Operacja stulejki u dorosłych i dzieci

Stulejka to jedno z najczęściej występujących schorzeń męskich narządów płciowych – statystyki wskazują, że z tym problemem zmaga się 12-15% przedstawicieli płci męskiej. Problem dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych mężczyzn, a najpopularniejszą metodą leczenia są zabiegi chirurgiczne. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia stosuje się plastykę napletka lub obrzezanie.

Schorzenia męskich narządów intymnych to problem wstydliwy, a nieprawidłowości w obrębie układu płciowego utrudniają podejmowanie czynności seksualnych. Najczęściej występującym męskim problemem jest stulejka – wrodzone lub nabyte (wywołane poprzez stany zapalne napletka, choroby skóry, urazy) zwężenie ujścia napletka. Według danych statystycznych stulejka może dotyczyć nawet 15% przedstawicieli płci męskiej – zarówno chłopców, jak i dojrzałych mężczyzn. W najcięższych przypadkach stulejka znacznie utrudnia lub nawet uniemożliwia podejmowanie czynności higienicznych i seksualnych.

Oprócz oczywistych konsekwencji stulejki, takich jak ból i dyskomfort w trakcie współżycia seksualnego, to schorzenie niesie ze sobą także ryzyko stanów zapalnych napletka. Wynika to z faktu, że bolesność podczas odsuwania napletka prowadzi do zmniejszenia częstotliwości mycia żołędzi, co z kolei prowadzi do zakażeń oraz bliznowacenia napletka. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia wyróżnić można stulejkę pełną – gdy napletek uniemożliwia odsłonięcie żołędzi – oraz niepełną, gdy możliwe jest częściowe odsłonięcie żołędzi.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »
Warto zaznaczyć, że stulejka jako stan patologiczny rozpatrywana jest dopiero od pewnego wieku – u noworodków i niemowląt do 2-3 roku życia niemożność odciągnięcia napletka jest stanem całkowicie naturalnym i wynika z faktu, iż jest on sklejony z żołędzią przy pomocy mastki. O stulejce możemy mówić wówczas, gdy u trzyletniego chłopca napletek nie daje się swobodnie zsunąć z żołędzi.

 Leczenie operacyjne stulejki 

Stulejka u dziecka

Leczenie stulejki w zależności od stopnia zaawansowania choroby, sprowadza się do wykonania zabiegu plastyki penisa lub obrzezania. Obie procedury przeprowadzane są przez urologa lub chirurga. Plastyka napletka polega na poszerzeniu jego ujścia poprzez wykonanie specjalnych nacięć wzdłuż osi prącia. Metodę charakteryzuje niewielka inwazyjność: zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, opatrunek można usunąć po upływie dwóch dni a a rehabilitacja trwa około dwa tygodnie. Niestety w niektórych przypadkach plastyka napletka nie rozwiązuje problemu całkowicie – zdarza się, że wykonane nacięcia są za małe lub powstałe blizny powodują po pewnym czasie ponowne zwężenie napletka.

Stulejka u dorosłego mężczyzny

W zaawansowanych przypadkach stulejki przeprowadza się obrzezanie. Operacja polega na wycięciu pierścienia zwężającego wraz z częścią lub całością napletka. Mimo wyższej inwazyjności metoda ta jest wybierana przede wszystkim dlatego, że gwarantuje całkowite wyleczenie – usunięcie napletka na zawsze rozwiązuje problem stulejki. W zależności od zaleceń medycznych i preferencji pacjenta możliwe jest wykonanie czterech typów zabiegu, które różnią się między sobą ilością oraz umiejscowieniem (wewnętrzna bądź zewnętrzna blaszka) usuwanego napletka. Rehabilitacja, podobnie jak w przypadku plastyki napletka, trwa około dwa tygodnie, a przez miesiąc po zabiegu należy powstrzymać się od podejmowania jakichkolwiek form aktywności seksualnej.

