Plastyka chirurgiczna a inne metody odmładzania powiek górnych

Oczy, jak żaden inny element twarzy, zdradzają nasz wiek. Opadające powieki i worki pod oczami sprawiają, że spojrzenie staje się smutne i zgaszone, a cała twarz wygląda co najmniej o kilka lat starzej. Jednak te efekty upływającego czasu można skutecznie powstrzymać, i to niekoniecznie przy pomocy operacji plastycznej – obecnie alternatywą dla chirurgicznej plastyki powiek są małoinazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, pozwalające na przywrócenie napięcia powiek i odmłodzenie spojrzenia.

W dobie kultu młodości oznaki starzenia się skóry nie są mile widziane zarówno u kobiet, jak i mężczyzn: przypominają o upływającym czasie i po prostu pogarszają zarówno wygląd, jak i nasze samopoczucie. Jedną z takich oznak, które najsilniej wpływają na wygląd całej twarzy, są opadające powieki – problem tak estetyczny, jak i funkcjonalny, bo oprócz postarzania, opadająca skóra powiek może także zaburzać widzenie i przeszkadzać w wykonywaniu niektórych czynności, np. nakładaniu makijażu.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Przez obwisłe, pozbawione napięcia i elastyczności powieki twarz może wyglądać nawet o dziesięć lat starszą, dlatego coraz więcej osób szuka rozwiązania tego problemu w gabinetach chirurgii plastycznej. Na szczęście opadające powieki można skutecznie unieść, nadając twarzy znacznie młodszy, świeży wygląd, właśnie metodą chirurgiczną – poprzez zabieg operacyjnego liftingu powiek. Jeśli jednak ktoś chciałby odmłodzić powieki, ale boi się operacji, ma także do wyboru szeroki zakres zabiegów małoinwazyjnych, pozwalających na odbudowę skóry, poprawę jej gęstości i uniesienie tkanek, co niweluje efekt opadających powiek i odmładza spojrzenie.

Operacja plastyczna powiek – na czym to polega

Chirurgiczna plastyka powiek ma na celu uniesienie zwiotczałej skóry na powiekach i przywrócenie jej odpowiedniego napięcia. Taki efekt osiąga się poprzez skrócenie rozciągniętej części mięśnia, unoszącego powiekę, oraz wycięcie nadmiaru opadającej skóry, zabieg może być też poszerzony o usunięcie przepuklin tłuszczu zagałkowego. Procedura jest stosunkowo prosta i mało obciążająca dla pacjenta: plastykę chirurgiczną powiek przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych, a cały zabieg trwa najczęściej 30-60 minut. W zależności od oczekiwań pacjenta, chirurgiczna plastyka powiek może być połączona z liftingiem twarzy (lub tylko jej górnej części) i / lub operacyjnym podniesieniem brwi, co jednak wydłuża i czas samej operacji, i okres rekonwalescencji.

Po zabiegu operacyjnej plastyki powiek górnych pacjentowi zaleca się stosowanie zimnych okładów, pozwalających zmniejszyć opuchliznę, należy także unikać wystawiania operowanej okolicy na działanie silnych promieni słonecznych. Szwy usuwane są po upływie 5-7 dni, a przez dwa tygodnie po operacji pacjent powinien odpoczywać i ograniczać aktywność, powodującą podniesienie ciśnienia krwi. Blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne, ponieważ chirurg prowadzi cięcia w taki sposób, by przebiegały w naturalnych załamaniach powieki górnej.

Małoinwazyjne metody odmładzania powiek

Alternatywą dla operacji plastycznej powiek górnych mogą być coraz popularniejsze zabiegi małoinwazyjne, umożliwiające przywrócenie skórze powiek odpowiedniego napięcia i uniesienie ich bez konieczności prowadzenie cięć i przechodzenia, typowego dla procedury chirurgicznej, okresu rekonwalescencji. Obecnie dostępnych jest kilka takich technik, wśród nich:

