Operacje i leczenie jaskry

Jaskra to jedna z najgroźniejszych chorób oczu – dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że znajduje się ona w ścisłej czołówce wśród przyczyn całkowitej ślepoty. Co więcej, jest to choroba nieuleczalna - przy pomocy leczenia farmakologicznego oraz operacyjnego można jedynie zatrzymać jej postęp, nie da się natomiast cofnąć poczynionych już w nerwie wzrokowym zniszczeń.

Data aktualizacji
Czas czytania
10 min.

Jaskra stanowi jedną z najbardziej poważnych chorób oczu. Choć jest znana okulistom już od ponad 150 lat, nauka do dziś nie potrafi precyzyjnie określić przyczyn jej powstawania. Jak wskazują dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na jaskrę cierpi ponad 67 milionów ludzi na świecie, a u ponad 6 milionów choroba ta spowodowała całkowitą utratę wzroku. Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant do spraw okulistyki, zwraca uwagę na fakt, że w samej tylko Polsce żyje około 800 tys. osób chorych na jaskrę, z czego jedynie co dziesiąty chory podejmuje leczenie, reszta natomiast traci wzrok.

Co jest przyczyną jaskry?

Przyczyną choroby jest wzrost ciśnienia w gałce ocznej, która wypełniona jest cieczą, w normalnych warunkach wydostającą się na zewnątrz gałki w miejscu, zwanym kątem przesączania. Jeśli na jej drodze znajduje się przeszkoda, ciecz gromadzi się w oku: wzrasta wówczas jej ciśnienie oraz ucisk na nerw wzrokowy, który w konsekwencji zanika.

Jaskra występuje w dwóch odmianach: z zamkniętym oraz otwartym kątem przesączania. W przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania gromadzący się w gałce ocznej płyn jest przyczyną silnego, promieniującego bólu oka i oczodołu, któremu często towarzyszą wymioty oraz podwyższona temperatura. Chory z reguły szybko trafia do lekarza, dzięki czemu możliwe jest podjęcie leczenia. Niestety, drugi typ choroby, stanowiący ponad 80% wszystkich przypadków jaskry, przebiega na ogół bezobjawowo, a pacjenci do lekarza zgłaszają się, gdy nerw wzrokowy jest już niemal całkowicie zniszczony.

Ważne: Objawami jaskry zamkniętego kąta przesączenia są często gwałtowny ból gałek ocznych, utrata ostrości widzenia, nudności, ból głowy i światłowstręt oraz zaczerwienione oko.

Jaskra jest chorobą szczególnie groźną, gdyż jej objawy często przez długi czas pozostają niezauważalne, zaś sama choroba rozwija się w ukryciu nawet 15-20 lat. Z uwagi na fakt, że zdrowe oko może rekompensować zawężanie się pola widzenia w oku chorym, osoba cierpiąca na jaskrę często nie wie, że jest chora – wielu pacjentów zgłasza się na leczenie dopiero wtedy, gdy niemal całkowicie utracą wzrok w jednym oku. Warto też wiedzieć, że jest to choroba dziedziczna – ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli ktoś w naszej rodzinie zmagał lub zmaga się z tym problemem. Wśród czynników ryzyka wymienia się też wiek powyżej 40. roku życia, znacznego stopnia wady wzroku oraz choroby kardiologiczne, takie jak nadciśnienie tętnicze.

Warto wiedzieć: Brak wyraźnych objawów w początkowej fazie jaskry jest niebezpieczny, ponieważ w tym czasie choroba może powodować nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego. Jeśli jaskra pozostaje niezdiagnozowana i nieleczona przez długi czas, może prowadzić do utraty widzenia lub nawet ślepoty.