W operacyjnym leczeniu stulejki często wykonuje się obrzezanie

Chociaż zabiegi operacyjne są najczęściej wybieraną formą usuwania problemu zbyt wąskiego napletka, warto wiedzieć, że leczenie stulejki nie ogranicza się tylko do nich. Mniej zaawansowane przypadki stulejki u dzieci mogą być leczone zachowawczo (stosowanie maści sterydowych, prowadzących do odklejenia napletka), zabieg natomiast wykonuje się, gdy mamy do czynienia z zaawansowaną formą choroby. Operacje chirurgiczne to także standardowa procedura w przypadku leczenia stulejki u dorosłych. U dzieci operacyjne leczenie stulejki – niezależnie od zastosowanej metody – przeprowadza się zawsze w znieczuleniu ogólnym, natomiast u dorosłych pacjentów w większości przypadków procedurę wykonuje się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Operacja stulejki – ceny zabiegów

Penis po zabiegu obrzezania całkowitego

Chirurgiczne leczenie stulejki w większości przypadków polega na wykonaniu plastyki napletka. Ceny tego zabiegu są różne w zależności od lokalizacji kliniki, zazwyczaj jednak oscylują wokół tysiąca złotych. W Szpitalu Prywatnym Pulsmed w Łodzi cena zabiegu zależy od rodzaju znieczulenia: w znieczuleniu miejscowym zabieg kosztuje 1100zł, a w znieczuleniu ogólnym – 1350zł. 1000zł kosztuje zabieg u dr Marka Pułtoraka, który pacjentów przyjmuje w ZOZ Medicus-Estetic (klinika ma swoje placówki w Tychach i w Katowicach), podobne ceny są również w Lublinie: w klinice Żagiel Med Szpital zabieg w znieczuleniu ogólnym kosztuje 1150zł. 1200zł trzeba zapłacić w Prywatnej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Nowak&Nowak w Toruniu oraz w NZOZ Med-Holding S.A. w Katowicach. Z kolei u dr n. med. Marka Górniaka, który pacjentów przyjmuje w krakowskim Szpitalu i Przychodni Centermed koszt plastyki napletka to 1400zł. Na szczęście są także kliniki, gdzie cena zabiegu jest niższa: w klinice Alma-Medica w Zabierzowie pod Krakowem koszt zabiegu to 650zł, niska jest także cena zabiegu w centrum medycznym Medi Medic w Kolbudach – tam zabieg plastyki napletka kosztuje tylko 600zł.

Nieco wyższe są ceny zabiegu obrzezania. W Centrum Medycznym Meritum w Kamieniu Pomorskim koszt obrzezania w znieczuleniu miejscowym to 1200zł, natomiast w katowickim Centrum Estetyki Ciała dr n. med. Henryk Mekle i dr n. med Dariusz Duda przeprowadzają zabiegi obrzezania w cenie 1400zł. Drożej jest w krakowskim Szpitalu i Przychodni Centermed, gdzie zabiegi wykonuje dr n. med. Marek Górniak: tam za przeprowadzenie obrzezania trzeba zapłacić 1600zł. Za 1500zł można wykonać zabieg obrzezania u dr Artura Sandelewskiego (Centrum Medycyny Estetycznej Esteuroda w Jaworznie), natomiast u dr Marcina Wiatroszka we wrocławskiej Klinice Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej ESTmedica trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 1800-2000zł.

Operacyjne leczenie stulejki w zagranicznych klinikach

Obrzezanie całkowite - zdjęcia przed i po zabiegu

Ceny zabiegów operacyjnego leczenia stulejki są w Polsce stosunkowo niskie, zwłaszcza w porównaniu z placówkami zagranicznymi. Znacznie tańsze są zarówno zabiegi plastyki napletka, jak i obrzezanie. Te różnice w połączeniu z faktem, że polskie kliniki oferują leczenie przy pomocy nowoczesnych metod i w doskonale wyposażonych gabinetach sprawiają, że coraz więcej pacjentów decyduje się na przeprowadzenie chirurgicznego usuwania stulejki właśnie w Polsce. Przyjeżdżają do nas pacjenci z USA, gdzie średni koszt zabiegu plastyki napletka wynosi 2000$ (6200zł) oraz Wielkiej Brytanii – Brytyjczycy za operacyjne leczenie stulejki muszą zapłacić około 800£, czyli 3800zł.

