Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do siebie, że są mało inwazyjne, dzięki czemu znacząco skracają czas potrzebny na rekonwalescencję. Jakie sposoby zaliczamy do nowoczesnych metod usuwania żylaków?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Laserowe usuwanie żylaków i skleroterapia

Jedną z najpopularniejszych nowoczesnych metod usuwania żylaków podudzi, ud oraz łydek jest laseroterapia. Polega ona na termicznym uszkodzeniu zmienionych chorobowo naczyń poprzez tak zwaną termoablację laserową. W wyniku termicznego uszkodzenia ściany naczynia, dochodzi do jego obkurczenia, a także rozwoju miejscowego stanu zapalnego i krzepnięcia krwi w świetle żylaka. W konsekwencji następuje jego całkowite zwłóknienie i zarośnięcie, a finalnie wchłonięcie przez otaczające tkanki. Do nowoczesnych metod leczenia żylaków zalicza się także skleroterapię, której mechanizm jest oparty na iniekcji specjalnej substancji chemicznej do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia. Roztwór wywołuje stan zapalny i doprowadza do wykrzepiania krwi w żyle, proces ten przebiega zatem podobnie jak przy laseroterapii.

Flebogrif

Nowatorskim rozwinięciem i udoskonaleniem klasycznej skleroterapii jest opracowana w Polsce metoda obliteracji mechaniczno-chemicznej z wykorzystaniem systemu Flebogrif. Łączy ona element mechanicznego uszkodzenia śródbłonka naczyniowego z reakcją chemiczną spowodowaną działaniem spienionego środka sklerotyzującego. Podobnie jak wszystkie nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych ta również wiąże się ze zminimalizowaniem dolegliwości bólowych i możliwością szybkiego powrotu do codziennych zajęć.

Klejenie jako nowoczesna metoda usuwania żylaków

Jednym z zyskujących na popularności sposobów innowacyjnego usuwania żylaków ud, łydek, jak i podudzi, jest ich tak zwane klejenie. Metoda ta polega na wprowadzeniu do światła zmienionego chorobowo naczynia specjalnego kleju. Po jego wpuszczeniu lekarz uciska odpowiedni punkt na ciele, co powoduje, że żyła się zasklepia. W konsekwencji ustaje przepływ krwi w jej wnętrzu, przez co dochodzi do stopniowego zarośnięcia, a finalnie zaniku żylaka. Co ciekawe, jest to jedna z niewielu metod, która nie wymaga noszenia wyrobów uciskowych w okresie rekonwalescencji. Dzięki temu jest chętnie wybierana latem, gdy produkty te sprawiają pacjentom najwięcej kłopotu.

Warto wiedzieć: Klejenie żylaków to dobre rozwiązanie także dla osób otyłych, mających problemy z obrzękami tłuszczowymi lub limfatycznymi oraz cierpiących z powodu niewydolności tętnic kończyn dolnych.

Nowoczesne metody leczenia żylaków: para wodna i fale radiowe

Dwie niezwykle nowoczesne metody usuwania żylaków zakładają wykorzystanie pary wodnej oraz fal radiowych. W przypadku leczenia żylaków kończyn dolnych parą wodną, energia niezbędna do zamknięcia chorobowo zmienionego naczynia jest przenoszona za pośrednictwem czystej wody dostarczanej w mikrodawkach pod postacią pary wodnej. To sposób dobry szczególnie dla pacjentów, którzy walczą z wieloma żylakami - podczas jednego zabiegu można bowiem zamknąć wszystkie chorobowo zmienione naczynia. Z tej metody powinni skorzystać także alergicy, ponieważ dzięki temu, że do żył nie jest wprowadzana żadna substancja chemiczna, nie istnieje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej.

Do usuwania żylaków można wykorzystać także fale radiowe. W tym przypadku podczas zabiegu do światła zmienionej chorobowo żyły wprowadza się cewnik emitujący fale radiowe wysokiej częstotliwości. Ich energia znacznie podwyższa temperaturę naczynia, a co za tym idzie - powoduje jego zamknięcie, obkurczenie i uszkodzenie.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Laserowe leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 65

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…