Metody leczenia jaskry

Jaskra jest chorobą nieuleczalną, a podejmowane metody jej leczenia mogą jedynie powstrzymać postęp choroby, nie są natomiast w stanie cofnąć już poczynionych w strukturze nerwu zniszczeń. W przypadku jaskry w początkowym stadium stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu leków (głównie w postaci kropli na jaskrę do oczu), zmniejszających produkcję cieczy wodnistej w gałce ocznej lub ułatwiających jej odpływ. Jeśli preparaty farmakologiczne nie przynoszą pożądanych efektów, przeprowadza się także zabiegi laserowe, pomagające usprawnić odpływ cieczy z gałki ocznej.

Wśród nich znajdują się:

  • Trabekuloplastyka - ma na celu rozszerzenie i udrożnienie kanałów odpływowych, przez które ciecz wodnista może swobodnie odpływać z gałki ocznej, obniżając w ten sposób ciśnienie wewnątrzgałkowe.
  • Irydotomia laserowa - polega na wycięciu w obwodowej części tęczówki niewielkiego otworu, ułatwiającego odpływ cieczy. Ten zabieg najczęściej stosuje się u osób po ostrym ataku jaskry, u których nie udało się obniżyć ciśnienia płynu w gałce ocznej w ciągu pierwszych kilku godzin po ataku.

W wielu przypadkach stosuje się także chirurgiczne metody leczenia jaskry. Operacje przeprowadzane są zazwyczaj wtedy, gdy leczenie farmakologiczne i laserowe nie zahamowało postępu uszkodzenia nerwu wzrokowego. Najczęstszymi wykonywanymi zabiegami chirurgicznymi są:

  • Trabekulektomia - chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w rogówce, a następnie usuwa fragment tkanki zwanego trabekulem. Trabekulem to delikatna siatkowata struktura w kącie przesączania oka, przez którą przepływa ciecz wodnista. Usunięcie tej tkanki tworzy nowy otwór odpływowy dla cieczy wodnistej, umożliwiając jej swobodny odpływ z gałki ocznej.
  • Irydektomia - to chirurgiczne usunięcie fragmentu tęczówki oka. Jest to procedura stosowana głównie w przypadku jaskry zamkniętego kąta przesączania, gdzie celem jest stworzenie nowego otworu w tęczówce, który umożliwi przepływ cieczy wodnistej z tylniej do przedniej komory oka. W tym zabiegu usuwa się fragment tęczówki, aby odblokować drogę odpływu cieczy wodnistej.
  • Głęboka sklerektomia - chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w rogówce, po czym delikatnie usuwa część zewnętrznej warstwy białka oka, zwanej sklerą. Następnie tworzy się przestrzeń pod sklerą, gdzie ciecz wodnista może swobodnie odpływać. Często stosuje się dodatkowo wszczepienie materiału umożliwiającego dalszy odpływ cieczy, taki jak specjalne implanty lub płatki kolagenowe.

Najnowszą procedurą, stosowaną w chirurgii jaskry jest zabieg wszczepienia miniaturowego implantu ExPress, który implantowany jest pod spojówkę lub pod płatek twardówki. Podobnie jak trabekulektomia, implant ułatwia odpływ płynu wewnątrzgałkowego i tym samym obniża ciśnienie w oku. W ofercie niektórych klinik znajdują się także zabiegi z użyciem zastawek okulistycznych (Ahmeda lub Brevelta), wykonywane zwykle w przypadku ciężkich postaci jaskry.

Soczewki kontaktowe w walce z jaskrą

Soczewki kontaktowe są coraz częściej wybierane przez pacjentów jako metoda korygowania wad wzroku. Okazuje się jednak, że mogą one służyć nie tylko temu celowi. Amerykańscy uczeni postanowili sprawdzić, czy istnieje możliwość opracowania soczewek, które mogłyby być stosowane do farmakologicznego leczenia jaskry

Skonstruowane zostały specjalne soczewki, które zawierały polimery oraz substancję leczniczą - latanoprost. Budowa tych struktur została tak zaplanowana, by w żaden sposób nie zaburzały one widzenia. Badania przeprowadzone zostały na małpach, cierpiących na jaskrę.

Badane ssaki podzielono na trzy grupy: jednym podawano lek w postaci klasycznych kropel, u drugich zastosowano soczewki z niską dawką leku, u trzecich skorzystano z kolei z soczewek z wysoką dawką latanoprostu. Rezultaty terapii oceniano poprzez analizę stopnia spadku ciśnienia wewnątrzgałkowego. Najlepsze efekty uzyskano w grupie małp, korzystających z soczewek zawierających wysoką dawkę leku (w dwóch pozostałych rezultaty były podobne).

Bostońscy badacze planują kolejne badania przeprowadzać już na ludziach. Możliwość zastosowania soczewek kontaktowych w leczeniu jaskry z pewnością ułatwiłaby życie pacjentom. Dzięki temu, że lek jest z soczewki równomiernie uwalniany, wystarczająca jest wymiana soczewki jeden raz w miesiącu. Dodatkowo - jak przekonują wyniki prac naukowców - przy użyciu soczewek można uzyskać lepsze rezultaty niż przy stosowaniu leczniczych kropel.

 Warto zauważyć, że: Badania laboratoryjne na małpach wykazały, że soczewki zawierające substancję leczniczą - latanoprost - mogą skutecznie obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe. Soczewki te nie tylko nie zaburzają widzenia, ale także zapewniają równomierne uwalnianie leku przez długi okres czas.

Czy to przełom w leczeniu jaskry?

Nadzieję niosą wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Stanforda, którym udało się odbudować 5% neuronów, składających się na nerw wzrokowy u myszy. Sukces ten osiągnięto w wyniku połączenia terapii genowej,  ze zmuszaniem chorego oka do wytężonej pracy (pokazywanie myszy przesuwającej się czarno-białej kratki i czasowe zasłanianie zdrowego oka).

Dotychczas uważano, że nerwy nie posiadają zdolności do regeneracji. Osiągnięcie, jakim jest 5% odbudowanych neuronów nerwu wzrokowego, nie daje myszom możliwości orientowania się w terenie, jednak jest ogromny sukcesem. Odbudowanie nerwu na całej długości, pomiędzy gałką oczną a mózgiem, daje nadzieję osobom, które utraciły wzrok w wyniku jaskry. Dodatkowo, zdolność odbudowywania nerwów mogłaby zostać wykorzystana w leczeniu uszkodzeń rdzenia kręgowego czy chorób neurologicznych.

Ważne: Odbudowanie 5% neuronów nerwu wzrokowego u myszy za pomocą terapii genowej i stymulacji wzrokowej jest znaczącym osiągnięciem, które do niedawna uważano za niemożliwe. Chociaż ta częściowa regeneracja nie przywraca myszom pełnej zdolności wzrokowej, otwiera ona drogę do dalszych badań nad kompletną odbudową nerwu wzrokowego.

Ceny operacji jaskry w Polsce

W Polsce leczenie jaskry oferuje wiele doskonałych klinik okulistycznych

W Polsce istnieje wiele doskonałych klinik okulistycznych, które w swojej ofercie mają różne metody leczenia jaskry. Ceny są różne w zależności od zastosowanej metody. Operacyjne usuwanie jaskry ma w swojej ofercie między innymi Wrocławskie Centrum Okulistyczne, gdzie zabieg trabekulektomii kosztuje 2 600zł. W Centrum Mikrochirurgii Oka Laser, gdzie zabiegi przeprowadza jeden z najbardziej znanych specjalistów z zakresu okulistyki – prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, operacja usunięcia jaskry metodą trabekulektomii kosztuje 3500zł. Podobne ceny są w Prywatnym Szpitalu Weiss Klinik w Chorzowie – tam cena operacji przeciwjaskrowej to 2 900zł. Pacjenci placówki mogą także poddać się operacji setonowej z użyciem zastawki Ahmeda – wówczas koszt operacji wzrasta do 4 950zł. Również prof. nadzw. dr hab. n. med. Marek Rękas (Centrum Medyczne Mavit w Warszawie) przeprowadza zabiegi z wykorzystaniem zastawki Ahmeda lub Brevelta – cena zabiegu to 6500zł. CM Mavit ma w swojej ofercie także zabiegi trabekulektomii (3850zł) oraz sklerektomii głębokiej (4600zł).

W Centrum Okulistycznym LEXUM w Warszawie chirurgia jaskry opiera się na wszczepieniu implantu drenującego ExPress – koszt takiego zabiegu to 5200zł. Zabieg z wykorzystaniem tej metody można także przeprowadzić w CM Mavit – cena zabiegu to 6000zł. W tej samej placówce można też poddać się trabekulektomii ze wszczepieniem implantu iStent – koszt również wyniesie 6000zł. Operacyjne leczenie jaskry z zastosowaniem implantu drenującego wykonuje też dr Romuald Jankowski, który swoich pacjentów przyjmuje w gabinetach w Legnicy oraz Lubinie.

Ceny leczenia jaskry laserem w Polsce

Kilkakrotnie tańsze są natomiast laserowe zabiegi leczenia jaskry. We Wrocławskim Centrum Okulistycznym cena irydotomii laserowej to 550zł, taki sam jest koszt trabekuloplastyki laserem YAG. W chorzowskiej Weiss Klinik za laseroterapię przeciwjaskrową zapłacimy tylko 300zł, taki sam jest koszt irydotomii laserowej i trabekuloplastyki w Klinice Okulus w Bielsku-Białej. Również w Centrum Medycznym Mavit za laserowe zabiegi przeciwjaskrowe zapłacimy 300-400zł. Od powyższych stawek nie odbiega także Centrum Okulistyczne LEXUM, w którym zarówno irydotomię, jak i laserowy zabieg usunięcia jaskry wtórnej wykonamy w cenie 300zł.

Ile kosztuje leczenie jaskry na świecie?

Koszty operacyjnego leczenia jaskry w Polsce są niższe niż w klinikach niemieckich lub brytyjskich

Koszty operacyjnego leczenia jaskry w Polsce – choć mogą wydawać się wysokie – są o wiele niższe, niż ceny analogicznych zabiegów w klinikach zagranicznych. Jak podaje portal German Meedicine Net, ceny zabiegów przeciwjaskrowych w Niemczech rozpoczynają się od 2500€ (9000zł). Równie wysokie są ceny w Wielkiej Brytanii: w szpitalach Optegra, który swoje placówki ma m.in. w Londynie, Manchesterze i Birmingham, ceny operacyjnego leczenia jaskry rozpoczynają się od 2300£, co w przeliczeniu daje kwotę około 10 350zł. Także dr Michael Birch, który pacjentów przyjmuje w Newcastle i Northumberland, zabiegi trabekulektomii przeprowadza w cenie 2350£. Z kolei wyjątkowo niskie – w porównaniu z innymi krajami europejskimi – ceny operacyjnego leczenia jaskry można natomiast odnotować w Czechach: w tamtejszych klinikach koszt chirurgicznych zabiegów przeciwjaskrowych jest porównywalny lub niewiele wyższy niż w Polsce. Przykładowo, w klinice okulistycznej DuoVize w Pradze operacyjne leczenia jaskry kosztuje 1000€, a więc nieco ponad 4000zł, podobne ceny są w Gemini Eye Clinic, również w Pradze.

Ceny laserowego leczenia jaskry na świecie

Również laserowe zabiegi leczenia jaskry są w zagranicznych klinikach nieporównywalnie wyższe niż w Polsce. We wspomnianych już brytyjskich placówkach Optegra zabiegi laserowej trabekuloplastyki to koszt co najmniej 800£, czyli 3600zł, natomiast dr Birch przeprowadza laserowe zabiegi leczenia jaskry w cenie 500-1000£. Jak wynika z zestawień portalu Flymedic, z podobnymi cenami możemy spotkać się także w Belgii, gdzie średni koszt laserowej trabekuloplastyki to 1000€.

Polskie kliniki okulistyczne coraz bardziej popularne dla turystów medycznych

Leczenie jaskry w Polsce jest opłacalne dla pacjentów zagranicznych (turystyka medyczna)

Jaskra stanowi coraz poważniejszy problem zdrowotny krajów wysokorozwiniętych. Według danych Glaucoma Research Foundation, w samym tylko USA ponad 120 tys. osób z powodu tej choroby całkowicie straciło wzrok, a ponad milion pacjentów znajduje się w mniej bądź bardziej zaawansowanym stadium tej choroby. Również w Europie skala problemu jest podobna. Na szczęście coraz bardziej nowoczesne zabiegi pozwalają na skuteczne hamowanie postępów choroby.

Analizując różnicę cen operacyjnego i laserowego leczenia jaskry w Polsce i na świecie nietrudno zauważyć, że porównania te wypadają dla nas bardzo korzystnie – tradycyjne operacje polscy lekarze wykonują dwa razy taniej, a cena laserowych zabiegów w polskich klinikach potrafi być nawet kilkukrotnie niższa. Z tego powodu zagraniczni pacjenci coraz częściej wybierają właśnie placówki w Polsce, a koszt zabiegu, nawet wliczając w to transport i pobyt w naszym kraju, stanowi dla nich korzystniejszą finansowo alternatywę niż leczenie jaskry w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (6)

Zuzanna 6 lata temu

Jestem wlasnie przed zabiegiem laserowym jaskry w Niemczech,mieszkam tutaj od 6 lat. Koszt zabiegu pokrywa kasa chorych w calosci.Jestem pacjentem nie prywatnym Tylko brak ubezpieczenia zdrowotnego powoduje pokrycie kosztow z wlasnej kieszeni. Odpowiedz

KINGA 10 lata temu

Katowice to żart ludzi traktują jak zwierzęta WAŻNA JEST BIUROKRACJA A NIE RATOWANIE WZROKU LUDZI Odpowiedz

Martyna 7 lata temu

Polecam szpital w łodzi Moja mama leczyła tam jaskrę, naprawdę miejsce godne polecenia a przede wszystkim świetna opieka lekarska. Odpowiedz

MT 10 lata temu

mam jaskre, szukam kontaktu do sprawdzonej kliniki, prośba o podpowiedzi... Odpowiedz

Aniakocz do MT 10 lata temu

Zdecydowanie polecam Katowice, mają tam super sprzęt i dobrych fachowców, ja tam byłam 2 razy w celu potwierdzenia lub wykluczenia jaskry, zrobili mi kilkanaście konkretnych badań, w tym 2 wizyty lekarskie i na szczęście wykluczyli, ale moja mama też tam jeździ bo jej potwierdzili jaskrę i jutro ma zabieg laserowy IRT powstrzymujący postęp choroby. Jedyny minus, że na termin trochę trzeba czekać, a do rejestracji najlepiej być wcześnie rano, lub co najmniej godzinę przed ustaloną wizytą, bo jest straszna kolejka, zresztą tłumy oblegają każdy gabinet, lekarze wołają wg. zarejestrowanych kolejno nazwisk. Pozdrawiam. Odpowiedz

Robert do MT 10 lata temu

Na zabieg polecam wam szpital w Łodzi. Państwowy robi zabiegi na NFZ, ale termin do poradni długi. W poradni można umówić się prywatnie na wizytę z jakimś profesorem, są fachowcy i nie tylko fachowcy, podczas konsultacji zrobią podstawowe badania i powiedzą co dalej, ale na swoje trzeba odczekać... Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja jaskry

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…