W Stanach Zjednoczonych koszty operacyjnego leczenia stulejki są wyjątkowo wysokie, co wynika z faktu, że do ceny zabiegu należy także doliczyć koszt materiałów i opłaty szpitalne. Z tego powodu całościowy koszt zabiegu w wielu przypadkach jest znacznie wyższy od średniej kwoty i sięga nawet 3000$ - tak wysokie ceny są np. u dr Davida Cornella w Circumcision Center w Atlancie, Pacific Coast Urology w Kalifornii oraz Dallas Urology And Associate Clinic w Teksasie. Nawet w najtańszych placówkach koszt zabiegu wynosi około 1500$, czyli w przeliczeniu ponad 4500zł – tak jest chociażby w Gentle Circumcision w Kalifornii. W Europie ceny operacji stulejki oscylują wokół 3500zł: według danych portalu German Medicine Net za zabieg obrzezania w niemieckich placówkach trzeba zapłacić średnio 750€ (3200zł), podobne ceny są e Belgii – w klinice Wellness Kliniek w Genk koszt zabiegu to 980€ (4100zł). Nieco taniej można wyleczyć stulejkę w Wielkiej Brytanii: w 10 Harley Street Circumcision Clinic koszt zabiegu to 700£ (3200zł), a dr Martin Harris z Baby Boy Circumcisions Clinic przeprowadza zabiegi w cenie 500-1000£. Z kolei w londyńskim Integral Medical Center koszt zabiegu zależy od wieku pacjenta i waha się od 150£ w przypadku rocznych chłopców aż po 500£ za zabiegi leczenie stulejki, przeprowadzane u dorosłych mężczyzn.

Turystyka medyczna - niskie ceny zabiegów chirurgicznych w Polsce

Obrzezanie w Polsce jest o połowę tańsze niż w klinikach niemieckich lub amerykańskich

Zabiegi operacyjnego leczenia stulejki cieszą się coraz większą popularnością, systematycznie też rośnie liczb panów, którzy decydują się na skorzystanie z tego typu procedur. Porównując ceny zabiegów w klinikach polskich i zagranicznych trudno się dziwić, że coraz więcej mężczyzn pragnie pozbyć się problemu stulejki właśnie w Polsce. I choć w tej chwili zabiegi z zakresu chirurgii męskich narządów płciowych nie stanowią jeszcze znacznego procentu ogółu wykonywanych w naszym kraju procedur chirurgicznych, szybki rozwój turystyki medycznej i rosnąca konkurencyjność polskich placówek pozwalają mieć nadzieję, że ten stan rzeczy w najbliższym czasie ulegnie zmianie. Zwłaszcza, że Polska już od kilku lat jest intensywnie promowana jako cel pacjentów w turystyce medycznej.

Leczenie stulejki chirurgiczne
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Od 2008 roku funkcjonuje Polskie Stowarzyszenie Turystyki Medycznej, o walorach leczenia w Polsce przekonuje także akcja „Treatment in Poland”, prowadzona przez Izbę Gospodarczą Turystyki Medycznej. W połączeniu z niebagatelnymi dotacjami (w pierwszej połowie 2012 roku Ministerstwo Gospodarki przeznaczyło ponad 4 mln złotych na promocję polskich placówek medycznych za granicą) nie dziwi fakt, że zagraniczni pacjenci – także ci z problemem stulejki – coraz częściej wybierają leczenie właśnie w Polsce.

Komentarze (2)

Spryt 3 lata temu

K*** jakie ceny to poruchalem... Odpowiedz

qwerty do Spryt 2 lata temu

A ile ma kosztować? Chcesz się leczyć to płać. W Polsce i tak jest tanio w porównaniu do normalnych krajów ale ludzie to najlepiej by chcieli mieć za darmo wszystko Odpowiedz

Jakie są metody leczenia stulejki

Jakie są metody leczenia stulejki

Stulejka związana jest m.in. ze zwiększonym ryzykiem występowania zakażeń prącia, ale i takimi dolegliwościami, jak krwawienia czy bolesność w trakcie stosunków płciowych. To właśnie ze względu na wymienione zjawiska schorzenie powinno... więcej »

Objawy stulejki - jak rozpoznać schorzenie?

Objawy stulejki - jak rozpoznać schorzenie?

Stulejka to najczęstsza nieprawidłowość w budowie napletka, która wbrew pozorom stanowi poważny problem psychologiczno-społeczny. Jest częstą przyczyną zaburzeń wzwodu, uniemożliwiając tym samym współżycie i nierzadko prowadząc do... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.