  • Laserowy resurfacing powiek górnych – w zabiegach tego rodzaju wykorzystywane są lasery frakcyjne, np. laser eCO2 Lutronic. Ich istotą jest wywołanie trwałej i całkowitej regeneracji skóry poprzez wytworzenie głębokich, punktowych uszkodzeń. Dzięki zachowaniu przestrzeni zdrowej skóry pomiędzy uszkodzeniami proces gojenia przebiega szybko, zabieg prowadzi także do intensywnej stymulacji produkcji nowego kolagenu w skórze. Dla osiągnięcia zadowalających efektów najczęściej konieczne jest wykonanie serii 2-3 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach (w trakcie jednej procedury możliwe jest jest uszkodzenie tylko 15-30% skóry). Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po kilku dniach, na ostateczne trzeba poczekać nawet do sześciu miesięcy od zakończenia kuracji – czas ten jest potrzebny do pełnej regeneracji skóry i „wymiany” uszkodzonych komórek na nowe.
  • Odmładzanie skóry powiek urządzeniem Plexr – generujące mikrowiązki plazmy urządzenie medyczne Plexr zostało opracowane przez lekarzy z Uniwersytetu Medycznego w Rzymie. W trakcie małoinwazyjnego, trwającego 15-20 minut zabiegu możliwe jest precyzyjne, bezpieczne i bezkontaktowe korygowanie nadmiaru skóry na powiekach oraz pobudzanie procesów regeneracji w skórze właściwej. Dzięki temu następuje obkurczenie skóry i redukcja naskórka, co daje wrażenie „otwarcia oka”. Aparat generuje wiązki plazmy, co pozwala na miejscowe wytworzenie wysokiej temperatury i odparowanie niepożądanych zmian skórnych, a także biostymulację produkcji elastyny i kolagenu skórze. Na ogół dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu zabieg trzeba powtarzać – optymalna jest seria 2-3 zabiegów w odstępie 40 dni, w zależności od stopnia nasilenia problemu, a efekty terapii utrzymują się od dwóch do czterech lat. Pierwsze efekty zabiegu są widoczne już w trakcie zabiegu, ostateczne – na ogół po upływie dwóch tygodni od ostatniego zabiegu. Na podobnej do aparatu Plexr zasadzie działają również inne urządzenia Hi-Tech, wykorzystujące energię wiązek plazmy, w tym Plasma IQ, Jett Plasma, Plasma Arc oraz Plasmage.
  • Odmładzanie powiek biowchłanialnymi nićmi
    – zabiegi tego rodzaju wykorzystują różne odmiany biowchłanialnych nici liftingujących, wyposażonych w haczyki lub innego rodzaju wypustki, które wszczepiane są pod skórę. Nici unoszą tkanki, zapewniając efekt liftingu, a także stymulują produkcję kolagenu i fibroblastów, poprawiając napięcie i gęstość skóry oraz ujędrniając ją. Zabieg nie wymaga nacięć, co niweluje ryzyko powstawania blizn, jest krótkotrwały (zazwyczaj 30-60 minut), bezbolesny (przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym) i bezpieczny. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po kilku tygodniach, ostateczne – po około trzech miesiącach, kiedy rozpocznie się synteza nowego kolagenu, i utrzymują się zazwyczaj do dwóch lat.
  • Thermage, Ulthera, Ultraformer – zabiegi tego rodzaju dzięki wykorzystaniu różnych zjawisk (Thermage – fale radiowe wysokiej częstotliwości, rozgrzewające skórę i tkankę podskórną, Ulthera - koncentracja ultradźwięków w wybranych miejscach i na ustalonej głębokości, Ultraformer – technologia HIFU, czyli zogniskowana fala ultradźwiękowa) intensywnie ujędrniają skórę, zwiększają także elastyczność i napięcie powiek, co z kolei wpływa na ich uniesienie. Umożliwiają osiągnięcie efektu nieinwazyjnego liftingu skóry bez skalpela, który utrzymuje się zazwyczaj do dwóch lat. Mogą być stosowane jako samodzielna metoda korygowania problemu opadających powiek, jak i zabieg poprawiający lub odświeżający efekty chirurgicznej plastyki powiek górnych.

W małoinwazyjnym odmładzaniu i unoszeniu skóry powiek górnych zastosowanie mają także inne zabiegi, w tym mezoterapia igłowa, iniekcje preparatów toksyny botulinowej czy preparaty na bazie kwasu hialuronowego.

Jakie są efekty różnych technik odmładzania i unoszenia powiek górnych

Operacja plastyczna opadających powiek górnych pozwala osiągnąć bardzo spektakularne efekty: prawidłowo przeprowadzony zabieg skutecznie unosi zwiotczałą, opadającą skórę, zapewniając powiekom odpowiednie napięcie. Oczy są znacznie lepiej widoczne, przez co spojrzenie nabiera świeżości i wyrazistości, a cała twarz wygląda na wyraźnie odmłodzoną i bardziej wypoczętą. Pełne efekty chirurgicznego liftingu powiek są widoczne po upływie kilku tygodni od zabiegu, kiedy opuchlizna pooperacyjna całkowicie ustąpi. Istotne jest również to, że rezultaty operacji są długotrwałe – utrzymują się zazwyczaj około dziesięciu lat czasem nawet dłużej.

