Pajączki na kończynach dolnych

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny pajączków na nogach?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Popękane naczynka na nogach - przyczyny

“Pajączki”, inaczej teleangiektazje czy po prostu pękające naczynka, to niewielkie zmiany żylne, które uwidaczniają się tuż pod powierzchnią skóry. Przyjmują one postać drobnych, rozgałęziających się niebieskawych lub czerwonawych niteczek, dlatego często nie zwracamy na nie większej uwagi. Zdarza się jednak, że są to pierwsze objawy żylaków, dlatego jeśli dodatkowo towarzyszą im dolegliwości takie jak bóle nóg, dotkliwe skurcze czy obrzęk, należy zgłosić się do lekarza. Podobnie jak żylaki, tak i pajączki na nogach są skutkiem nieprawidłowego krążenia krwi w układzie żylnym kończyn dolnych. Warto o tym pamiętać, bo choć pojedyncze popękane naczynka wyglądają dość niepozornie, należy bacznie je obserwować. Podjęcie szybkich działań mających na celu ich likwidację sprawi, że zmiany się nie pogłębią i nie przyniosą nam większych problemów.

Pajączki na udach - przyczyny

Pajączki, podobnie jak żylaki, to problem, który znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Teleangiektazje najczęściej pojawiają się na udach, podudziach, a także na łydkach (w okolicy podkolanowej). Przyczyny pękających naczynek na nogach są związane z zaburzeniami krążenia krwi. I tak, może być to wynik nieprawidłowego kurczenia się i rozkurczania naczyń krwionośnych, kruchości lub zmniejszonej elastyczności ścian, a także niewydolności zastawek żylnych (spowodowanej na przykład wadą wrodzoną). Efekt to zastój i wzrost ciśnienia krwi w naczyniach, a co za tym idzie - ich nadmierne poszerzenie, czasem również pękanie ich delikatnych ścianek. Zazwyczaj pajączki na nogach są skutkiem współistnienia kilku z powyższych przyczyn. Ryzyko ich wystąpienia zwiększa się również wraz z wiekiem oraz w okresie ciąży. Nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne.

Pękające naczynka na łydkach - przyczyny

Pozostałe przyczyny popękanych naczynek na nogach to m.in.:

  • zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej
  • siedzący tryb życia
  • brak ruchu
  • zbyt częsta ekspozycja na ostre słońce
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań lub obuwia na wysokim obcasie

Częstą przyczyną pojawiania się pękających żyłek na nogach jest także długotrwałe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Kolejne czynniki mogące zwiększyć ryzyko rozwoju pajączków to otyłość, nadużywanie alkoholu, częste korzystanie z sauny, nieodpowiednia dieta, nadmierny wysiłek fizyczny oraz nadciśnienie. Należy pamiętać, że pajączki są często pierwszą fazą niewydolności żylnej.

 Uwaga: Nieleczona choroba może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak choćby zakrzepowe zapalenie żył, które może skończyć się groźnym dla życia zatorem. Właśnie dlatego pękających naczynek na nogach nie wolno bagatelizować.

Zamykanie naczynek na nogach zastrzykami

Likwidacja pajączków na nogach zastrzykami

Jeśli zauważymy na nogach pajączki, powinniśmy czym prędzej wybrać się do lekarza. Im dłużej będziemy zwlekać z wizytą, tym większe będzie ryzyko rozwoju żylaków i dolegliwości z nimi związanych. Specjalista może zaproponować nam różne metody walki z popękanymi naczynkami - najczęściej jest to usuwanie ich z użyciem zabiegu  mikroskleroterapii, potocznie zwanej ostrzykiwaniem naczynek na nogach. W trakcie tego zabiegu lekarz wprowadza do rozszerzonych naczynek specjalny preparat, pod wpływem którego dochodzi do rozwoju kontrolowanego stanu zapalnego, wykrzepiania krwi we wnętrzu naczynia, a finalnie - jego zwłóknienia, zamknięcia i wchłonięcia przez okoliczne tkanki. Skleroterapię wykorzystuje się także w leczeniu żylaków, jednak wtedy naczyniowiec korzysta z większych igieł. Po ostrzykiwaniu pajączków dobrze jest przez jakiś (zostanie on wskazany przez lekarza) nosić wyroby uciskowe.

Pajączki na nogach - zapobieganie

W związku z tym, że przyczyny powstawania pajączków na nogach są często związane ze stylem życia, warto pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, które mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju pajączków bądź - w przypadku predyspozycji genetycznych - opóźnić ich powstanie. Podejmowanie działań związanych z zapobieganiem pajączków na nogach zaleca się zarówno osobom, które w przeszłości miały już popękane naczynka, jak i tym, które jeszcze nie borykały się z tym problemem.

Jak zapobiegać pajączkom na nogach? Osiem cennych wskazówek.

  1. Warto być aktywnym fizycznie - spacerować, biegać, pływać, jeździć na rowerze czy uprawiać jogę.
  2. W trakcie pracy stojącej lub siedzącej dobrze jest robić przerwy na zmianę pozycji lub kilka prostych ćwiczeń - pobudza to krążenie krwi.
  3. Należy unikać alkoholu i papierosów.
  4. Trzeba zrezygnować z noszenia bardzo obcisłych spodni, a także częstego zakładania butów na wysokim obcasie.
  5. Lepiej nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia.
  6. Dobrze jest utrzymywać właściwą wagę.
  7. Należy unikać solarium i sauny.
  8. Trzeba ograniczyć gorące kąpiele.

Źródła:

  • Maciej Kielar, "Metody leczenia teleangiektazji", Chirurgia po Dyplomie, 25-31, 2013

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Usuwanie pajączków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…