Na czym polega - wodorowy test oddechowy?

Zgaga? Miał ją chyba każdy. Wzdęcia? Występują nie tylko po świątecznym objedzeniu, ale też są niestety codziennością wielu osób. Bóle brzucha? To równie znana przypadłość. Wszystkie one mogą mieć jedną podstawę - nietolerancje pokarmowe. Jak je diagnozować? Jak interpretować wyniki takich badań jak wodorowy test oddechowy i czym w ogóle jest ta metoda diagnostyczna?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Jak podaje raport Opinion Way 2011 Abdominal Pain in Poland, wzdęcia, skurcze żołądka, bóle brzucha to jedne z najczęściej występujących dolegliwości wśród mieszkańców Polski. Statystyki pokazują, że na te i podobne problemy cierpi 62% osób mających od 15 do 65 lat. Jest to więc niemal problem cywilizacyjny, często bagatelizowany. Ów raport podaje dodatkowo, że na same bóle brzucha występują u Polaków aż 160 milionów razy rocznie, dotykając 17 milionów pacjentów. Co więcej, aż 104 miliony z tych przypadków to problemy wiążące się bezpośrednio z układem pokarmowym, w tym z niezdiagnozowanymi i nieleczonymi nietolerancjami na fruktozę czy laktozę. Zaznaczmy, że problemy te co prawda wywodzą się z układu trawiennego, jednak mają swoje skutki w układzie odpornościowym, samopoczuciu czy ogólnej kondycji.

Dlatego też, jeśli tylko lekarz podejrzewa nietolerancję pokarmową, warto wykonać wodorowy test oddechowy (w skrócie: WTO). Dzięki niemu możliwe jest skuteczne stwierdzenie, czy trawienie oraz wchłanianie węglowodanów oraz innych cukrów (fruktozy, sorbitolu, sacharozy czy ksylitolu) przebiega poprawnie. Wykonanie wodorowego testu oddechowego zaleca się także, gdy występuje podejrzenie zespołu jelita wrażliwego lub zespołu przerostu jelita cienkiego. Objawem tych schorzeń mogą być biegunki, wzdęcia, zaparcia, uczucie zbyt dużej ilości gazów w brzuchu oraz bóle brzucha. Jeśli tylko mają one charakter przewlekły, możliwie szybko należy wykonać badanie opisywane diagnostyczne.

Jak działa wodorowy test oddechowy?

Podstawą działania testu WTO jest wykrywanie wodoru w wydychanym przez pacjenta powietrzu. Rozwiązanie ma dużą skuteczność w diagnostyce nietolerancji cukrów, gdyż wodór wytwarzany w procesie fermentacji w jelitach łatwo przedostaje się do płuc i krwi. Nieprawidłowa ilość wodoru sygnalizuje nieprawidłową fermentację, co jest objawem zaburzeń trawienia i wchłaniania lub wynikiem bakteryjnego przerostu w jelicie cienkim.

Wodorowy test oddechowy wykonuje się aparatem o nazwie Gastrolizer. Z jego pomocą pobiera się od pacjenta (będącego na czczo) próbki wydychanego powietrza. Badany wstrzymuje powietrze na 15 sekund, po czym dynamicznie wydmuchuje je w ustnik. Następnie podaje się mu płyn z rozpuszczonymi określonymi rodzajami cukrów i powtarza test kilkukrotnie, na przykład w odstępach co 20 minut. Powyższa analiza jest analizą nieinwazyjną, jednak jeśli badana osoba cierpi na dużą nietolerancję cukrów, po ich wypiciu może odczuwać ból brzucha, wzdęcia czy oddawać luźne stolce.

Jeśli chodzi o wyniki testu wodorowego, u pacjentów zdrowych początkowe wydalanie wodoru nie może przekraczać wartości 10 ppm (części na milion). Z kolei przy pomiarach następnych stężenie powinno wzrosnąć o nie więcej niż 20 ppm. Należy przy tym pamiętać, że może dojść do zafałszowania wyników. Powodem tego jest zazwyczaj długotrwałe przyjmowanie salicylanów, antybiotykoterapia, spora próchnica uzębienia,stany po resekcji jelit czy palenie papierosów. Zupełną rezygnację z wykonania testu zaleca się osobom mającym podejrzenia lub diagnozę hipoglikemii oraz wrodzoną nietolerancję fruktozy.

Ceny, czyli ile dokładnie kosztuje test wodorowy?

Test wodorowy wykonuje wiele gabinetów i klinik gastrologicznych, w tym specjalistyczne Centrum Medyczne GastroMedica (Kraków, ulica Grzegórzecka 67C/U3). Koszt badania w placówce wynosi 120 złotych. Analiza w Klinice Allmedica (Nowy Targ, ulica Kolejowa 31) kosztuje 100 złotych, w Centrum Zdrowia MDM (Warszawa, ulica Polna 30) - 140 złotych, a w Centrum Gastrologiczno-Hepatologicznym (Wrocław, ulica Krynicka 37-39) - 120 złotych.

Jak przygotować się do badania?

Około tygodnia przed wykonaniem testu wodorowego zalecane jest zrezygnowanie z przyjmowania aspiryny, preparatów witaminowych, środków przeczyszczających oraz antybiotyków. Dwa dni przed testem dodatkowo należy nie jeść wzdymających warzyw (fasoli, kapusty, cebuli), nie pić owocowych soków i mleka, nie palić papierosów. Wieczorny posiłek dzień przed badaniem powinien być lekki, niezbyt duży i posiadać mało pokarmowego błonnika. W dniu badania nie należy jeść śniadania. Przed samym badaniem zaleca się umycie języka oraz zębów.


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Sara 3 lata temu

zespol jelita wrazliwego to coś, to moze mocno skomplikować życie. ja niestety mam i troche mi zajeło zanim wyeliminwałam wszystkie produkty szkodliwe dla mojego organizmu Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Dietetyka

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…