Sprawdź oferty klinik i lekarzy

zarezerwujemy dla Ciebie dogodny termin,
doradzimy i przypomnimy o wizycie za darmo!

Obrzezanie - częściowe i całkowite

Obrzezanie, zarówno częściowe, jak i całkowite, przeprowadzane jest od kilku tysięcy lat. Głównymi powodami wykonywania zabiegu są względy kulturowe i religijne, a także medyczne - operacja jest jednym z wariantów leczenia stulejki, zbyt długiego luźnego napletka lub krótkiego wędzidełka napletkowego.

Spis treści

Obrzezanie (cyrkumcyzja) jest chirurgicznym zabiegiem usunięcia napletka, znanym ludziom od kilku tysięcy lat. Wykonuje się go ze względów kulturowych, religijnych – głównie w społeczeństwach islamu – a także medycznych. W Polsce refunduje się ok. 13,5-14 tysięcy zabiegów rocznie – takie informacje podaje serwis internetowy Obrzezanie. Łącznie każdego roku NFZ przeznacza prawie 7 mln zł na refundację obrzezania. W naszym kraju przysługuje ona wyłącznie mężczyznom, u których zabieg jest elementem leczenia stulejki (dużą część pacjentów stanowią mali chłopcy). Natomiast tym, którzy chcą poddać się obrzezaniu z powodów religijnych, higienicznych bądź estetycznych, pozostaje zabieg w prywatnym gabinecie. Podobnie wygląda to w Stanach Zjednoczonych, gdzie od kilkunastu lat odnotowuje się spadek liczby wykonywanych zabiegów.

Głównym tego powodem są wysokie ceny – zniechęceni nimi Amerykanie coraz częściej decydują się na wyjazd za granicę i poddanie się obrzezaniu szybciej i taniej. Amerykańskie ubezpieczenie nie pokrywa kosztów operacji, o ile nie jest konieczna – w 16 stanach zarówno Medicaid, jak i Medicare (rządowe programy ubezpieczeń zdrowotnych) nie obejmują takich zabiegów. Firmy ubezpieczeniowe zaczęły wycofywać obrzezanie z listy refundowanych zabiegów po oświadczeniu AAP (American Academy of Paediatrics), która zakwalifikowała operację jako zabieg kosmetyczny, a nie leczniczy.

Specjaliści AAP zmienili zdanie dopiero w 2012 roku, kiedy w Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine opublikowano raport opracowany przez naukowców z Johns Hopkins Center. Ostrzegali w nim przed możliwością wzrostu wydatków państwa o nawet  4,4 mld dolarów rocznie, jeśli liczba zabiegów obrzezania wykonywanych u niemowląt wciąż będzie maleć. Wygenerowane w ten sposób koszty będą wiązać się z koniecznością leczenia nieobrzezanych mężczyzn (oraz ich partnerek), którzy są narażeni na nowotwory i inne choroby narządów płciowych w większym stopniu niż ci, którzy przeszli zabieg w dzieciństwie. Według autorów raportu spadek liczby zabiegów, jaki odnotowano w ciągu ostatnich 20 lat, kosztował amerykańskie społeczeństwo ponad 2 mld dolarów. Niedługo po publikacji raportu AAP wydała oświadczenie, w którym po raz pierwszy oficjalnie przyznała, że obrzezani chłopcy są zdrowsi i mniej narażeni na choroby w przyszłości. Według amerykańskiego serwisu Nature.com wypowiedź tak wpływowej organizacji zwiększy zainteresowanie społeczeństwa obrzezaniem i zabiegom zacznie się poddawać więcej Amerykanów – jeśli nie w kraju, to za granicą. Obecnie, jak podaje Centers for Disease Control and Prevention (CDC), ok. 55-57% noworodków w USA przechodzi obrzezanie w szpitalu.

Na Wyspach Brytyjskich specjaliści podchodzą do kwestii obrzezania mniej radykalnie niż AAP. British Medical Association od początku zajmuje neutralne stanowisko, twierdząc, iż ani medyczne szkody, ani korzyści zabiegu nie zostały jak dotąd jednoznacznie udowodnione, więc nie ma powodu ani do zalecania, ani do potępiania procedury.