Małoinwazyjne techniki odmładzania i unoszenia powiek górnych mogą dawać różne efekty, utrzymujące się przez różny czas, w zależności od zastosowanej metody. Łączy je jednak jedno: na ogół rezultaty te nie są tak spektakularne, jak w przypadku operacyjnego liftingu powiek, nie są też w stanie utrzymać się tak długo. Wszystko wynika z faktu, że operacyjna plastyka powiek to ingerencja w głębokie warstwy skóry, polegająca na chirurgicznym wycięciu części mięśnia i skóry powieki, podczas gdy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oddziałują najczęściej na płytkie warstwy skóry. Siłą rzeczy więc mniejsza inwazyjność idzie w parze z łagodniejszymi efektami: powieki mogą być napięte, mogą na jakiś czas zostać uniesione, jednak rezultaty takiego zbiegu upływający czas i grawitacja zniwelują najwyżej po kilku latach, podczas gdy efekty chirurgicznej plastyki powiek utrzymują się nawet przez 10-15 lat.

Zabiegi odmładzające na powieki: ile to kosztuje?

Ceny chirurgicznej plastyki powiek różnią się w zależności od miasta. W Warszawie za taką procedurę można zapłacić zarówno 4 000 zł, jak i 7 000 zł, w Krakowie stawki rozpoczynają się od 3 000 zł, a średnia cena chirurgicznej plastyki powiek we Wrocławiu to 3 700 zł. Za granicą wydatki, związane z chirurgicznym liftingiem powiek są znacznie wyższe: według danych ASPS (American Society of Plastic Surgeons), średni koszt blepharoplastyki w USA wynosił $3,022, czyli ponad 10 700 zł. Również w Wielkiej Brytanii za chirurgiczną korektę powiek trzeba zapłacić znacznie więcej niż w Polsce: jak podaje portal nhs.uk, cena plastyki powiek waha się między £2,000 a £6,000, czyli 9 400 zł a 28 200 zł. W klinice Berkley Square Medical w Londynie za blepharoplastykę trzeba zapłacić £3,850 (18 000 zł), a w klinikach sieci The Privet Clinic of Harley Street (m.in. w Manchesterze, Bristolu i Leeds) ceny zabiegu rozpoczynają się od £2,900 (13 600 zł).

Z kolei odmładzanie i unoszenie powiek urządzeniem Plexr we Wrocławiu kosztuje przeciętnie 1 500 zł za pierwszy zabieg, ceny kolejnych procedur są niższe (np. 1 000 zł za drugi i 500 zł za trzeci zabieg). W Warszawie cena pierwszego zabiegu na powieki oscyluje wokół 1 200 zł, a za kolejny trzeba zapłacić 1 000 zł, z kolei w Szczecinie ceny pojedynczego zabiegu rozpoczynają się już od 8 000 zł. Dla porównania, w klinice Perfect Skin Solutions w Portsmouth w Hampshire cena jednego zabiegu urządzeniem Plexr na powieki górne wynosi £450, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę ponad 2 100 zł, a za serię trzech zabiegów trzeba zapłacić £1,195, czyli ponad 5 600 zł.

Cena korekcji opadających powiek z zastosowaniem biowchłanialnych nici uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju i ilości zastosowanych nici – w zależności od miasta i typu nici, jedna nić może kosztować zarówno 100 zł, jak i 550 zł, a zabieg podnoszenia powiek górnych może być wyceniany zarówno na kilkaset, jak i na 1 500 zł. W Wielkiej Brytanii, jak podaje portal yourplasticsurgeryguide, ceny zabiegów z zastosowaniem biowchłanialnych nici liftingujących wahają się między £1,500 a £4,000, czyli 7 000 – 18 800 zł. W placówkach sieci SkinClinic (m.in. Londyn, Liverpool i Newcastle) ceny uzależnione są od ilości wykorzystanych nici: za dwie trzeba zapłacić £900 (4 200 zł), za cztery £1,700 (8 000 zł), a za osiem nici - £3,000 (ponad 14 000 zł), z kolei w Clinic Fiora Skin Medica w Londynie ceny zabiegów z zastosowaniem nici PDO zaczynają się już od £1,000, czyli 4 700 zł.

Plastyka chirurgiczna powiek górnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.plasticsurgery.org; www.nhs.uk; www.yourplasticsurgeryguide.com;

Dodaj komentarz

Plastyka powiek sposobem na odmłodzenie twarzy

Plastyka powiek sposobem na odmłodzenie twarzy

Nie od dziś wiadomo, że wygląd oczu w dużej mierze wpływa na wygląd całej twarzy, a zmęczone spojrzenie, worki pod oczami czy ciężkie, opadające powieki potrafią skutecznie dodać nam nawet dziesięć lat. Na szczęście działa to także w... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska