy tych zabiegów przeszczepiania...

Transplantacja włosów krok po kroku

Transplantacja włosów krok po kroku

Postępujący proces łysienia jest problemem, z którym zmaga się znaczna część mężczyzn, a także niektóre kobiety. Powolna i stopniowa utrata włosów generować może u wielu pacjentów problemy z nawiązywaniem bliższych relacji damo-męskich...

Przeszczep włosów FUT - co to za zabieg?

Przeszczep włosów FUT - co to za zabieg?

Łysienie jest problemem zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Bez względu na jego przyczynę, leczenie zwykle nie pozwala na przywrócenie upragnionej gęstości włosów. Przeszczep włosów FUT jest odpowiedzią na potrzeby osób, które chcą odzyskać...