Przebieg zabiegu obrzezania - częściowego lub całkowitego

Sam zabieg obrzezania jest stosunkowo prostą operacją chirurgiczną. Wykonywany jest w znieczuleniu nasiękowym lub regionalnym, a jego czas to ok. 45-75 minut. Długość operacji zależy od tego, czy napletek jest usuwany w całości, czy częściowo. Podczas obrzezania całkowitego chirurg wycina nadmiar skóry z penisa i części napletka. Cięcie może być poprowadzone blisko żołędzi, dzięki czemu blizna będzie mniej widoczna – metoda nosi nazwę „low and tight". Drugim wariantem jest metoda „high and tight", przy której cięcie biegnie dalej od żołędzi. Po obrzezaniu całkowitym żołądź zarówno w stanie wzwodu, jak i spoczynku pozostaje cały czas odkryta. Po wycięciu napletka chirurg zszywa rany przy użyciu szwów rozpuszczalnych, następnie pacjent może opuścić klinikę (nie ma konieczności pozostawania w niej na noc). Rany goją się przez ok. 2-4 tygodnie, w tym czasie należy powstrzymywać się od stosunków seksualnych i stosować zalecane przez lekarza żele bądź maści.

Penis po obrzezaniu częściowym

Drugim rodzajem zabiegu jest obrzezanie częściowe, odróżniające się od całkowitego tym, iż chirurg usuwa jedynie część napletka. W efekcie u pacjenta po tym typie obrzezania w stanie spoczynku żołądź może być częściowo lub w całości zakryta. Operacja trwa niecałą godzinę, krótszy jest również okres rehabilitacji – ok. dwa tygodnie. W trakcie zabiegu stosowane są szwy z materiałów wchłanialnych (nie wymagają późniejszego zdejmowania). Po zakończeniu zabiegu pacjent opuszcza gabinet, a przez okres ok. 4 tygodni zaleca się mu unikanie współżycia i, podobnie jak przy obrzezaniu całkowitym, stosowanie odpowiednich preparatów.

Filmy oraz zdjęcia przed i po zabiegu mozna zobaczyć tutaj: obrzezanie filmy

Ceny obrzezania w polskich klinikach

Penis po obrzezaniu - zdjęcia przed i po zabiegu

Jak już zostało powiedziane, w Polsce zabiegi obrzezania przeprowadza się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego ze względów medycznych, jeśli natomiast ktoś chce obrzezać siebie lub swoje dziecko z innego powodu, musi zrobić to na własny koszt. Zdaniem urologa dra Jana Wolskiego cena zabiegu w prywatnym gabinecie wynosi średnio 1,4 tys. zł. Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach przeprowadza zarówno obrzezanie całkowite, jak i częściowe w cenie zaczynającej się od 1,5 tys. złotych, natomiast Solumed w Poznaniu – od 2,5 tys. złotych. Dr Artur Sandelewski z Centrum Medycyny Estetycznej Esteuroda w Jaworznie wykonuje zabieg za 1,5 tys. złotych, natomiast nieco droższe ceny obowiązują w Klinice chirurgii i medycyny estetycznej ESTmedica we Wrocławiu, gdzie dr Marcin Wiatroszak przeprowadza operację w cenie do 2 tys. złotych. Wyższe stawki oferują kliniki w stolicy, w tym Klinika Chirurgii Plastycznej dr A. Sankowskiego, w której dr n. med. Lubomir Lembas wykonuje zabieg obrzezania w cenie 3 tys. złotych.

Są również kliniki, w których taki zabieg kosztuje mniej. W cenie tysiąca złotych obrzezanie wykonuje się w NZOZ Medicus w Tychach, tyle samo zapłaci pacjent Kliniki Chirurgii Medycyny Estetycznej Noviline w Białymstoku.

Ile kosztuje obrzezanie za granicą?

O wiele droższe ceny obowiązują w zagranicznych klinikach, w tym w Wielkiej Brytanii. Średni koszt obrzezania na Wyspach Brytyjskich oscyluje w granicach £800-£1200 (3,9-5,9 tys. zł). Przykładowo, minimalna cena obrzezania przeprowadzonego przez jednego z chirurgów z 10 Harley Street Circumcision Clinic to £700. Z kolei za zabieg w Baby Boy Circumcisions Clinic, kolejnym londyńskim ośrodku, pacjent będzie musiał zapłacić od £500 do £1000. Zabiegi wykonuje doświadczony chirurg, dr Martin Harris.

