W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zapotrzebowania na zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Coraz więcej kobiet zgłasza się na zabiegi kosmetyczne i naprawcze pochwy oraz krocza. Panie przywiązują duże znaczenie do intymnego piękna, ale, wbrew powszechnie przyjętym opiniom, procedury te przeprowadza się nie tylko ze względów estetycznych. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów intymnych jest plastyka warg sromowych i mniejszych. Labioplastykę wykonuje się również ze względów zdrowotnych.

Dolegliwości bólowe, dyskomfort w czasie współżycia, problemy z uprawianiem niektórych sportów (np. jazdy konno lub jazdy na rowerze), niemożność noszenia dopasowanej bielizny, a także nawracające, uporczywe infekcje intymne – z tymi zmartwieniami borykają się kobiety, u których występuje przerost warg sromowych. Najczęściej taki wygląd miejsc intymnych wynika z uwarunkowań anatomicznych, jednak lekarze wykonujący zabiegi plastyki warg sromowych przyznają, że zgłaszają się do nich również pacjentki niezadowolone z wyglądu i funkcjonalności zewnętrznych narządów płciowych, u których zmiany te nastąpiły w wyniku starzenia się lub wielokrotnych porodów. Wraz z upływem lat utrata elastyczności i powiększenie się warg sromowych jest zjawiskiem fizjologicznym.

Przerost warg sromowych stanowi również problem natury psychicznej. Wiele kobiet ma kompleksy związane z wyglądem swoich miejsc intymnych. Niektóre panie unikają współżycia, a na myśl o wyjściu na plażę w obcisłym stroju kąpielowym czują niechęć.

Ginekologia estetyczna oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych. Pozwala zmienić ich kształt i objętość. Wykonuje się korekcję zarówno warg sromowych większych, jak i mniejszych. Po zabiegu kobiety cieszą się bardziej udanym współżyciem, mogą nosić obcisłą bieliznę, jeździć konno i na rowerze. Plastyka warg sromowych mniejszych pozwala również ochronić panie przed nawracającymi stanami zapalnymi, wywoływanymi przez obtarcia i podrażnienia.

Zabieg polega na wycięciu nadmiaru wargi sromowej i wymodelowaniu pozostałego fałdu śluzówki. Obecnie stosuje się kilka technik pomniejszania warg sromowych, spośród których do najpopularniejszych należą zabieg chirurgiczny i liposukcja. Zabieg trwa od 30 do 60 minut. Procedura nie wymaga hospitalizacji pacjentki, wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym, a jeszcze tego samego dnia kobieta może wrócić do domu. Okres rekonwalescencji trwa od 7 do 14 dni – przez ten czas mogą utrzymywać się dolegliwości związane z obrzękiem pozabiegowym. Do współżycia pacjentka może wrócić po 4-6 tygodniach.

Nie tylko pomniejszanie warg sromowych

Niektóre kobiety oceniają swoje warg sromowe jako zbyt duże, inne – za małe. Współczesna ginekologia estetyczna oferuje także zabiegi powiększania warg sromowych, dedykowane tym paniom, u których niewielki rozmiar warg sromowych wpływa na brak dostatecznej ochrony zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych, co prowadzi do infekcji intymnych.  Takie problemy obserwuje się u kobiet np. po znacznej utracie masy ciała.

Istnieje kilka metod powiększania warg sromowych. Do najpopularniejszych należą wypełnianie i modelowanie warg sromowych preparatami na bazie kwasu hialuronowego oraz przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Kwas hialuronowy dodatkowo nawilża skórę, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu , co odmładza wargi sromowe.

Plastyka warg sromowych mniejszych i większych jest stosunkowo mało inwazyjnym zabiegiem, który nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania. Ważne, aby przed zgłoszeniem się na zabieg wykonać niezbędne badania takie jak układ krzepnięcia krwi, antygeny HBS, HCV i HIV. Przeciwwskazań do wykonania procedury jest niewiele, a należą do nich nowotwór, ciąża i laktacja, infekcje okolic intymnych, uszkodzenia naskórka w operowanej okolicy oraz zaburzania krzepliwości.

Zabiegi korekcji warg sromowych nie powinny być wykonywane w okresie okołomiesiączkowym. Na zabieg najlepiej umówić się kilka dni po spodziewanej miesiączce, nie później niż na 10 dni przed menstruacją.

Ginekologia estetyczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Ceny plastyki warg sromowych

Plastyka warg sromowych należy do najbardziej popularnych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej i wykonuje ją wiele klinik na terenie kraju. Średnio za zabieg trzeba zapłacić ok. 4 tys. zł. Rozbieżność jest duża, znajdziemy placówki, które oferują plastykę warg sromowych za 2 tys. zł, ale też takie, u których koszt zabiegu wynosi 10 tys. zł.

Autor:

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów...

Zmniejszanie warg sromowych nożem RF

Zmniejszanie warg sromowych nożem RF

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, to zabieg mający na celu estetyczne i funkcjonalne skorygowanie warg sromowych, nadanie im właściwego kształtu oraz wielkości. Procedurze mogą się poddać kobiety w każdym wieku, zwłaszcza cierpiące...

Zastosowanie HIFU w ginekologii estetycznej

Zastosowanie HIFU w ginekologii estetycznej

Problemy intymne dotyczą kobiet w każdym wieku. Należą do nich dolegliwości bólowe w trakcie stosunku (tzw. dyspareunia), obniżenie poziomu libido, kłopoty z osiągnięciem orgazmu czy suchość oraz atrofia (zanikanie) pochwy. Wszystkie...