Osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki z olbrzymim potencjałem do namnażania się. Do ich licznych zalet (z których wiele pozostaje wciąż w fazie odkrywania) należy przede wszystkim duża dostępność – można je pozyskać z krwi obwodowej, tłuszczu, czy szpiku, gdzie jest ich najwięcej – oraz sam proces pobierania, będący minimalnie inwazyjną procedurą. Ponadto komórki macierzyste mają zdolność odnawiania się przez dłuższy czas oraz dzielenia nieskończoną liczbę razy, cechują się również żywotnością i możliwością różnicowania się w wyspecjalizowane typy komórek potomnych niezależnie od wieku dawcy.

Niezmiernie istotną zaletą komórek macierzystych jest możliwość wykorzystania ich zarówno w przeszczepach autologicznych (z użyciem własnych komórek pacjenta), jak i allogenicznych (z użyciem komórek pozyskanych od innego dawcy). Tego rodzaju procedury są nie tylko efektywne, ale i w pełni bezpieczne.

Komórki macierzyste – jedno z największych odkryć medycyny regeneracyjnej

Komórki macierzyste charakteryzują się dużą plastycznością, co przekłada się na ich zdolność do różnicowania w komórki tkanki, do której je podano drogą iniekcji. Oznacza to, że mogą odtwarzać uszkodzone tkanki, regenerując zużyte komórki. Przykładowo, komórki macierzyste skóry są w stanie odtworzyć nowe komórki odpowiedzialne za pigmentację. Dodatkowym aspektem jest fakt, iż cechują się nieograniczoną zdolnością podziału – podane do obszaru zabiegowego, potrafią się odnawiać przez długi czas, przedłużając procesy regeneracji. W praktyce oznacza to, że pacjent może cieszyć się rezultatami terapii przez kolejne miesiące. Poprawa wyglądu następuje etapami, stopniowo – od pierwszych tygodni po zabiegu aż do roku. Jest wynikiem procesów regeneracyjnych, przez co ani skóra ani tkanka podskórna nie ulega uszkodzeniom.

Komórki macierzyste działają inteligentnie, podążając w kierunku uszkodzonej tkanki bądź narządu. Wysyłają i odbierają bodźce, co umożliwia analizę i rozpoznanie stanu chorobowego w środowisku, w jakie zostały wprowadzone, a następnie przystąpienie do odbudowy uszkodzonych miejsc (regeneracji).

Wśród wydzielanych przez nie substancji znajdują się cytokiny (glikoproteidy), poza regeneracją tkanek odpowiedzialne również za wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych oraz leczenie stanów zapalnych.

Zastosowanie komórek macierzystych

Mieszczące się w Mosinie (woj. wielkopolskie) Centrum Medycyny Laserowej i Regeneracyjnej MedicaLaser oferuje pacjentom zabiegi z użyciem własnych komórek macierzystych. Pozyskuje się materiał bezpośrednio od pacjenta, pobierając komórki macierzyste dojrzałe – wyłącznie od osób dorosłych. Komórki przeznaczone do terapii oraz zabiegów odmładzających pobiera się z krwi bądź tkanki tłuszczowej w procesie o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Cała procedura jest bezbolesna, lecz długotrwała – zajmuje kilka godzin. Pozyskany materiał po odpowiedniej obróbce zostaje podany pacjentowi w skórę lub tkankę podskórną.

Komórki macierzyste wykorzystuje się w zabiegach odmładzających skórę twarzy, szyi i dekoltu. Cechują się wysokim stopniem skuteczności także w terapii nadmiernego wypadania włosów i łysienia, jak również w leczeniu ran oraz blizn o różnej etiologii, począwszy od potrądzikowych, przez pourazowe, a skończywszy na pooperacyjnych. Jako jedyne, komórki macierzyste przebudowują bliznę, unaczyniają ją oraz wywołują procesy jej oczyszczania. W celu intensyfikacji regeneracji i odnowy tkanek terapię z użyciem komórek wspiera się podaniem osocza bogatopłytkowego. Poza stymulacją odbudowy tkanek osocze pełni funkcję aktywatora komórek macierzystych.

Komórki macierzyste są z powodzeniem stosowane w zabiegach przeciwstarzeniowych na całe ciało. Procedury z ich użyciem mają działanie kompleksowe – nie tylko poprawiają jakość skóry, lecz również odbudowują tkankę podskórną.

Osoba poddana terapii komórkami macierzystymi wygląda o kilkanaście lat młodziej. Jej skóra odzyskuje blask, napięcie i gładkość, znikają oznaki starzenia się, przebarwienia skórne czy rozszerzone pory. Rezultaty są całkowicie naturalne, ponieważ leczenie opiera się na stymulacji procesów regeneracji organizmu.

