Pantomogram i Cefalometria

Diagnostyka obrazowa jest dzisiaj złotym standardem w stomatologii. Pozwala uzyskać dokładny obraz nie tylko zębów, ale także otaczających ich tkanek i kości, co zwiększa skuteczność leczenia ortodontycznego, protetycznego czy endodontycznego i redukuje do minimum ryzyko powikłań. Jednym z najczęściej wykonywanych badań są pantomografia oraz cefalometria. Na czym polegają?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Badania rentgenowskie należą do podstawowych badań wykonywanych przez stomatologów. Służą do zobrazowania tkanek twardych, tzn. kości i zębów. Nie wymagają od pacjenta żadnego przygotowywania. Wystarczy kilka sekund, aby wykonać zdjęcie, uzyskać obraz struktur i zaplanować leczenie, aby uniknąć niespodzianek. W diagnostyce stomatologicznej nie jest wymagane użycie środka kontrastowego, co dodatkowo przyspiesza cały proces i wpływa na poprawę komfortu pacjenta. W stomatologii wyróżniamy kilka rodzajów badań, do których wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Wykonuje się głównie zdjęcia zębowe, tomograficzne, pantomograficzne oraz cefalometryczne.

Pantomograf – na czym polega badanie?

Zdjęcia pantomograficzne są drugimi co do częstości wykonywania badaniami w diagnostyce stomatologicznej. To nieinwazyjne i stosunkowo bezpieczne dla pacjenta badanie, jednak trzeba pamiętać, że są pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Badanie nie powinno być przeprowadzane u kobiet w ciąży oraz u dzieci poniżej 5. roku życia. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, należy jedynie zdjąć z okolic głowy biżuterię oraz okulary.

Badanie pantomograficzne wykonuje się, aby uzyskać obraz struktur szczęki oraz żuchwy. Zdjęcie obejmuje całą szerokość twarz, a więc oba łuki zębowe, zatoki szczękowe, stawy skroniowo-żuchwowe i tkanki otaczające. Pantomograf ma duże zastosowanie we współczesnej diagnostyce stomatologicznej. Badanie przeprowadza się w podstawowej ocenie stanu zdrowia uzębienia i jamy ustnej. Za jego pomocą można zdiagnozować próchnicę, stany zapalne przyzębia, a także bezobjawowe zmiany w jamie ustnej – ziarniaki czy torbiele. Zdjęcia pantomograficzne dają stomatologom dokładny obraz zębów zatrzymanych czy nieprawidłowo wyleczonych kanałowo. Ponadto pantomograf wykorzystuje się w diagnostyce wad zgryzu oraz w planowaniu leczenia ortodontycznego. Wykonanie badania jest również wskazane przed rozpoczęciem leczenia protetycznego i implantologicznego.

Pantomografia wykonywana jest w Pracowniach Radiologii Stomatologicznej DIAGDENT. Koszt badania wynosi 65 zł.

Kiedy wykonuje się cefalometrię?

Kolejną odmianą zewnątrzustnych zdjęć rentgenowskich są zdjęcia cefalometryczne. Pozwalają uzyskać obraz części twarzowej czaszki z jednoczesnym uwidocznieniem struktur kostnych oraz skóry pacjenta. Służą do obrazowania tkanek twardych i miękkich jamy ustnej, zatok przynosowych i podniebienia twardego. Cefalometria jest używana do oceny wzrostu twarzoczaszki przed planowanym oraz w trakcie leczenia ortodontycznego. Ma szerokie zastosowanie w diagnostyce wad zgryzu i w analizie efektów wdrożonej terapii, gdyż umożliwia wykonanie pomiarów punktów, odległości, linii oraz kątów w obrębie kości twarzy. Badanie wykonuje się w projekcji bocznej, tylno-przedniej i osiowej, przy czym ta pierwsza jest najpopularniejsza.

Badanie przeprowadzone na nowoczesnym sprzęcie jest bezpieczne dla pacjenta, gdyż zaawansowane technologicznie aparaty zapewniają wysoką jakość obrazu przy zminimalizowaniu dawki promieniowania. Takimi urządzeniami dysponują Pracownie Radiologii Stomatologicznej DIAGDENT zlokalizowane na warszawskich Białołęce, Saskiej Kępie oraz Ursynowie. Za pantomografię i cefalometrię zapłacimy tam 120 zł.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…