Obrzezanie całkowite

Drogo jest również w USA. Każdego roku w amerykańskich klinikach przeprowadza się ok. 1,2 mln zabiegów obrzezania o łącznym koszcie 1,85 mld dolarów. Według ICGI (International Coalition for Genital Integrity), całkowity koszt zabiegu  obrzezania wynosi około 1428 dolarów, czyli 4620 złotych. Jak podaje John Dalton, badacz z  Norm-UK, organizacji  należącej do National Organisation of Restoring Men, zabieg zwykle kosztuje 400 do 800 dolarów, ale do łącznej kwoty, jaką musi zapłacić pacjent, dochodzą jeszcze opłaty szpitalne, ceny materiałów i pobyt w placówce (jeśli zachodzi taka konieczność). Końcowa cena zależy od regionu, w którym znajduje się klinika oraz od wieku pacjenta – im jest starszy, tym zapłaci więcej. Zatem całościowy koszt obrzezania może wynieść od 1500 (takie stawki podaje Gentle Circumcision w Kalifornii) do 2500 dolarów albo i więcej. Za obrzezanie w szpitalu, w znieczuleniu ogólnym, trzeba zapłacić aż 3500 dolarów. Taniej jest choćby w Kanadzie – przykładowo, dr. John Aquino z Ontario Men's Health wykonuje zabieg za 1000 dolarów (ok. 3,2 tys. złotych). Najdrożej jest w renomowanych placówkach, takich jak Circumcision Center w Atlancie, gdzie ceny obrzezania wahają się w granicach 2500-3000 dolarów (8,1-9,7 tys. zł). W gronie słynnych, lecz drogich klinik znalazły się również Dallas Urology and Associates Clinic w Teksasie oraz Pacific Coast Urology w Kalifornii. Wysokie koszty zabiegu są powodem starań rodziców o obrzezanie dzieci w jak najmłodszym wieku, a także wyjazdów dorosłych pacjentów do zagranicznych placówek.

Ich celem są, między innymi, kliniki w Indiach, gdzie zabiegi obrzezania wykonuje się już za 15 tys. rupii, czyli niecałe 900 złotych. Tyle wynosi cena operacji, jaką przeprowadza dr Amit Gupta z Divine Cosmetic Sugery w Delhi. Do kosztów dochodzą jeszcze opłaty za materiały i pobyt w klinice, ale i tak dla obcokrajowca jest to niebywale korzystna oferta.

Pacjenci zagraniczni w polskich gabinetach

Krajem, który oferuje tańsze zabiegi na wysokim poziomie prócz Indii jest również  Tajlandia, natomiast w Europie to Węgry i Bułgaria, a także Polska. Z tego powodu  zagraniczni pacjenci medyczni coraz chętniej wybierają nasz kraj – zwłaszcza ci, którym podróż do niego zajmuje jedynie parę godzin. Dogodne położenie przyciąga do nas Brytyjczyków, Niemców, mieszkańców Irlandii i innych krajów europejskich. Do głównych przyczyn zainteresowania należy zachęcająca różnica cenowa, a także jakość usług, o której, dzięki rządowemu projektowi promocji Polski, dowiaduje się coraz więcej cudzoziemców. Jak podaje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), turystyka medyczna jest jednym z rozwojowych sektorów polskiej gospodarki. Potwierdza to m.in. Artur Gosk z PSTM, dodając, że paleta usług medycznych, z jakich korzystają zagraniczni pacjenci, wciąż się powiększa. Można zatem wysnuć wniosek, że w niedługim czasie do popularnych procedur medycznych, prócz zabiegów stomatologicznych i operacji plastycznych, dołączy także obrzezanie.

Więcej informacji na ten temat

Czy warto się obrzezać?

Czy warto się obrzezać?

Dziś zabieg obrzezania to nie tylko procedura medyczna przeprowadzana wyłącznie ze wskazań medycznych, ale także coraz częściej wybierana przez niektórych mężczyzn jako sposób na poprawę swojej seksualności. Ponadto od tysięcy lat aż...

Obrzezanie - wskazania do zabiegu

Obrzezanie - wskazania do zabiegu

Zabieg obrzezania to nie tylko procedura medyczna. Już w dalekiej przeszłości był wykonywany z innych, najczęściej kulturowych względów. Taki trend przetrwał do czasów dzisiejszych, a wskazania pozamedyczne do zabiegu uległy jeszcze...

Ile kosztuje obrzezanie?

Ile kosztuje obrzezanie?

Obrzezanie jest zabiegiem praktykowanym w różnych kulturach ze względów religijnych. W Polsce głównie z powodów medycznych i higienicznych. W określonych sytuacjach może być on przeprowadzony w ramach ubezpieczenia na koszt Narodowego...

Dołącz do nas:

Infolinia:
801 002 125 lub 22 417 40 00
Telefony są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 19:00

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2015 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2015 Tourmedica.pl Sp. z o.o.