Grupą, jakiej dedykowane są zabiegi z komórkami macierzystymi, są osoby powyżej 40 roku życia. Terapię przeprowadza się jednorazowo. Może być powtórzona, ale najwcześniej po 1-1,5 roku. W ciągu kolejnego roku od zabiegu nie powinno się poddawać innym procedurom medycyny estetycznej.

Poza medycyną estetyczną w klinice MedicaLaser wykorzystuje się komórki macierzyste również w bio ortopedii. Są stosowane w terapii chorób ortopedycznych, takich jak m.in. procesy zwyrodnieniowe stawów. Leczenie z ich użyciem sprawdza się także u osób z następstwami urazów narządu ruchu (m.in. zerwane więzadła czy ścięgna).

Współpraca trzech technologii – odnowa skóry na poziomie komórkowym

Terapia komórkami macierzystymi uruchamia procesy regeneracyjne organizmu. Jej efekty są w pełni naturalne, całkowicie fizjologiczne. Poprzez zastosowanie biozgodnego materiału (pobranego od pacjenta) uzyskuje się znaczącą poprawę zarówno wyglądu, jak i stanu zdrowia osoby poddawanej terapii.

Centrum Medycyny Regeneracyjnej i Laserowej MedicaLaser oferuje pacjentom szeroki zakres zabiegów z użyciem komórek macierzystych. Jako jedyna klinika w Polsce oraz Europie przeprowadza terapię kombinowaną, łączącą działanie lasera, komórek macierzystych oraz osocza bogatopłytkowego. W jej ofercie znajduje się pierwszy na świecie Laserowy EndoLifting® Twarzy Fotona 4D, wzbogacony o koncentrat osocza bogatopłytkowego HD bądź ekstrakt komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej metodą kolagenazy.

Terapia ma kompleksowe działanie: system laserowy Fotona 4D wpływa na komórki i tkanki, pobudzając je do odbudowy; osocze bogatopłytkowe rewitalizuje skórę, odżywia komórki macierzyste i stymuluje je do procesów namnażania, zaś same komórki (własne dojrzałe komórki macierzyste pacjenta) odbudowują i leczą uszkodzone komórki oraz tkanki, odpowiednio przygotowane wcześniej światłem lasera. Ponadto intensywnie namnażają się – w efekcie odmładzając skórę.

Laserowy Endolifting Twarzy w połączeniu z podaniem osocza bogatopłytkowego oraz komórek macierzystych daje rezultat w postaci pełnego odżywienia i odmłodzenia skóry, poprawy jej elastyczności, napięcia, przywrócenia jej blasku oraz zniwelowania niedoskonałości. 

Każdą z trzech procedur można przeprowadzać osobno, uzyskując satysfakcjonujące efekty, jednak dopiero połączenie ich w jedną zapewnia tzw. efekt wow. Jest to zasługa niezwykle intensywnego pobudzenia światłem lasera całej struktury skóry, począwszy od naskórka do skóry właściwej, wraz z wytworzeniem się nowych naczyń krwionośnych. Tak przygotowany obszar zabiegowy idealnie nadaje się do wsparcia na poziomie komórkowym – odżywienia strukturalnego. Podanie komórek macierzystych i stymulacja ich przy pomocy osocza bogatopłytkowego daje w takiej sytuacji spektakularne rezultaty.

Laseroterapia z bio medycyną – laser Fotona, Angelsystem i Celltibator

Badania nad poznaniem kolejnych zastosowań osocza bogatopłytkowego oraz komórek macierzystych w bio ortopedii przełożyły się bezpośrednio na wykorzystanie ich działania w procesach regeneracyjnych skóry. Poznawszy ich skuteczność w odbudowie skóry i zahamowaniu procesów jej starzenia się, zespół specjalistów Centrum Medycyny Regeneracyjnej i Laserowej MedicaLaser opracował nowatorską procedurę – Endolifting Twarzy Fotona 5D.

Kadra kliniki przeprowadza zabieg przy wykorzystaniu najnowszych urządzeń: lasera firmy Fotona, lidera w produkcji i rozwoju najbardziej zaawansowanych systemów laserowych na świecie, komputerowo sterowanego separatora do uzyskiwania osocza bogatopłytkowego Angel System oraz aparatu Celltibator, przeznaczonego do pozyskiwania ekstraktu komórek macierzystych i warstwy stromalnej tłuszczu.

Aktualnie MedicaLaser jako jedyna klinika w Europie łączy laseroterapię z bio medycyną.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.